يک‌نکته،يک‌متخصص/دکتر محمدحسين عزيزي/متخصص صنايع غذايي/ مدير گروه صنايع غذايي
دانشگاه تربيت مدرس
شيرنارگيل خاصيت دارد؟

شيرنارگيل‌هاي موجود در بازار به 2 روش تهيه مي‌شوند؛ در يک روش اسانس نارگيل به شير و شکر افزوده مي‌شود و در واقع شير با طعم نارگيل داريم. در روش ديگر ميوه تازه نارگيل که خرد و له‌شده، به شير اضافه مي‌شود بعد اين مخلوط را صاف و به آن شکر اضافه مي‌کنند...

البته نوع دوم در مقايسه با نوع اول بهتر است اما نوع اول در بازار فراوان‌تر عرضه مي‌شود. در برخي مراکز عرضه، از پودرنارگيل هم استفاده مي‌شود يعني نارگيل خشک‌شده و پودرشده را به شير اضافه مي‌کنند اما چون تهيه پودر قابل?حل در شير سخت است، اين روش چندان مورد استفاده قرار نمي‌گيرد.

خيلي از مردم فکر مي‌کنند شيرنارگيل همان آب داخل نارگيل است، اما آب داخل نارگيل اصلا به صورت تجاري در بازار وجود ندارد و در کشورهايي که نارگيل در آن فراوان است مثل هند، مالزي، اندونزي و تايلند مرسوم است نارگيل را به صوت نارس مي‌چينند و آب داخل آن را مي‌خورند.

نوعي از شيرنارگيل در خانه‌ها تهيه مي‌شود، به اين صورت که گوشت نارگيل را در همزن با شير يا آب و شکر مخلوط مي‌کنند.

به‌طورکلي نه شيرنارگيل و نه آب نارگيل خواص قابل‌ذکر و خاصي ندارند. آب نارگيل حاوي مقداري چربي، املاح و ويتامين a، d، k و پروتئين است. مصرف شيرنارگيل نيز چندان توصيه نمي‌شود و خوردن شير ساده بهتر است.

نارگيل بيشتر طعم‌دهنده است و خواص قابل ذکري ندارد حتي خوردن خود نارگيل نيز خيلي توصيه نمي‌شود زيرا حاوي روغن است و در روغن‌هاي نباتي، تنها روغني است که اسيدهاي چرب اشباع بالايي دارد. روغن زيتون، سويا، ذرت، آفتابگردان و... اسيدهاي چرب غيراشباع دارند اما نارگيل با آنکه گياهي است، اسيد چرب اشباع بالايي دارد و مخصوصا مصرف آن براي مبتلايان به فشارخون و ناراحتي‌هاي قلبي توصيه نمي‌شود. نارگيل را بايد به‌صورت تفنني و هرازگاهي خورد و روي شيرش به‌عنوان يک نوشيدني مفيد نمي‌توان حساب کرد.

هفته نامه سلامت