جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: خارش پوست سر

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض خارش پوست سر

  يك متخصص پوست و مو:
  كمبود رطوبت علت اصلي خارش پوست سر است


  نتايج تحقيقات و پژوهشها حاكي از آن است، كمبود رطوبت از علل اصلي خارش پوست سر، پوسته‌ريزي و شوره محسوب مي‌شود.

  دكتر «سيما اميري» متخصص پوست و مو ضمن بيان مطلب فوق در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، واحد علوم پزشكي ايران درباره علل ديگر خارش پوست سر اظهار كرد: چربي زياد پوست سر نيز مي‌تواند منجر به خارش و قرمزي پوست سر شود كه البته با مراجعه به پزشك و تجويز داروي مناسب برطرف مي‌شود.

  وي افزود: همچنين، زنان به دليل استفاده از روسري، مقنعه و كلاه جهت حفاظت موهاي خود، بيش از سايرين در معرض خارش سر قرار مي‌گيرند.

  وي گفت: استفاده از آب داغ هنگام شست و شو نيز مي‌تواند باعث خشكي پوست سر، همراه با پوسته‌ريزي و خارش گردد.

  دكتر اميري با اشاره به اين كه استفاده از شامپوهاي ضد شوره تا حدودي مي‌تواند از عوارض مذكور بكاهد گفت: ولي اين شامپوها مشكل شوره را به طور كامل برطرف نمي‌كنند. لذا مراجعه به پزشك در صورت بروز شوره ضروري است.

  وي در پايان خاطرنشان كرد: افراد بايد براي پيشگيري از عوارض فوق، تحرك و فعاليت خود را افزايش داده و تغذيه مناسب شامل ميوه‌ها، سبزي‌هاي تازه و ويتامين‌ها را در برنامه غذايي خود بگنجانند.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 25-Feb-2011 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سوال :آقایی حدودا 38 ساله برخی اوقات خارش زیاد موی سر دارد. و در همین حال ریزش زیاد مو نیز دارد. علت چیست؟

  پاسخ :
  وجود خارش سرمی تواند بدلیل وجود پوست چرب و یا درماتیت سبوره باشد رعایت نکات بهداشتی این مشکل را تا حدی کنترل می کند .استفاده از شامپوهای کتوکنازول پریتیون زینک و سلنیوم سولفاید ممکن است مفید باشد ولی بهتر است به پزشک متخصص پوست مراجعه نمائید تا درمان لازم ارائه شود.
  خارش می تواند بدلیل شستشوی ناکافی و یا ناقص سر باشد . برای شستن موها سعی کنید پوست سر را با استفاده از شامپو با نوک انگشتان ماساژ دهید . دفعات شستشو باید به اندازه ای باشد که موها چرب نباشند . شستن بیش از اندازه هم می تواند سبب خشک و زبر شدن موها شود . در صورتی که خارش موها زیاد است و موهایتان هم بیش از اندازه چرب می شوند ممکن است لازم باشد برای یک دوره از شامپوهای درمانی مانند کتوکونازول و سلنیوم سولفاید تحت نظر پزشک استفاده نمایید.
  می توان گفت كه علت این خارش گهگاهی پوست سرتان بدلیل تجمع چربی و آلودگی است . بنابراین بهتر است با توجه به اینكه موهای چربی هم دارید دفعات شستشو را در حدی تنظیم نمایید كه خارش سر نداشته باشید و البته از شستن زیاد موهایتان با مواد شوینده بپرهیزید . از شامپوی مناسب با پوست خود استفاده نمایید . در هنگام شست سر سعی كنید با انگشتان خود به خوبی پوست سر را باشامپو بشویید .بعد از شستشوی موها از نرم كننده هم استفاده نمایید .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خارش سر چیست؟

  علل زیادی ممکن است باعث خارش سر شود . در مواردی خارش عمومی پوست بدن بـه سر سرایـت می کند و در مـوارد دیگـر فقط محدود بـه پوست سر است . اشخاصی که بـه کهیـر و یا سایـر بیـماری های خارش دار مبتلا هستـنـد ، در پـوست سر نیز خارش دارند و با درمان ناراحتی اصلی ، خارش سر نیـز بـهبـود می یابد و بـرخی بیـماری ها از جملـه ناراحتـی های کبـدی باعـث خارش پوست و به خصوص پوست سر می شود . رژیم غذایی مناسب و درمان باعث بهبود ناراحتی و از بین رفتن خارش می شود . همچنین برخی رژیم های غذایی ممکن است سبب خارش پوست سر شود . در این قبیل از افراد ، اصلاح وضع مزاج و استفاده از میوه ها و در مواردی با تجویـز پزشک ، به کار بـردن داروهایی که باعث از بیـن رفتـن خارش سر می شود ، توصیه می شود . در معتادین بـه مواد مخدر خارش سـر زیاد دیـده می شود . علاوه بر علل عمومی فوق بیشتر خارش های سر به علت عوارض موضعی پوست سر است ، به اصطلاح اگر سر چرک باشد ، خارش ظاهر می شود . اشخاصی که پوست چربی دارند بیشتر به خارش سر مبتلا می شوند ، چون پوست و موی این قبیل افـراد زود چرک می شود . ایـن خارش به علت تکثیر زیاد میکروب های عادی پوست و اثر گرد و غبار و خاک بر پوست سر است . به این افراد توصیه می شود که بهداشت موی سر خود را رعایت کنند . آنهایی که خارش سرشان در ساعات پس از حمام ظاهر شده و به تدریج در روزهای بعد از بین می رود ، با پـوست خشکی مواجه هستنـد ، از همیـن رو توصیـه می شود که از شامپـوهای با چربی اضافه شده و شامپو کتیرا استفاده کنند .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خارش پوست سر


  - خارش پوست ‌سر نشانهٔ چیست؟
  نمی‌دانید چرا سرتان اینقدر به خارش می‌افتد؟ خوب، ممکن است دچار یک ناراحتی پوستی مثل پسوریاز یا التهاب سبوره‌ای سر همراه با وجود یک مخمر شده باشید که پوست را وادار به رشد سریع‌تر از معمول می‌کند. این رشد زیادی به نوبهٔ حود باعث رشد بیشتر سازواره‌های موجود بر روی آن می‌شود که نتیجهٔ آن خارش پوست است.
  از علل شایع دیگر، عدم مراقبت از مو و شپش سر را می‌‌توان نام برد.

  - درمان خارش پوست سر
  سر را به اندازه بشوئید. شستن بیش از حد سر با صابون یا شامپو نه تنها موها را خرد می‌کند، بلکه چربی‌های لازم روی پوست را هم از بین می‌برد که به خارش آن منجر می‌گردد.
  شامپوی مناسب مصرف کنید. برای جلوگیری از پوسته شدن و خشک شدن پوست سر، که خارش می‌آورند، باید شامپوی دارای pH متناسب مصرف کنید. pH شامپو باید بین ۵/۴ و ۵/۵ باشد. با استفاده از نوارهای کاغذی نیتروزین می‌توانید pH شامپوهایتان را معلوم کنید.
  ضدحساسیت بخورید. برخی داروهای ضدحساسیت مورد استفاده در درمان آلرژی‌ها حاوی مواد ضد خارش هم هستند که ممکن است خارش را تا مدتی تسکین دهد.
  روغن زیتون بزنید. به‌نظر می‌رسد که روغن زیتون اثر آرام‌بخش بر برخی انواع خشکی و خارش پوست داشته باشد. قبل از شامپو زدن سر، کمی روغن‌ زیتون گرم بر سر مالیده و ده‌دقیقه صبر کنید.
  نزد پزشک بروید. اگر بعد از یک هفته با انجام کارهای بالا خارش پوست سر از بین نرود، برای درمان با داروهای قوی‌تر به پزشک مراجعه کنید.
  درمان پسوریاز
  شامپوی مخصوص بزنید. استفاده از شامپوهاس قطرانی در حالی که مو کثیف است در برداشتن پوست مرده و رفع التهاب موجود در پسوریاز مؤثر است. ظرف دو هفته باید نتیجهٔ مثبت بگیرید، در غیر این‌صورت، نزد پزشک بروید.
  کورتیزون بزنید. اگر خارش سر ناشی از اکزما یا پسوریاز بعد از شامپو زدن آن ادامه داشته باشد، استفاده از محلول یک درصد هیدروکورتیزون مؤثر است.
  مراقبت از مو. گاهی ممکن است کاری را در مورد موهایتان انجام دهید که دقیقاً نباید می‌کردید: مواد شیمیائی مختلفی را به موهایتان زده‌اید که باعث واکنش‌های آلرژیائی شده و التهاب و خارش ایجاد کرده است. یا شاید هم شامپوی نامناسبی برای شستشو سر انتخاب کرده‌اید. موارد زیر را در مراقبت از موهایتان رعایت کنید.
  مواد شیمیائی را اول امتحان کنید. انواع رنگ مو اغلب دارای ماد‌ه‌ای شیمیائی هستند که از عوامل ایجاد خارش شدید و جوش زدن پوست سر است. یک بار تماس با آن برای ایجاد واکنش ایمنی به مدت یک تا دو هفته کافی است. برای جلوگیری از این واکنش آلرژیائی، رنگ مو را طبق دستور روی جعبهٔ آن آزمایش کنید.
  فر نکنید. اگر بعد از فر کردن موها تا ۴۸ ساعت دچار خارش پوست سر شدید، به مادهٔ موجود در داروی فر حساسیت دارید. چون این ماده شیمیائی تا چند بار شستن سر روی مو باقی می‌ماند، برخی مبتلایان به اکزما هم ناچار به تراشیدن سر می‌شوند که کار ناخوشایندی است. اگر امکان دارد، موها را فر نکنید.
  مبارزه با شپش. خارش پوست سر ممکن است ناشی از وجود شپش در سر باشد. این حشرات کوچک سوراخ‌های ریزی در پوست سر ایجاد کرده، خون را می‌مکند، و صدها بار تولید مثل می‌کنند.
  اگر فکر می‌کنید سر کودکتان شپش گذاشته است، باید پیش از سرایت آن به سایر افراد خانواده شپش‌ها را از بین ببرید.
  شامپوی مخصوص بزنید. انواعی از شامپوها حاوی موادی مثل هگزاکلرید گامابنزن یا پرمترین هستند که توان کشتن شپش‌ها را دارند. بعد از کشتن شپش‌ها، تخم‌های آنها را با شانه‌کردن از لای موها خارج کنید. این درمان را باید چندین بار تکرار کنید، چون هر باقی‌مانده شپش یا تخم آن ایجاد نسل جدیدی می‌کند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت