جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: جوش صورت و هورمون های جنسی

 1. #1
  saber آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Nov 2005
  ارسالها
  2

  پیشفرض جوش صورت و هورمون های جنسی

  سلام،
  شنيده بودم كه بعضي از پرشكان براي تشخيص علت جوش‌هاي صورت از آزمايش خون استفاده مي‌كنند.
  اگر كسي اطلاعاتي دارد ممنون مي‌شوم كه بگويد از كجاي آزمايش و چه بخشي از آن علت مشخص مي‌شود؟
  يعني چه چيزي در خون نشان‌دهنده علت جوش است؟

  متشكرم

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  مطالعات در باره علت جوش های غرور جوانی ادامه داره و هنوز علت دقیق این مشکل شناسائی نشده.. گرچه به حقایق سودمندی نیز دست یافته ایم. در باره مردان , هیچ گونه ارتباطی بین هورمون ها و آکنه یافت نشده. در زنان نیز.. تنها در 75% بیماران.. مقادیر غیر عادی گزارش شده است.و چون هنوز ارتباط واضح و 100% بین هورمون های جنسی و آکنه یافت نشده.. به همین خاطر همکار عزیزم... نظر به عدم لزوم آزمایشات خونی و هورمونی دادند. اما چون به هر حال در 75% زنان شواهدی از ارتباط هورمون های جنسی با آکنه دیده شده.. لذا بد نیست که آزمایشات هورمونی برای زنان مبتلا انجام شود.. تا در صورت لزوم بتونیم از داروهائی استفاده کنیم.. که اثر هورمون های مردانه مترشحه از زنان را خنثی کنیم. اما توضیح علمی:

  تستوسترون در پوست به دی هیدرو تستوسترون تبدیل شده و با تاثیر مستقیم بر غدد سباسه باعث افزایش اندازه و میزان متابولیسم غدد چربی می گردد. استروژن ها( هورمون های زنانه) از طریق مکانیسمی که هنوز به طور کامل مشخص نشده
  از ترشح غدد سباسه میکاهند. فعالیت غدد سباسه در افراد با ترشح هورمون های آندروژنی در ارتباط می باشد... یعنی در مردان با منشاء بیضه ها و غدد آدرنال, و در زنان با منشاء تخمدانها و غدد آدرنال

  سطح غیر طبیعی غدد چربی رابطه مستقیم با ازدیاد هورمون های مردانه, ازدیاد مقدار تستوسترون آزاد و کم شدن میزان گلوبولین اتصال یابنده به هورمون جنسی دارد. ثابت شده است که سطح تستوسترون در مردان مبتلا به آکنه.. معمولا در حد طبیعی است. بررسی سطح هورمون آندروژن در زنهای مبتلا به آکنه پیچیده تر است. بعضی از مطالعات نشان داده است که سطح تستوسترون سرمی در زنان مبتلا, طبیعی است.. در حالی که مطالعات دیگر سطح هورمون را در زنان مبتلا, بالاتر از حد نرمال گزارش کرده اند. اغلب محققان معتقدند که در بیشتر زنان مبتلا.. سطح SHBG پائین تر و تستوسترون آزاد , بالاتر از حد نرمال است.

  در یک بررسی نشان داده شده که در 41 درصد زنان مبتلا به آکنه, سطح تستوسترون آزاد بالاتر از طبیعی می باشد. مطالعه دیگری نشان میدهد که 52 درصد زنان غیر هیرسوت( که موهای زائد ندارند) مبتلا به اکنه.. حد اقل یکی از هورمون های آندروژن یا پیش ساز های آن, در حد غیر طبیعی بوده است.

  در مطالعه دیگری که بر روی 38 زن مبتلا به آکنه انجام گردیده است.. بالاتر بودن سطح تستوسترون در 26 درصد.. کم شدن
  SHBG در 45 درصد و بالا بودن پرولاکتین در 45 درصد آنها نشان داده شده است. در حالی که در 24 درصد این افراد هیچ گونه اختلال هورمونی مشاهده نمیشود. بطور کلی ازدیاد تولید سبوم در 50 تا 75 در صد زنان مبتلا به آکنه با عدم تعادل هورمونی
  همراه است. عمل هورمون های دیگر در رابطه با غدد سباسه نا معلوم است. مصرف هورمون هائی مانند تستوسترون..ACTH
  گنادوتروپین و کورتیکواستروئید ها.. میتوانند باعث ایجاد و یا تشدید آکنه گردد.

  درمان هورمونی آکنه
  ضد باردار ی خوراکی
  افزایش ترشح هورمون های مردانه از تخمدان را میتوان با کمک داروی ضد بارداری خوراکی سرکوب کرد. اکثر داروهای ضد بارداری خوراکی حاوی استروژن و مواد پروژسترونی می باشند و این دارو فقط در خانمها قابلیت مصرف دارند. در بسیاری از موارد, آکنه پس از قطع ضد بارداری خوراکی عود میکند. مفید ترین ضد بارداری خوراکی داروئی است که حاوی مواد استروژنی و پروژسترونی با فعالیت کم آندروژنیک است. عوارض آن عبارت است از: تب افزایش وزن رنگی شدن حساسیت پستانها آمنوره و عفونت قارچی کاندیدائی.

  آنتی آندروژنها
  داروهای خوب و کم عارضه ای هستند که به صورت قرص های 50 میلی گرمی سیپروترون استات موجودند.که به سبب ایجاد اختلال در سیکل ماهانه باید همراه با قرص های ضد بارداری مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از مخلوط سیپروترون استات و اتینیل استرادیول که به صورت قر ص های ضد بارداری دیان یا cyproterone compound میتواند در در مان آکنه موثر باشد. اسپیرونولاکتون خاصیت آنتی آندروژنی دارد و در درمان آکنه, پر موئی و آلوپسی آندروژنیک به کار رود. داروهای آنتی آندروژنیک تنها در زنان مورد استفاده قرار میگیرند. اسپیرونولاکتون باعث کاهش قابل ملاحظه ترشح سبوم و کاهش تعدا د ضایعات بیماران میگردد.

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از هورمونها در درمان آکنه


  درمان اصلي در آکنه هاي معمولي استفاده از آنتي بيوتيکهاي موضعي يا خوراکي و ترکيبات مختلف موضعي هستند؛ اين در حالي است که در صورت عدم تاثير اين داروها مي توان درمانهاي هورموني را جايگزين آنها کرد.دکتر " حسن صيرفي " متخصص بيماريهاي پوست و مو ضمن بيان مطلب فوق افزود : عوامل متعددي مانند شروع دوره بلوغ ، افزايش هورمونهاي مردانه، افزايش چربي پوست و يا فعاليت يک ميکروب بي خطر P.acnes در فوليکول مو باعث شروع بيماري آکنه و يا جوشهاي غرور جواني مي شوند.وي با اشاره به اينکه درمانهاي هورموني جهت از بين بردن آکنه شامل ترکيبات استروژن، پروژسترون، اسپيرونولاکتون و کورتون است اظهار داشت : ترکيبات هورموني يا از طريق مهار رهاسازي هورمونهاي گونادوتروپين از غدد داخلي و يا از طريق محيطي، مانع از فعاليت غدد چربي پوست مي شوند.وي در رابطه با ترکيبات کورتون و اسيپرولاکتون گفت : کورتونها باعث کاهش ترشح هورمونهاي مردانه از غدد فوق کليه مي شود و قرص اسپيرولاکتون هم که يک ترکيب ضد هورمون مردانه است براي درمان آکنه در زنان بالاتر از 30 سال و به مدت شش ماه استفاده مي شود.دکتر صيرفي با اشاره به اينکه ترکيبات استروژن و پروژسترون نيز به صورت مصرف قرصهاي جلوگيري از بارداري مورد استفاده قرار مي گيرند گفت : با توجه به اينکه در برخي مواقع از قرصهاي جلوگيري در درمان آکنه استفاده مي شود، بايد دانست به علت وجود هورمون استروژن در اين ترکيبات خطر ايجاد عوارض عروقي مانند انسداد عروق وريدي وجود دارد . بنابراين لازم است در هنگام استفاده از اين قرصها براي جلوگيري از عوارض بيشتر از قرصهايي با مقادير کم استروژن و يا قرصهاي تري فازيک استفاده نمود.وي در پاسخ به ايسنا، مبني بر اينکه با وجود عوارض قرصهاي جلوگيري چرا از آنها استفاده مي شود گفت : به طور کلي اصول درمان قرصهاي جلوگيري در آکنه هنگامي است که اين بيماري نسبت به تمام درمانهاي متداول مقاوم باشد.ايشان در پايان اظهار داشت : درمواجهه با آکنه شديد نيز مي توان در صورتي که استفاده از يک ترکيب اسيدي ويتامين A يا ايزوترتينوئين جوابگو نباشد، از ترکيبات هورموني جهت درمان بهره برد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت