جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: روش‌هاي اورژانس ضدحاملگي(به نقل از webmd)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض روش‌هاي اورژانس ضدحاملگي(به نقل از webmd)

  فوراً جلوي بارداري را بگيريد!

  روش‌هاي ضدبارداري اورژانس در مواردي که کاندوم پاره مي‌شود، خوردن قرص ضدبارداري‌تان را فراموش کرده‌ايد يا داروهاي ديگري مصرف کرده‌ايد که ممکن است اثر قرص ضدبارداري را خنثي کنند و نيز در مواردي که رابطه زناشويي بدون حفاظ انجام شده به کار مي‌روند...

  با اين حال، بايد توجه داشته باشيد که روش‌هاي ضدبارداري اورژانس از بيماري‌هاي مقاربتي جلوگيري نمي‌کنند.


  استفاده از روش ضدبارداري اورژانس راهي براي پيشگيري از بارداري است. اين شيوه در اين موارد به کار مي‌رود:

  • در مواردي که بدون استفاده از يک روش کنترل بارداري، ارتباط جنسي داشته‌ايد.

  • در مواردي که روش کنترل بارداري مورد استفاده شما دچار اشکال شده است. به عنوان نمونه هنگامي که فراموش كرده‌ايد قرص ضدبارداري‌تان را بخوريد يا آمپول ضدبارداري را تزريق کنيد، کاندوم پاره شده يا بيرون آمده يا ديافراگم شما از جاي خود خارج شده است.

  • در موارد تجاوز. حتي اگر از قبل مثلا با مصرف قرص، بارداري‌تان را کنترل مي‌کنيد، در موارد تجاوز استفاده از شيوه ضدبارداري اورژانس خطر بارداري را کاهش مي‌دهد.

  اگر بدون استفاده از يک روش ضدبارداري ارتباط جنسي داشته‌ باشيد، امکان باردار شدن وجود دارد. باردار شدن حتي در سال‌هاي نوجواني که هنوز چرخه‌هاي قاعدگي شروع نشده يا در زماني که نزديک به يائسگي هستيد، ممکن است رخ دهد.


  انواع روش‌هاي ضدبارداري اورژانس

  دو نوع روش ضدبارداري اورژانس وجود دارد: قرص و آي‌يودي مس‌دار. اغلب زنان از قرص براي اين منظور استفاده مي‌کنند، ‌چرا که به خوبي عمل مي‌کند، ‌هزينه زيادي ندارد و به دست آوردن آن ساده است. آي‌يودي هم اثربخشي مشابهي دارد، اما هزينه‌اش بيشتر است و دکتر بايد آن را در جاي خود قرار دهد.

  • روش هورموني: گرچه اين روش را «قرص صبح روز بعد» مي‌نامند، اما قرص‌هاي ضدبارداري اورژانس در صورتي که تا 5 روز پس از رابطه جنسي بدون حفاظ خورده شوند، ممکن است از بارداري جلوگيري کنند؛ البته بيشترين تاثير اين قرص‌ها در صورتي است که در طول 48 ساعت اول مصرف شوند. اين قرص‌ها فقط حاوي پروژسترون هستند يا ترکيبي از استروژن و پروژسترون در آنها وجود دارد. قرص لوونورژسترول که با اسامي تجاري متفاوت در بازار موجود است، ‌تنها حاوي پروژستين است و به طور خاص براي ضدبارداري اورژانس توليد شده است. البته برخي از قرص‌هاي ضدبارداري معمول نيز براي ضدبارداري اورژانس به کار مي‌روند. در مورد مقدار و نحوه مصرف اين قرص‌ها به اين منظور با پزشكتان مشورت کنيد.

  • استفاده از آي‌يودي مس‌دار: آي‌يودي مس‌دار يک وسيله پلاستيکي به شکل T است که درون رحم شما قرار داده مي‌شود. اين وسيله با مس پوشيده شده که به کشتن اسپرم کمک مي‌کند. آي‌يودي‌هاي‌هاي حاوي مس در صورتي که در طول 5 تا 7 روز پس از مقاربت بدون حفاظ کار گذاشته شوند،‌ مي‌توانند از بارداري جلوگيري کنند. استفاده از آي‌يودي مس‌دار T شکل براي شما گران‌‌تر تمام مي‌شود، اما در عوض مي‌تواند تا حداکثر 10 سال به کار خود ادامه دهد و مانع از بارداري شود. در صورتي که عفونت لگني يا عفونت آميزشي داشته باشيد، استفاده از آي‌يودي مناسب نيست، چرا که مي‌تواند باعث انتشار عفونت و ايجاد «بيماري التهابي لگن» شود که بر باروري شما تاثير خواهد گذاشت. روش‌هاي ضدبارداري اورژانس با جلوگيري از تخمک‌گذاري، لقاح تخمک يا کاشته‌شدن رويان در رحم مانع از بارداري مي‌شوند.


  روش استفاده از قرص‌هاي ضدبارداري اورژانس

  قرص‌هايي که مخصوص ضدبارداري اورژانس توليد مي‌شوند، ممکن است به صورت بسته حاوي دو قرص باشند که مي‌‌توان يا هر دو قرص را يک جا خورد يا يک قرص را در ابتدا و قرص بعدي را 12 ساعت بعد مصرف کرد. قرص‌هاي ضدبارداري اورژانس به شکل بسته‌هاي حاوي يک قرص هم موجود است که کافي است همان يک قرص را مصرف کرد. اگر مي‌خواهيد از قرص‌هاي ضدبارداري معمول براي ضدبارداري اورژانس استفاده کنيد، بسته به نوع اين قرص‌ها، ممکن است نياز به يک دوز شامل 2 تا 5 قرص در ابتدا و يک دوز دوم در 12 ساعت بعد داشته باشيد. گرچه قرص ضدبارداري اورژانس تا 5 روز پس از آميزش بدون حفاظ هم ممکن است موثر باشد، بهترين نتيجه در صورتي به دست مي‌آيد که در طول 48 ساعت اول مصرف شود. قرص‌هاي ضدبارداري ممکن است باعث ايجاد تهوع شوند. بنابراين بهتر است هنگام مصرف دوز اول يک داروي ضدتهوع مثل ديمن‌هيدرينات مصرف کنيد و يک ساعت پيش از دوز دوم قرص هم مصرف اين دارو را تکرار کنيد. اگر در طول 2 ساعت پس از مصرف قرص‌ها دچار استفراغ شديد، با پزشكتان تماس بگيريد. ممکن است لازم باشد داروي‌تان را تکرار کنيد. اگر از قرص‌هاي ضدبارداري معمول براي ضدبارداري اورژانس استفاده مي‌کنيد، دقت کنيد از قرص‌هاي بي‌اثر موجود در بسته 28 تايي آنها استفاده نکنيد. در بسته‌هاي 28‌روزه قرص‌هاي ضدبارداري معمولي، 21 قرص اول حاوي هورمون هستند. 7 قرص آخر (در طول خون‌ريزي ماهانه مصرف مي‌شوند) حاوي هيچ هورموني نيستند. اگر از بسته‌هاي 21روزه استفاده مي‌کنيد، ‌همه قرص‌ها حاوي هورمون هستند. در مورد آي‌يودي پزشک،‌ ماما يا فرد حرفه‌اي ديگر بايد آن را کار بگذارد.


  عواض جانبي ضدبارداري اورژانس

  روش‌هاي ضدبارداري اورژانس ممکن است باعث برخي عوارض جانبي شوند: لونورژسترول ممکن است باعث لکه‌بيني و علائم خفيفي مانند قرص‌هاي ضدبارداري معمول شود. اما معمولا تهوع ايجاد نمي‌کند. قرص‌هاي کنترل بارداري معمول که براي ضدبارداري اورژانس مورد استفاده قرار مي‌گيرند، ممکن است باعث تهوع و استفراغ شوند. در برخي از زنان نيز ممکن است باعث دردناکي پستان‌ها، خستگي، سردرد، درد شکمي يا سرگيجه شوند. آي‌يودي ممکن است باعث چنگه شکمي و خون‌ريزي در روزهاي اول پس از گذاشتن آن شود.

  منبع: WebMD
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ترجمه: بهار خراساني
  روش‌هـاي ضـدبـارداري اورژانـس

  روش‌هاي ضدبارداري اورژانس را مي‌توان پس از روابط زناشويي بدون محافظت به کار برد؛ چه اصولا از هيچ روش ضدبارداري‌اي استفاده نکرده باشيد...

  چه روش مورد استفاده شما شکست خورده باشد (مثلا کاندوم مرد هنگام آميزش پاره شده يا زن مصرف قرص ضدبارداري را فراموش کرده باشد.)


  روش‌هاي ضدبارداري اورژانس متفاوتي وجود دارد:

  1 قرص‌هاي به اصطلاح «صبح روز بعد» که ممکن است حاوي لونورژوسترول، يک هورمون صناعي پروژستيني يا اوليپريستال‌استات، يک ماده آگونيست- آنتاگونيست پروژسترون باشند و به اسامي تجاري متفاوتي در بازار موجودند. اين قرص‌ها را بايد در کوتاه‌‌ترين مدت و حداکثر در کمتر از 72 ساعت پس از آميزش بدون محفاظت، مصرف کرد و برحسب نوعشان ممکن است به صورت 2 دوز شامل يک يا دو قرص با فواصل 12 ساعت مصرف شوند. معمولا در بازار ايران، قرص حاوي لونورژسترول در دسترس است که به صورت قرص‌هاي 75/0 ميلي‌گرمي در بسته‌هاي دوتايي عرضه مي‌شود و در کمتر از 72 ساعت پس از آميزش بدون محافظت، ابتدا يک قرص و 12 ساعت بعد قرص دوم بايد مصرف شود.

  2 يک روش ديگر ضدبارداري اورژانس، مصرف قرص‌هاي ترکيبي ضدبارداري معمول است که حاوي هر دوي هورمون‌هاي استرو‌ژن و پروژسترون هستند. معمولا از نوع HD (دوز بالاي) اين قرص‌ها در کمتر از 5 روز پس از آميزش بدون محافظت، به صورت دو قرص در ابتدا و دوقرص ديگر پس از 12 ساعت استفاده مي‌شود.

  3 يک روش ديگر، استفاده از آي‌يودي‌هاي مس‌دار است که با نام‌هاي تجاري متفاوت در بازار موجودند. گرچه آي‌يودي معمولا براي پيشگيري درازمدت از بارداري مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما در فاصله زماني کمتر از 5 روز پس از رابطه زناشويي محافظت‌نشده، مي‌توان از اين نوع آي‌يودي که به طور مداوم مس آزاد مي‌کند، استفاده کرد و آن را در دهانه رحم قرار داد. در صورتي که بخواهيد همچنان از آي‌يودي به عنوان روش ضدبارداري استفاده کنيد، مي‌توان حداکثر تا 10 سال آي‌يودي را در رحم باقي گذاشت، در غير اين صورت، پس از عادت ماهانه بعدي آن را برمي‌دارند.


  نحوه تاثير

  با توجه به اينکه در چه زماني از چرخه قاعدگي‌تان باشيد، نحوه اثر اين روش‌ها متفاوت و شامل اين موارد است:

  • جلوگيري از تخمک‌گذاري يا به تاخير انداختن آن

  • مهار کردن لقاح تخمک آزاد شده

  • جلوگيري از کاشته شدن تخمک لقاح يافته در رحم

  اگر هنگامي که از قرص‌هاي هورموني پيشگيري اورژانس حاوي لونورژسترول استفاده مي‌کنيد، از قبل باردار باشيد، درمان بي‌اثر خواهد بود و آسيبي به جنين در حال رشد نمي‌رسد ولي در صورت بارداري، نبايد از قرص‌هاي حاوي اوليپريستال (مانند قرص Ella) استفاده کرد. همچنين گذاشتن آي‌يودي در صورت بارداري، ممکن است باعث عفونت يا خاتمه بارداري شود.


  موارد منع مصرف

  توجه داشته باشيد که روش‌هاي ضدبارداري اورژانس براي هر فردي مناسب نيستند و پزشک شما ممکن است در مواردي استفاده از قرص‌هاي هورموني را صلاح نداند، از جمله در موارد خون‌ريزي بدون علت مشخص از واژن. در صورتي که ديابت داشته باشيد، ممکن است اجازه مصرف اين قرص‌‌هاي ضدبارداري اورژانس داده شود اما پزشک به دقت شما را
  تحت نظر خواهدگرفت. گرچه استفاده از قرص‌هاي ترکيبي ضدبارداري معمولا براي زناني که مبتلا به بيماري‌هاي خاص (مانند سابقه بيماري قلبي يا لخته خوني) هستند، توصيه نمي‌شود اما مزيت استفاده از اين قرص‌ها به عنوان روش ضدبارداري اورژانس، از خطرهاي آنها بيشتر است.

  پزشک ممکن است استفاده از آي‌يو‌دي‌هاي حاوي مس را به عنوان روش ضدبارداري اورژانس در مواردي اجازه ندهد:

  • ناهنجاري‌هاي ساختمان رحم که در قراردادن يا نگهداري آي‌يودي تداخل ايجاد مي‌کنند

  • ابتلا به عفونت لگني مانند بيماري التهابي لگن

  • زايمان يا سقط جنين اخير

  • مبتلابودن به سرطان رحم يا سرطان گردن رحم

  • خون‌ريزي از واژن بدون علت مشخص

  • آلرژي به اجزاي آي‌يودي

  • ابتلا به بيماري‌هايي که باعث تجمع بيش از حد مس در کبد، مغز و ساير اندام‌هاي حياتي مي‌شوند (بيماري ويلسون).

  • ابتلا به بيماري‌هاي عفوني منتقل‌شونده از راه جنسي يا در معرض خطر بالاي آنها بودن

  • سابقه قبلي مشکل در استفاده از آي‌يودي.


  ميزان تاثير

  در صورت استفاده درست از روش‌هاي ضدبارداري اورژانس، در درصد بالايي از موارد، بارداري ناخواسته رخ نمي‌دهد اما به هر حال اين روش‌ها به اندازه ساير روش‌هاي ضدبارداري موثر نيستند و براي استفاده معمول توصيه نمي‌شوند. استفاده از اين روش‌ها ممکن است عادت ماهيانه بعدي را حداکثر تا يک هفته به تاخير بيندازد. اگر در طول 3 تا 4 هفته پس از استفاده از اين روش‌ها، عادت ماهيانه نشديد يا دچار درد شکمي بوديد و خون‌ريزي‌هاي نامنظم يا مداوم داشتيد، بايد آزمايش بارداري بدهيد.


  عوارض جانبي

  قرص‌هاي هورموني براي پيشگيري اورژانس چه قرص‌هاي حاوي نورژسترول و چه قرص‌هاي ترکيبي ممکن است باعث تهوع، استفراغ، خستگي، سردرد، حساسيت پستان، خون‌ريزي در فاصله قاعدگي‌ها يا تشديد خون‌ريزي قاعدگي، درد بخش تحتاني شکم و اسهال شوند.

  منبع: WebMD
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت