ایران صدا: سقط جنین چگونه اتفاق می افتد؟ این سوال چه کسی را منفجر می کند؟ جنین، زوجین یا خانواده های زوجین؟!
بیش از 80 درصد سقط ها در سه ماهه اول حاملگی رخ می دهد و پس از آن به سرعت کاهش می یابد. علت بروز سقط جنین همیشه مشخص نیست ولی در ماههای اول حاملگی تقریباً در همه موارد مرگ جنین، قبل از سقط جنین صورت می گیرد. به این دلیل بررسی علل سقط جنین شامل تعیین علت مرگ جنین در صورت امکان می باشد.

کارشناس/مهمان: دکتر مهناز اشرفي،جراح و متخصص زنان،زايمان و نازايي,

برنامه "پایگاه تندرستی" امروز به یک موضوع حیاتی که منجربه ادامه و بقای نسل، تحکیم خانواده و خیلی موارد عاطفیی دیگر می شود.
در این برنامه صرفاً به مساله پزشکی این سوژه می پردازیم.
بررسی علل سقط جنین؟!
مهدی کاروند، کارشناس مجری این برنامه در یک گفتگوی پزشکی به اتفاق دکتر مهناز اشرفی، عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی شرکت کرده و به بسیاری از سوالات پنهان شما پاسخ داده است.
*******************
سقط جنین شایعترین عارضه حاملگی در سه ماهه اول حاملگی می باشد که موجب استرس روحی شدید در زوجهای مشتاق فرزند می شود.
۷۰-۸۰ درصد حاملگی ها به مرحله حیات نمی رسد و برآورد می شود ۵۰ درصد بارداری ها قبل از تاخیر در اولین قاعدگی دفع می شوند.
*************
حدود ۲۰-۱۵ درصد بارداری های شناخته شده به سقط جنین منتهی می شوند.
سقط جنین یعنی به مقصد نرسیدن حاملگی و در واقع یکی از فوریتهای زنان و مامایی می باشد.
عوارض جدی سقط جنین شامل خونریزی، عفونت، شوک باکتریال ( شوکی که در اثر عفونت ایجاد می شود) می باشند. همچنین خطر مرگ و میر مادر به دنبال سقط جنین وجود دارد.
در بیمارانی که سابقه یک بار سقط جنین داشته اند احتمال سقط جنین در حاملگی بعدی انها حدود ۲۰ درصد است.
*******************
عوامل ایجاد کننده سقط جنین در زنان به دو دسته عمده تقسیم می شود.

۱. عوامل جنینی شامل:
الف- نمو غیر طبیعی تخم که در ۴۰ درصد موارد اختلال رشد منجر به سقط جنین خود به خود می شود.
ب- ناهنجاریهای ارثی و ژنتیکی جنین: آمار به دست آمده نشان میدهد حدود ۲۰-۱۵% حاملگی ها منجر به سقط جنین می شود که ۶۰-۵۰% موارد سقط جنین به دلیل ناهنجاری های ارثی و ژنتیکی جنین می باشند.

۲.عوامل مربوط به مادر:
الف- بیماریهای عفونی مادر: عفونتهای مادری به ویژه سرخچه، تب مالت و عفونتهای مقاربتی می تواند منجر به سقط جنین شود.
ب- بیماری های مزمن ناتوان کننده در مادر: بیماریهایی نظیر سل، سرطان، افزایش فشار خون، بیماری کلیوی می تواند منجر به مرگ جنین و سقط جنین شود.
ج- بیماریهای غدد: بیماری های غدد نظیر کم کاری تیروئید، دیابت قندی می تواند منجر به سقط جنین شود.
د- مصرف دارو و عوامل محیطی: مصرف سیگار، الکل، داروهای ضد بارداری و سموم محیطی نظیر سرب، آرسنیک در مادر می تواند منجر به سقط جنین شود.
ه- عدم پذیرش ایمنی بدن: جنین از لحاظ ژنتیک یک عامل خارجی برای مادر است و بدن مادر بر علیه آن آنتی بادی ساخته و جنین را دفع می نماید. در یک بارداری طبیعی جفت آنتی بادی های متوقف کننده می سازد که مانع دفع جنین می شود.
و- ناهنجاری های رحمی: در بعضی زنان نقص تکاملی رحم در دوران جنینی منجر به ایجاد رحم دو شاخ یا یک شاخ و یا انواع ناهنجاری های شکلی رحم می شود که این نقایص می تواند منجر به سقط جنین شود همچنین وجود فیبروم یا چسبندگی رحم نیز می تواند باعث سقط جنین در زن باردار شود.
ز- نارسایی دهانه رحم: باز بودن بیش از حد دهانه رحم به دلیل مادرزادی یا کشش بیش از حد در باز کردن آن در هنگام سقط یا زایمان قبلی منجر به نارسایی و ضعف دهانه رحم شده و می تواند ایجاد سقط خود به خودی نماید. سقط در این موارد معمولاً پس از سه ماهه اول حاملگی اتفاق می افتد.

خطر سقط جنین با تعداد زایمانها و نیز سن مادر زیاد می شود به طوریکه مطالعات انجام شده نشان می دهد که سقط جنین در زنان باردار زیر ۲۰ سال و بالای ۴۰ سال بیشتر است. همچنین در پدران خیلی جوان یا پیر نیز افزایش سقط جنین مشاهده شده است. بالاخره میزان بروز سقط با حامله شدن خانمها در عرض سه ماه پس از زایمان افزایش می یابد.

انواع سقط جنین چیست؟
بروز سقط جنین در زنان اکثراً به صورت خود به خودی اتفاق می افتد. مگر اینکه سقط به طور عمدی انجام شود
زمانی که سقط خود به خودی بدون استفاده از راههای دارویی یا مکانیکی برای تخلیه رحم صورت می گیرد به آن سقط خود به خودی اطلاق می شود. در این حالت پس از مرگ جنین در داخل رحم خونریزی در داخل بافت رحم اتفاق می افتد و تخم از دیواره رحم جدا می شود و انقباضات رحم را تحریک کرده که در نهایت منجر به دفع محصولات حاملگی می شود.
در زنان باردار همه این مراحل ذکر شده در بالا به دنبال هم اتفاق نمی افتد و ممکن است هر زن در یکی از این مراحل متوقف شده و دچار خونریزی شود به همین دلیل سقط خود به خودی به موارد ذیل تقسیم بندی می شود.

سردبیر: اعظم سادات جعفرآبادي

تهیه کننده اینترنتی: اعظم سادات جعفرآبادي

گروه دانش و فناوری
http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=841194