جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: حاملگي هاي ناموفق(مجموعه مقالات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض حاملگي هاي ناموفق(مجموعه مقالات)

  سقط‌ جنین
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=711
  سقط
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=711
  10 تا 15 درصد زنان باردار با سقط جنين مواجه مي‌شوند
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=711

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر ملک منصوراقصي/استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران/هشدار دکتر ملک‌منصور‌اقصي متخصص زنان و زايمان
  20 درصـد بـارداري‌هـا بـه سـقـط مـي انـجامـند  28 ساله هستم. سقط جنين خودبخود داشتم در هفته دهم بارداري. 3 سوال دارم:

  1.هيچ مشکل و بيماري‌اي نداشتم. علت سقط چه بوده؟

  2.چه زماني مي‌توانم دوباره باردار شوم و چه نکته‌هايي را بايد رعايت بکنم که دوباره اين اتفاق نيفتد؟

  3.سقط عمدي به چه مواردي گفته مي?شود؟ آيا کساني که سقط عمدي مي?کنند ديگر بچه?دار نمي?شوند؟
  ايميل از خانم مينا

  بيش از 20 درصد بارداري‌ها در همه خانم‌ها به سقط منجر مي‌شود، اين موضوع ربطي به اين ندارد که پيش از آن سقط سابقه بارداري يا سقط قبلي داشته‌باشند يا نه يا فرزند داشته‌باشند يا نه. علت حدود 60 درصد اين سقط‌ها، اشکال‌هاي کروموزومي جنيني است. يعني بيشتر جنين‌هايي که از نظر کروموزومي مشکل دارند، سقط مي‌شوند و اين بزرگ‌ترين لطفي است که خدا به ما دارد چون در غير اين صورت، تعداد بچه‌هاي با نقص کروموزومي خيلي بيشتر از آنچه است، مي‌شد. اگر کسي فقط يک سقط داشته باشد (مانند اين خواننده گرامي) و طي بارداري هيچ بيماري خاصي پيدا نکرده باشد، به بررسي‌هاي مفصل که در سقط‌هاي مکرر انجام مي‌شود، نياز ندارد.

  بعد از سقط، مي‌توان پس از 2 بار عادت‌ماهيانه براي بارداري بعدي اقدام کرد. اگر کسي به شما مي‌گويد بايد زمان بيشتري صبر کنيد وگرنه جنينتان سقط مي‌شود، توصيه‌اش غيرعلمي است چون 6 ماه و 1 سال و بيشتر در امکان سقط مجدد هيچ تغييري نمي‌دهد. براي بارداري بعدي به هيچ اقدام خاصي نياز نيست و فقط کافي است تحت نظر پزشک باشيد و از 2 ماه پيش از بارداري، قرص اسيدفوليک مصرف کنيد و طي بارداري نيز آن را ادامه دهيد. توصيه‌هايي مانند استراحت بيش از حد يا بي‌تحرکي مادر در اوايل بارداري هم توجيه علمي ندارد و هيچ تاثيري در جلوگيري از سقط ندارد. فقط برخي خانم‌ها که تا پيش از هفته بيستم بارداري هم خون‌ريزي و لکه‌بيني دارند، از نظر علمي در حالت تهديد به سقط هستند. اين حالت ممکن است در60 درصد خانم‌ها در دوران بارداري و به خصوص در 3 ماهه اول وجود داشته باشد و نبايد به آن با ديد فاجعه نگاه شود. نکته مهم اينکه همه خانم‌هايي که در حالت تهديد به سقط هستند، دچار سقط جنين نمي‌شوند و فقط حدود 25 درصد آنها جنينشان را سقط مي‌کنند.

  اما مي‌رسيم به قسمت سوم اين ايميل که راجع به سقط عمدي است. سقط عمدي معمولا در مواردي اتفاق مي‌افتد که بارداري ناخواسته رخ داده باشد و ختم بارداري با ميل خود شخص و همسرش انجام مي‌شود. به اين سقط نام‌هاي متعددي مي‌دهند مانند سقط جنايي، سقط پرخطر يا غيرقانوني. شخص به دو صورت اقدام به انجام سقط مي‌کند يا مي‌تواند در يک محل استريل و به وسيله فرد داراي مهارت کافي جنين را سقط کند يا در شرايط بد بهداشتي و به وسيله افراد ناوارد اقدام کند. ما نمي‌دانيم سقط عمدي اين خانم چگونه بوده اما در هر صورت سقط‌هاي عمدي چه آنها که مطمئن انجام مي‌شود و چه آنها که نامطمئن و پرخطرند، عارضه دارد. با اينکه عارضه در شرايط مطمئن سقط عمدي به حداقل مي‌رسد، اما صفر نمي‌شود. عوارض حاد مي‌تواند شامل خونريزي و عفونت باشد و عوارض ديررس مانند از دست دادن رحم، نازايي و از دست دادن تخمدان، چسبندگي به دنبال عفونت‌ها و درد و حتي انسداد روده‌ها. يادم مي‌آيد حدود 20 سال پيش که در مراکز آموزشي کار مي‌کردم، مراجعان زيادي داشتيم که به دنبال سقط پرخطر با عوارض زيادي مراجعه مي‌کردند. مثلا خانمي محلول سوزاننده مانند «پرمنگنات» در واژن خود ريخته بود يا با ميل بافتني دستکاري کرده بودند يا سوند در رحم گذاشته بودند تا جنين را سقط کنند و با عفونت وسيع در حالت مرگ مي‌آمدند و ما مجبور مي‌شديم کل رحم و حتي ضمايم را برداريم تا نميرند. گاهي هم عفونت‌هاي وسيع در ناحيه لگن ايجاد مي‌شد، اما امروزه کمتر با اين مشکلات مواجه مي‌شويم و مي‌تواند نشانه اين باشد که آموزش روش‌هاي جلوگيري از بارداري که در اين چند سال به طور جدي پيگيري کرده‌ايم، بي‌فايده نبوده ‌است. برخي‌ فکر مي‌کنند نارسايي تخمدان ممکن است به علت سقط عمدي باشد که بعيد است مگر اينکه پزشک به علت عفونت وسيع و عوارض سقط مجبور به جراحي و حتي برداشتن تخمدان‌ها شود.
  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت