ترجمه ویرایش و تایپ: جعفر پاک نیت (همکاری افتخاری)
از webmd.com

با خروپف دیگران چگونه بخوابیم


عشق می تواند کور باشد، حتی برای مدت کمی ناشنوا. اما خرخر می تواند لطمه سنگینی بر روی یک رابطه داشته باشد. خوابیدن در اتاق خواب جداگانه، تنها گزینه نیست.

من تا حدودی می دانستم که شوهرم ممکن است مشکل خروپف داشته باشد، اما حد آن رو نمی توانستم تشخیص بدهم تا اینکه یکی از دوستان او هنگام سفری که به منزل ما داشت ، یک هدیه ازدواج غیر متعارف به ما داد : گردن بند سیاه مرصع به الکترودهای کوچک. هر گاه شوهر من خرخر میکرد، یک شوک الکتریکی بی ضرر دریافت میکرد که او را از خواب بیدار میکرد – کلا با هدف شرطی کردن او برای متوقف کردن خروپف. اگر چه پس از چند شب ، ، شوهر من مجبور به پایان دادن این شکنجه شد، اما باید اشاره کرد که حمله قلبی برای همیشه به خروپف پایان خواهد داد. مانند بسیاری از زوج های دیگر، نحوه خواب ما یادآور فوتبال دوشنبه شب ها شد : ضربات سریع ، آرنج تیز ، و استراحت.

طبق بررسی بنیاد ملی خواب ، هر شب مردان دو برابر زنان (یا تقریبا هر شب)خروپف میکنند -- 32 درصد از مردان در مقابل 16 درصد از زنان . دکتر J. Catesby Ware مدیر مرکز اختلالات خواب در بیمارستان عمومی سنتارا نورفولک ، استاد پزشکی و روانپزشکی در شرق ویرجینیا می گوید : اکثریت مردمی که ما ویزیت، مطالعه و درمان میکنیم، مرد هستند. اکثر افرادی که از این مسئله رنج میبرند، زن هستند.

خروپف می تواند آسیب سنگینی بر روی یک رابطه داشته باشد. یک مطالعه توسط دکتر جان شپرد، مدیر مرکز پزشکی اختلالات خواب در کلینیک مایو در روچستر متوجه شد که همبسترهای افرادی که بشدت خرخر میکنند، به طور متوسط یک ساعت از خواب خود را در هر شب از دست میدهند. دکتر شپرد میگوید این حالت همسرها، توسط سندرم تحریک همبستری ایجاد میشود. متاسفانه ، این نوع برانگیختگی چیزی نیست که اکثر مردم در بستر طلب میکنند. مطالعه دیگری در سال گذشته توسط مرکز پزشکی ملی دریائی در بتسدا منتشر شد که نشان داد وقتی افرادی که آپنه خواب دارند و بشدت خرخر میکنند و تحت درمان قرار میگیرند، خود و همسرانشان گزارش زندگی بهتر و رابطه جنسی بهتری ارائه میدهند.


چگونه به او بگویید

انسداد راه هوایی بین بینی و ریه ها معمولا باعث این اتفاق می شود که می تواند ناشی از تورم بافت بینی،شل شدن بیش از حد زبان، رسوب چربی در گلو ، بزرگ شدن زبان کوچک ( جسم آویزان در انتهای حلق آویز). خروپف با افزایش سن افراد وخیم تر می شود، مانند بسیاری از قسمت های دیگر بدن ، بافت های داخل و اطراف شروع به خم شدن در مسیر راه هوایی میکنند. دکتر افزار میگوید، از اواسط دهه 40 و به بعد خروپف واقعا شایع تر شده است.

دکتر ویکتور هاف استین مدیر بخش خواب ، بینی و سینوس تورنتو در درمانگاه بیمارستان سنت مایکل و نویسنده مشترک مقاله بدون خروپف بیشتر، میگوید: اولین مانع در برخورد با خرخر، بدست آوردن دانش آن مشکل است. معمولا درک بسیار کمی از خروپف در بخشهای خرخر وجود دارد. دکتر Ware می گوید یک مرد ممکن است همسرش را باور نداشته باشد. من شخصا کشف کردم که حتی یک ضبط صوت فوت و فن دارد. دکتر هاف استین می گوید هنگام شروع خرخر ممکن است که زن به اتاق پذیرائی برود، چون روی علائم مشکل تمرکز دارد، نه روی ریشه مشکل.


بررسی عادات او

دکتر هاف استین می گوید اگر شما با خروپف کننده مزمن زندگی می کنید ، نگاهی عمیق به این عادت او بیاندازید. برخی از تغییرات ساده می تواند این مشکل را برای همیشه متوقف کند. اکثریت قریب به اتفاق خروپف ها را می توان با شیوه زندگی درمان کرد.

آیا او اضافه وزن دارد؟ دکتر هاف استین توضیح می دهد که داشتن اضافه وزن شایع ترین علت خرخر است. کسی که وزنش افزایش پیدا میکند معمولا رسوب چربی اضافی در گردن دارد. رسوب چربی ناتوانی بافت گلو را افزایش میدهد و می تواند راه هوایی را باریک کند. هنگامی که اندازه پیراهن مردان از 17 بالاتر میرود، داوطلب خروپف میشوند. گاهی اوقات از دست دادن وزن بمیزان 10 پوند می تواند کمک کند.

آیا او قبل از خوابیدن الکل مصرف میکند؟ اگر همبستر شما قبل از خواب عادت به نوشیدن مشروب دارد، ممکن است این کار موجب شل شدن بافت ماهیچه ای در گلو و افتادگی بیشتر زبان به عقب شود. دکتر دانیل لاب مدیر مرکز اختلالات خواب در مرکز پزشکی میسون ویرجینیا در سیاتل توصیه میکند، کمتر از چهار ساعت قبل از خواب الکل مصرف نکنید. بعضی از داروها ، مانند قرص خواب آور و آرام بخش ها نیز همان اثر را ایجاد میکند.

آیا او به پشت می خوابد؟ اگر او چنین می کند، فک او ممکن است باز بماند، و باعث شود که زبان به دیواره پشت گلو نزدیکتر شده و راه هوایی را باریک کند. دکتر هاف استین می گوید بالا بردن سر می تواند تا سی درصد از خروپف کردن کمک کند. یکی دیگر از راه حلها این است که او را وادار کنند که به پهلو بخوابد. یک استراتژی با فناوری پائین : دوختن یک جوراب حاوی توپ تنیس به پشت و بالای پیژامه، به طوری که وقتی به پشت برمیگردد، از خواب بیدار شود و تغییر حالت بدهد.

آیا او سیگار میکشد؟ سیگار راه های هوایی فوقانی را تحریک و ملتهب و آنها را باریک میکند. خروپف فقط یکی از دلایل، برای سعی در ترک کردن آن است.


علتهای احتمالی خروپف

آیا او سرماخوردگی و یا آلرژی دارد؟ اگر چنین است ، احتمالا منشاء خروپف در بینی است. اگر او سرما خوردگی دارد، میتواند به مدت کوتاهی، ضد احتقان بینی استفاده کند. اما اگر مبتلا به حساسیت است، آن را باید تشخیص داده و درمان شود.

آیا اختلال آناتومیک دارد؟ این موضوع می تواند از انحراف سپتوم تا بافت اضافی در گردن محدود شود. در صورت شک به چنین مشکلی ، وقت آنست که با دکتر متخصص در مطالعات خواب یا یک polysomnogram صحبت کنید، که مستلزم یک شب خوابیدن در مرکز آزمون خواب است(هزینه متوسط : 1،200 دلار ، که معمولا تحت پوشش بیمه درمانی است).

در طول مطالعه خواب، ابزاری وجود دارند که قلب ، ریه ، فعالیت مغز؛ الگوهای تنفس ، حرکات دست و پا ، میزان اکسیژن خون را اندازه میگیرد، و اینکه بیمار در طول شب هر چند وقت یکبار از خواب بیدار میشود. این مطالعه می تواند منشاء و شدت خرخر را تعیین کند. بسته به علت، تعدادی از اعمال جراحی می تواند انجام شود.

دکتر ران کوپراسمیت، جراح در مرکز پزشکی میسون ویرجینیا میگوید، عیب عمل جراحی این است که می تواند بسیار دردناک باشد -- و هیچ تضمینی وجود ندارد که در همه موارد کارائی داشته باشد. روش های مختلف جراحی اغلب به صورت سرپایی انجام می شود و در بر گیرنده هزینه بین 1.500 تا 2.500 دلار است، و اگر مشکل، زمینه ای پزشکی داشته باشد توسط بیمه پوشش داده میشود. یکی دیگر از راه حلها، ممکن است حرکت دادن فک پایین بطرف جلو توسط یک دستگاه باشد که نتیجه آن باز شدن راه هوایی است. این دستگاه می تواند با هزینه تقریبا 1000 دلار توسط دندانپزشک متخصص و مجرب کار گذاشته شود.


آیا می توان خطرناک باشد؟

آیا او در خواب بریده بریده نفس می کشد و خروپف میکند، و سپس در تمام طول روز احساس خستگی دارد؟ دکتر لوب می گوید زمانی که شخص با صدای بلند و با شدت خروپف میکند، این نشانه میتواند زنگ هشدار باشد. این مهم است که بین خروپف خوش خیم و شرایط خطرناکی به نام آپنه خواب، تمایز قائل شد.

فرد مبتلا به آپنه خواب در تمام طول شب در هر ساعت چندین بار به مدت 10 ثانیه یا بیشتر دچار توقف تنفس میشود. هنگامیکه تنفس قطع میشود و سطح اکسیژن در خون کاهش میابد ، برای باز کردن راه هوائی خود، او چند لحظه از خواب بیدار میشود، و سپس تنفس خود را با خروپف ادامه میدهد. ، دکتر کوپراسمیت می گوید هنگامی که بمحض خواب رفتن، ناگهان از خواب بیدار میشوید، روی بدن اثر بسیار پر تنشی دارد. به گزارش مرکز ملی تحقیقات اختلالات خواب ، در حدود نیمی از افراد مبتلا به آپنه خواب، فشار خون بالا دارند، که باعث بالا رفتن خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی میشود. دکتر Ware می گوید اکثریت نیز از خواب آلودگی در طول روز رنج می برند و نسبت به افرادی که این مشکل را ندارند، احتمال حوادث رانندگی بیشتری دارند. یک دلیل در مورد این که چرا مردان متاهل بیشتر از مردان مجرد عمر میکنند این است که همسران آنها متوجه مشکل خواب آپنه آنها میشوند و مراقب آنها هستند.

آپنه خواب را می توان با دستگاه های مخصوص دهان و جراحی درمان کرد، اما فشار مثبت مستمر راه هوایی (CPAP) معمولا اولین درمان پزشکی مورد استفاده است. این شامل زدن ماسک و یا قرار دادن وسایل ویژه ای در دهان به هنگام خواب است که به آرامی هوا را از طریق بینی وارد مجاری تنفسی میکند. اگر افرادی که خروپف میکنند بتوانند هنگام خواب این دستگاه را تحمل کنند، CPAP بسیار مؤثر است. از آنجا که آپنه یک شرایط پزشکی است، اکثر شرکت های بیمه هزینه CPAP را در حدود 400 دلار تا 1.200 دلار پرداخت میکنند.

خوشبختانه ، من هنوز مجبور نشده ام با یک مرد ماسک دار بخوابم. خروپف شوهر من در طول سال ها بدون چنین اقداماتی چشمگیری، بهبود یافته است. او سیگار کشیدن را متوقف کرده و مقداری از وزن خود را کاهش داده است. او پس از نوشیدنی شراب قرمز در اتاق دیگری میخوابد. و من هم که سلاح مخفی خودم را دارم : کمی صدای ضبط شده . وقتی خروپف شروع می شود، من فقط خودم را در صداهای طبیعی یک آبشار قرار میدهم.


آپنه خواب

هر کسی که خروپف میکند آپنه خواب ندارد، اما تقریبا هیچ فرد مبتلا به آپنه خواب بدون صدای بلند خروپف نیست. اطلاعات مطالعه گروهی خواب ویسکانسین نشان می دهد که 12 میلیون آمریکایی از آپنه خواب رنج میبرند، یک بیماری بالقوه تهدید کننده زندگی که به طور موقت تنفس را قطع میکند. چگونه می توان تفاوت بین خروپف خوش خیم و آپنه را تشخیص داد؟ دکتر ران کوپراسمیت جراح مرکز پزشکی در سیاتل میسون ویرجینیا میگوید بیدار شوید و گوش دهید! آیا همسرتان خروپف میکند، ببینید آیا واقعا تنفس او متوقف شده است، آیا او کاملا آرام است و قفسه سینه او حرکت نمیکند، ثانیه هائی را که او در این حالت قرار گرفته را بشمارید.

صبح روز بعد ، اغلب افراد مبتلا به آپنه خواب میتوانند شنیدن خروپف خود را به یاد بیاورند. بعضی هم احساس تنگی نفس های کوتاه مدت. در اینجا علائم آن آورده شده است :

* خروپف بلند مزمن
* تنفس سخت یا حالت خفگی در خواب
* خواب آلودگی بیش از حد روزانه
* تصادفات با اتومبیل و یا اتفاقات مربوط به محیط کار، ناشی از خستگی

اگر گمان می برید که همسر شما مبتلا به آپنه خواب است، او را نزد پزشک عمومی ببرید، که ممکن است شما را به یک متخصص خواب ارجاع دهد.

پیدا کردن راهنما

* نوارهای تنفس صحیح(Breathe Right) : اگر چه برای تسکین احتقان شبانه بینی به بازار عرضه شده است، اما بعنوان یک کمک کننده در مهار خروپف، یک محصول بدون نسخه و متداول است . آیا خروپف را متوقف میکند؟ به گفته دکتر ویکتور هافمن، طبق آمار، نه. آیا قابل استفاده است؟ بله. بی ضرر است ، پس آن را امتحان کنید.
* اسپری های بینی : ضد احتقان هائی مانند Dristan، عروق خونی و بافت ها برای باز کردن راه هوایی منقبض میکند. آنها می توانند خرخر های ناشی از سرماخوردگی و یا آلرژی ها را به مدت دو یا سه روز مهار کنند، اما استفاده مداوم باعث وخیم شدن بیماری میشود.
* آنتی هیستامین و ضد احتقان های خوراکی : اگر خروپف با تورم ناشی از آلرژی ایجاد شده باشد، این داروها می تواند کمک کند، اما آنها به عنوان یک راه حل طولانی مدت مناسب نیستند.
* بالش های ضد خرخر : این بالش ها کمک کننده سر، در قرار گرفتن زاویه مناسب راه هوایی، مورد استفاده قرار میگیرند. برای بعضی از مردم کمک کننده است، اما برخی دیگر از گردن درد و سردرد شکایت می کنند.
* دستگاه های پخش صدا : برای شما، نه او. این دستگاه کوچک صداهائی مانند آبشار در یک هوای توفانی پخش میکند، با هدف جلوگیری از شنیدن صداهائی مانند ترافیک یا خروپف. در حدود دلار 100 است که ارزان تر از هزینه یک طلاق میشود.


مطلب مرتبط
چگونه با هم بستر بد، رفتار کنیم
چگونه با هم بستر بد، رفتار کنیم