جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: سرطان گلو

 1. #1
  ali.k آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  ارسالها
  3

  پیشفرض سرطان گلو

  سلام

  تو خبر ها خوندم که یک هنر پیشه معروف هالیوود ( مایکل داگلاس) مبتلا به سرطان گلو شده. در مطالب شما خوندم که این سرطان ارتباط زیادی به سیگار و الکل داره و لی اطلاعات بیشتری وجود نداشت. اگر ممکن است در این مورد بیشتر بنویسید. چون منهم سالهاست سیگار میکشم و الکل مصرف می کنم.گاهی گلو درد دارم. 48 ساله و مذکر هستم.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  بحث مفصلی هست چون سرطانهای گلو بر حسب اینکه در کدام قسمت حلق هستند داستان متفاوتی دارند. گلو از نظر طبی به این ترتیب تعریف میشه : منطقه عضلانی هست که از عقب بینی شروع می شود و تا گردن ادامه پیدا می کند.شامل سه منطقه هست نازو فارنکس , ارو فارنکس و لارینگو فارنکس ( هیپو فارنکس) . فارنکس به معنی گلو هست .گلو راه عبوری است که بینی و دهان را با تراشه (که به طرف ریه می‌رود) و مری ( که به طرف معده می‌رود) مرتبط می‌کند. فارنکس از غشای مخاطی پوشیده شده است. نازوفارنکس در قسمت نرم سقف دهان و در عقب دهان می‌رود به طرف حفره‌ی بینی که راه عبوری فقط برای هوا است، اوروفارنکس پشت نازوفارنکس قرار دارد در عقب قاعده‌ی زبان که هم هوا و هم غذا هر دو از داخل آن عبور می‌کنند. لارنگوفارنکس پایین‌ترین قسمت است که به مری متصل می‌شود و فقط راه عبور غذا است. فارنکس علاوه بر اینکه راهی است برای هوا و غذا که وارد بدن بشوند، برای حمایت در برابر میکروارگانیسم‌ها و اجسام خارجی هم کمک خوبی است. آدنوئیدها (لوزه‌ی سوم) در بالای فارنکس و لوزه‌ها (تانسیل) در پایین فارنکس دارای بافت لنفاتیک هستند و قسمتی از سیستم ایمنی به شمار می‌روند. فارنکس همچنین در مکانیسم‌ حرف زدن تأثیر مهم دارد.
  این شکل به خو بی این منطقه را نشان می دهد

  http://www.mayoclinic.com/health/medical/IM00110

  در حالی که علت سرطان حلق ناشناخته است ولی سیگاری‌ها ۶ برابر غیرسیگاری‌ها برای مبتلا شدن به این سرطان محتمل هستند. تقریباً هرکسی که در او سرطان گلو تشخیص داده شده یا سیگار می‌کشد و تنباکو را می‌جود و الکل زیاد می‌نوشد که همه‌ی این‌ها فاکتورهای خطرساز هستند.

  سرطان گلو

  تومور بدخیمی است که از سلول‌هایی که از غشای مخاطی که داخل گلو را می‌پوشانند سرچشمه می‌گیرد. این سرطان دارای این ویژگی‌است که غشای مخاطی و لایه‌های عضلانی را سوراخ می‌کند و به تدریج که بزرگتر می‌شود به بافت‌های اطراف گسترده‌ می‌شود و به غدد لنفاوی در گردن و به داخل جریان خون پخش‌شده و به سوی ریه‌ها و سایر ارگان‌ها می‌رود.
  سرطان‌های نزدیک دهان تمایل دارند که در همان محل بمانند مگر اینکه به طور موفقیت آمیزی درمان نشوند. سرطان های نزدیک بینی و در قسمت تحتانی گلو ممکن است خیلی زود، قبل از اینکه نشانه‌ها ظاهر شوند متاستاز بدهند

  نشانه‌های سرطان گلو:
  توموری که در حلق رشد کرده‌ ممکن است در شنوایی، بو، طعم، تکلم و بلع اختلال ایحاد کند و این علائم ممکن است خفیف یا به صورت گلو درد خوب نشدنی، یا انگار ۲ هفته و بیشتر است که شخص سرماخورده، سرفه‌ی مداوم و پا برجا، صدایی که گویا از ته چاه در می‌آید و ناگهان ظاهر شود، یا تغییراتی در حرف زدن و صدا پیدا شود.
  به علاوه در این موارد ممکن است شخص دچار مشکلات بلع همراه با درد، سرفه همراه بالا آمدن خون، وجود خون در بزاق، وجود پچ‌ سفید در دهان، گوش درد، یا احساس گرفتگی و بسته شدن گوش، یک توده‌ی سفت در گلو یا در غدد لنفاوی گردن، تورم لنف نودهای گردن. توموری که در پشت بینی لوکالیزه باشد، خون دماغ شدن، وز وز گوش، درد یا احساس فشار در گوش میانی را سبب می‌شود.

  علل سرطان گلو:
  در حالی که علت سرطان حلق ناشناخته است ولی سیگاری‌ها ۶ برابر غیرسیگاری‌ها برای مبتلا شدن به این سرطان محتمل هستند. تقریباً هرکسی که در او سرطان گلو تشخیص داده شده یا سیگار می‌کشد و تنباکو را می‌جود و الکل زیاد می‌نوشد که همه‌ی این‌ها فاکتورهای خطرساز هستند.
  سرطان ‌نازوفارنکس (جایی که ناحیه‌ی‌ بالای گلو به گذرگاه بینی متصل می‌شود) با اپشتین بار ویروس همراه است (یک تیپ هرپس ویروس که ایجاد منونوکلئوزمی‌کند) ریسک کانسر تروت ممکن است با استنشاق گل یا سایر مواد مینرال (dult) و یا در معرض asbestos قرار داشتن یا دود دیزل، افزایش پیدا می‌کند. استفاده از اجاق‌های چوب ‌سوز (شومینه) به نظر می‌رسد ریسک ابتلا به کانسر گلو را افزایش می‌دهد به همان اندازه که بهداشت ضعیف دهان و مصرف زیاده از حد Cured meatsمسبب هستند.

  تشخیص و درمان سرطان گلو:
  رشد غیر طبیعی ناحیه‌ی بالای حلق نزدیک دهان ممکن است قابل دیدن توسط پزشک باشد. معاینه‌ی قسمت پایین گلو، عقب بینی و نزدیک مری توسط آئینه‌ها یا لوله‌های مجهز به نور موسوم به fiber-optic scope انجام می‌شود.
  کلیه‌ی ضایعات، بزرگ شدن یا تومورها باید بیوپسی بشوند یا تست ‌اپشتین بار ویروس بشوند و اگر کانسری در کار باشد تصویربرداری اسکن می‌توان کرد تا معلوم شود چقدر گسترده شده، با جراحی می‌توان به طورکامل آن رشد کرده غیر طبیعی را برداشت که معمولاً این سرطان به طرف فروکش کردن می‌رود. بسته به کولیشن و مرحله‌ی گسترش تومور، جراحی ممکن است کومپلیکه شود.
  درمان خوب برای تکلم و سایر فونکسیون‌های اساسی بستگی دارد به اینکه درمان مناسب راچگونه تعیین کنیم.
  اگر کانسر در ناحیه‌یی از گلو، عقب بینی قرارداشته باشد معمولاً باید مریض دوز بالای اشعه بگیرد در سر و گردن و احتمال دارد بعد از کموتراپی تومور از بین برود و اگر تومور خیلی بزرگ نشده باشد و در ناحیه‌یی از گلو نزدیک دهان قرار داشته باشد با اشعه دادن تنها می‌توانیم درمان کنیم تا تغییر شکل دادن و سایر عوارض پیش نیاید.
  اگر کانسر با اشعه درمانی جواب ندهد ممکن است جراحی ضرورت پیدا کند. گاهی شیمی درمانی قبل از جراحی ضرورت پیدا می‌کند و البته بعد از جراحی هم کموتراپی حتماً لازم می‌شود.


  کومپلیکاسیون و عوارض جانبی:
  عوارض بعد از اشعه‌ دادن و کموتراپی ممکن است شامل: تهوع، استفراغ، خستگی، کم شدن مو و طاسی، کاهش مقاومت در برابر عفونت، و به ندرت قرمزی پوست یا تاول باشد. گروه‌های حمایت‌ کننده که متأسفانه در مملکت ما یک آرزو محسوب می‌شود، ممکن است به شخص مبتلا با دادن نشریه‌ها و توصیه‌ها و در صورت لزوم سایکوتراپی روحیه بدهند تا با سرطان کنار بیاید.


  هنگامی که یک توده تشخیص داده شد: پس از گرفتن شرح حال کامل از بیمار , ناحیه سرو گردن باید بطور کامل معاینه شود تا هر گونه ضایعه دیگر مشخص شده و هر گونه گسترش به گره لنفاوی تشخیص داده شود و موقعیت تومور ثبت شود. ثبت سرطان گلو باید شامل اندازه گیری چند بعدی تومور , محل آن در نواحی حلق , قابلیت تحرک ضایعه و ارتباط با فاشیای پره ورتبرال , ارتباط با حنجره , حرکت چین های صوتی و تهاجم به ساختمان اطراف بشود. سی تی اسکن و MRI می تواند به ارزیابی گسترش عمقی سرطان و ارتباط سرطان با ساختمان های اطراف و تشخیص گره های لنفاوی کوچک کمک کند. انجام آندوسکوپی در اتاق عمل به ارزیابی بیشتر تومور اولیه کمک کرده و امکان تهیه نمونه گیری را فراهم می آورد. این تکنیک همچنین در شناخت تو مور های اولیه ثانوی کمک کننده است. بعد از انجام معاینه کامل , تومور ها باید مرحله بندی شوند. نکته مهمی که باید متذکر شد این است که مرحله بندی تومور های اولیه سرطان های گلو ناحیه دهانی بطور عمده بر اساس اندازه تومور است , در حالی که در تومور های ناحیه گردنی محل قرار گیری تومور و ارتباط آن با حنجره نیز حائز اهمیت است

  Throat cancer
  http://www.mayoclinic.com/health/ora...cancer/DS00349


  مطلب در این مورد زیاد هست منتها در مورد شما باید عرض کنم هر شخصی که مدت زیادی از گلو درد احساس ناراحتی می کند و سیگار هم می کشد بهتر هست جهت چکاپ به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  خطر ابتلا به سرطان گلو با نوشيدن چاي داغ
  نتايج تحقيقات قبلي در انگليس نشان داد ميانگين دمايي که مردم اين کشور ترجيح مي دهند چاي خود را بنوشند ، بين پنجاه و شش تا شصت درجه سانتيگراد است .

  بر اساس نتايج تازه ترين تحقيقات دانشمندان ايراني که در شماره روز جمعه نشريه پزشکي لانست چاپ انگليس منتشر شده است ، نوشيدن چاي داغ خطر ابتلا به انواع سرطانهاي ناحيه حلق و حنجره را افزايش مي دهد .

  به نوشته نشريه پزشکي لانست نتايج تحقيقات پژوهشگران ايراني نشان مي دهد افرادي که عادت دارند چاي خود را داغ داغ بنوشند ، در مقايسه با افرادي که نوشيدن چاي خنکتر را ترجيح مي دهند ، بيشتر در معرض ابتلا به سرطانهاي مري و حنجره قرار دارند .

  دانشمندان ابتلا به سرطان مري را به ويژه به استعمال دخانيات و مصرف مشروبات الکلي نسبت مي دهند ولي مصرف نوشيدني هاي داغ نيز به علت لطمه زدن به بافت گلو ، يکي از عوامل خطر افرين محسوب مي شود .

  به نوشته اين نشريه گروهي از پژوهشگران ايراني به منظور يافتن اطلاعات بيشتر ، به استان گلستان ايران رفتند که يکي از بالاترين امار ابتلا به سرطانهاي مري و حنجره را در جهان داراست . ساکنان استان گلستان به نوشيدن چاي داغ عادت دارند . گفته مي شود مردم گلستان در روز بيش از يک ليتر چاي مي نوشند ولي امار استعمال سيگار در منطقه کمتر است .

  در اين تحقيق گروهي از پژوهشگران مرکز تحقيقات بيماريهاي گوارشي در دانشگاه علوم پزشکي دانشگاه تهران به سرپرستي دکتر رضا ملک زاده ، حدود سيصد تن از افراد مبتلا به سرطانهاي منطقه گلو را در استان گلستان مورد بررسي قرار دادند و وضعيت انها را با گروهي متشکل از پانصد و هفتاد و يک تن از افراد سالم ساکن منطقه مقايسه کردند .

  در اين تحقيق مشخص شد احتمال ابتلا به سرطانهاي منطقه گلو در افرادي که چاي داغ با درجه حرارت بين شصت و پنج تا شصت و نه درجه سانتيگراد مصرف مي کنند ، در مقايسه با افرادي که چاي را ولرم يا به اصطلاح نيم گرم ، با درجه حرارت شصت و پنج سانتيگراد به پايين مصرف مي نوشند ، تا دو برابر افزايش مي يابد .

  همچنين نوشيدن چاي خيلي داغ با درجه حرارت دست کم هفتاد درجه سانتيگراد ، در مقايسه با نوشيدن چاي نيم گرم ، خطر ابتلا به سرطان هاي گلو را تا هشت برابر افزايش مي دهد .

  به گزارش خبرگزاري فرانسه نشريه لانست ضمن چاپ نتايج مطالعه در ايران نوشت اين تحقيقات ، شواهد قبلي را دال بر اينکه نوشيدن مايعات داغ موجب تخريب مخاط پوششي گلو و در نتيجه ابتلا به سرطان مي شود ، تاييد مي کند با اين همه نحوه دقيق اين مسئله هنوز مشخص نشده است .

  دانشمندان با اين همه تاکيد مي کنند جايي براي نگراني وجود ندارد زيرا اغلب مردم عادت دارند چاي را با درجه حرارت نيم گرم بنوشند . نتايج تحقيقات قبلي در انگليس نشان داد ميانگين دمايي که مردم اين کشور ترجيح مي دهند چاي خود را بنوشند ، بين پنجاه و شش تا شصت درجه سانتيگراد است .
  پژوهشگران توصيه مي کنند افرادي که بشدت عادت به نوشيدن چاي دارند ، قبل از نوشيدن چاي داغي که تازه در فنجان ريخته شده است ، دست کم چهار دقيقه صبر کنند . نتايج مطالعات همچنين نشان مي دهد بين حجم چايي که نوشيده مي شود و خطر ابتلا به سرطان ، رابطه اي وجود ندارد . در اين بررسي همچنين خطر ناشي از مصرف قهوه داغ يا ديگر انواع نوشيدني داغ ، مورد ارزيابي قرار نگرفته است .

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  سرطان گلو در مردان افزایش داشته است

  تعداد مبتلایان به سرطان گلو در طول 25 سال گذشته نزدیک به 50 درصد در بین مردان افزایش داشته است.

  در دهه هشتاد تعداد مردان مبتلا به این بیماری 2 هزار و 600 مورد در هر سال بود، اما اکنون آمار مبتلایان به بیش از 5 هزار 100 نفر رسیده است.
  بیش‌ترین تعداد مبتلایان در این بین به مردان بالای 50 سال متعلق است که در طول این دوره نزدیک به 67 درصد میزان ابتلا به سرطان گلو در آن‌ها افزایش داشته است. میزان ابتلا به این نوع سرطان در بین زنان نیز افزایش داشته است، اما این رقم فقط نزدیک به 8 درصد بوده است.
  پروفسور جانوسز جانکسکی محقق سرطان در این باهر گفت: ما دقیقا علت افزایش شدید تعداد مبتلایان به این نوع سرطان را نمی‌دانیم و نمی‌دانیم چرا این افزایش در میان مردان تا این اندازه زیاد بوده است.
  اما ممکن است بحران چاقی که در طول سال‌های گذشته روند رو به رشد داشته است در این میان بی‌تاثیر نبوده باشد. همه می‌دانیم که چاقی می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد که سرطان گلو نیز یکی از انواع سرطان‌هاست. هم‌چنین مردم امروزه میوه و سبزیجات کم‌تری مصرف می‌کنند که این موضوع نیز به نوبه خود تاثیرگذار است.
  در سال 1983 از هر 100 هزار نفر 9.6 نفر از میان مردان به سرطان گلو دچار می‌شدند، اما امروزه این رقم به 14.4 در هر 100 هزار مرد رسیده است که افزایش 50 درصدی را نشان می‌دهد.
  تشخیص این نوع سرطان معمولا بسیار سخت و درمان آن نیز دشوار است. فقط هشت درصد از مبتلایان به این نوع سرطان تا 5 سال بعد از تشخیص بیماری زنده می‌مانند.

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  سه ژن سرطان گلو کشف شد


  دانشمندان به تازگی ژن‌هایی را شناسایی کرده‌اند که با بروز سرطان گلو مرتبط هستند.

  این محققان از انستیتو ژنوم سنگاپور و مرکز سرطان دانشگاه یات - سن در این رابطه سه ژن را شناسایی کرده‌اند.

  این محققان فاکتورهای خطرزایی را شناسایی کرده‌اند که نقش مهمی در آسیب پذیری در برابر این سرطان ایفا می‌کنند.

  به گزارش نیچر، در این پژوهش دانشمندان برای جستجوی فاکتورهای ژنتیکی خطرزا یک تحلیل ژنتیکی فراگیر را روی ژنوم انسان‌ها در یک نمونه‌برداری گسترده از حدود 10 هزار داوطلب چینی انجام دادند.

  این محققان دریافتند که نسخه‌های ژنتیکی در آنتی ژن انسانی لئوکوسیت و سه ژن مزبور به نام‌های tnfrsf19 ، mdsievi1 و cdkn2a/2b می‌توانند تاثیر مهمی روی خطر ابتلای افراد به این سرطان داشته باشند.

  بر اساس این گزارش، در حالی که علت سرطان گلو هنوز به خوبی شناخته نشده است ولی سیگاری‌ها شش برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری‌ در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

  تحقیقات نشان می‌دهد؛ تقریبا هر فردی که به این سرطان مبتلا می‌شود یا سیگار می‌کشد، تنباکو می‌جود و یا الکل مصرف می‌کند که تمام این‌ فاکتورها خطرزا هستند.

  شرح این مطالعات در مجله نیچر ژنتیک منتشر شده است.

 6. #6
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  تشخیص سرطان گلو در مایکل داگلاس

  چیزهایی که لازم است درباره سرطان گلو بدانید

  بازیگر مشهور سینمای آمریکا، مایکل داگلاس،در یک برنامه تلویزیونی درباره ابتلایش به سرطان گلو سخن گفت. اما همه ما باید در مورد این بیماری چیزهایی را بدانیم.

  به گزارش هلث‌دی نیوز مایکل داگلاس،‌ بازیگر مشهور سینمای آمریکا، در برنامه تلویزیونی دیوید لترمن ظاهر شد و گفت از سه هفته قبل سرطان گلو در او تشخیص داده شده و تازه اولین هفته پرتودرمانی و شیمی‌درمانی را به پایان رسانده است.

  او به لترمن گفت گرچه سرطانش به گره‌های لنفاویش گسترش پیدا کرده، ‌اما به ناحیه گردن محدود مانده است، بنایراین 80 درصد احتمال بهبودی وجود دارد.

  او گفت: "من از ابتدای تابستان گلودرد شدیدی داشتم و به دکترهای زیادی مراجعه کردم ولی آنها چیزی پیدا نکردند. تا هنگامی که یک معاینه پزشکی مجدد یک تومور کوچک را کشف کرد."

  سرطان‌های سر و گردن که در دهان،‌ بینی، سینوس‌ها و گلو بروز می‌کنند به طور شایع در افراد بالای 50 سال که سابقه سیگار کشیدن،‌ جویدن توتون، یا مشروبخواری شدید دارند دیده می‌شود. با این حال در سال‌های اخیر تعداد بیشتر و بیشتری از موارد سرطان گلو به عفونت مقاربتی با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مربوط شده است.

  یک بررسی در سالا 2008 که نتایج آن در "ژورنال سرطان‌شناسی بالینی" منتشر شد نشان داد که موارد سرطان‌های دهان مربوط به HPV که در لوزه‌ها و قاعده زبان ایجاد می‌شوند، در طول سه دهه اخیر در میان افراد در دهه 40 زندگی سه برابر شده‌اند.

  سرطان داگلاس مطابق گزارش‌ها در قاعده زبانش قرار دارد،‌ جایی که معمولا HPV در آن حضور دارد. ظاهرا با وجودی که او در مرحله 4 سرطانش است،‌ که به طور معمول بدترین مرحله به حساب می‌آید،‌ پزشکان پیش‌آگهی مطلوبی را برای بیماری او قائل هستند. براساس بررسی پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز افراد مبتلا به تومورهای گلو که از لحاظ ویروس HPV مثبت هستند نسبت به تومورهای غیرمربوط به این ویروس، بخت زنده ماندن بیشتری دارند.

  امان این پیش‌آگهی بهتر نباید مانع از آن شود که با انجام اقدامات احتیاطی اصولا مانع ابتلای خود به ویروس HPV شویم.

  پرهیز از بی‌بندوباری جنسی و استفاده از وسائل حفاظتی مانند کاندوم در هر شکل رابطه جنسی اصل اول است. این ویروس در هر نوع رابطه جنسی در صورت عدم استفاده از کاندوم قابل انتقال است.

  واکسیناسیون بر ضد HPV می‌تواند به محافظت در برابر شایع‌ترین گونه‌های سرطان‌زای این ویروس کمک کند. در حال حاضر دو واکسن گارداسیل Gardasil و سرواریکس Cervarix, در بازار موجود است و برای همه دختران و زنان 11 تا 26 سال توصیه می‌شود. گارداسیل برای استفاده در پسران و مردان جوان نیز تایید شده است.

  به غیر از اینها،‌ اجتناب از سیگار کشیدن و مشروبخواری نیز خطر سرطان‌های سر و گردن را کاهش می‌دهد.

  و بالاخره اینکه در مورد سایر نوشیدنی‌ها هم مراقب باشید.

  یک بررسی جدید جالب در سال گذشته که در ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر شد‌، نشان داد که افرادی که چای "بسیار داغ" می‌نوشند،‌ نسبت به افرادی که چای گرم می‌نوشند، با احتمال هشت برابر بیشتر ممکن است به سرطان مری مبتلا شوند.

  همشهری

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت