جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: علل سقط جنین - مسائل روحی روانی

 1. #1
  soheyl89 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Dec 2005
  ارسالها
  13

  پیشفرض علل سقط جنین - مسائل روحی روانی

  در هفته 12 بارداري سقط كردم آيا در اين هفته دادن خبر بد يا شوك به خاطر يك خبر بد مي تواند عامل سقط جنين باشد ؟
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 08-Jun-2009 انجام شده است

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فشار روحی 'می تواند' باعث سقط جنين ناخواسته شود  محققان می گويند سقط جنين ناخواسته ممکن است تا حدودی ناشی از فشار روحی و نگرانی در زندگی باشد. مطالعه تازه که نتايج آن در نشريه "نيو ساينتيست" چاپ شد همچنين نشان می دهد که دادن مقدار بيشتری هورمون پروژسترون به زن می تواند باعث جلوگيری از سقط جنين شود.علت اکثر سقط جنين های ناخواسته هرگز روشن نبوده است، اما اين مشکل معمولا به اختلالاتی در جنين يا بيماری های مادر نسبت داده می شود.در مرحله نخست مطالعات اخير که در دانشگاه برلين در آلمان انجام شد، دانشمندان دريافتند زمانی که موش باردار عمدا در شرايط اضطراب آور، مثلا در معرض صدای بلند قرار داده می شود توازن سطح هورمون های آن به هم می خورد.اين باعث می شود سيستم مصون سازی بدن به "پلاسنتا" يا همان پرده پوشاننده جنين حمله کند.محققان دريافتند که ميزان هورمون های اضطراب آور مانند کورتيزول در خون بالا می رود و توليد پروژسترون را مسدود می کند. پروژسترون از هورمون هايی است که برای حفظ يک دوره سالم بارداری و بدون مخاطره ضروری است.تيم محققان تحت سرپرستی دکتر پترا آرک پس از اين تحقيقات به روی موش آزمايشگاهی، پيشرفت دوره حاملگی در 864 زن را زير نظر گرفت.در آغاز دوره بارداری از آنها خون گرفته شد. اين گروه همچنين پرسشنامه هايی را برای اينکه مشخص شود چه برداشتی از ميزان فشار روحی خود دارند، پر کردند.معلوم شد که 55 زن که حاملگی آنها با افتادن بچه خاتمه يافت بيش از زنانی که دوره بارداری آنها با موفقيت تمام شد احساس اضطراب می کنند. ميزان پروژسترون نيز در بدن اين 55 نفر کمتر بود.دکتر آرک گفت: "می توانيم به روشنی بگوييم که اضطراب تاثيری عمده بر حاملگی دارد."دانشمندان موفق شدند با دادن يک نمونه مصنوعی پروژسترون به موش ها از سقط جنين در آنها جلوگيری کنند.اين تيم اکنون اميدوار است طی يک سال آينده با انجام تحقيقاتی دريابد آيا درمانی مشابه در زنانی که از اضطراب شديد و کمبود هورمون رنج می برند از سقط جنين آنها جلوگيری می کند يا نه. نتايج تحقيقات دانشگاه برلين هفته گذشته در نشست انجمن بريتانيايی هورمون شناسی ارائه شد.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 08-Jun-2009 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  در بررسي پديده ناباروري نقش عوامل روانشناختي را ناديده نگيريد

  در آخرين شماره فصلنامه علمي، پژوهشي باروري و ناباروري پژوهشكده فناوري‌هاي نوين علوم پزشكي ابن سينا عنوان شد: در بررسي پديده ناباروري، همزمان با بررسي عوامل فيزيولوژيك مي‌بايست به جنبه‌هاي رواني - اجتماعي اين پديده نيز توجه كرده و نقش عوامل روانشناختي را كه از اهميت نسبي برخوردارند جدي گرفت.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، در بخشي از اين فصلنامه تحت عنوان «رابطه بين عزت نفس و منبع كنترل با استرس ناباروري زنان و مردان نابارور» مي‌خوانيم: همانگونه كه پديده ناباروري در قلمرو علوم پزشكي تحت تاثير عوامل فيزيولوژيك قرار مي‌گيرد داراي جنبه‌هاي رواني - اجتماعي نيز بوده و در قلمرو علوم رفتاري و اجتماعي هم قرار دارد. در اين ميان نقش عوامل روانشناختي در ايجاد ناباروري از اهميت زيادي برخوردارست و از جمله اين مولفه‌هاي روانشناختي، مي‌توان از استرس ناباروري، كنترل دروني، بيروني و عزت نفس نام برد.

  در ادامه اين مقاله مي‌خوانيم: «علايم استرس ناباروري، متعاقب ابتلا به ناباروري در افراد بروز مي‌كند، اين علايم بيشتر در افكار و احساسات افراد صدق مي‌كند و شامل مشكلات خواب، كار، روابط (به ويژه روابط زناشويي)، حساسيت دردناك نسبت به هرگونه محرك محيطي مربوط به توليد مثل مي‌شود.»

  در ادامه اين مطلب مي‌خوانيم: «علي‌رغم اعتقاد برخي از مردم مبني بر نقش خود زوجين در ايجاد ناباروري، برخي استرس را نيز عامل ايجاد ناباروري مي‌دانند كه در اين خصوص مي‌توان گفت ارتباط استرس و ناباروري يك سيكل را تشكيل مي‌دهد كه يكديگر را تشديد مي‌كنند و زوجين ناباروري كه خود را علت ناباروري مي‌دانند خود را سرزنش كرده و اين وضعيت باعث افزايش استرس در آنها شده و در نتيجه مشكل را حادتر مي‌كند.

  اين مقاله ضمن اشاره بر رابطه بين ناباروري، عزت نفس و منبع كنترل كه يك رابطه متقابل و چند جهتي است مي‌افزايد: «ناباروري ضربه سنگيني به عزت نفس فرد وارد كرده، شانس انتخاب فرد را در زندگي از وي سلب و احساس درماندگي و افسردگي را در فرد ايجاد مي‌كند.

  همچنين، ناباروري كاهش كنترل بر بدن ايجاد كرده و موجب بروز احساس بي‌ارزشي و بي كفايتي فرد شده و ناامني و تصوير ذهني منفي ايجاد مي‌كند كه اين عامل به خصوص در جوامعي كه باروري معادل قدرت مردانگي مي‌باشد، آسيب زا است.»

  در خاتمه نتايج تحقيق نشان داد كه در بررسي پديده ناباروري، نبايد نقش عوامل روانشناختي را ناديده گرفت و لازم است كه در تحقيقات آينده به تاثير ساير عوامل روانشناختي، همچون عوامل اجتماعي ناباروري نيز توجه شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  متخصص زنان در گفت‌وگو با ايسنا:
  استرس و تغذيه غلط از مهمترين دلايل ناباروري زنان جوان است

  استرس‌هاي محيطي و کمبود مواد مغذي اساسي‌، مهمترين عوامل کاهش ميزان تخمک‌گذاري و نيز ناباروري زنان جوان محسوب مي‌شوند.

  دکتر «سارا برگا» متخصص زنان و زايمان از آمريکا در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشکي ايران در خصوص نقش استرس در کاهش تخمک‌گذاري و ناباروري گفت: استرس در حقيقت اولين عامل افت اين روند فيزيولوژيک ( Ovulation) در بدن زنان است؛ شايد به جرات بتوان گفت وجود استرس، افسردگي و اضطراب دائم با تاثير سوء روي مغز و تغيير مقدار هورمون‌هاي کليدي مؤثر در باروري، زمينه‌ساز بسياري از ناباروري‌ها در عصر حاضرست.

  وي با اشاره به اين که مقابله با استرس، به راحتي امکانپذير نيست، اظهاركرد: در دنياي امروز که استرس و اضطراب جزء لاينفک آن است نمي‌توان از زنان که موجودات آسيب‌پذير هستند انتظار داشت آرام باشند و دچار اضطراب نشوند؛ درعين حال استفاده بيش از اندازه از داروهاي آرام بخش نيز مجاز نيست.

  دکتر برگا در خصوص بهترين نوع درمان براي افراد مضطرب به ايسنا گفت: ما در آمريکا به اين نتيجه رسيديم که رفتار درماني و آموزش نحوه مقابله با استرس مناسب‌ترين راه برخورد با اضطراب در نتيجه جلوگيري از پيامدهاي آن از جمله کاهش تخمک گذاري در زنان است.

  وي در ادامه، تغذيه مناسب را در چگونگي تخمک گذاري مؤثر تلقي كرد و افزود: با تغذيه صحيح قسمت‌هايي از مغز که مسؤول ترشح هورمون‌هاي مؤثر در باروري هستند، هماهنگ‌تر عمل کرده و رابطه بين اعضاي توليد مثل را به بهترين وجه ممکن ايجاد مي کنند.

  اين متخصص زنان و زايمان در پايان استفاده از مواد مغذي کافي، در هماهنگ سازي روند متابوليسم بدن را نيز، پر اهميت خواند و تصريح کرد: بيماريهايي از قبيل ديابت، پرکاري و کم کاري تيروئيد که در کاهش روند تخمک گذاري اهميت دارند، نتيجه متابوليسم ناقص در بدن زنان هستند که با مصرف مواد غذايي مناسب

  مي‌توان از ابتلا به آنها پيشگيري کرد.

  حاملگی ناموفق- سقط خودبخود( بررسی علل)
  حاملگی ناموفق- سقط خودبخود( بررسی علل)
  سقط ناخواسته جنين(اخبار و گزارشات)
  سقط ناخواسته جنين(اخبار و گزارشات)
  حاملگي هاي ناموفق(مجموعه مقالات)
  حاملگي هاي ناموفق(مجموعه مقالات)
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مريم معروف/پرسشي از دكتر ابوالفضل مهدي‌زاده متخصص زنان و زايمان
  استرس و سقط جنين رابطه دارند؟

  حتما شنيده‌ايد که مي‌گويند نبايد به زن باردار خبر بد داد زيرا باعث سقط جنين مي‌شود...

  اين اعتقاد قديمي چقدر پايه و اساس علمي دارد؟ آيا واقعا دليل افزايش سقط جنين در دهه‌هاي اخير افزايش استرس‌هاي محيطي‌اي است؟ با دکتر ابوالفضل مهدي‌زاده، متخصص زنان و زايمان و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره دلايل سقط جنين و تاثير استرس در آن گفت‌وگو كرده‌ايم.


  سلامت: دنياي امروز ما دنياي پر استرسي است. بسياري از خانم‌هاي جوان به خصوص خانم‌هاي شاغل هم زندگي پر تنشي دارند. آيا با وجود اين استرس‌ها مي‌توان باردار شد و اين دوران را به سلامت گذراند؟

  به دنبال صنعتي و ماشيني شدن دنيا، استرس جزئي از زندگي شده است و متاسفانه استرس‌هاي مزمن بر بارداري تاثير منفي دارند. در جامعه ما دخترهاي جوان پرتنش كم نيستند و استرس يکي از دلايل بروز و تشديد مشکلاتي نظير تخمدان پلي‌كيستيك، كم‌كاري تخمدان‌ها، عادت‌هاي ماهيانه نامنظم، جوش‌هاي صورت، رشد موهاي زائد و... در آنهاست. برحسب ميزان استرس، گاهي تخمك‌گذاري قطع و خانم عادت ماهيانه نمي‌‌شود و گاهي اصلا بارداري رخ نمي‌‌دهد. اگر ميزان استرس كمتر باشد، در سيستم آندومتر اختلال ايجاد مي‌كند كه باعث مي‌شود جنين نتواند لانه‌گزيني كند و باعث سقط مي‌شود.

  سلامت: پس اينكه قديمي‌ها مي‌گفتند خبر‌هاي بد به خانم باردار ندهيد چون باعث سقط جنين مي‌شود، درست است؟

  نه کاملا! استرس در بسياري موارد در سقط جنين نقش دارد و اگر مزمن باشد مي‌تواند در سيستم غدد اختلال ايجاد كند و باعث سقط شود اما اين باور مردم كه ممكن است جنين در اثر رساندن يك خبر بد يا خوب به مادر سقط شود، اشتباه است. فقط استرس‌هاي مزمن طولاني‌مدت مي‌توانند بر جنين اثر منفي بگذارند. به عبارت ساده‌تر، اگر خانمي‌ بارداري طبيعي داشته باشد، يك استرس كوچك نمي‌‌تواند باعث سقط جنين او شود اما اگر به حدي باشد كه در سيستم غددي تاثير بگذارد، مي‌تواند باعث اين اتفاق شود.

  سلامت: استرس چه ارتباطي به سيستم غددي دارد؟

  سيستم غددي خانم‌ها بسيار حساس است و به سرعت به استرس پاسخ مي‌دهد. وقتي خانمي‌ دچار استرس مزمن مي‌شود، روي هيپوتالاموس و اعصاب مركزي‌اش تاثير مي‌گذارد و چون هيپوتالاموس مركز كنترل هيپوفيز است و هيپوفيز هورمون‌هاي مربوط به تخمدان را توليد مي‌كند، سيستم هورموني به هم مي‌ريزد. در نتيجه يا بارداري مختل مي‌شود يا لانه‌گزيني دچار مشکل و جنين سقط مي‌شود.

  سلامت: آيا استرس شايع‌ترين دليل سقط است؟

  نه، آلودگي‌ها به‌خصوص آلودگي‌هاي محيطي و نوع تغذيه كه باعث تغييرات ژنتيكي مي‌شود، تاثير بيشتري در سقط جنين دارند. شايع‌ترين دليل سقط (حدود 60 درصد) در 3 ماهه اول، مسايل ژنتيكي است. گاهي جنين از نظر كروموزومي و ژنتيكي مشكل دارد و به اصطلاح بي‌كفايت است و سقط مي‌شود.

  سلامت: لطفا در مورد ديگر دلايل سقط هم بفرماييد.

  دلايل سقط جنين در 3 ماهه اول و دوم متفاوت است. غير از مسايل ژنتيکي، بيماري‌هاي عفوني، رحمي يا مشكلات تخمك هم مي‌توانند دليل سقط در 3 ماهه نخست باشند. اگر خانمي‌ در اين دوره دچار سقط مكرر شود، معمولا مسايل ژنتيكي در پدر و مادر بررسي مي‌شود و اگر مشكل ژنتيكي نباشد، از نظر بيماري‌هاي عفوني و غدد، كبدي، كليوي و خودايمني بررسي خواهدشد. سقط در 3 ماهه دوم، ديگر مسايل ژنتيكي نمي‌تواند باعث سقط شود و بيشتر به علت مشكلات ديواره‌هاي رحم، بيماري‌هاي غدد و عفوني اتفاق مي‌افتد. در 3 ماهه سوم ديگر سقط معني ندارد و به تولد جنين زايمان زودرس مي‌گويند. واژه «سقط» براي جنين زير 20هفته استفاده مي‌شود و اگر خانمي‌ از هفته‌ 28 تا 37 بارداري زايمان كند، زايمان زودرس داشته است. دلايل زايمان زودرس نيز گوناگون است كه شايع‌ترين آن بيماري‌هاي عفوني يا آنانومالي‌هاي مادري يا بيماري‌هايي نظير فشارخون، ناراحتي‌هاي كبدي و كليوي است.

  سلامت: پيشنهاد شما به خانمي‌ که استرس‌هاي مزمن دارد چيست؟

  دخترخانم‌هايي كه شخصيت‌ مضطربي دارند و پراسترس هستند، بايد قبل از ازدواج يا بارداري حتما به روان‌پزشک يا روان‌شناس مراجعه كنند. طي جلسه‌ها معمولا عامل استرس پيدا مي‌شود. در اغلب موارد، عامل استرس محيط خانه، كار، اجتماع يا وضعيت اقتصادي است که بعد از مشاوره معلوم مي‌شود و بعد از حذف عامل استرس‌زا، خانم مي‌تواند باردار شود. در دوران بارداري نيز بايد مادر را از محيط‌هاي پراسترس دور كرد. مشاوره با روانكاو و روان‌شناس در طول بارداري نيز لازم است. اگر خانمي‌ محيط كار استرس‌زايي دارد، قبل و در طول بارداري بايد تا حدي از آن فاصله بگيرد. مثبت‌انديشي نيز مي‌تواند تا حد زيادي مفيد باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت