جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: رازیانه (مقالات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض رازیانه (مقالات)

  رازیانه و عوارض جانبی آن
  واكنش‌های حساسیتی پوستی بسیار نادر است. رازیانه در لیست گیاهانی كه ادعا می‌شود مسئول درماتیت نوری در انسان می‌باشن، وارد شده است. این مسئله مورد تردید است كه میوه رازیانه بتواند تولید اثرات سمیت نسبت به نور نماید، زیرا تركیباتی مانند فوروكومارین و دیگر تركیبات مشابه در آن وجود ندارد.  ● مطالعه بر روی حیوانات:
  گزارش داده شده كه LD۵۰ خوراكی برای اسانس رازیانه تلخ در موش‌ها، ۵/۴ میلی‌لیتر بر كیلوگرم بوده، درحالی كه این میزان برای اسانس رازیانه شیرین ۸/۳ گرم بر كیلوگرم می‌باشد. Shramlik میزان LD۵۰ خوراكی را ۱۲/۳ گرم بر كیلوگرم ذكر كرده است. مقادیر LD۵۰ مذكور، در محدودهٔ مقادیری هستند كه برای آنتول (LD۵۰ خوراكی، در موش: ۳ گرم بر كیلوگرم ـ در موش صحرایی: ۲ گرم بر كیلوگرم ـ در خوك: ۲/۲ گرم بر كیلوگرم) و فنكون (موش صحرایی: ۲/۶ گرم بر كیلوگرم) گزارش شده است. سمیت حاد ناشی از سیس ـ آنتول، در موش‌های صحرایی و موش‌ها، حدوداً ۲۰ برابر سمیت ناشی از ترانس ـ آنتول می‌باشد. میزان LD۵۰ پوستی اسانس رازیانه در خرگوش به ۵ میلی‌لیتر بر كیلوگرم نیز می‌رسد. مطابق تحقیقات، ۲۱ گرم اسانس رازیانه به طور خوراكی در خرگوش‌ها كشنده است.
  در مطالعات مربوط به تغذیه مشخص شده است كه وارد كردن ppm ۱۰۰۰۰ از آنتول در رژیم غذایی موش‌های صحرایی به مدت ۱۵ هفته، موجب تغییرات اندكی در ذخیره آب كبد حیوانات نر می‌گردد. در یك سری مطالعات دیگر در ارتباط با تغذیه در موش‌های صحرایی، رژیم‌های ppm۲۵۰۰ به مدت یك سال و ppm ۱۰۰۰۰ به مدت ۱۵ هفته، هیچ تغییری ایجاد نكردند. میزانی كه هیچ‌گونه تغییری در موش‌های صحرایی ایجاد نكرد، ppm۲۵۰۰ در رژیم غذایی یا ۱۲۵ میلی‌گرم بر كیلوگرم بوده است. در طی تحقیقات دیگر، مقادیر ۱۰۰۰،۳۰۰۰،۱۰۰۰۰ و ppm ۳۰۰۰۰ آنتول به مدت ۹۰ روز در رژیم غذایی موش‌های صحرایی وارد شد. دوز ۳۰۰۰۰ كشنده بود و دوز ppm۱۰۰۰۰ سلولهای كبدی، در دوزهای درمانی و دوزهای بیشتر و یا مساوی ppm ۳۰۰۰ مشاهده گردید، اما در دوز ppm ۱۰۰۰ هیچ اثری ایجاد نگردید.
  ● مطالعه بر روی انسان:
  هیچ مدركی دال بر این مطلب كه رازیانه سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد وجود ندارد. مسمومیت حاد یا مزمن با اسانس رازیانه، در انسان، گزارش نشده است. در سال ۱۹۷۳، شورای اروپا، میوه رازیانه را در لیست مواد، ادویه‌ها و چاشنی‌هایی كه معمولاً در مقادیر كوچك به غذا افزوده می‌گردد، وارد نموده است و استفاده از آن را مجاز دانسته است، با این شرط كه ماده موثره در محصول نهایی محدود و كنترل شده باشد. میزان ADI مشخص نشده است. (دوز روزانه مورد قبول = ADI = Acceptable daily intake)
  ● واكنش‌های‌ آلرژیك:
  اگرچه Hansel , Steinegger رازیانه را به عنوان یك ادویه حساسیت‌زا در نظر گرفته‌اند، اما عملاً، هیچ‌گونه واكنش حساسیتی نسبت به رازیانه گزارش نشده است. در بعضی از كتب گزارش شده است كه یك نوع واكنش متقاطع با رازیانه وجود دارد كه سندرم نامیده می‌شود اما حتی در این مورد نیز واكنش مثبت نسبت به رازیانه ندرتاً اتفاق می‌افتد. با توجه به استفاده گسترده رازیانه و با درنظر گرفتن این حقیقت كه تاكنون گزارشی درخصوص واكنش‌های آلرژیك آن به ثبت نرسیده است، رازیانه به عنوان یك ماده حساسیت‌زا با قدرت بسیار پائین درنظر گرفته می‌شود. به قسمت «عوارض تنفسی» مراجعه كنید.
  ● عوارض پوستی:
  واكنش‌های حساسیتی پوستی بسیار نادر است. رازیانه در لیست گیاهانی كه ادعا می‌شود مسئول درماتیت نوری در انسان می‌باشن، وارد شده است. این مسئله مورد تردید است كه میوه رازیانه بتواند تولید اثرات سمیت نسبت به نور نماید، زیرا تركیباتی مانند فوروكومارین و دیگر تركیبات مشابه در آن وجود ندارد. Opdyke گزارش می‌دهد كه هیچ گونه اثر سمیت نسبت به نور درخصوص اسانس رازیانه مشاهده نشده است. تجویز پوستی دم كرده رازیانه در انسان موجب تشدید التهاب ایجاد شده به وسیله اسانس خردل، تشعشعات ماوراء بنفش و تزریق زیرپوستی توبركولین می‌گردد.
  ● عوارض تنفسی:
  یك مورد آسم در یك پسر ۹ ساله مبتلا به بیماری آلرژیك در اثر رازیانه و تخم‌های رازیانه گزارش شده است. آزمایشات پوستی مثبت، ایجاد مجدد آسم به دنبال خوردن رازیانه و تسكین آسم بعد از حذف رازیانه از رژیم غذایی، تأئید كننده ارتباط بین رازیانه و آسم آلرژیك می‌باشد.
  ● تداخلات دارویی:
  تزریق داخل صفاقی ۵۰ میلی‌گرم بر كیلوگرم اسانس رازیانه در موش موجب افزایش زمان خواب ناشی از پنتوباربیتال می‌گردد، و این حالت زمانی ایجاد می‌شود كه اسانس هم زمان با پنتوباربیتال تزریق گردد.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  رازیانه
  رازیانج از نظر طبیعت طبق نظر حكمای طب سنتی نسبتا خیلی گرم و خشك است و تخم آن گرمتر از برگ آن و ریشه آن گرمتر از سایر اعضای گیاه است.خواص آن در مجموع باز كننده گرفتگی ها ،انسداد مجاری سینه ،كبد،طحال،كلیه،مثانه و برای تسكین دردهای آنها كه از سردی باشد مفید است.مقوی بینایی چشم و معده و محللبادها،اخلاط غلیظ ازدیاد كننده ترشح شیر ،بویژه تازه آن مدر و قاعده آور است.
  دركتب طب سنتی بانام «رازیانج»نام برده شدهاست. درایران در مناطق مختلف«رازیانه»و «بادیان سبز»گفته می شود. به لغت رومی كهن«شمار»و به عربی«شمر» نامند.به فرانسویFenouil و به انگلیسیFennel می گویند .گیاهی است از خانوادهUmbelliferae نام علمی آن Foeniculum vulgare Mill.و مترادف آنAnethum foeniculum L. از طرف گیاه شناسان مختلف نامگذاری شده است.
  بین اسامی فوق نام مربوط به «رازیانه تلخ»است كه به فرانسوی گویند وبرگهایش به عنوان ادویه با غذا نیز مصرف می شود،و نام مربوط به رازیانه شیرین است كه به فرانسوی گویند.
  ● مشخصات
  رازیانه گیاهی است علفی و دو شاله كه ارتفاع ان تا ۵/۱ متر می رسد.
  ساقه ان دارای شیارهای طولی موازی است .و برگهای آن با بریدگی عمیق به طوری است كه برگ تبدیل به نخها می شود.دمبرگها در نزدیك ساقه حالت غلاف پیدا می كند.گلهای ان زرد و بدون طبق به صورت چتر گروهی در انتهای شاخه گل دهنده ظاهر می شود.میوه آن كوچك به طول۱۲-۶ میلی متر و عرض ۳-۲ میلی متر كه طرفین ان ضخیم است و بوته رازیانه ظاهرا از دور شبیه بوته شود است ولی عطر گیاه و ارتفاع بیشتر و ریشه ضخیمتر ،آن را از شود كاملا متمایز می سازد.
  تكثیر رازیانه از طریق كاشت بذر آن در بهار انجام می كگیرد .ممكن است ابتدا بذر را در خزانه بكارند و پس از اینكه گیاه چنر برگه به زمین اصلی منتقل نمایند.گاهی نیز مستقیما در زمین اصلی می كارند.زمین آفتابگیر و با زهكش خوب را دوست دارد و به آبیاری زیاد در فصل گرما احتیاج دارد.
  برگ رازیانه را پس از رشد كامل گیاه و ب یدرنگ قبل از آغاز طهور گلها و یا در شروع باز شدن اولین گل برداشت می كنند،یعنی در حدود ماه خرداد.تخم رازاینه را كه مهمترین قسمت دارویی آن است،وقتی كه میوه ها زرد رنگ شد می چینند و برای این كار سرشاخه های میوه دار را ظرف۴-۳ هفته بتدریج كه می رسند می چینند و تخم ان را می گیرند.ریشه رازیانه را كه ضخیم و مخروطی شكل به رنگ سفید و معطر است ،پس از خارج كردن از زمین خوب شسته تمیز كرده قطعه قطعه نموده و خشك می كنند.
  رازیانه در اروپا و آسای بخصوص در مناطق با اب و هوای مدیترانه ای انتشار دارد.در ایران در مناطق شمالی ایران در دامنه های البرز در ارتفاعات ۷۵۰ متری و در شمال هرزویل در مسیر رودخانه به طور خودرو دیده می شود.
  ● تركیبات شیمیایی
  از نظر تركیبات شیمایی تخم آن دارای یك اسانس روغنی فرار است كه قسمت عمده ان آنتول(در حدود ۶۰ درصد)است و به علاوه اسانس رازیانه دارای قند ،لعاب،مقدار كمی تانن، روغن ثابت لیماراز و همچنین مواد فنچون ،فلاندرن، لیمونن ،دیپنتن،كامفن پینن،متیل چاویكول،انیسیك اسید،تیموهایدروكینون انیستون و سرانجام ویتامینA می باشد [روا]
  بررسی شیمیایی دیگری نشان می دهد كه از اسانس رازیانه برداشت شده در كشور پرتقال مواد زیر به دست آمده است :
  دی –آلفا-فلاندرن،دیپنتن،فنچون،استر اگول،انیس آلدئید،انیسیك اسید و سرانجام مقدار قابل ملاحظه ای آنتول و از برگهای آن مواد فینكولارین و یك كوئرستین-۳-آرابینوزید و نلومبوزید فلاونوئید به دست آورده اند.
  در هر یك صد گرم برگ خام تازه رازیانه كه به عناون ادویه با غذا خورده می شود،مواد زیر وجود دارد:
  آب ۹۰ گرم،پروتئین ۸/۲ كرم،چربی ۴/۰ گرم،هیدرات كربن ۵/۴ گرم،كلسیم ۱۰۰ میلی گرم،فسفر ۵۱ میلی گرم،آهن ۷/۲ میلی گرم،پتاسیم ۳۹۷ میلی گرم،ویتامین A ۳۵۰۰ واحد بین المللی و یتامینC ۳۱ میلی گرم.
  ● خواص و كاربرد
  به طور كلی تخم رازیانه،معطر ،محرك و مقوی معده و بادشكن و قاعده آور است .برگهای آن مدر و ریشه آن ملین و مسهل است.و روغن تخم آن كرم كش و ضد انگل است.در چین از جوشانده تهیه شده از تمام گیاه به عناون ضد قی و اشفتگی استفاده می شود و برای معالجه فتق و برای ازدیاد بینایی چژشم مفید است[هو].برای ازدیاد ترشح شیر خیلی موثر است و دم كرده ۱۰-۴ گرم تخم رازیانه د ر۴-۳ فنجان آب جوش می تواند خیلی مفید باشد.برای رفع سرفه و آسم چند گرم تخم را در یك فنجان آب جوش ریخته مدت ۱۵ دقیقه دم می كنند بهد به عسل می افزایند و می خورند ،خیلی مسكن و موثر است.
  رازیانج از نظر طبیعت طبق نظر حكمای طب سنتی نسبتا خیلی گرم و خشك است و تخم آن گرمتر از برگ آن و ریشه آن گرمتر از سایر اعضای گیاه است.خواص آن در مجموع باز كننده گرفتگی ها ،انسداد مجاری سینه ،كبد،طحال،كلیه،مثانه و برای تسكین دردهای آنها كه از سردی باشد مفید است.مقوی بینایی چشم و معده و محللبادها،اخلاط غلیظ ازدیاد كننده ترشح شیر ،بویژه تازه آن مدر و قاعده آور است.
  خوردن دم كرده تخم آن با گل گاو زبان برای خفقان موثر است و دم كرده تخم آن با پرسیاوشان و انجیر برای سرفه و تنگی نفس و سخت نفس كشیدن و دم كرده تنها تخم آن و یا با گیاهان و داروهای گیاهی مناسب دیگر برای تحلیل بادها ،درد پهلو و لگن خاصره ،رفع بلغم ترش،رفع اسهال مزمن و دم كرده تخم آن با زیره سبز برای رفع اسهال و تقویت معده و با عسل و سكنجبین برای تبهای كهنه مفید است .دم كرده تخم آن با سركه برای گزیدگی جانوران سمی مانند عقرب و زنبور مفید است.
  ملیدن گرد ان بر شكم اطفال برای رفع نفخ مفید است.عصاره برگ تازه ان برای افزایش بینایی چشم مفید استوبخور برگ تازه آن كه در آتش اندازند نیز برای چشم بسیار مفید است.
  اگر آب برگ تازه را جوش دهند تا دو سه جوش بخورند و كف آن را با عسل و سكنجبین یا بتنهایی و فقط با عسل در جشم بكشند برای قطع آب آمدن از چشم و تقویت روشنایی و بینایی چشم نافع است.
  رازیانه برای گرم مزاجان مضر است،از این نظر باید با صندلی و یا سكنجبین خورده شود و بطئی الهضم است و معده را سست می كند.مقدار خوراك از تخم ان ۱۰-۵ گرم و از ریشه ان در دم كرده ها ۱۵-۱۰ گرم است.جانشین تخم رازیانه از نظر خواص دارویی تخم كرفس است.
  دم كرده ریشهزه آن از خشك ان است)به اندازه محتوی یك قاشق سوپخوری برای یك لیوان كوچك آب به عناون مدر بسیار مفید است،مدت دم كردن از یمك ربع ساعت تجاوز نكند.
  تهیه چهار تخمه بادشكن یا بروز كاسرالریاح اربعه:تخم انیسون،زیره كرمانی،تخم گشنیز،تخم رازیانه به مقدار مساوی از هر یك بگیرند و مخلوط كنند و از ۲۰-۱۰ گرم این مخلوط را در ۱۰۰۰ گرم آب جوش دم كنند و صاف كرده برای تحریك معده و به عنوان بادشكن و ضد نفخ بتدریج بیاشامند.
  گرد بادشكن :انیسون ساییده ۱/۰گرم،رازیانه ساییده ۱/۰ گرم،زعفران ساییده ۵۰/۰ گرم،گرد منیزی كلسینه ۴/۰ گرم ،قند ساییده ۴/۰ گرم را با هم مخلوط كنند و دو قسمت نمایند و برای رفع قولنج ،باد،نفخ و ضعف یك قسمت دیگر را پس از یك ساعت بخورند.
  در فرانسه دم كرده مدری در موارد سنگ مثانه مصرف می كنند ،به این ترتیب كه ابتدا یك مشت كاكل ذرت را در یك لیتر جوشانده وسپس در این جوشانده دو قاشق قهوه خوری تخم رازیانه ریخته و دم می كنند.پس از دم كردن می گذارند كه سرد شود ۳-۲ فنجان از این دم كرده را در روز می خورند،آثار مفیدی دارد.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  رازیانه و بیماریها

  اسانس رازیانه مانند تمامی اسانس‌ها، موجب تحریك رحم باردار شده و می‌تواند ایجاد سقط نماید. صحت این اثر اثبات نشده است و در صورت مصرف دوزهای درمانی رازیانه یا اسانس رازیانه، احتمال وقوع آن منفی است.

  ● باروری، بارداری و شیردهی:

  مطابق تحقیقات، اسانس رازیانه مانند تمامی اسانس‌ها، موجب تحریك رحم باردار شده و می‌تواند ایجاد سقط نماید. صحت این اثر اثبات نشده است و در صورت مصرف دوزهای درمانی رازیانه یا اسانس رازیانه، احتمال وقوع آن منفی است. هیچ گزارشی مبنی بر موفقیت در سقط جنین عمدی توسط رازیانه یا اسانس آن ثبت نشده است. حتی Lewin در كتاب خود در مورد سقط جنین‌های جنایی به اسانس رازیانه اشاره‌ای نكرده است.

  از زمان‌های قدیم رازیانه به عنوان یك تركیب افزاینده شیر استفاده می‌شده است. عوارض جانبی آن گزارش نشده است. نتیجتاً به نظر نمی‌رسد رازیانه (به خصوص دم كرده آن) خطری در دوران بارداری و شیردهی داشته باشد.

  ● قدرت جهش‌زایی، سرطان‌زایی و سمیت برای سلولها:

  به منظور مشخص نمودن خواص سیتوتوكسیك اسانس رازیانه، آنتول و اسانس رازیانه در كشت‌های سلولی حاوی سلول‌های Hela مورد آزمایش قرار گرفته است. فنكون در دوزهای ۱،۱۰ و ۱۰۰، نتیجه منفی داشته است. اسانس رازیانه در دوز ۱ و آنتول در دوز ۱۰ اثرات سیتوتوكسیك داشته است. نتایج گزارش شده به وسیله این گروه از محققین احتیاج به تأیید و تثبیت بیشتری دارد، زیرا بسیاری از اطلاعات داده شده در این مقالات با اطلاعات مذكور در مراجع دیگر متناقض است. علاوه بر این، اثرات مذكور، به آنتول نسبت داده شده، اما اطلاعات گزارش شده با مقدار آنتول اسانس‌های مختلف، ارتباط داده شده است.

  عصاره‌های آبی یا متانلی رازیانه‌ هیچگونه خاصیت جهش‌زایی در سالمونلا تیفی موریوم TA۱۰۰ , TA۹۸، همراه یا بدون فعالیت متابولیك، یا در آزمایش با سیلوس سابتیلیس نداشته است.

  توسط Lichtenstein , Marcus ، نتایج مثبتی برای اسانس رازیانه در سالمونلا TA۱۰۰ با سیستم فعال كننده كبدی گزارش شده است. هم‌چنین نتایج مثبتی برای اسانس رازیانه شیرین در آزمایش ترمیم DNA در باسیلوس سابتیلیس گزارش گردیده است. نتایج منفی دیگری نیز با اسانس رازیانه در آزمایش انحراف كروموزومی به طریق Invitro و با استفاده از سلول‌های فیبروبلاست موش بزرگ چینی بدست آمده است.

  آنتول بر روی سالمونلا TA۱۰۰ نتیجه مثبت داشته است، درحالی كه استراگول، با درجه خلوص بالا، دارای نتیجه منفی بوده است. محققین پیشنهاد می‌كنند كه نتایج آزمایش قدرت جهش‌زایی رازیانه، قویاً تحت تأثیر درجه خلوص تركیب مورد استفاده می‌باشد. به طوریكه استراگول، با درجه خلوص ۹۶۵، در سالمونلاتیفی موریوم ,TA۹۸ TA۱۵۳۷ , TA۱۵۳۵ , TA۱۰۰ نتیجه مثبت داشته است.

  اطلاعات بسیار كمی برای ارزیابی خطرات سرطان‌زایی رازیانه وجود دارد. آنتول و استراگول. مانند سایر فنیل پروپان‌ها، موضوع بسیاری از تحقیقات مربوط به استعداد سرطان‌زایی می‌باشند. در یك تحقیق ۱۵ ماهه، دوزهای تام ۴/۴ و ۲/۵ استراگول، با تزریق زیرپوستی، در موش ایجاد سرطان كبد نمود. استر سولفوریك ۱ـ هیدروكسی استراگول به عنوان عامل سرطان‌زا در نظر گرفته شده است. این مسئله نیز باید مدنظر باشد كه حیوانات گروه كنترل نیز سرطان كبد نشان دادند. در گروه حیواناتی كه استراگول دریافت كردند، وقوع ترمور ۲ برابر و حتی ۳ برابر گروه كنترل بوده است. مطابق گزارش محققین، استراگول، سرطان‌زای ضعیفی است و سلامتی انسان در اثر استفاده از استراگول به خطر نمی‌افتد زیرا مقادیر ناچیزی از آن توسط غذا و ادویه مصرف می‌گردد. در موش، تزریق داخل صفاقی آنتول ایجاد تومورهای اولیه در شش‌ها نمی‌نماید. با درنظر گرفتن این حقیقت كه سافرول، ماده سرطان‌زای شناخته شده، در بعضی آزمایش‌ها نتیجه منفی داشته است، بنابراین به نظر می‌رسد كه مدل‌های انتخاب شده جهت آزمایش مناسب نبوده‌اند. هیچ اثر سرطان‌زایی، با سیس ـ آنتول در موش مشاهده نشده است. آزمایشات اخیر، بیانگر این واقعیت هستند كه، در تحقیقات بر روی موش، درصد اتصال استراگول و سافرول سرطان‌زا به DNA كبد، نسبتاً بالاست، درحالی كه مقادیر ناچیزی از آنتول اتصال می‌یابند. ارزیابی نهایی خطر ناشی از این تركیبات پیچیده است، زیرا متابولیسم در موش و موش صحرایی بستگی به دوز تجویز شده دارد. در دوزهای پائین O ـ دمتیله شدن بر بیوترانسفورماسیون غلبه می‌كند، درحالی كه در دوزهای بالا، به منظور آزمایش قدرت سرطان‌زایی، بیشتر، اكسیداسیون زنجیز جانبی اتفاق می‌افتد. بیوترانسفورماسیون منجر به تشكیل ماده سرطان‌زای بالقوه به نام ۱ـ هیدروكسی استراگول می‌گردد. با توجه به این نتایج گفته می‌شود تا هنگامی كه احتمال سرطان‌زایی فنیل پروپان‌ها بررسی می‌شود، آزمایشاتی كه بر روی حیوانات انجام گرفته است نمی‌تواند مبنای درستی باشد.

  اما در سال ۱۹۸۸ گزارش گردید كه اختلافات وابسته به دوز در متابولیسم انسانهای داوطلب تحت درمان با دوزهای ۲۵۰ـ۱ میلی گرم در روز، تأثیری ندارد. برخلاف نتایج بدست آمده از آزمایش بر روی جوندگان، در انسان، آنتول اغلب با اكسیداسیون زنجیره جانبی، تحت تأثیر بیوترانسفورماسیون قرار می‌گیرد. علاوه بر این، تحقیقاتی در مور اثر مقادیر بالای آنتول برروی ترانسفورماسیون استراگول صورت نگرفته است.

  این نتیجه به نظر معقول می‌رسد كه خطر سرطان‌زایی رازیانه، به خصوص هنگامی كه دم كرده آن كه حاوی حدود ۱۰۰ سی‌سی / ۴/۰ میلی‌گرم استراگول می‌باشد، گاهاً مصرف شود، نسبتاً پائین است. اما زمانی كه در كودكان تجویز می‌شود، میزان استراگول باید تا حد امكان كاهش یافته و انواع شیمیایی غنی از استراگول ترجیحاً مصرف نگردد. علاوه بر این، منطقی به نظر می‌رسدكه تا زمانی كه مطالعات بیشتر، خطر سرطان‌زایی رازیانه را منتفی ننموده است، اسانس رازیانه در كودكان تجویز نشود.


  مقالات از کتاب طب گیاهی دکتر هرندی

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  رازيانه FENNEL

  كليات گياه شناسي

  رازيانه گياهي است معطر ، علفي و دوساله كه ارتفاع آن تا 2 متر مي رسد ساقه آن داراي شيارهاي هم دريف و موازي مي باشد برگهاي آن نازك و نخي مانند شود است گلهاي رازيانه زرد وبصورت خوشه در انتهاي ساقه ظاهر مي شود . يوه رازيانه كوچك و بطول حدود 8 ميليمتر و عرض 3 ميليمتر بوده و داراي بوئي معطر و طعمي شيرين مي باشد .

  رازيانه درمناطق مديترانه اي بخوبي رشد مي كند و در ايران در مناطق شمالي كشور در دامنه هاي كوههاي البرز بطور خورد مي رويد .

  تركيبات شيميايي:
  رازيانه داراي حدود 10% روغن ، كيم مواد قندي و مسويلاژ و حدود 4% اسانس مي باشد . روغن رازيانه دريا 4% اسيد پال ميتيك ، 22% اسيد اوليئك ، 14% اسيد لينوئيك و 60% اسيد پتروسلينيك مي باشد.

  اسانس رازيانه ه از تقطير ميوه آن بوسيله بخار با بدست يم آيد مايعي ات زرد .

  در صد گرم برگ رازيانه تازه مواد زير موجود است :

  آب 90 گرم

  پروتيئن 2/5 گرم

  چربي 0/4 گرم

  مواد نشاسته اي 4/5 گرم

  كلسيم 100 ميلي گرم

  فسفر 50 ميلي گرم

  آهن 2/5 ميلي گرم

  پتاسيم 400 ميلي گرم

  ويتامين آ 3500 واحد

  ويتامين ث 30 ميلي گرم

  خواص داروئي:


  رازيانه از نظر طب قديم ايران گرم و شخك است . ريشه رازيانه گرمتر از بقيه قسمت هاي گياه است .

  1) رازيانه اثر زياد كنده شير را در زنانش ير ده درد و بدين منظور مي توان از دم كرده رازيانه استفاده كرد .

  2 )اشتها آور و مقوي است .

  3)نفخ و گاز معده رااز بين مي بر د .

  4)قاعده آور است .

  5)برگهاي رازيانه ادرار آور است .

  6)جوشانده ريشه رازيانه ملين مسهل است .

  7)روغن تخم رازيانه كرم روده را از بين يم برد .

  8)حالت تهوع رابر طرف مي كند .

  9)براي برطرف كردن آُسم ، سرفه و تنگي نفس از دم كرده تخم رازيانه بمقدر سه فنجان در روز استفاده كنيد .

  10)براي رفع اسهال رازيانه را با يزره سبز به سنبت مساوي دم كرده و به مريض بدهيد .

  11)ميتوان از رازيانه داروي ضد نفخ بصورت زير تهيه كرد :

  5 گرم پودر انيسون و 5 گرم پودر زيره كرمان ، 5 گرم پودر تخم گشنيز و 5 گرم پودر رازيانه راب ا هم مخلوط كرده در يك ليتر آب جوش بريزيد و آنرا بمدت 10 دقيقه دم كنيد سپس آنرا صاف كرده و كم كم بنوشيد .

  12)رازيانه بعلت داتشن هورمون زنانه رشد دخترها را جلو مي اندازد .

  13)رازيانه مغز را فعال مي كند .

  14)ريشه رازيانه داراي كومارين Coumarin مي باشد . چون اين ماده رقيق كننده خون است بنابراين آنهايي كه مبتلا به تصلب شرائين يا انسداد رگها هسند مي توانند از جوشانده ريشه رازيانه استفاده كنند .

  15)دردهاي مفاصل را برطرف مي كند .

  16)اشتها را زياد مي كند .

  17)براي از بين بردن درد آرتروز روغن رازيانه را در محل درد بماليد .

  طرز استفاده:
  1)دم كرده رازيانه : مقدر يك قاشق چايخوري رازيانه را كوبيده و در يك ليوان آب جوش بريزيد و آنرا بمدت 10 دقيقه دم كنيد .

  2)شراب رازيانه : 40 گرم رازيانه را در يك ليتر شراب بريزيد و بمدت يك هفته بگذاريدب ماند سپس آنرا صاف كرده و در شيشه دربست نگهدري كنيد .مقدر مصرف شراب رازيانه دو قاشق چايخوري بعد از غذا است .

  3)دم كرده برگ رازيانه : 30 گرم برگ رازيانه را در يك ليتر آب جوش ريخته و بمدت ده دقيقه دم كنيد . اين دم كرده مقوي اعصاب بوده و هضم غذا را سريع مي كند .

  مضرات :
  رازيانه چون گرم است بنابراين براي گرم مزاجها خوب نيست و اينگونه افراد بايد آنرا با سكنجبين بخورند بطور زياده روي در مصرف رازيانه معده راسست كرده و تشنج مي آورد

  مقالات از کتاب طب گیاهی دکتر هرندی

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بررسی خواص معجزه آسای رازیانه

  اگر نوزاد دختر و خوشگل می خواهید، رازیانه بخورید ...


  رازیانه یک گیاه دارویی است که طبع گرم و خشکی دارد. در طب سنتی ایران، از آن به گیاه ضدبلغم و صفرا یاد می شود. چون گیاه بسیار گرمی است. اگر بخواهید از خاصیت مسهل بودن آن بهره مند شوید، باید آن را با ماده ای مصرف کنید که حرارت گیاه را کم کند و بهترین گزینه ما برای همراهی با آن سکنجبین و عسل است.

  قسمت های مورد استفاده این گیاه عبارتند از: بذر، برگ و ریشه. مقدار مصرف روزانه رازیانه، به طور متوسط حداکثر ۵ گرم یا یک تا سه استکان عرق آن توصیه می شود و برای اینکه نتیجه درمان مشخص شود و گیاه خواص درمانی خود را به جای بگذارد، حداکثر ۴۰ روز زمان نیاز دارد.

  در دوران بارداری و شیردهی، مصرف این گیاه ضرری به همراه ندارد و داروخانه های گیاهی ایران به شکل های مختلف (مثل قطره آنتی میگرن، شربت توسیان، شربت تیسیان، پودر ژنرال تونیک، قطره سنکول، سنالین، منتازین و لوسیون تقویت موی سنیره) موجود هستند که داخل تمام این محصولات رازیانه وجود دارد.

  ● برای خانم ها

  رازیانه خواص هورمونی دارد و برای بیش از ۹۰ درصد از خانم ها تجویز می شود. به این شکل که در ترکیب آن، استروژن (هورمون زنانه) بالایی یافت می شود. به همین دلیل باعث افزایش شیر شده و بهترین درمان برای قطع قاعدگی است. رازیانه ضد چاقی است، التهاب های واژن و علائم یائسگی مثل گرگرفتگی را برطرف می کند. علاوه بر این اگر با گل گاوزبان صرف شود، قاعده آور است، یعنی قطع قاعدگی را متوقف می کند.

  ● رازیانه برای جوانی

  رازیانه برای پوست ما هم خواص بیشماری دارد. مثلا برای ورم پلک و چین و چروک پوست مفید است که البته باید به صورت پماد مصرف شود. بدین صورت که باید بذر رازیانه را جوشانده و یا پودر کرد و سپس آن را داخل Cold Cream ریخت و به صورت کرم به پوست مالید. کُلدکرم یک کرم پایه است که می توانید آن را از داروخانه ها تهیه کنید.

  رازیانه به شکل ضماد برای از بین بردن موهای زائد بسیار مناسب است. برای این کار، بذر رازیانه را پودر کنید و سپس آن را با یک نوع روغن (مثل روغن زیتون یا روغن بادام) مخلوط کنید و به صورت ماسک روی صورت خود بگذارید. این ماسک باعث روشن شدن و شفاف شدن پوست می شود.

  ● ضد سکسکه

  رازیانه برای کلیه خواص فراوانی دارد و همراه با کاکل ذرت باعث دفع سنگ های کلیوی می شود. اگر فردی که مبتلا به سنگ کلیه (کوچکتر از ۵ میلی متر) است، روزی ۴ تا ۵ مرتبه بذر رازیانه و کاکل ذرت را بجوشاند و میل کند، سنگ ها دفع خواهد شد.

  ریشه این گیاه نیز باعث برطرف شدن مشکلات کلیوی می شود. علاوه بر این دارای خواص گوارشی فراوانی نیز هست.

  رازیانه ضداسپاسم و ضد نفخ است؛ ورم های روده و معده را از بین می برد؛ به درمان سندرم روده تحریک پذیر کمک می کند و باعث کاهش میزان اشتها می شود. همچنین سکسکه و سوءهاضمه را برطرف می کند.

  ● خواص معجزه آسای رازیانه

  یکی از معجزه آساترین خواص رازیانه (که در گیاهان دیگر کمتر به چشم می خورد) تقویت دید است. به این ترتیب که عرق رازیانه را جوش می دهیم تا استریل شود و از وجود هر نوع میکروب یا عفونت پاک شود. سپس آن را داخل قطره چکان ریخته و داخل چشم می چکانیم. روزی چند قطره (صبح، ظهر و شب) باعث افزایش نورچشم، کاهش التهابات چشم (مثل قرمزی) و کاهش خطر ابتلا به آب مروارید می شود. رازیانه همچنین برای درمان التهاب پلک ها و درمان شب کوری بسیار مفید است.

  برای بدبویی دهان و درمان گلو درد نیز می توان رازیانه را قِرقِره کرد و یا بذر آن را داخل دهان گذاشت و چند دقیقه جوید.

  زنان باردار با صرف رازیانه به زیباتر شدن نوزاد کمک می کنند. علاوه بر این، رازیانه احتمال اینکه فرزندتان دختر باشد را نیز افزایش می دهد، یعنی به تعیین جنسیت فرزند نیز کمک می کند.

  ● مضرات رازیانه

  مصرف بیش از حد رازیانه، احتمال آلرژی های پوستی را افزایش می دهد. علاوه بر این، افرادی که ناراحتی های تنفسی دارند نیز باید مراقب باشند؛ زیرا ممکن است با تنفس و یا مصرف گیاه دچار حمله های آسم شوند.

  از دیگر تاثیرات جانبی رازیانه، احتمال کاهش نیروی جنسی در آقایان و لاغری در خانم هاست. علاوه بر این مصرف زیاد از حد آن باعث قطع و یا کاهش شیر در زنان شیرده می شود. افراد سردمزاج نیز با خوردن این گیاه ممکن است دچار سردرد شوند.

  اثر عجیب رازیانه این است که خانم ها را لاغر و آقایان را چاق می کند!  پردیس زندگی من
  دکتر زهرا شاه حسینی
  متخصص طب سنتی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت