نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بارداري‌هاي پرخطر - مصاحبه با متخصص زنان

  بيماري‌هاي مخاطره آميز دوران بارداري در گفت‌وگو با دکتر شيرين نيرومنش متخصص بيماري هاي زنان و زايمان
  بارداري‌هاي پرخطر

  سابقه ابتلا به برخي از بيماري‌ها و مصرف برخي از داروها، مي‌تواند بارداري را خطرساز کند. همچنين برخي از خانم‌ها مستعد ابتلا به برخي از بيماري‌ها در دوران بارداري هستند بنابراين با يک مشاوره مي‌توان از بسياري از خطرات پيشگيري کرد...

  در همين زمينه گفت‌وگويي داريم با دکتر شيرين نيرومنش، متخصص زنان و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران که در ادامه مي‌خوانيد.


  سلامت: مهم‌ترين و شايع‌ترين بيماري‌هايي که بارداري را با خطر همراه مي‌کنند چه بيماري‌هايي هستند؟

  فشارخون بالا و مسموميت بارداري.

  سلامت: فشارخون بالا چه مشکلاتي در بارداري به وجود مي‌آورد؟

  مادري که فشارخون بالا دارد خون‌رساني به رحم و جنين او و به طور کلي همه اعضاي بدنش با مشکل مواجه و حتي ممکن است مختل شود که اين امر براي جنين خطرناک است و ممکن است باعث اختلال در رشد جنين شود. اين جنين خوب وزن نخواهد گرفت و در برخي موارد هم به دليل فشارخون بالا و مسموميت بارداري پزشک مجبور خواهد بود قبل از 9 ماه جنين را به دنيا بياورد. توجه داشته باشيد که اين افراد ممکن است در دوران بارداري فشارخون‌شان بيشتر افزايش پيدا کند بنابراين نياز به داروهاي بيشتري خواهند داشت. از سوي ديگر ابتلا به فشار خون ممکن است زمينه‌ساز ايجاد مسموميت بارداري در مادر شود.

  سلامت: مسموميت بارداري چه عوارضي دارد؟

  اين بيماري ممکن است با اختلالات کليوي همراه و باعث دفع پروتئين از ادرار ‌شود. همچنين در مراحل پيشرفته ممکن است مشکلات کبدي و کليوي و مغزي و خوني را به همراه داشته باشد و باعث اختلال در انعقاد خون و کاهش پلاکت‌ها شود.

  سلامت: مادران مبتلا به فشارخون بالا براي کاهش و از بين بردن اين خطرات بايد چه کاري انجام دهند؟

  بايد از ابتدا تحت نظر پزشک باشند و دفعات مراجعه آنها در دوران بارداري بيشتر باشد تا با تجويز داروهاي مناسب بيماري کنترل شود و در صورت ايجاد هر مشکلي خيلي زود بتوان آن را کنترل کرد تا مادر و جنين اين دوران را به سلامت پشت‌سر بگذارند.

  سلامت: آيا مصرف داروهايي که براي کنترل فشارخون استفاده مي‌شود در دوران بارداري مجاز است؟

  نه. برخي از اين داروها به ويژه در 3 ماه اول بارداري بسيار مضر هستند. به همين دليل حتما افرادي که به فشارخون مبتلا هستند، بايد براي زمان بارداري خود برنامه‌ريزي داشته باشند و از ابتدا با نظر پزشک داروهاي مناسبي را مصرف کنند. گاهي فشار خون به علت ابتلاي فرد به يک بيماري ديگر مانند بيماري قلبي، کليوي به وجود مي‌آيد و در واقع علامت يک بيماري ديگر است که در اين وضعيت بايد بيماري اصلي را تشخيص داد و براي درمان اقدام کرد.

  سلامت: با توجه به افزايش آمار ابتلا به ديابت در کشور لطفا توضيح دهيد آيا اين بيماري هم مي‌تواند براي مادر و جنين در دوران بارداري خطري ايجاد کند؟

  افرادي که به ديابت مبتلا هستند بعد از بارداري بيماري‌شان تشديد مي‌شود. در گذشته مبتلايان به ديابت نمي‌توانستند بچه‌دار شوند و مادران مبتلا به اين بيماري اغلب بچه‌هايشان سقط مي‌شد اما امروز با کمک علم پزشکي اين افراد هم مي‌توانند صاحب فرزند شوند. با اين حال بايد حتما داروهاي کنترل‌کننده ديابت با نظر پزشک مصرف شود تا خطري مادر و کودک را تهديد نکند. قندخون بالا ممکن است باعث چاقي کاذب در فرزند و حتي زايمان زودرس شود که گاه منجر به از دست دادن نوزاد مي‌شود.

  سلامت: برخي از مادران ديابتي به خاطر ترس از عوارض دارو در اين دوران، درمان خود را رها مي‌کنند. اين اقدام چه عوارضي به دنبال خواهد داشت؟

  رها کردن درمان براي جنين خطرساز است و ماده‌اي که در نتيجه رها کردن درمان در خون مادر ايجاد مي‌شود براي جنين مانند سم عمل خواهد كرد و ممکن است جنين با نقايص و بيماري‌هاي مادرزادي از جمله بيماري‌هاي قلبي، کليوي يا گوارشي متولد شود.

  سلامت: بيماران مبتلا به صرع چطور؟ آيا آنها مي‌توانند بدون خطر باردار شوند؟

  بله البته بايد توجه داشت که برخي از داروهايي که براي اين بيماري تجويز مي‌شود براي جنين بسيار خطرناک است و حتما بايد با نظرپزشک داروهاي مناسب استفاده کنند. اين داروها معمولا ضد اسيدفوليک است. اين در حالي است که اسيدفوليک آنقدر براي مادران باردار ضروري است که حداقل از 3ماه قبل از بارداري بايد اسيدفوليک مصرف کنند تا فرزندان‌شان از ابتلا به اختلالات سيستم عصبي و مغز و نخاع در امان بمانند.

  سلامت: برخي از زنان مبتلا به صرع گاهي براي پيشگيري از عوارض دارويي در دوران بارداري داروهاي خود را قطع مي‌کنند. اين اقدام چه خطراتي براي مادر و جنين دارد؟

  ممکن است دچار حملات تشنجي شوند که عوارض آن به مراتب بيشتر از داروهاست. در زمان حمله اکسيژن‌رساني به بدن و مغز مادر و در نتيجه جنين کم مي‌شود که اين امر منجر به اختلال در رشد جنين و حتي مرگ مي‌شود.

  سلامت: سوال ديگرم مربوط به ناراحتي‌هاي کليوي در دوران بارداري است. آنها به چه نکاتي توجه داشته باشند؟

  اين بيماران در دوران بارداري در معرض فشار خون، دفع پروتئين از ادرار و مسموميت بارداري هستند و حتما بايد در مراکز مجهز زايمان کنند.

  سلامت: و افرادي که پيوند عضو انجام داده‌اند؟

  به آنها هم توصيه مي‌شود اگر بچه دارند و بارداري مجدد برايشان ضروري نيست از اين اقدام خودداري کنند. در غير اين صورت حتما با پزشک مشورت کنند.

  سلامت: مبتلايان به سرطان رحم چطور مي‌توانند بعد از درمان باردار شوند؟

  اگر فرد مبتلا به سرطان دهانه رحم باشد در صورتي كه زود تشخيص داده شود و فقط نياز باشد قسمت دهانه رحم برداشته شود ممكن است اين فرد در آينده اجازه بارداري داشته باشد اما مبتلايان به سرطان جسم رحم در بيشتر موارد ديگر نمي‌توانند باردار شوند.

  سلامت: آيا در مورد كساني كه سابقه سرطان پستان نيز داشته‌اند همين‌طور است؟

  نه. اگر خانم مبتلا جوان باشد و زود تشخيص داده شود در صورتي كه با جراحي بهبود كامل پيدا كند و مشكلات غدد لنفاوي نداشته باشد و البته 5 سال از درمان گذشته و بيماري عود نكرده باشد با اجازه پزشك فرد مي‌تواند باردار شود.

  سلامت: و اگر كل سينه برداشته شود؟

  باز هم اگر مشكلات غدد لنفاوي به وجود نيامده باشد و خانم اصرار به بارداري دارد با نظر پزشك مي‌تواند باردار شود.

  سلامت: در مورد مبتلايان به سرطان تخمدان چه توصيه‌اي داريد؟
  اين سرطان نسبت به ساير سرطان‌ها بسيار متنوع است. پس بايد با توجه به نوع سرطان و بدخيم و خوش‌خيم بودن و سير بيماري، سن مادر و تمايل به بچه‌دار شدن با نظر پزشك تصميم گرفته شود. در نوعي از سرطان تخمدان كه در خانم‌هاي جوان شايع‌تر و سير پيشرفت بيماري كندتر است و بدخيم نيست خانم بعد از جراحي و درمان كامل مي‌تواند بعد از 5 سال در صورت عود نكردن بيماري بچه‌دار شود.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سهيلا عابدين‌پور/پرسشي از دکتر شيرين نيرومنش متخصص زنان و زايمان
  کدام بارداري ها خطرناکند؟

  ازدواج، بارداري و مادر شدن آرزو و روياي هر زني است. بسياري از زنان بدون هيچ مشکلي باردار مي‌شوند و زايمان مي‌کنند حتي متوجه برخي سختي‌هاي آن هم نمي‌شوند اما همين بارداري براي گروهي ديگر از زنان بسيار مشکل‌آفرين مي‌شود، طوري که سلامتشان را تهديد مي‌كند و در مواردي حتي باعث مرگ آنها مي‌شود...

  خوشبختانه امروزه با افزايش سطح آگاهي مادران و مراقبت‌هاي پيش از بارداري و کنترل‌هاي دقيق اين دوران آمارها در اين زمينه کاهش پيدا کرده‌است. برخي بيماري‌هاي پيشرفته و مشکل‌هاي جسمي و رواني را پيش از باردار شدن نبايد ناديده گرفت. براي اينكه در مورد بارداري‌هاي ممنوع و خطرناك بيشتر بدانيم با دکتر شيرين نيرومنش، متخصص زنان و زايمان و استاد دانشگاه علوم‌پزشکي تهران گفت‌وگو كرده‌ايم.


  سلامت: خانم دکتر! مي‌توان گفت بارداري دوراني پرخطر است؟

  بارداري دوراني است که در آن مادر در معرض خطرهاي جديدي قرار مي‌گيرد. بارداري‌ها از لحاظ خطر به 2 دسته تقسيم مي‌شوند؛ بارداري‌هاي کم‌خطر و بارداري‌هاي پرخطر. بارداري‌هاي کم‌خطر به بارداري‌هايي گفته مي‌شود که در آن مادر حدود 25 تا 35 سال سن دارد، سابقه بيماري خاصي ندارد، فشار‌خون و وزنش در محدوده طبيعي است و بارداري او يک قلوست اما وجود هرگونه مشکل قبل از بارداري طوري که سلامت مادر و جنين را به خطر بيندازد، بارداري را جزو موارد پرخطر قرار مي‌دهد.

  سلامت: لطفا چند نمونه از اين مشکل‌ها را مثال بزنيد؟

  بارداري زير سن 18 سال يا بالاي 45 سال جزو موارد پرخطر است زيرا در اين سنين عوارض بارداري بيشتر و احتمال زايمان زودرس زياد است. احتمال مسموميت بارداري و تولد نوزاد نارس هم بيشتر خواهد بود. بايد توجه داشت افزايش سن باعث بروز بيماري‌هايي مي‌شود. اگر خانمي بالاي 40 سال باردار شود احتمال افزايش فشار‌خون و مسموميت و ديابت بارداري در او بيشتر خواهدبود. بارداري پنجم و ششم و بارداري چند قلويي هم که در آن احتمال پارگي رحم وجود دارد، از موارد بارداري پرخطر است.

  بارداري خارج رحمي که در آن جنين داخل رحم رشد نمي‌کند و در لوله‌هاي رحمي يا روي تخمدان‌ها جايگزين مي‌شود نيز از اورژانس‌هاي مامايي و ممکن است باعث‌خونريزي شديد شکمي و حتي مرگ شود. جراحي‌هاي مکرر شکمي، چسبندگي‌هاي شديد و سابقه سزارين بيش از 3 بار هم بارداري را پرخطر مي‌كند.

  سلامت: در چه بيماري‌‌هايي به مادر مبتلا مي?گويند بهتر است باردار نشود؟

  برخي بيماري‌ها به خودي‌خود ممکن است بارداري و سلامت مادر را تهديد کنند. از جمله آنها مي‌توان به اين موارد اشاره کرد: بيماري‌هاي مزمن و پيشرونده کبد مثل سيروز کبدي، بيماري‌هاي اتوايميون و هپاتيت. در اين شرايط عملکرد کبد طبيعي نيست و آنزيم‌هاي آن غيرطبيعي است و ممکن است بارداري جان مادر را به خطر بيندازد. اگر فرد مبتلا به اين بيماري‌ها تمايل به بارداري داشته باشد، حتما بايد با نظارت پزشک گوارش باشد. بيماري‌هاي کليوي پيشرونده به علت تغييراتي که کليه‌ها در طول بارداري پيدا مي‌کنند، خطرهايي براي مادر و جنين دارند و احتمال افزايش فشار‌خون و نارسايي کليه بيشتر خواهدبود. اين زنان هم در صورت تمايل به بارداري حتما بايد تحت نظر متخصص باردار شوند.

  براي خانم‌هاي مبتلا به بيماري‌هاي مادرزادي قلب مانند نارسايي قلب، تنگي عروق کرونر و سابقه سکته قلبي بارداري خطرناک است. زنان بارداري كه دچار تنگي دريچه قلب هستند، به دليل كاهش ميزان برون‌ده قلب بيش از سايرين در معرض خطر ابتلا به سنكوپ، تنگي نفس و مرگ ناگهاني خود و جنين قرار مي‌گيرند. علاوه بر اين احتمال سقط جنين، زايمان زودهنگام و رشد ناکافي کودک، آب آوردن شش‌ها و حتي مرگ هم وجود دارد. مادراني که بيماري‌خوني و انعقادي دارند هم ممکن است در طول بارداري با مشکل‌هايي مواجه شوند.

  سلامت: مي?گويند خانم?هايي که سابقه سرطان دارند هم نبايد باردار شوند. درست است؟

  ممکن است پزشک به برخي از زناني كه به انواعي از سرطان‌ها مبتلا بوده‌اند و از درمان آنها حداقل 5 سال مي‌گذرد، اجازه بارداري دهد ولي خطرهاي زيادي دارد. در بيماري‌هاي ريوي پيشرونده که هم به دليل اينکه ميزان اکسيژن‌رساني به جنين را کاهش مي‌دهند و نيز در ديابت پيشرونده قبل از بارداري هم وجود دارد به مادراني که 2 فرزند دارند توصيه مي‌شود ديگر باردار نشوند يا حتما تحت‌نظر پزشک متخصص غدد باشند که کنترل دقيق انجام شود. بايد به همه مادراني که مشکل‌هاي ذکر شده را دارند توصيه کرد که از بارداري‌هاي ناخواسته جلوگيري کنند.

  سلامت: خانم دکتر! مهم‌ترين علت مرگ‌ومير مادران باردار چيست؟

  از علل مهم مرگ‌ومير مادران در دوران بارداري مسموميت بارداري،‌خونريزي، زايمان سخت، فشارخون بالا، عفونت و عوارض سقط‌هاي غيربهداشتي است. از بين اين موارد، ‌خونريزي عامل مهمي در مرگ‌ومير زنان تلقي مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0