جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: گیاه اسطوخودوس / اخبار

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض گیاه اسطوخودوس / اخبار

  اسطوخودوس و خواص آن

  اسطوخودوس در طب عامیانه، از دیرباز به عنوان ضداسپاسم، ضدنفخ، مدر و تقویت کننده‌ی عمومی به کار می‌رفته است.

  اسطوخودوس

  اسطوخودوس با نام علمی Lavandula angustifolia که در عربی به لونده اصلیه و خزامی معروف است، گیاهی است دائمی با بوته‌ای به ارتفاع تا حدود یک متر و ساقه‌هایی چهارگوش که در قسمت‌های پایین، چوبی می‌شوند.

  برگ‌های این گیاه باریک، نوک تیز و به طور متقابل بر روی ساقه قرار می‌گیرند.

  گل‌های اسطوخودوس آبی مایل به بنفش هستند که به صورت مجتمع در انتهای ساقه قرار می‌گیرند.

  قسمت هوایی گیاه دارای بوی نافذی است که با له کردن برگ‌ها، لای انگشتان بیش‌تر استشمام می‌شود. قسمت مورد استفاده‌ی گیاه، اندام‌های هوایی، به خصوص گل و برگ آن است. با وجودی که این گیاه در بسیاری از نقاط جهان به حالت خودرو می‌روید، ولی چون اسانس آن از مصرف بالایی در صنایع داروسازی و آرایشی – بهداشتی برخوردار است، در سطوح وسیعی کشت می‌شود. در ایران نیز، همین گونه کشت می‌شود و در بسیاری از پارک‌ها و مناطق سبز تهران، در سال‌های اخیر توسعه داده شده است. این محصول شامل قطعات خرد شده از ساقه‌های چهارگوش کمی سفید رنگ، برگ‌های منشعب دندانه دار، کاسبرگ و گلبرگ آبی متمایل به قرمز گیاه می‌باشد.  تاریخچه

  اسطوخودوس در طب عامیانه، از دیرباز به عنوان ضداسپاسم، ضدنفخ، مدر و تقویت کننده‌ی عمومی به کار می‌رفته است. از عصاره‌ی گیاه برای درمان مشکلات متفاوتی نظیر: جوش (آکنه) و میگرن استفاده می‌شود. گرچه اسطوخودوس، تولید صفرا و جریان آن را درون روده افزایش می‌دهد، ولی مهم‌ترین استفاده آن درمان بیماری‌های صفراوی نیست.

  این گیاه در برخی از قسمت‌های اسپانیا، به طور گسترده‌ای به عنوان ضددیابت مصرف می‌شود، هم چنین در برخی از فراورده‌های گیاهی ضددیابت به کار می‌رود. برگ و گل تازه‌ی گیاه را برای درمان سردرد، روی پیشانی و به منظور مداوای دردهای روماتیسمی بر روی مفاصل می‌گذارند. برای معالجه سرماخوردگی گل‌های گیاه را بخور می‌دهند. زنان کشور شیلی، برای به جریان انداختن قاعدگی یا افزایش خون‌ریزی، چای آن را می‌نوشند.
  هم چنین این گیاه دارای خاصیت ضداضطراب و صفراآور نیز می‌باشد. در منابع جدید، اثر ضد دیابت برای آن نیز قائل شده‌اند

  اسطوخودوس معمولاً به شکل دم کرده، جوشانده، و یا روغن آن برای درمان درد عصب، به طور خوراکی و یا موضعی استفاده می‌شود. امروزه روغن و عصاره‌ی گیاه، در رایحه‌های دارویی و لوازم آرایشی به کار می‌رود.

  از آن جا که روغن سنبله‌ی اسطوخودوس ارزان است، در تولید صابون مصرف می‌شود؛ هر چند نسبت به روغن اصل اسطوخودوس از کیفیت پایین‌تری برخوردار است. اسانس اسطوخودوس و اسانس تقطیر و تصحیح شده (خالص) و اسانس سنبله اسطوخودوس در عطریات، تا غلظت 2/1 درصد به کار می‌رود. مقدار کمی از روغن گیاه (004/0 – 002/0 درصد) برای طمع غذا مصرف می‌شود.

  چند منظورگی اسطوخودوس در فرآورده‌های متنوع آن از جمله رایحه‌ی عطرها، محصولات حمام، فرآورده مراقبت از مو، صابون‌های بهداشتی، پاک کننده‌ها، فرمولاسیون‌های موضعی، مشتقات سنتزی و اشکال تولیدی دیده می‌شود.  منبع جغرافیایی

  این گیاه، بومی نواحی مدیترانه است و به مقدار زیاد در آن جا می‌روید. بیش‌ترین میزان گیاه، از کشورهای فرانسه، یوگسلاوی، بلغارستان و اسپانیا به دیگر نقاط جهان صادر می‌گردد.


  اسطوخودوس  ترکیبات مهم

  سر شاخه‌های گل‌دار این گیاه دارای 3-1 درصد اسانس می‌باشد که ترکیبات گونه و واریته‌های مختلف آن، ممکن است به کلی متفاوت باشد.

  اسانس اسطوخودوس اکثراً حاوی لینالول، به میزان 20 تا 35 درصد، لینالیل استات به میزان 30 تا 55 درصد، اوسی من، کامفر و کاریوفیلن اکساید است. از دیگر ترکیبات گیاه، می‌توان تانن به میزان 5 تا 10 درصد و کومارین، فلاوونوئیدها و فیتواسترول‌ها را نام برد.  اثرات مهم

  از اسطوخودوس به عنوان یک آرام بخش متوسط و رفع کننده‌ی مشکلات بدخوابی، می‌توان استفاده کرد.

  هم چنین این گیاه دارای خاصیت ضداضطراب و صفراآور نیز می‌باشد. در منابع جدید، اثر ضد دیابت برای آن نیز قائل شده‌اند.

  در طب عوام، به عنوان ضد اسپاسم، ضد نفخ، مقوی معده و ادرارآور استفاده می‌شود. از محلول دم کرده و یا جوشانده‌ی گیاه، به منظور شست و شو و درمان زخم‌ها نیز استفاده می‌شود.  طریقه و میزان مصرف

  تهیه‌ی چای: بر روی حدود 2 گرم خرد شده‌ی قسمت هوایی اسطوخودوس، یک استکان آب در حال جوش می‌ریزیم، درب ظرف را بسته و 15 دقیقه به حال خود می‌گذاریم؛ سپس آن را صاف کرده و میل می‌کنیم.  داروهای گیاهی

  از گیاه و یا عصاره‌ی آن، در داروهای آرام بخش استفاده‌های زیادی به عمل می‌آید. تنتور، کرم، لوسیون، روغن ماساژ و محلول‌های تقویت مو از دیگر فرآورده‌های اسطوخودوس می‌باشند.
  در صورتی که تنتور اسطوخودوس موجود باشد مصرف خوراکی 5 میلی لیتر هر بار تا دو بار در روز برای سردرد و افسردگی مفید است

  نگه داری

  عصاره‌ی گیاه باید دور از نور و هوای و در شیشه‌های رنگی نگه‌داری شود. برای نگه‌داری در ظروف پلاستیکی استفاده نشود.  عوارض جانبی

  در موارد بسیار معدود، ممکن است تماس گیاه با بدن ایجاد درماتیت پوستی کند و هم چنین ممکن است اثر آرام بخش و خواب آوری داروهای CNS دپرسانت را در صورت هم زمانی مصرف، افزایش دهد.  مهم‌ترین اثرات گزارش شده اسطوخودوس

  ضد درد، ضد آلزایمر، ضد آریتمی، ضد میکروب، ضد تشنج ضد التهاب، ضد روماتیسم، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، آلرژی زا، ضدویروس، ضد اضطراب، ضد نفخ، ضدافسردگی، ادرارآور، قاعده آور، کاهنده‌ی قند خون، خواب آور، هضم کننده، مقوی اعصاب، آرام بخش و مقوی معده.


  اسطوخودوس

  نکات قابل توجه

  1- در نقاط مختلف دنیا به غیر از گونه مذکور از گونه‌های مختلف اسطوخودوس، استفاده‌ی دارویی به عمل می‌آید که مهم‌ترین آن‌ها شامل:

  Lavandula latifolia، Lavandula stoeches، Lavandula dentate، Lavandula pubescens می‌باشند.

  این گونه‌ها دارای اثرات مشابهی هستند.  2- طبق شرح کتاب جناب آقای دکتر امین، گیاهی که در بازار سنتی ایران به نام اسطوخودوس معروف است، سر شاخه‌های گلدار گیاه Nepeta menthoides می‌باشد.

  این گیاه از خانواده‌ی نعناع بوده و دارای اسانس معطری است که به عنوان آرام بخش، برطرف کننده‌ی دردهای معده و تب بر، استفاده می‌شود.

  این محصول را در بازار سنتی یا عطاری‌ها و بعضی منابع به اشتباه مربوط به گیاه Lavandula stoeches می‌دانند؛ در حالی که این گیاه در ایران رویش ندارد.  3- جمع آوری گل‌ها باید در آخرین زمان گلدهی صورت گیرد. سر شاخه‌های گلدار در دسته‌جات کوچکی بسته شده و در پاکت کاغذی خشک گردند تا گل‌های خشک شده درون پاکت بریزد.  4- در صورتی که تنتور اسطوخودوس موجود باشد مصرف خوراکی 5 میلی لیتر هر بار تا دو بار در روز برای سردرد و افسردگی مفید است.  5- افزودن چند قطره اسانس اسطوخودوس به کرم بابونه و مخلوط کردن آن‌ها برای اگزما مفید است. این کرم به صورت موضعی مصرف می‌شود.  6- روغن جهت قفسه سینه: یک میلی لیتر از اسانس اسطوخودوس با 5 قطره اسانس بابونه را با 10 میلی لیتر روغن حامل مانند روغن بادام یا روغن زیتون مخلوط نمایید. این مخلوط برای تسکین افراد مبتلا به آسم یا برونشیت به صورت مالیدن روی قفسه سینه بسیار موثر است.  7- روغن ماساژ: یک میلی لیتر از اسانس را در 25 میلی لیتر روغن بادام یا روغن زیتون حل نمایید. این مخلوط جهت ماساژ دردهای دست و پا و گردن موثر است. همین مخلوط برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بر روی سطح بدن مفید می‌باشد.  8- بر اساس تحقیقاتی که در سال 1378 توسط صالحی سورمقی و همکاران در دانشکده داروسازی تهران بر روی اسانس اسطوخودوس که به طور وسیع در شهر تهران در میادین، پارک‌ها و مناطق مسکونی کشت شده است انجام شد، مهم‌ترین اجسام آن شامل Limonene به میزان 28 درصد، Phellandrene خ² به میزان 5/3 درصد، Cineol 1،8 به میزان 35 درصد، Linalool به میزان 5/1 درصد، Camphor به میزان 5/12 درصد، Borneol به میزان 5/28 درصد و Delta Cadinol به میزان 2 درصد بودند.

  میزان اسانس به دست آمده از گیاه تازه که در اردیبهشت ماه برداشت شده بود 8/1 درصد به دست آمد که نشان می‌دهد کمیت و کیفیت این اسانس در مقایسه با دیگر نقاط جهان مطلوب می‌باشد.

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 30-Nov-2012 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استرس کارتان زياد است اسطوخودوس بخوريد

  باشگاه خبرنگاران: يک کارشناس تغذيه گفت: «افرادي که مشاغل سخت و دشوار دارند و استرس و فشار کاري آنها زياد است، بهتر است در طول روز يک يا دو ليوان چاي جوشانده گياه اسطوخودوس ميل کنند.» يگانه اشرفي افزود: «نوشيدن اين چاي به افزايش توان سيستم عصبي کمک مي‌كند. گياه اسطوخودوس به دليل خواص مثبتي که در زمينه کنترل استرس دارد، مي‏تواند سيستم عصبي بدن را در برابر حمله‏هاي عصبي با تنش‏هاي اضطرابي ايمن کند.» وي خاطر نشان کرد: «اسطوخودوس يک آرامش‌دهنده گياهي بسيار مفيد براي پيشگيري از بروز حمله‏هاي عصبي است.»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  براي رفع خستگي و آرامش از روغن «اسطوخودوس» استفاده كنيد


  براي برطرف کردن بوهاي نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ريخته و بگذاريد به آرامي بجوشد عطر مطبوعي را در هوا پخش مي‌کند.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه گيلان، اسطوخودوس (Lavandula) گياهي است چند ساله به ارتفاع حدود نيم متر با برگ‌هاي متقابل، باريک، دراز سبز رنگ و پوشيده از کرک‌هاي سفيد پنبه‌اي.

  گل‌هاي آن به رنگ بنفش و به صورت سنبله مي‌باشد. قسمت مورد استفاده اين گياه، گل‌ها و سرشاخه‌هاي گلدار آن است. اسطوخودوس بوي بسيار مطبوعي دارد. طعم آن تلخ است و به علت بوي مطبوع آن در عطرسازي مصرف مي‌شود. اسانس اسطوخودوس که از تقطير گل و سرشاخه‌هاي گلدار اين گياه بدست مي‌آيد مايعي است زرد رنگ يا زرد مايل به سبز که داراي بوي مطبوعي است.

  خواص دارويي اسطوخودوس؛

  براي رفع خستگي و آرامش چند قطره روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم ريخته و براي مدت يک ربع ساعت در آن دراز بکشيد، گرفتگي‌ها را باز مي‌کند، مقوي معده است، ادرارآور مي‌باشد، معرق است و تب را پايين مي‌آورد.

  اسطوخودوس صفرا‌بر بوده و کبد را به کار مي‌اندازد و بيماري‌هاي کبدي را برطرف مي‌کند، ضد تشنج است، براي تقويت عمومي بدن خوب است، کرم‌هاي معده و روده را از بين مي‌برد‌، بيماري‌هاي سينه و سرفه را برطرف مي‌کند. در معالجه زکام موثر است، مي‌توان از آن به عنوان مسهل و تميز کننده استفاده کرد، براي رفع بيماري‌هاي مجاري ادرار مفيد است.

  براي برطرف کردن رعشه و سرگيجه حدود 5 گرم از پودر آن را با عسل مخلوط کرده و هر شب بخوريد، براي رفع فراموشي و تقويت حافظه از دم کرده اسطوخودوس استفاده کنيد، براي رفع بي‌خوابي يک قطره از روغن اسطوخودوس را روي يک تکه پنبه بچکانيد و آن را داخل بالش خود قرار دهيد خواب مطبوعي براي شما مي‌آورد، براي برطرف کردن غم و اندوه هر روز دم کرده اسطوخودوس بنوشيد.

  اگر دست و پاي شما خواب مي‌رود از اين گياه استفاده کنيد، براي پيشگيري از آب آوردن بدن، دم کرده اسطوخودوس بنوشيد، زردي را برطرف مي‌کند، براي رفع حالت تهوع و سرگيجه مفيد است.

  سردرد و سردردهاي يکطرفه را درمان مي‌کند، براي معالجه ضعف اعصاب مفيد است، تپش قلب را از بين مي‌برد، آسم را برطرف مي‌کند، براي برطرف کرده سوء هاضمه يک قطره اسانس اسطوخودوس را در يک ليوان آب نيم گرم ريخته و يا يک فنجان از دم کرده آن را بنوشيد.

  اسطوخودوس درمان کننده رماتيسم، آرتروز و نقرس است. براي اين منظور کمپرس آن را بر روي عضو مورد نظر بگذاريد و يا اينکه دو قطره روغن آن را با يک قاشق روغن بادام و يا روغن زيتون مخلوط کرده و عضو دردناک را با آن ماساژ دهيد، زخم‌هاي کهنه را با ماليدن اسانس اسطوخودوس که در الکل حل کرده‌ايد برطرف کنيد.

  براي درمان بيماري‌هاي ريوي 2 تا 3 قطره روغن اسطوخودوس را با يک قاشق غذاخوري روغن بادام و يا روغن زيتون مخلوط کرده و سينه و پشت بيمار را ماساژ دهيد، ماليدن پماد اسطوخودوس زخم‌ها را ضدعفوني کرده و التيام مي‌بخشد.

  براي برطرف کردن بوهاي نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ريخته و بگذاريد به آرامي بجوشد عطر مطبوعي را در هوا پخش مي‌کند، براي رفع بي‌خوابي يک قاشق چايخوري پودر اسطوخودوس را با يک قاشق چايخوري پودر سنبل‌الطيب مخلوط کرده و در يک ليوان آبجوش ريخته و به مدت 10 دقيقه دم کنيد. اين دم کرده را يک ساعت قبل از رفتن به رختخواب ميل کنيد تا بي‌خوابي شما برطرف شود.

  دم کرده اسطوخودوس؛ حدود 5 گرم سرشاخه گلدار و يا گل اين گياه را در يک ليتر آبجوش ريخته و به مدت 10 دقيقه دم کنيد. مقدار مصرف اين دم کرده 4 - 3 فنجان در روز است.

  کمپرس اسطوخودوس؛ 30 گرم گل و يا سرشاخه گلدار اين گياه را با يک ليتر آبجوش مخلوط کرده و به مدت 10 دقيقه دم کنيد.

  اسانس و روغن اسطوخودوس را مي‌توانيد از فروشگاه‌هاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه‌ها تهيه کنيد براي مصرف يک قطره از آنرا با يک قاشق روغن بادام و يا روغن زيتون مخلوط کرده و براي ماساژ استفاده کنيد و يا يک قطره آن را روي يک حبه قند و يا يک قاشق عسل مخلوط کرده بخوريد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت