جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 11 مجموع

موضوع: دوقلوزائی(اخبار و گزارشات)

 1. #1
  mmhz آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Dec 2004
  ارسالها
  5

  پیشفرض دوقلوزائی(اخبار و گزارشات)

  باسلام
  آيادرست است كه مي گوينديكي از دوقلوهاشانس بارداري كمتري دارد؟

  باتشكر

 2. #2
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض

  سلام
  10 مشکل نوزادی طی حاملگی دوقلوئی رخ داده که خطر مرگ و میر حول و حوش زایمان را کمی افزایش میدهد.

  1- وقوع زایمان زودرس: به احتمال 50%
  2-ناهنجاریهای مادرزادی: احتمال آن 2-3 بار بالا میرود
  3-تفاوت قابل ملاحظه وزن دوقلو ها: به احتمال 10%
  4-دوقلوی غیب شده: به احتمال 2% یک از بچه ها در داخل شکم مادرسقط شده و تنها آثار کوچکی از جنین میماند
  5-دو جنین در داخل یک کیسه رحمی: به احتمال 2% که باعث مرگ شود
  6-مرگ یکی از دوقلو ها: به احتمال 2-7% مرگ یکی از جنین ها در طی نیمه دوم حاملگی رخ میدهد
  7-دوقلو های قفل شده: نا شایع است بطوری که 1x90000 دوقلوئی اتفاق میافتد. قفل شدن سر دوقلو ها در هم
  8-حاملگی مرکب: یعنی یک جنین در رحم مادر دیگری در خارج رحم مثلا در شکم 1x 30000 دوقلویی است و ناشایع است
  9-مرگ یک جنین تحت بیماری سرطان خوش خیم بافت جنین( مول): ندرتا
  10- زایمان تاخیری:وقتی یک نوزاد خارج میشود فاصله طولانی تا خروج نوزاد دیگر را داریم... تاخیر از 21 روز تا 143 روز هم گزارش شده است. البته توانسته اند قل دوم را زنده نگه دارند...

 3. #3
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض

  http://www.irib.ir/health/html/twin.htm

  روش کاهش چند قلو زائی

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  افسانه دو قلوها

  دكتر لاله ميراسكندري
  وجود دو قلو ها هميشه با رمزو راز و افسانه و داستان هاي مختلف همراه بوده است. روابط عجيب تله پاتي، قدرت خارق العاده و هزاران داستان ديگر!
  مبحث دوقلوها هميشه بسيار جذاب و جالب بوده و علاقه مندان زيادي داشته است بطوريكه شاخه اي از علم تحقيقات به نامgemellology را به خود اختصاص داده است.
  دوقلو در زبان انگليسيtwlin ناميده مي شود و ريشه آن ، كلمه آلماني«>twine به معني «دو تا باهم» است. پس هر دو نفري كه همزمان بدنيا بيايند را دوقلو مي ناميم. ولي همه دو قلوها مثل هم نيستند و دو دسته هستند، يك دسته دوقلوهاي يك تخمكي و دسته دوم دوقلوهاي دوتخمكي. دوقلوهاي يك تخمكي را اصطلاحا دوقلوهاي همسان هم مي نامند. در اين گروه بعد از لقاح يك اسپرم و يك تخمك تقسيمات ابتدايي سلول تخم لقاح يافته، آغاز مي شود و بعد از ۴ تا۱۲ روز توده سلولي بوجودآمده دو قسمت مي شود و هر قسمت جداگانه رشد مي كند. به اين ترتيب دو جنين ايجاد شده دقيقا همسان هستند. ولي در مورد دوقلوهاي دوتخمكي يا غير همسان، از ابتدا دو اسپرم جداگانه با دو تخمك جداگانه لقاح مي يابند، در اين حالت حتي جنسيت مي تواند متفاوت باشد.
  در حقيقت اين دوقلوهاي يك تخمكي هستند كه بسيار به هم شبيه بوده و حتي در احساسات و حالات روحي مشابهند. دوقلوهاي دوتخمكي مثل هر خواهر و برادر عادي ديگري هستند. فقط همزمان متولد شده اند، و وابستگي هاي روحي در اين نوع دوقلوها كمتر است.
  در حال حاضر حدود۱۲۵ ميليون دوقلو، سه قلو، چهارقلوو بيشترقلو (!!) در جهان وجود دارد كه از اين تعداد، ۱۱۴ ميليون ۲قلو، ۶ميليون ۳قلو، ۳ميليون ۴قلو و بقيه ۵قلو يا بيشتر هستند.
  البته درصد دوقلوزايي در كشورهاي مختلف متفاوت است وتمركز دوقلوها در بعضي مناطق بيشتر است مثلا درصد دوقلوزايي در آفريقا ۱ به۷۰ است يعني از هر ۷۰ زايمان، يك زايمان دوقلواست ولي در ژاپن ۱ به ۱۵۰ و در چين ۱ به ۳۰۰ است.
  خصوصيات زيادي به دوقلوها نسبت مي دهند، بعضي فكر مي كنند كه اين خصوصيات همگي خرافات است و به تله پاتي و اتفاقات عجيب اعتقادي ندارند، ولي گاهي مواردي ديده مي شود كه همه را به فكر وادار مي كند!
  جيم لويس و جيم اسپرينگر دوقلوهاي يك تخمكي آمريكايي هستند كه از بدوتولد از هم جدا شدند و هر كدام در يكي از ايالات آمريكا بزرگ شدند. وقتي بعد از ۳۹ سال دوباره همديگر را ملاقات كردند، متوجه شدند كه مشتركات خارق العاده اي دارند، هر دو به يك نوع موسيقي علاقه دارند، در اوقات فراغت كار با چوب را ترجيح مي دهند و هر دو در خانه يك كارگاه كوچك نجاري دارند، در حياط پشتي خانه هر دو، نيمكت هاي گرد دور درخت وجود دارد و بالاخره هر دوماشين شورولت آبي سوار مي شوند.
  از ديگر خصوصيات عجيب دوقلوها درصد چپ دست هاي آنهاست. حدود ۲۰ درصد دوقلوها چپ دست هستند در صورتي كه در زايمان هاي عادي، تنها ۱۰درصد كودكان چپ دست بدنيا مي آيند. معمولا احتمال دوقلوزايي در زناني كه خود از دوقلوهاي دوتخمكي هستند، ۵۰۰ برابر بيشتراز ساير زنان است ولي خانم لئونتينا آلبينا، اهل شيلي كه بيشترين ركورد را دارد، خود دوقلو نبوده است. اين خانم سه بار ۳قلو زاييد و جمعا ۵۵ بچه دارد! اگر ايشان خودش هم دو قلو بود معلوم نبود چند تا بچه بدنيا مي آورد؟!

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  مرگ يكي از قل ها در رحم پبش آگهي قل ديگر را هم بدترميكند
  بنا بر نتايج اين مطالعه پزوهشگران در خواست سونوگرافي مغز را براي تمامي نوزادان دو قلوئي كه يك قل آنها در دوران بارداري مرده است حتي اگر ظاهرا از نظر نورولوزيك طبيعي باشد ضروري مي دانند.
  journal watch pediatrics and adolescent medicine august 2004

 6. #6
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  چرا دوقلوها به هم مي‌چسبند؟

  آيا پزشكان بايد تصميم بگيرند كه كدام‌يك از دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده زنده بمانند و كدام‌يك بميرند؟ يا شايد اين تصميم‌گيري برعهدة قضات است؟ دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده چه موجوداتي هستند؟
  موضوع دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده (Siamese twins) همواره يكي از داغ‌ترين مباحث پزشكي در سراسر جهان بوده است. آنها قرن‌هاي متمادي مردم دنيا را مجذوب خود كرده‌اند. در گذشته‌هاي دور، دوقلوها يا مانند خدايان پرستش مي‌شدند يا به مثابة شياطين رعب و وحشت ايجاد مي‌كردند. هنوز هم افسانه‌هاي زيادي در مورد دوقلوها و قدرت معجزه‌آساي آنها بر سر زبان‌هاست.


  چگونگي تشكيل دوقلوهای به‌هم‌چسبيده

  دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده شكل نادري از دوقلوها هستند كه در هر 40 هزار تولد، يك مورد از آنها بروز مي‌كند. اما تنها يك مورد از هر 200 هزار تولد زنده دوقلوي به‌هم‌چسبيده هستند. دوقلوها از يك سلول تخم واحد به‌وجود مي‌آيند. اين سلول تخم در دوقلوهاي طبيعي به دو توپ سلولي جدا از هم تبديل مي‌شود و هر كدام از توپ‌هاي سلولي يك انسان كامل را به‌وجود مي‌آورد. در هنگام تشكيل جنين طبيعي، هر سلول مي‌داند كه بايد در كجاي بدن قرار گيرد. اين قدرت تشخيص به كمك سلول‌هاي همسايه و از طريق ترشح مواد شيميايي مخصوص ايجاد مي‌شود. بنابراين، سلول پوست به‌خوبي مي‌داند كه چه نوع سلولي است و به كدام قسمت از بدن تعلق دارد. در دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده، سلول‌هاي جنيني در تصميم‌گيري دچار سردرگمي مي‌شوند. پيام‌هاي شيميايي نيز به اين سلول‌هاي سردرگم كمك چنداني نمي‌كنند. نتيجة نهايي چنين رخدادي بسيار حيرت‌انگيز است: تولد يك موجود زنده با دو سر، دو قلب يا چهار دست و پا و حتي دو انسان به‌هم‌چسبيده به نام دوقلوهاي سيامي.
  از آنجا كه دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده هر دو از يك سلول تخم به‌وجود مي‌آيند، داراي يك جنسيت هستند. سلول تخم تشكيل‌دهندة جنين، پس از گذشت دو هفته از لقاح، شروع به تقسيم شدن به دو جنين مجزا مي‌كند. اگر اين روند پيش از كامل شدن تقسيم متوقف شود، سلول تخمي كه هنوز به‌طور كامل تقسيم نشده به رشد خود ادامه مي‌دهد و در نتيجه دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده ايجاد مي‌شوند. عوامل متعددي در تشكيل دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده دخيل‌اند، نظير وراثت، محيط و داروها.
  تولد دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده بسيار پرخطر است. در حدود 40 تا 60 درصد اين تولدها به مرده‌زايي منجر مي‌شود و حدود 35 درصد آنان فقط يك روز زنده مي‌مانند. به‌طور كلي، شانس بقا در اين دوقلوها 5 الي 25 درصد گزارش شده است. بر اساس اسناد تاريخي، از حدود 500 سال قبل تاكنون، بيش از 600 جفت دوقلوي به‌هم‌چسبيده در سراسر جهان به حيات خود ادامه داده‌اند. در حدود 70 درصد از اين دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده دختر بوده‌اند. به‌طور كلي، مي‌توان گفت نسبت زن به مرد در اين دوقلوها سه به يك است. بيشترين تعداد دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده در افريقا و هند و كمترين موارد از اين نوع در چين و امريكا مشاهده شده است. همچنين تاكنون هيچ گزارشي از تولد سه‌قلو يا چهارقلوي به‌هم‌چسبيده در جهان به‌دست نيامده است.

  تقسيم‌بندي دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده

  چندين نوع مختلف از دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده در سراسر دنيا وجود دارند. پزشكان اين افراد را به انواع متقارن و قرينه و نامتقارن و غيرقرينه تقسيم مي‌كنند. در اين طبقه‌بندي، وجه افتراق دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده بر اساس محل اتصال آنها به يكديگر است.
  كرانيوپاگوس (Craniopagus): واژة يوناني پاگوس به معناي اتصال‌يافته است. كرانيوم نيز به معناي قسمت فوقاني سر يا جمجمه است. اين دوقلوها از ناحية سر به هم اتصال يافته‌اند. فراواني اين موارد در حدود 2 درصد است. جداسازي دوقلوهاي كرانيوپاگوس يكي از دشوارترين و پيچيده‌ترين عمل‌هاي جراحي محسوب مي‌شود. پيشرفت علم پزشكي باعث شده است كه 35 جفت از اين نوع دوقلوها با عمل جراحي از هم جدا شوند. مثال اين قبيل دوقلوها، دوقلوهاي ليتواني است كه در سال 1989 با موفقيت از هم جدا شدند.
  توراپاگوس (Thoraopagus): اين گروه شايع‌ترين نوع اتصال در دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده است و حدود 35 تا 40 درصد موارد را شامل مي‌شود. دوقلوهاي توراپاگوس در قسمتي از قفسة سينه مشترك هستند. گاه ممكن است قلب يا عضوي ديگر نيز در آنها مشترك باشد.
  پيگوپاگوس (Pygopagus): در اين نوع چسبندگي، دوقلوها پشت به پشت هم قرار مي‌گيرند و معمولاً از ناحية باسن به هم مي‌چسبند. اين گروه در حدود 20 درصد از موارد دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده را شامل مي‌شود.
  ايسكيوپاگوس (Ischiopagus): حدود 6 درصد از دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده در اين گروه قرار دارند. اين دوقلوها از ناحية تحتاني ستون مهره‌ها به يكديگر چسبيده‌اند.
  امفالوپاگوس (Omphalopagus): اين گروه 34 درصد موارد را تشكيل مي‌دهد. دوقلوهاي امفالوپاگوس از قسمت كمر تا پايين قفسة سينه به‌هم‌چسبيده‌اند.
  دي‌سفالوس (Dicephalus): اين دوقلوها يك بدن و دو سر و گردن دارند.

  تاريخچة دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده

  مشهورترين دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده اِنگ و چانگ بانكر هستند. اين دوقلوها در دهم ماه مه سال 1811، در سيام (تايلند)، به دنيا آمدند. به افتخار اين دوقلوها، انواع به‌هم‌چسبيدة بعدي هم دوقلوهاي سيامي ناميده شدند. اين دو برادر به كاروليناي امريكا رفتند و در آنجا تاجران بسيار موفقي شدند. اين دوقلوها در سن 62 سالگي، در 17 ژانوية 1874، به فاصلة چند ساعت از يكديگر فوت كردند. آنان صاحب 21 فرزند بودند. تحقيقات بعدي نشان داد كه دوقلوهاي سيامي مي‌توانستند به‌راحتي از هم جدا شوند، اما به دليل كمبود امكانات پزشكي در آن دوران براي تمام عمر متصل به هم باقي ماندند. بر اساس مدارك موجود، تولد اولين جفت دوقلوي به‌هم‌چسبيده در سال 945 ميلادي در ارمنستان ثبت شده است. مثال زنده از دوقلوهاي به‌هم‌چسبيدة دي‌سفالوس، ماشا و داشا كريوو شياپوي هستند. اين دوقلوها، كه دو سر و چهار دست و پا دارند، در سال 1950 متولد شده‌اند.

  جداسازي دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده

  در سال 2000، والدين جودي و ماري، دوقلوهاي به‌هم‌چسبيدة انگليسي، به دنبال راهي براي جداسازي فرزندان خود بودند. جراحان اطفال بيمارستان سنت ماري، بي‌آن‌كه تجربه‌اي دربارة جداسازي اين نوع دوقلوها داشته باشند، والدين آنها را از عمل جداسازي ترساندند. به گفتة اين متخصصان، اعضاي داخلي بدن ماري، برخلاف عضوهاي ظاهري او، بسيار ضعيف و ناكامل بودند و او بدون اتصال به جودي نمي‌توانست زنده بماند. والدين اين دوقلوها از قبول عمل سر باز زدند، ولي دادگاه رأي به انجام شدن اين عمل داد.
  اولين جراحي موفقيت‌آميز جداسازي دوقلوها در سال 1689 به‌دست يك پزشك آلماني انجام شد. از آن زمان تاكنون، بيش از 200 عمل جداسازي صورت گرفته است. امروزه بيشتر دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده در دوران بارداري و طي مراقبت‌هاي پيش از زايمان تشخيص داده مي‌شوند. برخي از انواع دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده به‌سادگي از هم جدا مي‌شوند و بعضي انواع نادر، در نتيجة عمل جراحي، به عوارض بسيار شديدي دچار مي‌شوند. بخصوص اگر دوقلوها داراي اعضاي مشتركي باشند (مانند جودي و ماري)، تصميم‌گيري براي پزشكان جداكنندة آنها بسيار مشكل مي‌شود. در مورد اين دوقلوي انگليسي، به يكي اجازة ادامة زندگي داده شد و دادگاه حق حيات را از ديگري گرفت.
  همان‌طور كه پيش‌تر اشاره شد، تاكنون بيش از 200 عمل جداسازي روي دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده انجام شده است. سه چهارم اين جراحي‌ها، كه اكثراً پس از سال 1950 صورت گرفته‌اند، به نجات جان يكي از دوقلوها يا حفظ حيات هر دو آنان انجاميده است. 
  ترجمة دكتر ليلا پرورش

 7. #7
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  زن و شگفتي دوقلوزايي

  بررسي علل و نحوة پيدايش دوقلوها، به مناسبت راه‌اندازي نخستين بانك اطلاعاتي دوقلوهاي ايران


  بارداري و زايمان چندقلو از آغاز مورد توجه انسان‌ها بوده است و هنوز پس از قرن‌ها تحقيق، اين قبيل بارداري‌ همچنان پرخطر است و نكات مبهمي در مورد آن وجود دارد. اين قضيه در مورد دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده جدي‌تر است. آنان چنان همواره شگفت‌انگيز بوده‌اند كه برخي اقوام وجودشان را معجزه تلقي مي‌كردند. ولي امروزه چگونگي به‌وجود آمدن انواع مختلف دوقلوها و چندقلوها شناخته شده و وجود آنها در جوامع كاملا ً پذيرفته شده است.
  در 1853، يك كشاورز به نام كريلو به نزد امپراتور روسيه فراخوانده شد. او دو بار ازدواج كرده بود. همسر اولش چهار بار چهارقلو، هفت بار سه‌قلو و دو بار دوقلو به دنيا آورده بود (يعني در مجموع 41 فرزند). همسر دومش هم 15 فرزند زاييده بود شامل شش دوقلو و يك سه‌قلو. جالب اينكه همة 56 فرزندش در زمان معرفي وي به امپراتور روسيه هنوز زنده بودند!


