جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: گل گاوزبان / اخبار

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض گل گاوزبان / اخبار

  يک متخصص گياهان دارويي:
  گل گاوزبان خاصيت ضد عفوني کننده دارد


  يک متخصص گياهان دارويي گفت: گل گاوزبان خاصيت درماني و ضدعفوني کننده دارد و در درمان سرماخوردگي موثر است.

  هادي گلزاري در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه همدان، اظهار کرد: اين گياه دارويي که داراي دو نوع ايراني و اروپايي است در قسمتهاي شمال کشور رشد ونمو مي‌کند گياهي دو تا چند ساله است که ارتفاع آن به 20 تا 50 سانتيمتر هم مي رسد.

  وي ادامه داد: اين گياه دارويي به رنگ ارغواني تا بنفش بوده و از گل اين گياه مصرف دارويي دارد.

  گلزاري درباره خواص گل گاوزبان اظهار کرد: گل گاوزبان مدر، معرق، درمان کننده سرماخوردگي، ضد عفوني کننده، خواب آور، آرام بخش، مقوي معده و درمان کننده تنگي نفس است.

  وي همچنين اضافه کرد: گل گاو زبان در همدان کشت نمي‌شود و تنها يک نوع وحشي وجود دارد که خواص درماني ندارد.

  متخصص گياهان دارويي عنوان کرد: بهترين مقدار مصرف اين دارو چهار گرم در روز توصيه مي‌شود و مصرف بيش از حد موثر نيست.

  گلزاري در پايان خاطرنشان کرد: بهترين راه تشخيص گل گاوزبان کهنه از تازه، رنگ و رطوبت آن است به طوري که هر قدر گل تازه‌تر باشد رنگ آن روشن‌تر و لطيف‌تر بوده و همچنين دم کرده گل گاوزبان بهترين نوع مصرف آن است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گياه «گل گاوزبان» حس پنج گانه را تقويت وبراي درمان تنگي نفس مفيد است


  مدير مرکز خدمات تخصصي گياهان دارويي جهاد دانشگاهي مازندران گفت: جويدن برگ تازه گياه گل گاوزبان براي درمان جوشهاي چرکي دهان و دم کرده آن براي تنگي نفس مفيد است.

  شهره صفاپور در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه مازندران، با بيان اينکه گل گاوزبان گياهي چند ساله به ارتفاع تقريبي 50 – 20 سانتي متر و ساقه گل دهنده 80-60 سانتي متري است، گفت: اين گياه داراي کرکهاي نسبتا نرم است که بر روي برگها به حالت خوابيده و در ساير قسمتها به صورت افراشته و مخلوط با کرک‌هاي کوتاه و متراکم است.

  صفاپور با بيان اينکه گياه گل گاوزبان از نظر دارويي داراي اهميت زيادي است، افزود: اين گياه با گل‌هاي قيفي شکل به رنگ قرمز ارغواني است که پس از خشک شدن به رنگ آبي يا بنفش در مي‌آيد و در هر سنبله تعداد زيادي گل وجود دارد که به تدريج از پايين به بالا باز مي‌شوند.

  وي با اشاره به اينکه گياه گل گاوزبان در فصل بهار کشت مي‌شود، گفت : برداشت اين محصول همزمان با گل دهي گياه از اوايل ارديببهشت تا خرداد ماه با دست انجام مي‌شود و براي بالا بردن کيفيت اندام دارويي آن را بايد در سايه با دماي ملايم و در سطح وسيع براي جلوگيري از رشد قارچ‌ها و از بين رفتن گلها، خشک كرد.

  مدير مرکز خدمات تخصصي گياهان دارويي جهاد دانشگاهي مازندران خاطرنشان کرد: گياه گل گاوزبان مقاوم به خشکي است و به آبياري مداوم نياز ندارد و در اکثر مناطق خشک و نيمه خشک و در خاک‌هاي سبک و سنگين رشد خوبي دارد.

  صفاپور ادامه داد: گياه گل گاو زبان ايراني در ارتفاعات شمال کشور به صورت خودرو ديده مي‌شود و اين گياه، بومي مناطق شمال ايران است.

  وي اظهار داشت: از گياه گل گاو زبان ايراني فقط گل‌هاي گياه برداشت مي‌شود و بيشترين بازده اين گياه از سال چهارم رشد آن است که بيشترين ميزان گل را توليد مي‌کند.

  مدير مرکز خدمات تخصصي گياهان دارويي جهاد دانشگاهي مازندران يادآور شد: گياه گل گاوزبان در درمان علائم سرماخوردگي موثر بوده همچنين افراد از آن به عنوان آرام بخش استفاده مي‌کنند و مقدار مجاز قابل استفاده از اين گياه به ميزان 4 گرم در روز به صورت دم کرده است.

  صفاپور با بيان اينکه گياه گل گاوزبان حس پنج گانه را در افراد تقويت مي‌کند، افزود: جويدن برگ تازه گياه گل گاوزبان براي درمان جوشهاي چرکي دهان و دم کرده آن براي تنگي نفس مفيد است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گل گاو زبان منبع پتاسیم

  برگ های تازه گاوزبان دارای مقدار زیادی ویتامین c و گل های آن منبع غنی پتاسیم است.

  گل گاوزبان گیاهی علفی و یک یا چند ساله از خانواده گاوزبان بومی شمال آفریقا است.

  برگ های این گیاه پوشیده از تارهای ظریفی است که به آن حالت خشن می دهد و به همین علت به گاوزبان معروف است. گل های این گیاه به رنگ قرمز بر روی بوته ظاهر می شود که پس از خشک شدن به رنگ آبی تیره در می آید. فصل گل دهی گاوزبان از اواسط اردیبهشت تا پایان خرداد ماه است.

  شرایط مناسب برای کشت و پرورش این گیاه شامل آب وهوای سرد و نیمه مرطوب، آفتاب کامل و خاک سبک و غنی از مواد آلی است. برای تکثیر این گیاه می توان از کاشت بذر در بهار و یا کاشت قلمه در ماسه در پاییز استفاده کرد.
  گل گاوزبان از نظر طب سنتی دارای طبیعت سرد است بنابراین برای درمان سرماخوردگی و کاهش تب بسیار مفید است. همچنین این گیاه باعث تعریق می شود و ادرارآور است و خاصیت آرام بخشی نیز دارد. برگ های تازه گاوزبان دارای مقدار زیادی ویتامین c و گل های آن منبع غنی پتاسیم است.

  منبع: روزنامه خراسان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آرامش با يك فنجان‌ گل‌گاوزبان

  جام جم آنلاين: اين روزها برخي افراد از استرس، اضطراب، اختلال در تمركز، كم‌خوابي يا بي‌خوابي ناشي از تغيير فصل رنج مي‌برند. بروز اين علائم حتي به ميزان ناچيز مي‌تواند سلامت روح و روان را تحت تاثير قرار داده و عملكرد طبيعي مغز را مختل كند. بنابراين براي تقويت اعصاب و ايجاد آرامش رواني بهتر است از گياهان آرام‌بخشي چون گل‌گاوزبان، سنبل‌الطيب كه اثرات سودمندي دارند استفاده كنيم.

  گل‌گاوزبان

  گل‌گاوزبان گياهي است خودرو كه اغلب در دامنه كوه‌هاي البرز مي‌رويد و در حال حاضر نيز به شكل صنعتي كشت مي‌شود. اين گياه داراي گونه‌هاي زيادي است و به دليل خواص دارويي فراوان و گل‌هاي زيبا، بسياري از خانواده‌ها آن را در باغچه‌هايشان مي‌كارند. برگ‌ها و گل‌ها بخش‌هاي مصرفي اين گياه را تشكيل مي‌دهند.

  گل‌گاوزبان به دليل دارا بودن مقادير چشمگير پتاسيم و كلسيم بسيار ادرارآور بوده و با تحريك بدن، تبادلات سلولي را تنظيم و سيستم اعصاب را آرام و براي درمان ناراحتي‌هاي اعصاب به كار مي‌رود.

  جوشانده و دم‌كرده اين گياه حواس پنجگانه را تقويت كرده و بسيار نشاط‌آور، بازكننده رنگ رخسار، كاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و مي‌تواند حواس‌پرتي را رفع و تنگي نفس ناشي از آشفتگي ذهني را بهبود بخشد.

  خواص ضد سرطاني

  منيزيم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان بوده و به دليل دارا بودن «آلكوالوييد» مي‌تواند ضد حساسيت، ضد‌روماتيسم و ضد التهاب باشد.

  اين گياه باعث كاهش تب در بيماري‌هايي چون سرخك، مخملك، آبله و كهير مي‌شود.

  در برخي كشورها برگ‌هاي تازه گل‌گاوزبان را به علت داشتن مقاديري ويتامين c داخل سالاد مي‌ريزند. گل‌هاي تازه اين گياه نيز بويي شبيه خيار دارد و وقتي در آب خيسانده شود و با آب‌ليمو و شكر مخلوط شود، مصرف آن براي روزهاي گرم بسيار نشاط‌انگيز و خنك‌كننده است.

  تصفيه‌كننده خون

  گل‌گاوزبان علاوه بر خواص درماني فوق تصفيه‌كننده‌خون، ضداسپاسم، محرك غدد آدرنال، مقوي قلب و عروق، نرم‌كننده مجاري تنفسي، خلط‌آور، شيرافزا و مسهل بوده، ولي به دليل دارا بودن آلكوالوييد براي زنان باردار و كودكان مضر است.

  دم‌كرده گل‌گاوزبان به همراه سنبل‌الطيب و ليموعماني يك نوشيدني نشاط‌آور و آرام‌بخش است كه استفاده از آن به جاي چاي و قهوه در مجالس عزاداري براي ايجاد آرامش دروني توصيه مي‌شود.

  ‌ سنبل‌الطيب

  اين گياه اعصاب را آرام مي‌كند و ضدسرگيجه و تپش قلب است. كساني كه به خوردن قرص‌هاي شيميايي آرام‌بخش عادت كرده‌اند بهتر است به سراغ سنبل‌الطيب بروند. اين گياه ضد صرع، ضد تشنج، معرق، ادرارآور، اشتها‌آور، مقوي قلب، ضددلهره و استرس بوده و سردردهاي يكطرفه، اختلالات زمان يائسگي، سكسكه‌هاي مداوم، بي‌خوابي، خستگي و بيماري‌هايي را كه منشأ عصبي داشته باشند، تسكين مي‌دهد.

  اين گياه نيز گونه‌هاي زيادي داشته و انواع وحشي آن خاصيت بيشتري نسبت به پرورش يافته آن دارند و معمولا در دامنه كوه‌هاي البرز يافت مي‌شود.

  جلوگيري از سفيد شدن مو

  سنبل‌الطيب به دليل دارا بودن منگنز از سفيد شدن مو جلوگيري مي‌كند و شستن چشم‌ با جوشانده آن سرخي چشم را از بين مي‌برد و مقوي معده و كبد است.

  گربه‌ها اين گياه دارويي را بي‌اندازه دوست دارند و به خاطر خوردن آن بي‌قرار مي‌شوند به همين دليل اين گياه علف گربه نيز ناميده مي‌شود. اين گياه در عطاري‌ها به فروش مي‌رسد و مصرف بيش از اندازه و طولاني‌مدت آن مي‌تواند باعث ضعف چشم و گوش شود.

  متخصصان طب گياهي توصيه مي كنند براي استفاده از خواص درماني گل گاو زبان و سنبل الطيب بويژه ايجاد آرامش و نشاط حداقل هفته اي 3 بار اين دو گياه را دم كرده و به جاي چاي نوش جان كنيد.

  چند توصيه

  ـ اگر در حال مصرف داروهاي شيميايي اعصاب هستيد و قصد استفاده از گياهان دارويي را داريد حتما پزشكتان را در جريان بگذاريد، چرا كه تداخل دارويي ممكن است به ضررتان باشد.

  ـ براي خريد گياهان دارويي به عطاري‌هايي برويد كه محصولاتشان در مجاورت نور آفتاب نباشند‌. گياهان بايد به صورت كاملا خشك در بسته‌هاي بهداشتي پلمب شده و داراي اسم، نشاني، تاريخ مصرف و ديگر مشخصات
  باشند.

  ـ بعد از باز كردن بسته گياه دارويي، بلافاصله آن را درون يك شيشه دردار و به دور از نور و رطوبت نگهداري كنيد.

  فاخره بهبهاني
  جام‌جم
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت