جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: بخور اکالیپتوس

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بخور اکالیپتوس

  شكال دارويي :

  محلول در شيشه هاي 60 ميلي ليتري

  موارد مصرف :

  اين فرآورده براي برطرف نمودن نشانه هاي سرماخوردگي ، سرفه و احتقاق بيني بكار مي رود.

  اجزاء فرآورده :

  پودر بخور اكاليپتوس از اجزاء زير تشكيل شده است :

  1- اسانس اكاليپتوس 0/1% Eucalyptus sp

  2-اسانس آويشن 0/1% Thymus sp

  3-اسانس رازيانه 0/1% Foenicuhum vulgare

  4-اسانس نعناع 0/4% Mentha piperita

  5-تنتور اكاليپتوس تا 100% Eucalyptus sp

  مواد موثره :

  روغن هاي فرار نظير سينئول (اكاليپتول) ، سيترونلول ، تيمول و فلانوييد كورستين

  آثار فارماكولوژيك و مكانيسم اثر :

  اسانسهاي موجود در اين فرآورده داراي اثرات ضد التهاب ف خلط آور و ضد عفوني كننده مي باشند . به نظر مي رسد اثرات ضد ميكروبي اكاليپتول روي باكتريهاي گرم مثبت بيشتر بوده بخصوص باسيلوس ساب تيليس و ميكرو كوكوس گلوتاميس به آن حساس تر مي باشد . آزمايشات در آزمايشگاه نشان داده است كه كورستين و هاپيروزيد موجود در اكاليپتوس اثرات ضد ويروس آنفلونزا تيپ A دارند .

  مقدارمصرف :

  روزانه چند بار هر بار يك قاشق سوپخوري از پودر را در ظرف مناسب آب داغ ريخته و به مدت 10-5 دقيقه در حالي كه چشمها بسته است بخور داده شود .

  عوارض جانبي :

  تيمول موجود در اين فرآورده ممكن است باعث تحريك غشا مخاطي گردد .

  موارد منع مصرف :

  اين فرآورده در بيماران مبتلا به تب بالا ، سرفه هاي مداوم و خون ريزي دستگاه تنفسي ممنوعيت مصرف دارد

  نكات قابل توصيه :

  اين دارو بايد به صورت بخور مصرف شودو از خوردن آن اكيدا خودداري شود

  در خلال بخور دادن چشمها بايد بسته باشند

  سرفه هاي مداوم ممكن است نشانگر يك بيماري جدي باشد در صورت تداوم نشانه هاي بيماري مصرف دارو را قطع و به پزشك مراجعه كنيد

  وزارت بهداشت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بخور اکالیپتوس دینه

  اسانسهای موجود در این فرآورده دارای اثرات ضد التهاب، خلط آور و ضد عفونی کننده می باشند. به نظر می رسد اثرات ضد میکروبی اکالیپتول روی باکتریهای گرم مثبت بیشتر بوده بخصوص باسیلوس ساب تیلیس و میکروکوکوس گلوتامیوس به آن حساستر می باشند. آزمایشات Invitro نشان داده است که کورستین و هایپروزید موجود در اکالیپتوس اثرات ضد ویروس آنفلوانزا تیپ A دارند.
  ● موارد منع مصرف:
  این فرآورده در بیماران مبتلا به تب بالا، سرفه های مداوم و خون ریزی دستگاه تنفس ممنوعیت مصرف دارد.
  ● عوارض جانبی:
  تیمول موجود در این فرآورده ممکن است باعث تحریک غشا مخاطی گردد.
  ● نکات قابل توصیه:
  ▪ این دارو باید به صورت بخور مصرف شود و از خوردن آن اکیداً خودداری گردد.
  ▪ در خلال بخور دادن چشمها باید بسته باشند.
  ▪ سرفه های مداوم ممکن است نشانگر یک بیماری جدی باشد در صورت تداوم نشانه های بیماری مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه نمایند.
  ● مقدار مصرف:
  روزانه چند بار، هر بار یک قاشق سوپخوری از محلول را در یک ظرف مناسب آب داغ (در حال جوشیدن نباشد) ریخته و به مدت ۵-۱۰ دقیقه، در حالی که چشمها بسته است، بخور داده شود.
  ● اشکال دارویی:
  محلول در شیشه های ۶۰ میلی لیتری
  ● موارد مصرف:
  این فرآورده برای برطرف نمودن نشانه های سرماخودرگی، سرف و احتقاق بینی بکار می رود.
  ● اجزاء فرآورده:
  بخور اکالیپتوس از اجزاء زیر تشکیل شده است:
  ▪ اسانس اکالیپتوس %۰/۱ Eucalyptus sp.
  ▪ اسانس آویشن %۰/۱ Thymus sp.
  ▪ اسانس رازیانه %۰/۱ Foeniculum vulgare
  ▪ اسانس نعناع %۰/۴ Mentha piperita
  ▪ تنتور اکالیپتوس تا %۱۰۰ Eucalyptus sp.
  ● مواد مؤثره:
  روغن های فرار نظیر سینئول (اکالیپتول)، منتول، تیمول و فلاونویید کورستین.

  محمد باقر برمکی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ظاهر شيشه هاي " بخور اکاليپتوس" تغيير مي کند


  ایرنا-مدير کل داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اعلام کرد: ظاهر شيشه هاي " بخور اکاليپتوس " تا آخر امسال تغيير مي کند. شباهت بسته بندي شيشه هاي بخور "اکاليپتوس" با شربت هاي دارويي مورد مصرف در سرماخوردگي و سرفه باعث افزايش مصرف اتفاقي "اکاليپتوس" و مسموميت شده است. مادري مدتي پيش به اشتباه و به جاي شربت سرماخوردگي ، بخور اوکاليپتوس را به نوزاد يک ماهه خود داد و باعث مرگ نوزاد شد.

  دکتر "اکبر عبداللهي" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: از آنجا که تغيير ظاهر شيشه هاي اين بخور، موضوع اقتصادي براي شرکت هاي توليد کننده است ، اين شرکت ها شيشه هاي موجود را براي توليد استفاده مي کنند.
  وي گفت: اين شرکت ها پس از اتمام بسته بندي هاي فعلي بخور، ظاهر شيشه ها را تا پايان سال تغيير مي دهند.
  مدير کل داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت در حال حاضر نيز برچسب هشدار و توضيحات لازم برروي شيشه هاي اوکاليپتوس درج شده و مصرف کنندگان بايد تمام دقت خود را در چگونگي استفاده از دارو داشته باشند.
  وي به مصرف کنندگان توصيه کرد به برچسب هاي هشدار و توضيحات برروي بسته هاي دارو توجه کنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هشدار وزارت بهداشت درباره بخور اکالیپتوس
  وي، با بيان اين كه مركز ثبت عوارض جانبي و ناخواسته داروي وزارت بهداشت مواردي از مسموميت‌هاي ناشي از مصرف بخور اوكاليپتوس به جاي شربت‌هاي خوراكي گزارش كرده است، گفت: مصرف مقادير اندك آن بسيار كشنده است.

  مديركل اطلاع رساني معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت با اعلام اين كه با شروع فصل سرما مواردي از مسموميت به علت استفاده از بخور اوكاليپتوس به جاي شربت‌هاي دارويي خوراكي گزارش شده است، گفت: خوردن حجم اندكي از اين بخور (در حد 5 ميلي ليتر) با خطر مرگ همراه است.

  دكتر علي صفا در گفت و گو با ايسنا ‌با اشاره به شباهت ظاهري بسته بندي بخور اوكاليپتوس با شربت‌هايي در حجم 60 سي سي و اكثرا با كاربرد رفع احتقان و ضد سرفه اظهار كرد: اگرچه توضيحات و هشدارهاي لازم به ميزان كافي بر روي بسته بندي‌هاي آنان درج شده است اما شايد برخي افراد كم سواد و يا كم توجه، فقط به شباهت ظاهري بسته‌بندي‌ها اكتفا كنند.

  وي، با بيان اين كه مركز ثبت عوارض جانبي و ناخواسته داروي وزارت بهداشت مواردي از مسموميت‌هاي ناشي از مصرف بخور اوكاليپتوس به جاي شربت‌هاي خوراكي گزارش كرده است، گفت: مصرف مقادير اندك آن بسيار كشنده است.
  به نظر مي‌رسد با توجه به مخاطرات جدي مصرف خوراكي اين فرآورده ضرورت دارد، نهادهاي مسئول با اتخاذ تدابير مناسب و دستورالعمل‌هايي نسبت به تمايز بسته بندي‌ محصولات دارويي خوراكي از غير خوراكي - حداقل براي رفع اشتباه براي كودكان و افراد كم سواد يا كم توجه - اقدام كنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر سپيده الياسي، داروساز
  محلول بخور اکاليپتوس خوردم، چه کار کنم؟!

  امروز صبح خانمي با داروخانه تماس گرفت و اظهار کرد که اشتباها مقدار ? ميلي‌ليتر از محلول بخور اکاليپتوس رو به جاي شربت اکسپکتورانت مصرف کرده. سوالش اين بود که چه اقدامي بايد انجام بده و خطرناک هست يا نه؟ ...

  بايد گفت که محدوده‌‌ي ميزان سمي محلول اکاليپتوس در مسموميت خوراکي ? تا 480 ميلي‌ليتر و در برخي منابع دوز کشنده در بزرگسالان بين05/0 تا 5/0 ميلي‌ليتر به‌ازاي هر کيلوگرم وزن بدن ذکر شده و بنابراين مصرف خوراکي کمتر از يک قاشق چايخوري هم ممکن هست باعث بروز علايم مسموميت حاد در بيمار بشه.

  از علايم مسمويت با اکاليپتوس، مي‌شه به عوارض سيستم عصبي مرکزي (کاهش سطح هوشياري، تشنج و خواب‌آلودگي)، گوارشي (که معمولا جزو اولين علائم هستند و به خصوص استفراغ ناشي از اون به دليل امکان آسپيراسيون مي‌تونه خطرناک باشه)، تنفسي، ضعف عضلات، تاکي‌کاردي، کما و حتي مرگ اشاره کرد.

  اقدامات درماني لازم به صورت علامتي- حمايتي هست و آنتي‌دوت اختصاصي وجود نداره. بيمار بايد از نظر وضعيت ريوي، مغز و اعصاب و عروق قلبي تحت نظر باشد. به طور کلي صرف‌نظر از داشتن يا نداشتن علايم باليني و مقدار مصرف، انتقال سريع بيمار به يک مرکز درمان مسموميت‌ها ضروري هست و بيمار بايد حداقل ? ساعت و حداکثر ?? ساعت تحت‌نظر باشه تا از هرگونه خطري جلوگيري بشه.

  به علت وجود امکان آسپيراسيون تحريک به استفراغ توصيه نمي‌شه. مصرف غذا و به خصوص شير هم به هيچ‌وجه مورد تاييد نيست؛ چرا که جذب اون رو افزايش مي‌ده

  هفته نامه پزشکی امروز
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مسموميت با محلول اکاليپتوس
  نگارش یافته توسط دکتر محمدهادي گهرباري دکتر يسنا به منش‌

  منبع: پزشکی امروز


  طبق نامه اداره كل نظارت بر برنامه ها و تجويز و مصرف دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، پاسخ به پرسش هايي كه درباره اين مقاله مطرح خواهد شد داراي امتياز بازآموزي است.


  بيمار خانم 74 ساله، متأهل و خانه‌دار که به دليل سرماخوردگي معمولي تحت درمان با شربت اکسپکتورانت به مقدارml 5 چهار بار در روز و قرص سرماخوردگي بزرگسالان با دوزاژ 4 قرص درروز بوده که اشتباهاً مقدارml 5 از محلول بخور اکاليپتوس را به جاي شربت اکسپکتورانت مي‌خورد. بستگان بيمار جهت کسب اطلاع و انجام اقدام مناسب با مرکز ملي اطلاع رساني داروها و سموم (DPIC) تماس مي‌گيرند. به رغم خوب بودن حال عمومي بيمار و عدم وجود علامتي دال بر مسموميت، پيشنهاد مي‌شود، بدون انجام هرگونه‌ اقدام اضافي مثل تحريک به استفراغ، بيمار را سريعاً به يک مرکز درمان مسموميتها منتقل کنند تا بيمار تحت نظر بوده و در صورت لزوم اقدامات درماني مقتضي انجام شود. خوشبختانه در طي پيگيري‌هاي بعدي مشخص شد که اين مسموميت هيچگونه‌ مشکل حياتي براي بيمار ايجاد نکرده و حال عمومي وي خوب مي‌باشد.

  در يک نگاه کلي به مورد فوق و با توجه به تأکيد DPIC مبني بر انتقال سريع بيمار به يک مرکز درماني مسموميت‌ها و پيگيري‌هاي به عمل آمده، متوجه اهميت مسموميت به وجود آمده مي‌شويم. نظر به اينکه شيشه‌هاي حاوي شربت‌هاي دارويي شباهت زيادي به ظروف محتوي محلول بخور اکاليپتوس دارند، اين احتمال وجود دارد که اين ترکيبات به اشتباه به جاي هم مورد استفاده قرار بگيرند. با توجه به احتمال بروز عوارض خطرناک و حتي مهلک بعد از مصرف خوراکي بخور اکاليپتوس، توجه همکاران محترم را به نکات زير جلب مي‌نمايد:

  1- محدوده‌‌ي ميزان سمي محلول اکاليپتوس در مسموميت خوراکي از مقاديرml 4 تا ml 480 و در برخي منابع دوز کشنده در بزرگسالان بينml/kg 05/0 تا 5/0 ذکر شده است و اين به آن معنا مي‌باشد که خطر بروز مسموميت و حتي مرگ با مقادير کم خوراکي هم وجود دارد. گر چه ممکن است برخي از کودکان پس از خوردن محلول اکاليپتوس بدون علامت باشند ولي گزارش شده است که مصرف خوراکي کمتر از يک قاشق چايخوري هم ممکن است سبب بروز علائم مسموميت حاد در بيمار مسموم شود.

  2- استفراغ، آسپيراسيون و کاهش هوشياري، از عمده‌ترين خطراتي هستند که پيش روي فرد مسموم مي‌باشند.

  3- بيمار مسموم ممکن است طيف وسيعي از عوارض و علائم باليني را نشان دهد که از آن جمله به موارد زير مي‌توان اشاره نمود: علائم CNS شامل کاهش سطح هوشياري، تشنج و خواب آلودگي (در برخي موارد ممکن است کوما پس از 10 دقيقه بروز نمايد). نکته‌ي بسيار مهم، اثر تضعيف کنند‌ه‌ي اين ماده روي CNS است. اين اثر در مواردي با شروع سريع، در طي 30 دقيقه‌ي نخست و در مواردي به صورت تأخيري، در طي 4 ساعت اول بعد از مصرف خوراکي اتفاقي مي‌افتد و ممکن‌است موجب تنگي نفس، آپنه و کوما در بيمار گردد. اثر تضعيف کننده‌ي اکاليپتوس روي CNS ممکن است تا 3 روز بعد ازخوردن اين ماده ادامه داشته باشد.

  4- علائم مسموميت گوارشي که معمولاً جزو اولين علائم هستند، شامل درد ناحيه‌ي‌ اپي گاستر، اسهال و استفراغ مي‌باشد. از آنجا که ممکن است بيمار در شرايط کاهش سطح هوشياري يا خواب آلودگي دچار استفراغ شود، اين حالت به دليل احتمال بروز آسپيراسيون، بسيار خطرناک است. محلول اکاليپتوس داراي جذب بالايي از دستگاه گوارش مي‌باشد و مصرف همزمان شير و يا غذا با اين ماده، سبب افزايش جذب آن خواهد شد. لذا نبايد به بيمار شير خورانده شود.

  5- علائم تنفسي شامل تنگي نفس، وقفه‌ي تنفسي، سيانوز، برونکواسپاسم، ادم ريوي، تاکي‌پنه و تنفس نامنظم و سطحي مي‌باشد. بيماران هوشيار معمولاً از احساس خفگي شکايت دارند.

  6- از ديگر علائم مي‌توان به ضعف عضلات و آتاکسي، ميوز يا ميدرياز، تاکيکاردي، کاهش فشار خون، عدم تعادل ،کوما و حتي مرگ اشاره کرد.

  7- اقدامات درماني لازم در مسموميت با اکاليپتوس، به صورت علامتي- حمايتي مي‌باشد و آنتي‌ دوت اختصاصي جهت درمان اين نوع مسموميت وجود ندارد. بيمار بايد از نظر وضعيت ريوي، مغز و اعصاب و عروق قلبي تحت نظر باشد. به طور کلي اقدامات اصلي شامل اين موارد مي‌باشد: انتقال سريع بيمار به يک مرکز درمان مسموميتها (صرف نظر از داشتن يا نداشتن علائم باليني و مقدار مصرف)، انجام اقدامات اوليه و نگهدارنده، درمان عوارض و علائم به وجود آمده برحسب موارد بروز هر کدام از آنها.

  ياد آوري مهم:

  عدم انجام هرگونه اقدامي جهت تحريک به استفراغ.

  8- به دليل وجود خطر آسپيراسيون، چنانچه حذف سم از بدن بيمار، بدون حفاظت مجاري تنفسي صورت گيرد، خود ممکن است خطرساز باشد. بهترين روش در مسموميت‌هاي همراه با علائم ناچيز يا متوسط، تحت نظر قراردادن بيمار مي‌باشد (بهتر است بيماران بدون علامت، تا 6 ساعت تحت نظر باشند). در ابتدا عملکرد ريوي فرد مسموم بايد ضمن انجام راديوگرافي ريه بررسي شود و در صورت عدم وجود مشکل ريوي، 6 ساعت پس از خوردن محلول اکاليپتوس، راديوگرافي ريه تکرار گردد.

  9- لاواژ گوارشي با احتياط و با تجويز زغال فعال (در صورت مصرف مقادير بالا از محلول اکاليپتوس) تنها بايد در شرايط بيهوشي عمومي و با انتوباسيون داخل تراشه صورت گيرد. گر چه هنوز اثر بخشي زغال فعال در کاهش جذب سم از بدن بيمار مسموم در حال بررسي است.

  10- معمولاً بهبودي به سرعت و در طي 24 ساعت صورت مي‌گيرد، که بهتر است بيمار در طي اين مدت تحت نظر باشد. اين مطلب به خصوص در مواردي که ميزان ماده‌ي خورده شده زياد است و يا اينکه بيمار از نظر سن (کودکان و افراد مسن) و يا ابتلا به يک بيماري زمينه‌يي، بيشتر در معرض خطر مي‌باشد، از اهميت ويژه‌يي برخوردار است.

  وزارت بهداشت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت