يك متخصص پوست، مو و زيبايي اعلام كرد: بيش از 90 درصد بيماريهاي پوستي با خارش شروع مي‌شوند.

دكتر پروين منصوري در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، خارش را يك احساس نامطلوب در پوست، منشاء مخاطي و مجراي تنفسي دانست و گفت: خارش‌هاي وسيع عمدتا با بيماريهاي سيستميك همراه هستند.

وي افزود: احساس خارش در 10 تا 15 درصد موارد با يك بيماري سيستميك زمينه‌اي مثل نارسايي مزمن كليه، بيماري كبدي، بيماريهاي خوني و عصبي همراه است.

دكتر منصوري با اشاره به اين كه در 25 تا 86 درصد بيماران مبتلا به نارسايي مزمن كليه، خارش شديد و ناپايدار وجود دارد و پوست اين افراد خشك است و تنها راه درمان قطعي براي خارش اين بيماران پيوند كليه است، تاكيد كرد: در افراد مبتلا به سيروز اوليه صفراوي احساس خارش وجود دارد و سياهي پوست نشان دهنده وجود بيماري كبدي است.

وي گفت: استفاده از نرم‌كننده‌ها و كورتون‌هاي موضعي هيچ تاثيري در كاهش خارش بيماريهاي كبدي ندارد.

اين متخصص ادامه داد:‌ احساس خارش در برخي بيماريهاي خوني، مثل كم خوني ناشي از فقر آهن، پلي سيتي، لوسمي و لنفوم نيز ديده مي‌شود.

وي تصريح كرد: 25 تا 70 درصد بيماران مبتلا به پلي سيتي بعد از حمام و دوش گرم احساس خارش و سوزن سوزن شدن در بدن خود دارند و داروي Pizati Ren از داروهاي جديد و مفيد در درمان خارش اين افرادست.

دكتر منصوري در ادامه با اشاره به وجود خارش در بيماريهاي غدد گفت: احساس خارش در 80 تا 90 درصد بيماران مبتلا به كم كاري تيروئيد به علت خشكي پوست وجود دارد.

به گفته وي، بيماران مبتلا به ديابت در 30 درصد موارد به علت خشكي پوست و اشكال در تعريق مشكلات پوستي دارند و خارش مقعد مي‌تواند پيش‌آگهي بدي براي اين بيماران باشد.

وي افزود: در 50 درصد افراد پير به علت پوست‌هاي خشك به خصوص در ناحيه ساق پا احساس خارش وجود دارد و مطالعات نشان داده آتروفي پوست و انتهاي آزاد پايانه‌هاي عصبي كه دائم با لباس تحريك مي‌شود، از مهمترين دلايل ايجاد خارش در اين افراد است.

اين متخصص پوست در پايان خاطرنشان كرد: بهترين درمان براي خارش از بين بردن بيماريهاي زمينه‌اي و درمان سلامتي است و استفاده از نرم‌كننده‌هاي پوست و لوسيون‌هاي خنك كننده مي‌تواند موجب آرامش و تنظيم درجه حرارت پوست