سرما ،باد و رطوبت كم در زمستان می تواند باعث تشدید بیماریهایی مثل اگزما، پسوریازیس و درماتیت شده و باعث ایجاد سیكل منفی در سیر این بیماری ها شود.
هوای خشك رطوبت پوست را خارج می كند كه در نتیجه به شدت حالت پوسته پوسته و خراشیده به خود می گیرد. از دست رفتن پوست به این شكل منجر به از دست دادن بیشتر چربی و آب پوست می شود كه این به نوبه خود پوست را خشك تر می كند. همچنین هوای گرم داخل منازل و ساختمانها نیز شدیدا در این روند منفی موثر می باشند. آیا بیاد می آورید زمانیكه برای تفریح به منطقه ای شرجی و گرم می روید، پوست شما بدون نیاز به مرطوب كننده كاملا نرم خواهد بود و آن به این خاطر است كه رطوبت هوای اطراف شما چربی روی پوست شما را كه به طور طبیعی تولید می شود را حفظ می كند و سلولهای سطحی پوست شما را نرم و پوشیده نگه می دارد، بطوری كه چربیها از دست نمی روند.
● نحوه برخورد با مشكلات پوستی
اگزما یك حساسیت پوستی سراسری می باشد كه به صورت جوشهایی در بدن ظاهر می شود. بیماران مبتلا به اگزما نباید از لباسهای پشمی و یا لباسهایی كه شدیدا سنتتیك (پلاستیكی) هستند مستقیما بر روی پوست خود استفاده نمایند. چرا كه می تواند باعث خارش زیاد ناشی از برخورد با پوست آنها شود. متخصصین معتقدند این افراد باید به خوبی خود را بپوشانند تا در معرض سرما و باد قرار نگیرند. همچنین باید از لباسهای نخی به عنوان زیرپوش استفاده نمود تا از خارش در امان ماند.
در پسوریازیس سلولهای پوستی با سرعتی معادل ۵ برابر سرعت عادی تولید می شوند. در ماههای سرد زمستان معمولا افراد به كرات دوش آب گرم می گیرند. اكثریت مردم به خصوص سالمندان فقط نیاز به یك بار حمام در طی هفته دارند، ولی لازم است بدانید حمام كردن به دلیل اینكه فرصت بیشتری به شما می دهد تا آب كافی جذب نماید بهتر از دوش گرفتن است. شاید بهتر باشد صابون در مناطقی استفاده شود كه تعریق بیشتری دارد. زمانیكه دوش می گیرید بهتر است از آب گرم و نه داغ استفاده شود و از كیسه و لیف حذر كنید چرا كه احتمالا خراشیدگی پوست را افزایش می دهد. ضمنا افراد مبتلا به پسوریازیس باید نسبت به عفونتهای چركی گلو نیز محتاط باشند. چرا كه بیشتر در زمستان اتفاق می افتد و می تواند شدیدا بیماری پسوریازیس را شعله ور نماید. پس اگر فردی از اعضای خانواده شما دچار گلودرد چركی شده و شما دچار پسوریازیس هستید سریعا به پزشك مراجعه كنید تا از شعله ور شدن پسوریازیس در نتیجه ابتلا به گلودرد چركی اجتناب نمایید.