يك متخصص پوست و مو هشدار داد:
مشكلات عصبي مي‌تواند علت افزايش خارش پوست باشديك متخصص پوست و مو اظهار كرد: برخي بيماريهاي رواني مثل افسردگي، اضطراب و اسكيزوفرني مي‌توانند علت افزايش خارش‌هاي عمومي پوست باشند.

دكتر فرانك احساني متخصص پوست در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در اين باره توضيح داد: ‌خارش از شايعترين عللي است كه سبب مراجعه بيماران به متخصصان پوست مي‌شود؛ اين علامت‌ها گاهي بسيار آزار دهنده است به طوري كه سبب اختلال زندگي روزمره مي‌شود.

خارش مي‌تواند همراه ساير علائم پوستي باشد به اين معني كه ابتدا ضايعاتي در پوست به اشكال مختلف مانند جوش، تاول، قرمزي و ورم پوست ايجاد شوند و اين ضايعات توأم با خارش باشند و يا در موارد ديگر در پوست هيچ ضايعه اوليه مشاهده نمي‌شود ولي بيمار دچار خارش شديد است.

وي در ادامه افزود: در مواردي كه خارش همراه ضايعات پوستي است بيماريهاي متعددي را مي‌توان نام برد كه بر حسب شكل و ضايعات آن قابل تشخيص است. در واقع اكثر بيماريهاي پوستي مي‌تواند با درجاتي از خارش همراه باشد ولي در برخي از آنها علامت اصلي معمولا شديد است مانند دراماتيك آتوپيك، عفونت‌هاي انگلي

(عفونت شپش)، انواع كهير و ... كه هر يك از بيماريهاي فوق مبحث تخصصي جداگانه‌اي را تشكيل مي‌دهد.

دكتر احساني در مورد بيماريهاي پوستي كه بدون ايجاد علامت اوليه در پوست خارش ايجاد مي‌كنند، گفت: اين خارشها مي‌تواند به صورت موضعي فقط در محل خاصي از بدن ايجاد شود مثل خارش پشت گردن، خارش در سر، خارش ناحيه تناسلي، خارش پا يا ساعدها و يا به طور عمومي همه نواحي بدن را درگير كند.

وي در ادامه اظهار كرد: علل خارش موضعي پوست مي‌تواند اگزما يا حساسيت‌هاي پوست باشد كه علل دروني يا علل خارجي يعني تماس با مواد آلرژن داشته باشد. در اين موارد بيشتر در محل بستن بند ساعت، دگمه‌ها يا زيب‌هاي فلزي شلوار، محل آويختن گوشواره يا گردن بند يا در محل پشت پا به دليل برخورد با موادي كه در ساختار كفش‌ها استفاده شده ضايعات خارش‌دار همراه با قرمزي يا خشكي ديده مي‌شود.

دكتر احساني با اشاره به علل خارش در افراد مسن يادآور شد: در افراد مسن خشكي عمومي پوست و شست‌وشوي مكرر منجر به ايجاد خارش‌هاي مكرر در تمام پوست و به خصوص در ساق پاها مي‌شود.


بعضي بيماري‌ها باعث افزايش خارش مي‌شود

وي همچنين اظهار كرد: برخي بيماريهاي داخلي نيز سبب خارش‌هاي پوستي مي‌شود. از آن جمله مي‌توان به كم خوني، فقر آهن، كم كاري يا پركاري غدد تيروئيد، انگل‌هاي روده‌اي، اختلالات كبدي و كليوي اشاره كرد كه سبب افزايش مواد زائد دفعي در خون و رسوب آنها در پوست و در نتيجه خارش پوست مي‌شود.

علاوه بر موارد ياد شده بيماران ديابتي در ناحيه سر خارش احساس مي‌كنند و در افراد مبتلا به بيماريهاي رواني مثل افسردگي، اضطراب و اسكيزوفرني خارشهاي عمومي در پوست ديده مي‌شود.


يكي از علل خارش عمومي مصرف برخي داروها و مواد غذايي است

دكتر احساني با اشاره به تاثير مصرف برخي داروها و مواد غذايي در افزايش خارشهاي پوستي بيان كرد: داروهاي آسپرين و ساير ضد دردهاي غير استروئيدي مثل بروفن، سر دسته داروهايي هستند كه باعث خارشهاي عمومي پوست مي‌شوند؛ همچنين مواد غذايي مثل سير، موز، شكلات و ادويه جات نيز در برخي افراد مولد خارش هستند.

وي در پايان توصيه كرد: چنانچه خارش پوست به مدت طولاني ادامه يابد و درمانهاي ساده اوليه كه معمولا داروهاي آنتي هيستامين خوراكي و تزريقي و يا كرم‌هاي موضعي هستند در درمان آن مؤثر نباشند بايد براي يافتن علت اصلي خارش و درمان آن به پزشك متخصص مراجعه شود.