ترجمه ویرایش تایپ :فرشته گاموری ( همکاری افتخاری )
به نقل از webmd.com

اگر شما مشکلاتی برای حامله شدن دارید ، اما کاملا آماده برای درمان های باروری نیستید ، چیزهایی هستند که می توانید روی خودتان امتحان کنید.
نویسنده :Colette Bouchez
WebMD Feature
بررسی: توسط لوئیس چا نگ ، پزشک

برای برخی از زوج ها ، حامله شدن سریع و آسان است. برای دیگران ، همه چیز ممکن است همانطورکه برنامه ریزی شده پیش نرود.
گاهی اوقات ، مشکلات به مسائل خاص فیزیولوژیکی مانند بسته بودن لوله های فالوپ در زن یا کم یا نبودتعداد اسپرم در مرد ارتباط می یابد -- مشکلاتی که می تواند با درمان های باروری مانند لقاح آزمایشگاهی (لقاح خارج رحمی) و یا تلقیح اسپرم برطرف شود. برای بسیاری دیگر ، با این حال ، دلایل ناباروری بسیار سخت تر از آنست که معین شود.
اغلب ، مشکلات subclinical هستند --" یعنی ما می دانیم چیزی اشتباه است ، فقط روی رادار نشان داده نمیشود" ، ستاکی پولاک ،پزشک ، یک متخصص غدد تناسلی درانستیتوی پزشکی تناسلی (تولیدمثل )و سلامت مرکز پزشکی مونت فیور می گوید.
پولاک می گوید درمان های باروری استاندارد معمولا می تواند کمک کند ، فقط در برخی موارد ، همینطور سایرین می توانند ، روش های ارزانتری -- که بعضی از زوجها می توانند روی خود امتحان کنند.
کلید موفقیت : دانستن زمان اقدام -- و هنگامی که وقت درمان جدی پزشکی شده است.
اخبار خوب: پزشکان می گویند هر دو انتحاب را به روشنی می توان با کمک باروری پزشکی دقیق برنامه ریزی کرد. به خصوص برای رد کردن علل خاصی که نیاز به مراقبت های پزشکی ، نتایج آزمایشگاهی دارند غالبا می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا هر یک از این درمان های کمتر تخصصی ارزش امتحان دارند.

وچقدر انتظار مشکلی را ندارید و فقط می خواهید به باروری خود کمک کنید؟ بعضی از این درمانهای کمتر تخصصی می تواند به خوبی برای شما کار کند. فقط در نظر داشته باشید که جامعه پزشکی باروری آمریکا می گوید اگر شما بعد از 12 ماه مقاربت منظم بدون جلوگیری باردارنشدید -- یا شش ماه در صورتی که یک زن بالای 35 سال باشید – زمان کمک گرفتن از یک متخصص باروری است.
تقویت کننده باروری شماره 1 : تغذیه سالم
از جمله شایعترین علل ناباروری با علت ناشناخته در زنان "اختلال تخمک گذاری " –یک اصطلاح فراگیر شامل مشکلات تخمک گذاری است. اگرچه عوامل متعددی می تواند مسئول باشد ، در حال حاضر بسیاری از پزشکان معتقدند رژیم غذایی کلید است. در مطالعه ای که روی 17،000 زن توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد ، انجام شد، محققان توانستند یک گروه از غذاهای باروری ""راکه قادر به بالا بردن احتمالات حاملگی بود تعریف کنند.
کدام اصول رژیم غذایی کلید افزایش باروری بود؟
* بیشتر خوردن چربیهای اشباع شده تک حلقه ای (مثل روغن زیتون) و کمتر خوردن چربی های ترانس (مانند انواع موجود در بسیاری از غذاهای آماده یافست فود( سریع)).
* افزایش مصرف پروتئین گیاهی (مثل سویا) ، و کاهش پروتئین حیوانی (مانند گوشت قرمز).
* خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد ، کاهنده قند خون -- مانند غلات سبوس دار ، سبزیجات ، و برخی میوه ها ، و کاهش مصرف کربوهیدراتهای تصفیه شده و قندها.
* مصرف محدود فراورده های لبنی پر چرب -- مانند بستنی ، شیر کامل ،و پنیر.
خورخه چاوارو ، دکتر ، محقق در مطالعه ، معتقد است که رژیم غذایی تغییراتی ایجاد کرد به دلیل این که اکثریت زنان تجربه اختلال تخمک گذاری دارند. هرچند از PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک)تشخیص داده نشده زیان دیده اند ، یک وضعیت مرتبط با مقاومت به انسولین درتخمک گذاری نیز تاثیر می گذارد.

این پاسخ خوبی به رژیم غذایی است، به طوری که می تواند یکی از دلایلی باشد که این غذاها کمک کننده اند ،" چاوارو می گوید، که یافته های پژوهش های پزشکی خود را به یک کتاب به نام رژیم غذایی باروری ترجمه کرده است .
پولاک معتقد است که دادن رژیم غذایی ارزش سعی دارد ، اما می گوید ، "شما نباید به تنهایی به آن وابسته باشید -- آن را تنها بخشی ازمجموعه تلاش های خود برای حاملگی قرار دهید".
تقویت کننده باروری شماره 2 : کنترل وزن
شما چه "غذاهای باروری " را بخورید یا نه ، حفظ وزن مناسب راهی دیگر برای افزایش باروریتان است.

مطالعات نشان میدهد که داشتن BMI بسیار پایین یا بسیار بالا (شاخص توده بدن) باعث منقطع کردن تخمک گذاری می شودو تولید هورمون های کلیدی باروری را تحت تاثیر قرارمی دهد.
"یکی از اولین چیزهایی که من به زنان در تاثیرگذاری بر قدرت باروریشان مشاوره میدهم در مورد نقش وزنشان است ،" جانت چوی ، دکتر ، یک متخصص باروری در مرکز پزشکی پروتستانهای کلمبیا در شهر نیویورک می گوید.
برای بسیاری از زنان -- به ویژه کسانی که اضافه وزن دارند-- مشکلات به رد پایی از اختلال تخمک گذاری می رسد ، که اغلب با PCOS ایجاد می گردد.گفته میشود در یک مطالعه جدید از 3،000 زن که به خرج خودشان انجام شد ،مشخص شد حتی اگر یک زن به طور معمول تخمک گذاری کند، وزن اضافی نیز می تواند در باروری اختلال ایجاد کند .
بنا بر گزارش منتشر شده در مجله باروری انسا ن ، محققان 4 ٪ کاهش در شانس لقاح برای شاخص توده بدن بالاتر از 30 بدست آورده اند. برای زنانی که شاخص توده بدنی بالاتر از 35 بود ، تا 43 ٪ کاهش در توانایی وجود دارد.
خبرهای خوب : ازدست دادن وزن اضافی ممکن است مانع نیاز به درمان های باروری گرانقیمت شود . در واقع ، انجمن باروری بریتانیا در سال 2007 دستورالعمل جدید صادر کرده و خواستار عقب افتادن درمانهای باروری در زنان بسیار چاق (شاخص توده بدنی بیش از 35) تا زمانی که کاهش وزن را امتحان کنند ،شده است .
در عین حال ، بیش از حد لاغر شدن نیز می تواند مانع از بارور ی شما شود. "زنانی که بسیار لاغرند اغلب دارای مشکل باردارشدن هستند زیرا آنها قادر به حفظ چرخه منظم قاعد گی نیستند-- برای این زنان ، افزایش وزن ، بیشتر سودمند است " چاوارو می گوید.


تقویت کننده باروری شماره 3 : کاهش استرس
اگر چه درموردرابطه بین استرس و ناباروری بحث های طولانی شده است ، شواهد همچنان نشاندهنده این است که این دو در هم تنیده هستند. در مطالعات توسط آلیس دومار ، دکترا ، در مؤسسه ذهن- بدن دانشگاه هاروارد ، زنانی که تحت درمان استرس قرارگرفتند ، شاهد کاهش چشمگیر در افزایش توانایی خود برای باردار شدن بودند. در واقع ، حتی زنانی که قبلا تحت درمان باروری قرار گرفتند وقتی که استرس را تحت کنترل نگه داشتند بیشتر موفق بودند.
اخیرا ، تحقیقات در بیمارستان زنان مگی در پیتسبورگ توسط سارا بورگا ، دکتر ، استرس را به یک بیماری شناخته شده به عنوان آمنوره عملکردی (FHA) مرتبط کرده است . در برخی از 5 درصد از زنان در سال های تولید مثل شان ، استرس باعث چرخه قاعدگی نامنظم یا عدم قاعدگی شده است .
چوی می گوید ، "من مدافع ترک شغل خود فقط برای خلاص شدن از شر استرس نیستم ، اما اگر می توانید بهتراست برای مدیریت استرس روز به روز تلاش کنید ، به اعتقاد من می تواند با روشهای دیگر برای بهبود باروری ترکیب شود ".
چگونه می توانید تنش های مربوط به باروری را کاهش دهید ؟
کارشناسان معتقدند که هر چیزی که به شما احساس آرامش میدهد می تواند کمک کند -- گوش دادن به موسیقی ، انجام یوگا ، ماساژ گرفتن به طور منظم ، نوشتن برای یک مجله ، مطالعه ، باغبانی ، -- حتی صحبت تلفنی با دوستان .شما همچنین می توانید خارج ازچارچوب برای بعضی از روش های منحصر به فرد کاهش استرس فکر کنید. یک مطالعه تازه منتشر شده در مجله علوم روانشناختی نشان داد عمل ساده نگه داشتن دست همسر شما می تواند به طرز چشمگیری سطح استرس را کاهش دهد. یا شما ممکن است سعی کنید فیلمهای کمدی رومانتیک اجاره کنید.
اگر شما وسوسه بشوید ، استرس خود را با سیگار کشیدن و یا نوشیدن مشروب ،اداره کنید، کارشناسان میگویند اینکار را نکنید . مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف سیگار باعث ناباروری مردان و زنان و حتی لطمه به نتیجه درمانهای باروری گردد. مصرف الکل می تواند تخمک گذاری در زنان و در مردان تولید اسپرم را مختل کند.
مطالعات طب سوزنی را به حاملگی ارتباط میدهند و به سوی زنان تحت درمان باروری سوق می دهند ، هنوز هم باید توجه بسیاری از کارشناسان را به این جلب کرد که این هنر باستانی پزشکی چینی نیز ممکن است برای کمک به تقویت باروری کاری کند-- حتی برای آن دسته از زوج ها که به طور طبیعی سعی در حامله شدن دارند.
"من گاهی اوقات طب سوزنی را توصیه می کنم ، در رابطه با فعالیت های کاهش تنش مانند یوگا ، برای کمک به تقویت بارداری ، "پولاک می گوید."من به یک زن و شوهر تنها تکیه برطب سوزنی ، یا امتحان آن ، بدون اخذ اولین درمان باروری را توصیه نمی کنم ، اما اگر همه چیز را چک کردند و خوب بود ، طب سوزنی می تواند مفید باشد ،" او می گوید.
تقویت کننده باروری شماره 5 : تخمک گذاری
در حالی که صمیمیت در طول "زمان مناسب از ماه" کاری برای افزایش باروری شما انجام نخواهد داد ، می تواند به سادگی توسط شما و شریک زندگیتان نزدیکی در زمان مناسب شانس بارداری را بالا ببرد،
زمان کلیدی است ، پولاک می گوید ، چرا که "تخمک تنها برای 24- 36 ساعت زنده می ماند." اما اسپرم می تواند در قسمت پایین دستگاه تناسلی زن کمی طولانیتر -- اغلب تا پنج روز زنده بماند . بنابراین برای افزایش شانس باروری شما باید نزدیکی با شریک زندگی تان سه الی چهار روز قبل از تخمک گذاری آغاز شود ، و تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری ادامه یابد.
اما چطور زمان تخمک گذاری را میدانید؟ کارشناسان معتقدند که چند روش برای تخمین زدن می توانید بکار ببرید.
1. رسم نمودار دمای پایه بدن خود(BBT) ): BBT شما ، پایین ترین درجه حرارت بدن شما در طول روز می باشد ، توسط هورمونی که در تخمک گذاری موثر است تحت تاثیر قرار میگیرد. درست قبل از پایین آمدن تخمک ، BBT شما در حدود نیم درجه کاهش می یابد ، سپس پس از تخمک گذاری بالا می رود. بنابراین با مشاهده و نگهداشتن درجه حرارت روزانه خود برای یک یا دو ماه ، پولاک می گوید، شمایک نمونه خواهید داشت . اگر شما در طول روزهایی که درجه حرارت تان افت میکند مقاربت داشته باشید، آنگاه یک شانس خوب مقابل پنجره(افق ) باروری شما وجود دارد.


2.نمودار موکوس گردن رحم خود را رسم کنید : مربوط به تغییر در دمای بدن که در مخاط گردن رحم تغییرایجاد میکند . درست قبل از تخمک گذاری ، مخاط بیشتر، نازک تر و روشن تر از روزهای دیگر به نظر خواهد رسید . شما حتی ممکن است قادر به جداکردن آن باشید به طوری که تا حدی مانند سیمان لاستیک به نظر میرسد -- پدیده ای به نام "spinnbarkeit". با چک کردن روزانه مخاط دهانه رحم و هماهنگی سازگاری آن با BBT خود ، میتوانید بهترین زمان باروری خود را به اتمام برسانید(بدست بیاورید).
3. استفاده از کیت پیشگویی کننده تخمک گذاری (OPK) : این کیتها نیاز به تجویز ندارند(بدون نسخه به فروش میرسند) ، از 20 تا 75 دلار در ماه هزینه دارند ، برای بررسی تغییرات هورمونی موجود در ادرار قبل از تخمک گذاری بکار میروند. برخی از یک نوار حساس به رنگ استفاده میکنند در حالی که OPKهای جدیدتر نمایشگر دیجیتال دارند که ممکن است تفسیر را راحت تر کند. OPKs می تواند به شما تا دو روز پیش از تخمک گذاری هشدار دهد. وقتی OPK مثبت است ، پولاک می گوید ، شما " در آن روز و هر روز به مدت سه روز برای کمک به افزایش شانس بارداری مقاربت داشته باشید". یک دستگاه دیگر که ممکن است پیش بینی باروری کند میکروسکوپ" ferning "است "، که می تواند برای تشخیص تغییرات در بزاق که قبل از زمان تخمک گذاری است ، مورد استفاده قرار گیرد. با این حال ، کارشناسان معتقدند که این روش ممکن است به همان اندازه OPK قابل اعتماد نباشد.
4.. خرید نمایشگر باروری : 200 تا 400 دلار، آنها ارزان نیستند. اما نمایشگر باروری می تواند شش یا هفت روز بارور ی در هر چرخه را نشان دهد. که می تواند به شما حس روشن تر ی از دریچه باروریتان بدهد و به طور بالقوه شانس بارداری را افزایش دهد . ساعت مچی پیشگویی باروری ، که تشخیص تغییرات شیمیایی بر روی پوست را موقع تخمک گذاری نشان می دهد. این ساعتهای باروری چهار روز قبل از تخمک گذاری را برای زنان مشخص میکنند.
تقویت کننده باروری شماره6:کیت تشخیص باداری وسایر آزمایشات
کیتی که به پیش بینی زمان تخمک گذاری کمک می کند، ممکن است که آن بهترین زمان برای مقاربت رابه شما بگوید ، اما برای اثربخشی بایستی کارهای کوچکی انجام داد.
یک کیت جدید پیشرفته توسط Conceivex ، نه تنها زمان تخمک گذاری را پیش بینی میکند ، بلکه همچنین حاوی درپوش کوچک دهانه رحم بدون لاتکس است که برای بارداری واقعا به شما کمک کند. مقصود این است که بتوانید انزال را به داخل درپوش متمرکز کنیدو آن را به طور مستقیم در دهانه رحم به بدن زن وارد کنید.با روش انجام توسط فرد در نوع کمبود مایع منی ،نیازنیست اسپرم در مواد شیمیایی اسپرم کش کانال واژینال حرکت کند(شنا)،در عوض دقیقا به محلهای اصلی میرسد.
شاری براسنر، دکتر ، که کیت را به بیماران توصیه می کند ، می گوید آن اغلب برای زنان با مسائل قبلی دهانه رحم و یا برای مردان با حجم کم اسپرم یا اضطراب عملکرد مفید است .
"کوتاه از تشخیص عفونت گردن رحم ، ما واقعا یک تست برای علل ناباروری دهانه رحم نداریم -- و اعتقاد من است که این می تواند مشکلی برای بسیاری از زنان با سابقه درمان برای پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد،" براسنر می گوید.
اگرچه او می گوید : Conceivex هیچ گونه نقصی رااصلاح نمی کند ، آن راهی در نزدیکی (دسترس) آنها است. "همچنین اغلب کمک مهمی برای مردان مبتلا به مشکلات غلظت اسپرم است ،" او می گوید.
اگرچه Conceivex نیاز به نسخه دارد ، آن را میتوان به صورت آنلاین پس از تکمیل پرسشنامه توسط پزشکان خریداری کرد. هزینه 300 دلار است.
دومین کیت جدید Fertell نامیده می شود. در حالی که نسخه زنانه آن به سادگی کیت پیشگویی کننده تحریک تخمک گذاری است ، نسخه مردانه آن توانایی اندازه گیری حرکت اسپرم را در خانه دارد -- توانایی اسپرم برای رسیدن به لوله های فالوپ زن . 99 دلار به فروش میرسد و نیاز به نسخه ندارد. تستهای دیگری هم برای اندازه گیری حرکت اسپرم توسط فرد در دسترس هستند.
هیچ آسیبی در استفاده از این کیتها ، یا هر یک از روش های دیگر برای تقویت باروری وجود ندارد. اما اگر شما در چارچوب زمانی پیشنهاد شده باردار نشدید ، پس منتظر نشوید – به دیدن یک دکتر متخصص باروری بروید ، "پولاک می گوید.