محققان در پژوهش جديدي عليرغم باور عمومي و تحقيقات گذشته اعلام كردند: بين نگهداري از حيوانات خانگي و افزايش خطر ابتلا به آسم در كودكان ارتباطي وجود دارند.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، باور سنتي مردم بر اين است كه نگهداري از حيوانات خانگي يا تميز كردن زياد خانه خطر ابتلا به آسم را در كودكان افزايش مي‌دهد، اما در اين پژوهش جديد نشان دادند كه اين باورها هيچ اساس علمي ندارند و نادرست هستند.

اين پژوهش كه تحت عنوان «آسم در كودكان استراليايي» از سوي انستيتو بهداشت و سلامت استراليا منتشر شده، آمده است: كودكاني كه به انواع غذا، چمن يا زنبورها حساسيت دارند، دو برابر بيشتر از كودكان فاقد حساسيت در معرض ابتلا به آسم هستند.

روزنامه‌ ديلي تلگراف مي‌نويسد: نگهداري از حيوانات خانگي خاص به ويژه در دوران نوزادي در واقع مي‌تواند به عنوان يك فاكتور محافظتي در برابر آسم دوران كودكي عمل كند.

گفتني است، محققان پس از انجام مطالعاتي بلندمدت روي 10 هزار كودك و جمع‌آوري اطلاعات به نتايج فوق رسيدند.

در اين پژوهش همچنين ارتباطات بين تماس با دود سيگار، جنسيت، مراقبت‌هاي دوران كودكي، داشتن خواهر و برادر، سن مادر و فاكتورهاي ديگر در افزايش احتمال ابتلا به آسم به دقت مورد توجه و بررسي قرار گرفت.

پژوهشگران با تهيه فهرستي از اين عوامل مؤثر در بروز آسم ادعا كردند كه كودكان مبتلا به «اگزما» بيشتر در معرض خطر ابتلا به «آسم» هستند.