  دوقلوهاي همسان، نيمه‌همسان و غيرهمسان
  به‌طوركلي، در هر زايمان، احتمال دوقلوزايي يك درصد است و دو درصد از كل نوزادان هر جمعيت دوقلو هستند.
  هر ماه، در چرخة طبيعي جنسي زنانه، تنها يك تخمك از تخمدان زن آزاد مي‌شود. يعني معمولا ً در هر بارداري يك جنين وجود دارد. اما گاه به علت نامعلومي در يك ماه دو تخمك از تخمدان زن آزاد مي‌شود كه هر يك به‌طور مستقل با يك اسپرم جداگانه بارور مي‌شود. گاه نيز سلول تخم حاصل از تركيب سلول جنسي زن (تخمك) و سلول جنسي مرد (اسپرم)، در مراحل ابتدايي تشكيل، به دو سلول تخم تبديل مي‌شود كه هركدام از اين سلول‌ها يك جنين مستقل را به‌وجود مي‌آورد. در حالت اول، دوقلو را دوتخمي ـ دي‌زيگوت ـ يا غيرهمسان مي‌ناميم. بنابراين، دوقلوهاي دوتخمي حاصل لقاح 2 تخمك و 2 اسپرم هستند. اين دوقلوها ممكن است همجنس يا غيرهمجنس باشند. آنها شباهت دو خواهر يا برادر معمولي را دارند، با اين تفاوت كه در يك زمان به دنيا مي‌آيند.
  در حالت دوم كه يك تخمك با يك اسپرم بارور مي‌شود، دوقلوي حاصل از اين لقاح را يك‌تخمي ـ مونوزيگوت ـ يا همسان مي‌ناميم. اين نوع دوقلوها هميشه همجنس‌اند، اما ممكن است براساس زمان تقسيم، رشد متفاوتي داشته باشند.
  دوقلوهاي تك‌تخمي خصوصيات جسمي يكسان و ويژگي‌هاي ژنتيكي همانند دارند. رنگ پوست، مو، چشم و ساختار بدن آنها مشابه است و گروه‌هاي خوني يكساني دارند. آنها اغلب تصاوير آينه‌اي يكديگرند. مثلا ً يكي چپ‌دست و ديگري راست‌دست است، اما اثر انگشتشان متفاوت است.
  در جمعيت عمومي، تعداد دوقلوهاي دوتخمي بيشتر از دوقلوهاي تك‌تخمي است. در حدود 33 درصد از دوقلوهاي جهان تك‌تخمي و حدود 67 درصد دوتخمي‌اند.
  اما حالت سومي هم وجود دارد. اگر تخمك مادر قبل از لقاح دونيم شود و هر نيمه با يك اسپرم مستقل بارور شود، دوقلوي حاصل را نيمه‌همسان مي‌ناميم.

  احتمال دوقلوزايي در زنان
  وقوع دوقلويي تك‌تخمي تصادفي است و چندان تحت تأثير عوامل مختلف قرار نمي‌گيرد. اين اتفاق تقريباً در 3 تا 4 مورد از هر 1000 تولد در سراسر جهان رخ مي‌دهد. اما ميزان شيوع تولد دوقلوهاي دوتخمي در سراسر جهان متفاوت است و عوامل متعددي در وقوع آن مؤثرند. وراثت يك عامل مهم است. اگر بستگان درجة اول مادر دوقلو داشته باشند، احتمال بارداري دوقلويي در او افزايش پيدا مي‌كند. احتمال دوقلوزايي در بارداري بعدي مادري كه قبلا ً دوقلوي دوتخمي به دنيا آورده، دو برابر است. اما سابقة فاميلي پدر هيچ اثر ارثي در دوقلوزايي ندارد يا احتمال تأثيرگذاري آن مختصر است.
  نژاد مادر عامل ديگري است كه در احتمال دوقلوزايي تأثير مي‌گذارد. شيوع تولد دوقلوهاي تك‌تخمي متأثر از نژاد نيست؛ ولي 7 تا 10 مورد از هر 4 هزار تولد در سفيدپوستان، 10 تا 40 مورد از هر هزار تولد در افريقايي‌ها، و 3 مورد از هر هزار تولد در آسيايي‌ها دوقلوي دوتخمي‌اند. ايالات متحدة امريكا از جملة كشورهايي است كه بالاترين ميزان تولد چندقلويي را دارد، يعني يك مورد در هر 90 بارداري، و ژاپن كمترين ميزان را با احتمال يك مورد در هر 155 تولد.
  زنان سياه‌پوست قوم ياروبا (Yoruba) در غرب كشور نيجريه، با احتمال يك مورد در هر 20 تولد، ركورددار دوقلو و چندقلوزايي در جهان هستند.
  سن مادر و قد و وزن او هم در ميزان دوقلوزايي تأثير دارد. بيشترين ميزان تولد دوقلوهاي دوتخمي در زنان بالاي 35 سال و زنان چاق و قدبلند رخ مي‌دهد.
  استفاده از برخي داروها در مرحلة پيش از تخمك‌گذاري در چرخة ماهيانة زن هم شيوع تولد دوقلوهاي دوتخمي را افزايش مي‌دهد. اين داروها شامل مخدرها و داروهاي القا‌كنندة تخمك‌گذاري، كه براي درمان نازايي زنان تجويز مي‌شوند، هستند.
  همچنين در زنانِ با گروه‌هاي خوني A و O، به‌دلايل نامشخصي، شيوع دوقلوزايي نسبت به جمعيت عمومي بيشتر است.
  جالب آنكه در زناني كه در اواخر دورة تخمك‌گذاري باردار مي‌شوند، احتمال بارداري چندقلو بيشتر است كه شايد به علت رسيده بودن بيش از حد تخمك‌ها باشد.
  تحقيقات اخير نشان داده‌اند كه نطفة اكثر دوقلوهاي دوتخمي در ماه ژوئيه (تير و مرداد) تشكيل مي‌شود، و ماه ژانويه (دي و بهمن) كمترين باروري‌هاي دوقلويي را دارد. دانشمندان معتقدند كه طولاني‌تر بودن روز در ماه ژوئيه ممكن است عامل ترشح بيشتر هورمون تحريك‌كنندة فوليكول (FSH) و در نتيجه بالا رفتن احتمال دوقلوزايي در زنان باشد.
  اما عامل اصلي افزايش احتمال بارداري دوقلويي و چندقلويي استفاده از روش‌هاي درمان ناباروري است. روش‌هاي كمك به باروري (ART)، مانند لقاح آزمايشگاهي، باعث افزايش ميزان تولد چندقلوها مي‌شوند. در لقاح آزمايشگاهي، هرچه تعداد جنين‌هاي انتقال‌داده‌شده به رحم افزايش يابد، احتمال بارداري چندقلويي هم افزايش مي‌يابد.

  بارداري دوقلويي
  بارداري دوقلويي را مي‌توان با روش‌هاي باليني، بيوشيميايي و بيوفيزيكي تشخيص داد. در معاينه، ارتفاع جسم رحم از ميزان مورد انتظار براي بارداري تك‌قلويي در همان سن بيشتر است؛ در نتيجه، شكم بزرگ‌تر از حد معمول آن سن جنيني مي‌شود. در ادامة بارداري، ممكن است دو جنين قابل لمس باشند و دو سرعت ضربان قلب مختلف شنيده شود. اگر تنها به روش‌هاي باليني فوق اكتفا شود، تقريباً يك‌سوم بارداري‌هاي دوقلويي تشخيص داده نمي‌شود و در زمان زايمان كشف مي‌شود. بنابراين، از آزمون‌هاي بيوفيزيكي و بيوشيميايي كمك گرفته مي‌شود. سونوگرافي قادر به نشان دادن بارداري دوقلويي، وضعيت جفت و پرده‌هاي جنيني و نيز تعيين جنسيت جنين‌هاست. اما خطاهاي تشخيصي در اين روش، در مواردي كه بيش از دو جنين وجود داشته باشد، بسيار شايع است.
  تغييرات فيزيولوژيكي در زنانِ با بارداري دوقلويي شكل تشديدشدة تغييرات بارداري‌هاي تك‌قلويي است. ميزان متوسط افزايش وزن در زنِ با اندازة بدني طبيعي كه دوقلو باردار است 9/15 تا 4/20 كيلوگرم است.
  به‌طوركلي، در زنانِ با بارداري دوقلويي، هشت مشكل طبي شيوع بيشتري دارد:
   زايمان زودرس: مدت زمان بارداري تك‌قلويي 37 تا 42 هفته از زمان شروع آخرين دورة قاعدگي است. تحقيقات نشان داده‌اند كه بروز زايمان زودرس در بارداري‌هاي دوقلويي سه تا هفت برابر بارداري‌هاي تك‌قلويي است. متوسط طول مدت بارداري براي دوقلو 35 هفته، براي سه‌قلو 33 هفته و براي چهارقلو 29 هفته است. زايمان زودرس احتمال مرگ‌ومير جنين يا نوزاد را قبل، حين و بعد تولد افزايش مي‌دهد.
   پرفشاري خون: احتمال ابتلا به پرفشاري خون در بارداري دوقلويي دو تا چهار برابر افزايش مي‌يابد.
   جداشدگي جفت: جفت به ديوارة رحم متصل مي‌شود و جنين از طريق بند ناف با آن ارتباط دارد. جفت خون، اكسيژن و غذا براي جنين تهيه مي‌كند. ممكن است در بارداري چندقلويي، عملكرد جفت غيرطبيعي باشد يا عملكردش را زودتر از موقع از دست بدهد. اگر جفت نتواند اكسيژن يا غذاي كافي براي جنين فراهم كند، جنين رشد مناسبي نخواهد داشت. ميزان متوسط وزنِ هنگام تولد براي تك‌قلوها 3300 گرم، براي دوقلوها 2500 گرم، براي سه‌قلوها 1800 گرم و براي چهارقلوها 1400 گرم است.
   كم‌خوني: لزوم افزايش حجم خون مادر، همراه با افزايش نياز جنين به آهن، باعث بالا رفتن احتمال بروز كم‌خوني در بارداري دوقلويي مي‌شود. اين مادران، براي پيشگيري از كم‌خوني، بايد در طول بارداري مكمل‌هاي آهن و اسيد فوليك مصرف كنند.
   افزايش مايع آمنيوتيك: اين عارضه در 2 تا 5 درصد از بارداري‌هاي دوقلويي اتفاق مي‌افتد.
   عفونت ادراري: خطر ابتلا به عفونت‌هاي دستگاه ادراري در زنان با بارداري چندقلويي چهار برابر افزايش مي‌يابد.
   خونريزي پس از زايمان: حدود 10 درصد از زناني كه دوقلو به دنيا مي‌آورند، در دورة پس از زايمان، دچار نارسايي انقباضي رحم مي‌شوند. از آنجا كه خونريزي پس از زايمان با انقباضات عضلات رحم مهار مي‌شود، اين نارسايي موجب خونريزي شديد پس از زايمان مي‌شود.
   سزارين: زايمان طبيعي دوقلوها ممكن است و در بعضي موارد نيز به‌راحتي انجام مي‌شود. اما از آنجا كه در بارداري‌هاي دوقلويي و چندقلويي، احتمال قرار گرفتن جنين‌ها در وضعيت‌هاي غيرطبيعي زياد است، نياز به عمل جراحي سزارين براي به دنيا آوردن اين نوزادان بيشتر است. اكثر سه‌قلوها با عمل سزارين متولد مي‌شوند.

  عوارض جنيني و نوزادي در بارداري دوقلويي
  در بارداري دوقلويي، احتمال وقوع برخي از عوارض نوزادي افزايش مي‌يابد. همة اين عوارض باعث افزايش خطر مرگ‌ومير نوزادان مي‌شوند:
   نارس بودن نوزاد: در حدود 50 درصد از دوقلوها نارس متولد مي‌شوند. زايمان زودرس مهم‌ترين عامل افزايش مرگ‌ومير نوزادان دوقلوست.
   ناهنجاري‌هاي مادرزادي: بروز ناهنجاري‌هاي مادرزادي در دوقلوها دو تا سه برابر تك‌قلوهاست.
   ناهماهنگي رشد: ناهماهنگي رشد در دوقلوها به‌ صورت اختلاف قابل ملاحظة وزن دو نوزاد تعريف مي‌شود و در حدود 20 تا 25 درصد موارد دوقلوزايي را شامل مي‌شود. ناهماهنگي رشد جنين‌ها ممكن است به علت اختلاف سطح جفتي مختص هريك از دو قل باشد. در نتيجه، بچة داراي جفت كوچك‌تر دچار عقب‌ماندگي رشد مي‌شود. علت ديگر، انتقال خون از جنين به جنين است.
   قل فناشده: اين عارضه به مشاهدة دو قل در سونوگرافي اوايل بارداري (معمولا ً سه‌ماهة اول) و تولد تنها يك قل گفته مي‌شود. تقريباً نيمي از كل بارداري‌هاي دوقلويي داراي قل فناشده هستند. در اين عارضه، خطر واضحي مادر يا قل باقي‌مانده را تهديد نمي‌كند.
   تأخير در زايمان قل دوم: فاصلة طولاني بين زايمان دو نوزاد در برخي از موارد دوقلوزايي گزارش شده است. ممكن است زايمان اول زودتر از زماني كه نوزاد قابليت حيات را پيدا كرده باشد رخ دهد. تأخير در حد 21 تا 136 روز نيز گزارش شده كه گاه بيشتر از زماني است كه براي رسيدن قل دوم به‌حد قابليت حيات لازم است.
  دوقلوهاي قفل‌شده، بارداري مركب، مول (بچه‌خوره) و بارداري دوقلويي تك‌آمنيوني از ديگر عوارض احتمالي بارداري دوقلويي هستند كه جان نوزادان و گاه مادر را تهديد مي‌كنند.

  دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده
  دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده همسان‌اند، يعني از يك تخمك لقاح‌يافته با يك اسپرم به‌وجود آمده‌اند و هميشه همجنس هستند. شيوع اين وضعيت در دخترها به نسبت 3 به 1 بيشتر از پسرهاست و به ميزان يك مورد در هر 40 هزار تولد اتفاق مي‌افتد. اما فقط يك مورد در هر 200 هزار تولد زنده دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده هستند. دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده را براساس محل اتصال آنها به ‌هم طبقه‌بندي مي‌كنند. شايع‌ترين اتصال دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده از ناحية قفسة سينه است.

  ويژگي‌هاي دوقلوها
  رابطة دوقلوها با رابطة برادرها و خواهرهاي تك‌قلو بسيار متفاوت است. دوقلوها دوران جنيني را در كنار يكديگر به‌سر برده‌اند، اغلب با هم و در شرايط يكسان متولد شده‌اند و در يك محيط بزرگ مي‌شوند. بنابراين، در مقايسه با ساير خواهرها و برادرها، به‌ هم وابسته‌ترند و احساس نزديكي بيشتري مي‌كنند. گاه اين احساس وابستگي ميان دوقلوها تا پايان عمر ادامه مي‌يابد.
  ضريب هوشي دوقلوي همسان به‌ندرت بيشتر از 5 واحد با هم تفاوت دارد، درحالي‌كه هوش دوقلوي غيرهمسان مي‌تواند مانند هر خواهر و برادر ديگري با هم متفاوت باشد. در نتيجه، دوقلوهاي همسان درك و برخورد تقريباً مشابهي نسبت به مسائل اطراف خود دارند. آنها مفهوم همكاري و سهيم شدن را زودتر از خواهرها و برادرهاي تك‌ قل ياد مي‌گيرند و در فعاليت‌هاي گروهي موفق‌ترند. هرچند ممكن است در غياب قل ديگر، بسيار خجالتي و ناموفق در روابط اجتماعي عمل كنند.


  دكتر شيرين ميرزازاده

 8. #8
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  دلایل اهمیت دانستن نوع دوقلویی برای والدین

  اول اینكه این موضوع به والدین این امكان را می‌دهد كه از وضعیت رشد فیزیكی و رفتاری كودكشان اطلاع دقیقی حاصل كنند. دوقلوهای ناهمسان به طور كلی با سرعتهای متفاوتی رشد می‌كنند. یكی از آنها ممكن است زودتر به حرف بیفتد و دیگری زودتر به راه بیفتد و این مطلب كاملاً‌ طبیعی است. از طرف دیگر دوقلوهای همسان از الگوهای رشدی یكسانی تبعیت می‌كنند. آنها مراحل رشد را روز به روز با هم طی می‌كنند. اگر تأخیری در یكی از آنها وجود داشته باشد این نشانه یك مشكل است. به گزارش پژوهشكده ابن‌سينا مسأله دوم در مورد وضعیت سلامت آنهاست. اگر شما دوقلوی همسانی داشته باشید و یكی از آنها دچار یك بیماری شده است، شما می‌توانید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلاء قل دیگر به عمل آورید. از نقطه نظر دیگر فعالیتهای اجتماعی نیز این موضوع شایان اهمیت است. دوقلوهای همسان علاقه به انجام دادن كارهای مشابهی دارند و حتی قابلیتهای آنها در انجام امور یكسان مشترك است. از انجام كارهایی كه در آنها تبحر دارند لذت می‌برند. آنها حتی دوستان مشتركی نیز انتخاب می‌كنند، زیرا آنها به افراد دارای خصوصیات مشابه علاقه بیشتری دارند. دوقلوهای غیرهمسان نسبت به قل خود شباهتهای بسیار كمتری دارند. بعضی محققین نیز می‌گویند آنها از نظر احساسات به هم خیلی نزدیك هستند ولی در این مورد داده‌ها ضد و نقیض است. با این حال نكته مهم اینكه علائق و شباهتهای آنها نسبت به دوقلوهای همسان بسیار كمتر است و یا گاهاً اصلاً وجود ندارد.

 9. #9
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  چگونگی تشكیل دوقلوهای به هم چسبیده  دوقلوهای به‌هم‌چسبیده شكل نادری از دوقلوها هستند كه در هر 40 هزار تولد، یك مورد از آنها بروز می‌كند. اما تنها یك مورد از هر 200 هزار تولد زنده دوقلوی به‌هم‌چسبیده هستند. دوقلوها از یك سلول تخم واحد به‌وجود می‌آیند. این سلول تخم در دوقلوهای طبیعی به دو توده سلولی جدا از هم تبدیل می‌شود و هر كدام از توده‌های سلولی یك انسان كامل را به‌وجود می‌آورد. در هنگام تشكیل جنین طبیعی، هر سلول می‌داند كه باید در كجای بدن قرار گیرد. این قدرت تشخیص به كمك سلول‌های همسایه و از طریق ترشح مواد شیمیایی مخصوص ایجاد می‌شود. مثلاً سلول پوست به‌خوبی می‌داند كه چه نوع سلولی است و به كدام قسمت از بدن تعلق دارد.
  به گزارش پژوهشكده ابن‌سينا :در دوقلوهای به‌هم‌چسبیده، سلول‌های جنینی در تصمیم‌گیری دچار سردرگمی می‌شوند. پیام‌های شیمیایی نیز به این سلول‌های سردرگم كمك چندانی نمی‌كنند. نتیجة نهایی چنین رخدادی بسیار حیرت‌انگیز است: تولد یك موجود زنده با دو سر، دو قلب یا چهار دست و پا و حتی دو انسان به‌هم‌چسبیده. از آنجایی كه دوقلوهای به‌هم‌چسبیده هر دو از یك سلول تخم به‌وجود می‌آیند، دارای یك جنسیت هستند. سلول تخم تشكیل‌دهندة جنین، پس از گذشت دو هفته از لقاح، شروع به تقسیم شدن به دو جنین مجزا می‌كند. اگر این روند پیش از كامل شدن تقسیم متوقف شود، سلول تخمی كه هنوز به‌طور كامل تقسیم نشده به رشد خود ادامه می‌دهد و در نتیجه دوقلوهای به‌هم‌چسبیده ایجاد می‌شوند.

 10. #10
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  ده روز از تولد آنها گذشته است
  ▲شش‌قلوهاي افسانه‌اي در تهران
  مهران ملكوتي
  اولين سئوال اين است: چرا چندقلو؟ تحقيقات روي چند‌قلوها به خيلي پيشتر مربوط است. مي‌گويند كه يكي از پزشكان حزب نازي كه در جنگ جهاني دوم به مطالعه مشغول بود، علاقه عجيبي به دوقلوها داشت.
  پيشتر از آن هم قضيه به اوايل قرن 19 ميلادي برمي‌گردد. هنگامي كه فرانسيس گالتن، اولين ژن‌شناس، تشخيص داد كه دوقلوها بر دوگونه‌اند؛ دوقلوهاي همسان كه از يك تخمك به وجود ميآيند و دوقلوهاي غيرهمسان كه از دو تخمك متفاوت ايجاد مي‌شوند. تا سال 1924 اين راز كه دليل اين امر چيست، مسكوت ماند. اما دراين سال بود كه اولين پرسش ها پاسخ داده شد. تحقيقات روي دوقلوها از سال 1924 تا امروز به بسياري از سوالات پاسخ داده‌است.‌مثلا‌ما‌فهميد ‌ايم‌كه‌چقدر‌ازخصوصيات ما برگرفته از محيط است و چقدر مربوط به ژني كه عامل وراثت را تعيين مي‌كند. براي مثال ما فهميده‌ايم دوقلوهاي همسان درك كاملا يكساني از مزه‌ها دارند در صورتي كه دوقلوهاي غيرهمسان چنين نيستند. مثلا ممكن است يكي گياهي را تلخ احساس كند، ولي ديگري اين‌طور نباشد ولي دوقلوهاي يكسان هر دو يك حس را در اين مورد دارند.

  چرا چند قلو؟
  معمولا هر تخمك ماده بيش از يك سلول نر را نمي‌پذيرد. يعني پس از آنكه سلول نر، داخل ماده مي‌شود، ساير سلول‌هاي نري كه در اطراف تخمك قرار دارند و مي‌خواهند وارد آن بشوند، با نيروي مرموزي دور مي‌شوند، ولي به ندرت اتفاق مي افتد كه بيش از يك سلول وارد تخمك گردد و به همين جهت ممكن است كه اطفال دو قلو و يا سه قلو به و يا حتي بيشتر وجود آيند. البته اين تنها دليل چند قلوزايي نيست.
  يكي ‌از ‌شايع‌ترين ‌علل‌ چندقلوزايي، درمان هاي ناباروري هستند.در گذشته اگر مردي دچار كمبود تعداد اسپرم يا عدم فعاليت صحيح آن بود تنها كاري كه‌ ‌پزشكان مي توانستند انجام دهند اين بود كه مقداري اسپرم را با چندين تخمك درتماس قرار دهند و به اميد وقوع بهترين رويداد ممكن بنشينند. امروزه پزشكان با‌ ‌استفاده از روشي موسوم به تزريق اسپرم درون سيتوپلاسم، تخمك را با استفاده از يك سلول‌ ‌اسپرم بارور مي سازند. اين روش امكان انتخاب بهترين اسپرم و قرار دادن همان اسپرم را در تخمك فراهم ‌مي سازد و احتمال‌ ‌بارور شدن تخمك را به طرز قابل ملاحظه‌اي بالا مي‌برد. در مواردي هم كه‌ ‌مردان دچار مشكلات پيشرفته باروري هستند و يا حتي وازكتومي كرده‌اند، پزشكان مي‌توانند با نمونه برداري از بيضه به اسپرم دسترسي يابند و از آن براي توليد‌ ‌جنين استفاده نمايند‌.
  در ‌حال ‌حاضر‌ ‌صدها ‌هزار ‌از ‌انسان‌هايي‌ كه به اين روش به دنيا آمده اند، در سراسر دنيا زندگي مي‌كنند، بد نيست بدانيد تنها 114 هزار از آنان در ايالات متحده زندگي مي‌كنند.
  اماگاه فرآيند بارورسازي آزمايشگاهي بيش از اندازه خوب عمل مي كند و بيش از يك جنين در رحم مادر رشد مي كند: 32 درصد از مراجعان بارورسازي آزمايشگاهي صاحب دوقلو هستند و‌ ‌پنج درصد نيز داراي سه قلو يا چندقلوهاي ديگر هستند. البته بايد در به‌وجود آمدن چند قلو‌ها عواملي همچون آلودگي‌هاي زيست‌محيطي را كه در چرخه خوراك قرار مي‌گيرند را هم ضميمه اين عوامل كرد. اين قضيه به خاطر هورمون هايي است كه براي توليدات غذايي استفاده مي‌شود و به بدن انسان وارد مي‌شود و روي سيستم توليد مثل ما هم تاثير مشابهي مي‌گذارد.

  پنهان‌كاري چيني‌ها
  روش‌هاي مختلف و پيشرفته نه تنها شانس بچه‌دار شدن را بالا مي‌برند، بلكه امكان بارور شدن زنان مسن‌تر، صاحب‌ ‌فرزند شدن مرداني كه دچار كمبود اسپرم هستند و يا وازكتومي كرده‌اند و آزمايش ژن‌هاي جنين‌ها را پيش از اينكه در رحم قرار داده شوند نيز فراهم مي‌سازند‌.
  مشكل عمده موجود در ارتباط با تولد چندقلوها اين است كه افرادي با جثه متوسط كه دو قلو در شكم دارند، ممكن است بين دو تا سه‌ ‌هفته زودتر از موعد وضع حمل نمايند. اما افراد متوسط آبستن سه قلو احتمال دارد، بين‌ ‌دو تا سه ماه پيش از موعد وضع حمل نمايند و وضع در مورد چهارقلوها از اين نيز بدتر‌ ‌مي‌شود. محدود كردن تعداد جنين‌هاي قرار داده شده در رحم مادر به شدت از اين احتمال‌ ‌مي كاهد‌.‌همچنين تولد نوزادان چندقلو، همراه با نارس بودن و كاهش وزن نوزادان است و خطر مرگ، قبل از‌ ‌تولد يا در نخستين هفته پس از تولد به شدت افزايش مي‌يابد. همچنين بايد گفت،‌ ‌احتمال بروز معلوليت هاي طولاني مدت، حدود 5 برابر در دوقلوها و 18 برابر در سه قلوها بيشتر است.
  همچنين تولد نوزادان چندقلو علاوه بر نوزاد، براي‌ ‌مادر نيز خطرآفرين است كه خطراتي مثل عوارض دوره بارداري و بعد از تولد، استرس،‌ ‌افسردگي و خستگي مرتبط با حمل بيش از دو بچه را شامل مي شود‌. تولد چندقلوها، خطرات احتمالي براي مادر و نوزاد را افزايش داده و به طرز چشمگيري‌ ‌مي‌تواند خدمات ارايه شده براي مراقبت و نگهداري از نوزاد را كاهش دهد. اگر دوقلوها از لحاظ شكل ظاهري كاملاً مشابه باشند تا حدود زيادي نشان‌دهنده همسان بودن و اگر غيرمشابه بوده و يا جنسيت متفاوت داشته باشند غيرهمسان هستند. در روزهاي اول تولد تمايز همسان از غيرهمسان مشكل است. امروزه با وجود تست هاي ژنتيكي مي توان با قطعيت 100 درصد اين مسئله را مشخص كرد.
  بعضي از اوقات بارورسازي آزمايشگاهي بهترين روش است. در اغلب موارد از اين روش به‌ ‌عنوان آخرين شيوه و نه بهترين راه استفاده مي‌شود. بزرگترين مشكل آن هزينه است: در‌ ‌ايالات متحده بارورسازي آزمايشگاهي به طور متوسط براي هر دوره بيش از 12 هزار دلار هرينه در‌ ‌بر دارد و اكثر كساني كه تمايل به اين روش دارند هيچ‌كدام بيمه خدمات درماني‌ ‌ندارند.
  دوقلوها و چندقلوها هميشه مورد توجه بوده‌اند. مثلا فرهنگ چيني‌ها اهميت زيادي براي فرزندان دوقلو قايل شده است و اگر اين دو قلو، پسر و دختر باشد، اين اهميت بسيار بالاتر مي‌رود تا جايي به آنها لقب ققنوس و اژدها مي‌دهند. البته چندقلوها از اين قانون مستثني هستند و همين باعث شده است والدين چيني براي فرار از پرداختن جريمه‌هاي سنگين، تولد فرزندان اضافي خود را پنهان كنند، يا تولد آنها را با فرزندان بزرگتر خود به عنوان دوقلو ثبت كنند.

  ركورد‌ها
  در جهان بيش از 125 ميليون چندقلو زندگي مي‌كنند. پر تعدادترين چند قلوهايي كه گفته مي‌شود به‌دنيا آمده‌اند، شش قلوها بوده‌اند كه تعداد ثبت شده آنها به 150 مورد نيز نمي‌رسد. كه اكثر آنها نيز در دهه اخير صورت گرفته مانند تولد شش قلوهاي تهراني در سال گذشته يا زني در يكي از روستاهاي مصركه 6 قلو به دنيا آورد. جالب اينجا بود كه ا‌ين‌ زن 25 ساله از به دنيـا آوردن 5 دختـر و يـك پسر غافلگير شد، زيرا پزشكي كـه او را در دوران بارداري تحت نظر داشت به او نگفتـه بود كه‌ قرار است شش قلو بدنيا آورد.
  اكثر اين نوزادان بدليل اين چند قلو شده‌اند كه از دارو و درمان براي به‌وجود آمدنشان استفاده شده است. اما نمونه‌ها‌يي نيز هستند كه خلاف اين مطلب را ثابت مي‌كنند. مثلا در مكزيك در سال 2003 زن يك پزشك شش‌قلو بدنيا آورد كه هر دو نفرآنها اعلام كردند كه هرگز از داروهاي بارداري استفاده نكرده‌اند. در هر صورت ‌تا كنون دوبار از نوزادان هفت قلو سخن به ميان آمده است كه هيچ‌گونه مدرك معتبري آنان‌ ‌را تاييد نكرده است.‌البته گفته شده كه در روز 9 ژانويه سال 1660 در آلمان ، خانم‌ ‌آناروگومر در يك شكم 5 دختر و دو پسر به دنيا آورده است اما تنها شاهدي كه براي آن وجود دارد مجسمه اي است كه در سال 1818 از او بنا شده است. با اين همه علم نيز تا حدود بسياري ثابت كرده است كه يك شكم بيش از شش طفل نمي‌تواند بارور شود. جالب اين است كه با كم شدن تعداد قل‌ها،‌نوزادان اين تولدها نيز بيشتر عمر مي‌كنند. مثلا‌پنج قلوها بيش از شش قلوها كه وجودشان بسيار نادر است، عمر‌ ‌مي‌كنند، با اين وجود زندگي آنها طولاني نيست.
  بد نيست يك ركورد افسانه‌اي را در اين بين ذكر كنيم. شايد ركورد دار مادري در زمينه دوقلويي و چند قلويي، خانم فئودور واسيليت متوفي سال 1872 باشد‌ ‌كه 27 بار آبستن شد و 69 كودك بدنيا آورد. 16( دو قلو، 7 سه قلو و 4 چهار قلو.)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت