جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 17 مجموع

موضوع: عوارض احتمالی عمل جراحی پلاستیک بینی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عوارض احتمالی عمل جراحی پلاستیک بینی

  آیا جراحی بینی دارای عوارض خاصی نیز هست؟
  بله، عوارض جراحی بینی به دو دسته تقسیم می شود یك سری عوارضی است كه در عملكرد بینی به وجود می آید و مهم ترین آن همان عوارض تنفسی است. زمانی كه بینی عمل می شود معبر هوا تنگ می شود و فرد مجبور می شود مدام از دهان نفس بكشد و همین عاملی است كه شخص دارای صدای تو دماغی شود و به خاطر مشكلات چسبندگی بینی باید به طور مداوم ترشحات بینی را بگیرند.
  یك سری دیگر از عوارض، به ظاهر بینی برمی گردد، این عوارض هم به خاطر كم برداشتن یا زیاد برداشتن بافت ها به وجود می آید، ممكن است در عمل جراحی پرده های بینی بیش از حد كوچك شده باشد یا غضروفهای نوك بینی بیش از حد كم شود كه باعث ایجاد چالهای عمیق شود. البته اگر جای بخیه ها نیز تا بالا امتداد پیدا كرده باشد ممكن است ظاهری به بینی بدهد كه مصنوعی به نظر برسد. تجربه نشان داده اكثر بیماران دوست ندارند بینی شان مصنوعی به نظر برسد زیرا یك بینی طبیعی بزرگ در جامعه ما قابل قبول تر از یك بینی جراحی كوچك شده است. از این رو در جراحی بینی باید همواره حداقل دستكاری انجام شود و برای از بین رفتن عوارض نیز باید برداشتن بافتها به حداقل ممكن برسد .

  بی‌توجهی به این عملکردهای ارزشمند حیاتی چه علائم و عواقبی را در پی خواهد داشت؟

  اختلال در عملکردهای حیاتی بینی عواقب ناگواری در سلامت و زندگی افراد و جامعه برجای خواهد گذاشت. تنفس، حیاتی‌ترین عملکرد زندگی است که نتیجه آن رسیدن اکسیژن به بافت‌ها یبدن است. بی‌حالی خواب‌آلودگی، کسالت بی‌حوصلگی و عصبی بودن ممکن است در اثر اختلال تنفسی پیش پدید آید. محرومیت از تنفس بینی، خشکی مجاری تنفسی و ضعف سیستم دفاعی آن را در پی خواهد داشت. گرفتگی بینی اغلب سبب بروز مشکلاتی در سایر ساختمان‌های وابسته مانند درد سینوسی، سردرد یا احساس پری، سنگینی و فشار در ناحیه سر و صورت می‌شود. اختلال بودائی احساس سرماخوردگی طولانی، خرخر و مشکلات تنفسی حین خواب (علائم دیگر اختلال عملکرد بینی است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  در صورت عدم انجام دقیق و صحیح جراحی پلاستیک بینی چه عوارضی ممکن است ایجاد شود؟

  راحی پلاستیک بینی به مانند هر جراحی دیگری ممکن است با عوارض همراه شود. در صورت دقت و مهارت جراح رعایت نکات و دستورها به‌وسیله بیمار احتمال این عوارض به حداقل می‌رسد. می‌توان عوارض جراحی بینی را به دو دسته تقسیم کرد. عوارض تنفسی ممکن است از مشکلات مختلفی ناشی شود که عبارتند از:

  ـ چسبندگی‌های داخل بینی

  ـ باقی ماندن انحراف تیغه بینی

  ـ تنگی سوراخ‌های بینی (کاهش قطر مجرای عبور هوا به میزان نصف موجب افزایش مقاومت در مقابل عبور هوا نه به میزان دو، چهار یا هشت برابر بلکه به میزان شانزده برابر می‌شود). حائز اهمیت است که بیماران به هیچ وجه به جراح خود برای کوچک کردن پره‌ها و یا سوراخ‌های بینی اصرار نکنند.

  ـ تنگی دریچه داخلی بینی از وخیم‌ترین عوارض تنفسی جراحی‌های بینی است و به‌طور معمول در اثر برداشتن بیش از حد بافت‌ها و غضروف‌های بینی ایجاد می‌شود. در حین جراحی پلاستیک بینی باید دقت زیادی از جانب جراح اعمال شود تا حمایت ایجاد شده به‌وسیله این غضروف‌ها تضعیف شود.

  دسته دوم عوارض جراحی پلاستیک بینی یعنی عوارض زیبایی شامل:

  ـ بینی زینی شکل در اثر برداشته شدن بیش از حد قوز استخوانی و یا غضروفی

  ـ انحراف قسمت استخوانی یا غضروفی بینی به‌علت اصلاح نشدن کامل تیغه داخلی بینی، جداشدگی قسمت استخوانی و غضروفی

  ـ فرورفتگی‌های پره‌های بینی به دنبال برداشته شدن غضروف‌های پره‌های بینی برای جمع کردن نوک بینی

  - برداشته شدن بیش از حد پوست پره‌های بینی، بالا رفتن بیش از حد نوک بینی

  ـ باریک شدن بیش از حد نوک بینی و افتادگی نوک بینی، تشخیص دقیق، ارزیابی‌های کامل پیش از عمل انتخاب صحیح بیمار داوطلب جراحی پلاستیک به‌وسیله جراح و انتخاب دقیق جراح به‌وسیله بیمار، از عواملی هستند که یا اتکاء به آنها می‌توان احتمال بروز پیشامدهای نامطلوب جراحی پلاستیک بینی را تا حد زیادی کاست
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عوارض:
  با در نظر گرفتن وفور این گونه اعمال جراحی که یکی از بیشترین عملهای جراحی انتخابی را تشکیل می دهد ما باید این عوارض متعدد را در نظر داشته باشیم و در صدد کم کردن وموربید یتی و خدای نا خواسته مرگ میر ناشی از آن باشیم.
  بینی از نظر آناتومی توبو گرافیک دارای نه قسمت ساختمای است که پنج قسمت در ظاهر به صورت محد بند که عبارتند از نوک بینی قسمت سفالیک و فوقانی بینی (در سوم بینی) کالوملا ِ ناستریل در دو طرف و قسمتهای مقعر و کونکاو چهار عدد دو قسمت مثلث نرم و دو قسمت دیواره های طرفیست که نسبت به وارد کردن صدمه به هر یک از این قسمتها عوارض به شرح زیر طبقه بندی میشود:
  ۱) تغییر شکل نوک بینی
  ۲) تغییر شکل کالوملا
  ۳) نقائص مربوط به پیرامید بینی
  ۴) عوارض ناشی از استوتومی طرفی و وسطی و غضروفهای بالای طرفی و پاینی طرفی بینی
  ۵) عوارض ناشی از رینو پلاستی خارجی یا جراحی باز
  ۶) عوارض عمومی از قبیل خونریزی، عفونت و عوارض متابولیسم
  ۷) عوارض فونکسیونل از قبیل اختلال در حس بویایی یا انسداد راههای هوایی
  ۸) عوارض نادر
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عوارض رینوپلاستی
  ۱ گاهی هماتوم (تجمع خون در زیر پوست) ایجاد می شود كه ممكن است نیاز به تخلیه داشته باشد.
  ۲ عفونت و واكنش نسبت به بیهوشی كه در هر عمل جراحی ممكن است پیش آید.
  ۳ بی حسی پوستی ممكن است رخ دهد كه معمولا گذراست.
  ۴ ممكن است بعد از عمل اشكال در تنفس یا تكلم فرد دیده شود.
  ۵ گاهی عوارض ایجاد شده مربوط به ظاهر بینی است كه معمولا در اثر بیش از حد برداشته شدن بافت های بینی ایجاد می شود. اغلب اوقات برای رفع این عارضه باید طی عمل جراحی دیگری از بافت های قسمت های دیگر بدن مثل غضروف دنده ها استفاده كرد.
  در انتها متذكر می شویم كه هدف از این عمل به دست آوردن شكلی از بینی است كه با سایر اجزای صورت هماهنگ باشد و چون فرآیند التیام تدریجی است، برای بدست آوردن نتیجه نهایی باید یك سال صبر كرد. البته گاهی برای نتیجه بهتر، یك عمل كوچك اصلاحی نیاز می شود.
  در اكثر موارد، نتایج عمل دائمی است، به جز تغییرات احتمالی كه همراه با پدیده طبیعی افزایش سن رخ می دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عوارض عمل جراحی رینوپلاستی کدام است ؟
  جراحی رینوپلاستی نیز مانند تمام اعمال جراحی دارای عوارضی مانند ریسک بیهوشی و مسایل حین عمل می باشد .
  یک عارضه مهم این عمل از نظر عملکردی است که زخمها وبرش های ایجاد شده حین عمل باعث چسبندگی و گرفتگی بینی شده وتنفس فرد را دچار مشکل می کند . این عارضه مهمترین عارضه جراحی رینوپلاستی به شمار می رود . امروزه ثابت شده است که افرادی که مداوم از طریق دهان نفس می کشند و گاهی نیز دچار وقفه تنفس می شوند دارای میزان کمتری اکسیژن در خون خود نسبت افراد عادی جامعه هستند ، در نتیجه هنگام روز دچار مشکلاتی از قبیل خواب آلودگی و کسالت و حالت های عصبی خواهند شد ، این مسایل در شغل ، رفتار های اجتماعی و شخصیت این افراد تاثیر منفی خواهد داشت .
  عارضه دیگر جراحی رینوپلاستی مربوط به شکل ظاهری بینی می شود که گاهی اوقات به خاطر برداشته شدن بیش از اندازه بافت نرم ، بافت استخوانی و یا غضروف بینی ممکن است بیمار و جراح را دچار مشکل کند ، البته این عوارض خیلی شایع نیستند .

  آيا عمل جراحي رينوپلاستي خطر دارد؟
  در مورد اين عمل تبليغات فراوان، چه بر له يا عليه آن مي‌شود اما حقيقت آن است كه اگر فردي كه جهت عمل كانديدا مي‌شود به خوبي معاينه شود و موارد احتمالي آن بررسي و تكنيك مناسب انتخاب گردد ، اين عمل عارضه مهمي در پي نخواهد داشت. معهذا انجام نادرست عمل ، انتخاب نامناسب بيمار، كوچك كردن زياده از حد بيني ، تخريب ساختارهاي محافظتي بيني ( همانند برداشتن بيش از حد غضروف و استخوان ) مسلماً عوارض زيادي را در بر خواهد داشت.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آيا جراحي پلاستيك بيني عوارضي هم دارد

  جراحي پلاستيك بيني به مانند هر جراحي ديگري ممكن است با عوارض همراه شود. در صورت دقت و مهارت جراح و رعايت نكات و دستورات توسط بيمار،احتمال اين عوارض كاهش مي يابد.

  عوارض جراحي بيني را به دو دسته مي توان تقسيم كرد.

  ۱- آن دسته از عوارض بيني كه در عملكرد بيني خود را نمايان مي كنند، مانند چسبندگي هاي داخلي بيني يا تنگ شدن بيش از اندازه سوراخ هاي بيني كه موجب مشكل تنفسي مي شود.

  ۲- عوارضي كه در ظاهر بيني نمود پيدا مي كند كه به طور عمده ناشي از برداشتن بيش از اندازه بافت هاي بيني است مانند كوچك شدن بيش از حد بيني، كه نامتناسب با اجزاي صورت جلوه مي كند.

  در هفته هاي اول پس از عمل، بيمار بايد به چه نكاتي توجه داشته باشد

  ۱ - مهمترين نكته اي كه بيمار بايد رعايت كند آن است كه در چند هفته نخست هيچ ضربه اي بر بيني وارد نشود.

  ۲ - از خوردن غذاهايي كه به جويدن طولاني نياز دارد خودداري كند.

  ۳ - از فعاليت هاي شديد ورزشي اجتناب كند.

  ۴ - از حركات صورتي بسيار شديد دوري كند.

  ۵ - از آفتاب و نور خورشيد پرهيز كند.

  ۶ - در هنگام استراحت در بستر، سر به سمت بالا باشد.

  ۸ - پانسمان بيني مرطوب نشود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عوارض جراحی بینی در زیبایی
  اگر هرم بینی را به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم كنیم، قسمت بالایی استخوانی و قسمت پایینی غضروفی است.

  عوارض زیبایی در قسمت پایینی بینی یكی از عوارض مهم جراحی‌های زیبایی بینی محسوب می‌شود. اگرچه در صورت دانش، تجربه و مهارت جراح، پیدایش چنین عوارضی به حداقل ممكن خواهد رسید.


  این عوارض شامل موارد زیر است:

  1- فرورفتگی بالای نوك بینی: این عارضه در اثر برداشته شدن غضروف‌های تیغه بینی یا قسمت میانی بینی ایجاد می‌شود. معمولا در اولین هفته‌های پس از جراحی، تورم موجود در بافت‌ها مانع از آشكار شدن كامل این عارضه می‌شود.

  2- فرورفتگی‌های پره‌های بینی: معمولا این عارضه به دنبال برداشته شدن غضروف‌های پره‌های بینی برای جمع كردن نوك بینی ایجاد می‌شود. در مواردی كه نوك بینی بیش از حد لازم جمع شود، كم بودن غضروف‌های حمایت كننده نوك بینی و نزدیك شدن بیش از اندازه این غضروف‌ها به یكدیگر ممكن است علاوه بر نمای بیش از اندازه فرورفته بیرونی، موجب اشكال در تنفس از راه بینی شود.

  3- انحراف قسمت غضروفی بینی: این عارضه معمولا به علت باقی ماندن انحراف تیغه داخلی بینی ایجاد می‌شود. در صورت انحراف قابل توجه تیغه بینی، اسكلت غضروفی بینی نیز به پیروی از آن دچار انحراف می‌شود.

  4- كلوملای تو كشیده شده: اصطلاح «كلوملا» به پره وسطی بینی اطلاق می‌شود. به طور طبیعی از نظر معیارهای زیبایی بینی، در نمای نیمرخ، پره وسطی بینی باید خود را در ورای پره‌های طرفین بینی نمایان كند.

  5- برداشته شدن بیش از حد پوست پره‌های بینی: در مواردی كه قسمتی زیادی از پره‌های بینی برداشته شود، ممكن است به دلیل صاف شدن چین بین بینی و صورت، اثر بخیه‌ها بر روی پوست صورت نمایان شود. تنگی بیش از حد سوراخ‌های بینی موجب مشكلات تنفسی از راه بینی نیز می‌شود.

  اصلاح این حالت از معضلات جراحی پلاستیك بینی است، زیرا جبران پوست از دست رفته در بعضی از موارد مستلزم برداشتن پوست پیوندی از قسمت‌های دیگر مانند لاله گوش است. بنابراین امروزه احتیاط زیادی در مورد برداشتن پره‌های بینی انجام می‌گیرد و پره‌های بیش از حد نمایان كه عملكرد طبیعی بینی را به همراه داشته باشند، بسیار بهتر از پره‌های كوچك شده ای هستند كه موجب اشكالات تنفسی می‌شوند.

  6- فروافتادگی كامل طرفین نیمه پایینی بینی: در صورتی كه برداشته شدن بیش از حد غضروف‌های پره بینی با برداشته شدن بیش از حد غضروف‌های كناری قسمت میانی بینی همراه باشد، عواقب تنفسی وخیم تر خواهد بود.

  در این حالت فروافتادگی كامل از دو طرف موجب باریكی بیش از حد بینی در قسمت میانی و پایینی و نیز تنگی شدید معبر تنفسی می‌شود. پیوند‌های گسترش دهنده برای درمان این حالت به كار می‌روند.

  7- بالا رفتن بیش از حد نوك بینی: برداشته‌شدن بیش از اندازه بافت‌های غضروفی و پوست قسمت پایینی بینی ممكن است موجب بالا رفتن بیش از حد نوك بینی و ایجاد نمای بینی خوكی شكل ‌شود.

  در این حالت عمق سوراخ‌های بینی از فاصله دور نیز نمایان است و حالتی كاملا مصنوعی و غیرطبیعی به بینی می‌دهد. اصلاح این حالت نیز از موارد مشكل در جراحی بینی است، چرا كه همواره برداشتن بافت‌ها آسان تر از اضافه نمودن بافت‌ها است.

  8- باریك شدن بیش از حد نوك بینی: نوك بینی از نظر اصول زیبایی، پهنایی متناسب با قسمت‌های بالایی دارد. در صورت باریك شدن بیش از حد نوك بینی، تناسب بین دو قسمت بالایی و پایینی بینی به هم می‌ریزد و قسمت بالایی پهن تر به نظر می‌رسد. معمولا چنین حالتی مشكلات تنفسی را نیز به دنبال خواهد داشت.

  9- تلانژكتازی نوك بینی: در این حالت مویرگ‌های زیادی بر روی پوست نوك بینی نمایان می‌شوند. جراحی‌های مكرر و دست كاری زیاد بر روی بافت‌های گوشتی زیر پوست نوك بینی در حین عمل، از عوامل مستعد كننده این عارضه اند.

  10- اسكار پوست كلوملا: در جراحی‌های باز بینی، لب به لب نبودن لبه‌های پوست در هنگام زدن بخیه‌های پوستی، موجب نمایان شدن خطوط زخم و ایجاد فاصله بین دو لبه می‌شود. به كارگیری حداكثر دقت و ظرافت هنگام بستن برش‌های پوستی مانع از ایجاد این عارضه می‌شود.

  11- نكروز پوست نوك بینی: از تأسف‌بارترین عارضه‌های جراحی پلاستیك بینی است. همانند قسمت بالایی بینی، آسیب‌های شدید به شبكه مویرگی زیرپوستی و دست كاری‌های زیاد در بافت‌های زیرپوستی نوك بینی توسط پزشک جراحی كه فاقد تجربه، علم و تخصص كافی است، علت مهم ایجاد آسیب‌های پوستی نوك بینی است.

  در حالت بسیار شدید حتی ممكن است كل پوست نوك بینی از دست برود. ترمیم چنین عارضه ی وخیمی ‌مستلزم به كارگیری روش‌های ترمیمی با استفاده از پوست قسمت‌های دیگر صورت مانند پوست پیشانی و یا پوست چین بین لب و بینی است.

  12- قوس محدب پشت غضروفی بینی: علت این عارضه ممكن است برداشته شدن بیش از اندازه پشت استخوانی بینی و یا كم برداشته شدن پشت غضروفی بینی باشد.

  دكتر محسن نراقی- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خطر خون دماغ شدن مکرر در اثر جراحی غیرعلمی بینی
  یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی نسبت به خون دماغ شدن مکرر افرادی که جراحی غیرعلمی بینی انجام داده اند ، هشدار داد.
  دکتر حمید برزگر در گفتگو با مهر به انجام جراحی های زیبایی بر روی بینی اشاره کرد و افزود: متاسفانه به دلیل تقاضای کاذب برای انجام جراحی بینی در کشور ، شاهد بروز عارضه های ناشی از عمل های غیرعلمی در افرادی هستیم که جراحی بینی خود را به دست افراد غیرمتخصص سپرده اند.

  به گفته وی ، برخی از جراحان زیبایی بینی به دلیل برداشت بیش از حد بافت های درونی بینی بر تیغه ها و بخشهای داخلی این ناحیه آسیب وارد می کنند که این امر خونریزی های پس از جراحی را به دنبال دارد.

  برزگر با عنوان این مطلب که خون دماغ می تواند علامت یک بیماری باشد ، ادامه داد: بینی از بافت های پرخون بدن است و تشخیص ودرمان خون دماغ شدن افراد به دقت و مراقبت های ویژه ای نیاز دارد و در برخورد با این موضوع باید تمام موارد در نظر گرفته شود.

  این جراح بینی با اشاره به آمار بالای تقاضا برای جراحی زیبایی بینی در ایران، گفت: بعضا دیده شده افرادی که تخصص این رشته را ندارند ، تنها به دلیل بالا بودن تقاضا وارد این کار شده و در نتیجه مشکلاتی به وجود آمده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصاحبه با دکتر محسن نراقی
  هفته نامه سلامت

  آقاي دكتر، عوارض جراحي پلاستيك بيني به چند صورت خودشان را نشان مي‌دهند؟
  به‌طور كلي چون جراحي پلاستيك بيني در كشور خيلي شايع شده، ما با مسئله عوارض اين جراحي هم روبه‌رو هستيم. اين عوارض به 2 صورت خود را نشان مي‌دهند: يعني يك‌سري از بيماران به خاطر عوارض زيبايي مراجعه مي‌كنند و يك سري به خاطر مشكلات تنفسي ناشي از عوارض عملكردي.

  خب كداميك از اين عوارض از نظر متخصصان اهميت بيشتري دارد؟
  در اين ميان مطمئنا عوارض تنفسي ازنظر ما اهميت بيشتري دارد چون كساني كه تنفسشان دچار مشكل مي‌شود، نمي‌توانند زندگي عادي داشته باشند و بارها شده بيماراني كه حتي يك شب خواب راحت نداشته‌اند و تقاضا كردند كه هر طور شده تنفس‌شان راحت‌تر شود؛ حتي به قيمت بزرگ شدن بيني.

  اين عوارض در اثر چه عواملي ايجاد مي‌شوند؟
  يكي از آنها چسبندگي‌هاي داخل بيني است. ايجاد هر زخمي در هر بافتي از بدن واكنش‌هايي را در جهت ترميم آن مي‌طلبد در بيني هم روند جراحي اگر با زخم زياد داخل بيني همراه باشد، بعد از عمل باعث چسبندگي سطوح داخل بيني مي‌شود كه اين‌ چسبندگي‌ها راه تنفس را باريك مي‌كنند.

  براي اينكه اين عارضه به حداقل برسد چكار بايد كرد؟
  ما براي اينكه اين عارضه را به حداقل برسانيم، در جراحي‌ها كمترين برش را در داخل بيني ايجاد مي‌كنيم كه زخم كمتري هم ايجاد شود و ثانيا براي اطمينان از عدم‌چسبندگي ورقه‌هاي سيليكوني را داخل بيني به‌مدت يكي دو هفته قرار مي‌دهيم.

  به ديگر عوامل ايجاد مشكلات تنفسي هم اشاره مي‌كنيد؟
  بعضي از بيماراني كه مشكل تنفسي دارند، به خاطر باقي ماندن انحراف تيغه بيني به ما مراجعه مي‌كنند. خيلي از بيماران هم قبل از جراحي انحراف بيني دارند و از آن بي‌خبرند در حالي كه تنفسشان هم خوب است ولي اگر اين انحراف اصلاح نشود، مشكلات تنفسي خودشان را نشان خواهند داد. براي همين يكي از اقدامات ما براي تمام متقاضيان اين است كه داخل بيني آنها را به‌طور دقيق معاينه كنيم. البته گاهي اوقات ما به معاينات معمولي هم بسنده نمي‌كنيم و براي ديدن عمقي‌ترين قسمت‌هاي بيني از آندوسكوپ استفاده مي‌كنيم.

  بعضي از بيماران هم بعد از عمل به‌دليل اينكه سوراخ بيني‌شان تنگ مي‌شود، تنفسشان مشكل خواهد شد؛اين‌طور نيست؟
  بله، براي همين ما به متقاضيان هشدار مي‌دهيم كه هيچ وقت تقاضاي كوچك كردن سوراخ بيني را نكنند چون اين يك مسئله غيرقابل برگشت است و اگر به اين دليل مشكل تنفسي ايجاد شود، رفع آن جزء مشكل‌ترين جراحي‌هاست. اما يكي از مسائلي هم كه قبل از عمل بايد به آن دقت كنيم اين است كه برخي بيماران شاخك‌هاي داخل بيني‌ بزرگي دارند كه ممكن است لازم باشد كارهايي روي اين شاخك‌ها انجام شود؛ البته در روش‌هاي قديمي اين شاخك‌ها برداشته مي‌شد كه اين روش ديگر منسوخ شده است و اين شاخك‌ها به‌طور كامل از بيني خارج نمي‌شود.

  چرا؟
  چون اين كار با فيزيولوژي طبيعي بدن منافات دارد. امروزه با روش‌هاي جديد مثل استفاده از امواج راديوفركانس يا ليزر يا روش‌هايي كه در آنها سعي شود تمام مخاط روي شاخك تا حد ممكن حفظ شود، استفاده مي‌كنيم. اين كار باعث حفظ آناتومي بيني خواهد شد. اما يكي از علل شايع مشكلات تنفسي بعد از جراحي تنگي دريچه داخلي بيني است كه اين يكي از بدترين عوارض جراحي بيني است.

  خب بيمار چطور بايد متوجه اين تنگي دريچه شود؟
  اگر شما انگشتان را در قسمت پايين بافت نرم بيني گذاشته و فشار بدهيد، متوجه اين حالت مي‌شويد. بنابراين اين تنگي يك عارضه وخيم تنفسي در جراحي‌هاي بيني است.

  دريچه داخلي در فاصله كوتاهي بعد از سوراخ بيني و در داخل آن قرار دارد و علت اينكه ممكن است اين دريچه بعد از جراحي تنگ شود، به خاطر برداشتن بيش از حد بافت‌هاي بيني و پايين آوردن بيش از حد ارتفاع پشت بيني است؛ يعني كساني كه مي‌خواهند بيني‌شان پايين برود يا قوس پيدا كند، بايد بدانند كه اين درخواست به هيچ وجه صحيح نيست. چون وقتي بيني از حدي ارتفاعش پايين بيايد، اين اتفاق باعث صدمه رساندن به دريچه داخلي بيني شده و از نقاطي قطع خواهد شد.

  با اين حال از چه روشي‌ براي رفع اين عارضه استفاده مي‌كنيد؟
  ما براي جبران اين عارضه ناچار به استفاده از پيوندهايي هستيم كه از قسمت‌هايي ديگر بايد برداشته شوند؛ مثل غضروف گوش و يا دنده كه همين كار عمل را پيچيده و مشكل مي‌كند. اينها همه عوارض عملكردي جراحي پلاستيك بودند.

  با اين حال برخي عوارض جراحي پلاستيك نيز مربوط به عوارض زيبايي هستند. در مورد اين عوارض هم توضيح مي‌دهيد؟
  يكي از اين عوارض برداشتن بيش از حد قوز استخواني و يا غضروفي است كه باعث مي‌شود بيني حالت زيني شكل و يا قوس زشتي پيدا كند. چون وقتي بيني بيش از حد كوچك شد، تناسب خود را با قسمت‌هاي ديگر صورت از دست مي‌دهد.

  در حالي كه هدف از جراحي زيبايي ايجاد تناسب است؛ نه؟
  دقيقا همين‌طور است.

  و عوارض ديگر؟
  از عوارض ديگر جراحي زيبايي انحراف بيني است. يعني اگر انحراف داخل بيني را اصلاح نكنيم، در ظاهر بيني هم اين انحراف خود را نشان مي‌دهد. مسئله ديگر اين است كه افرادي كه بافت‌هاي اسكلتي در آنها برداشته مي‌شود، بيني آنها دوقسمتي مي‌شود.

  یعني قسمت بالا و پايين بيني از هم جدا شده و حالتي مثل 8 پيدا مي‌كند. علت ايجاد اين حالت 8 مانند ايجاد شكاف بين اسكلت غضروفي و اسكلت استخواني بيني است. بيشتر بيماراني كه اين حالت را دارند در داخل بيني هم مشكلات تنفسي را تجربه مي‌كنند. چون فرو رفتگي 8‌مانند منجر به تنگ شدن دريچه داخلي بيني هم مي‌شود. در اين جراحي‌ها هم بايد سعي شود تا حد ممكن اتصالات بين قسمت غضروفي و استخواني اسكلت حفظ شود. در غيراين صورت باز هم نياز به پيوند است.

  آقاي دكتر از ديگر عوارض زيبايي هم بالا رفتن بيش از حد نوك بيني است؛چيزي كه خيلي از متقاضيان جراحي بيني به آن اصرار دارند.
  دقيقا همين است. اگر بيني زياده از حد كوچك و كوتاه شود، اين حالت به‌وجود مي‌آيد. در بعضي از افراد آنقدر ممكن است نوك بيني بالا رود كه حالت خوكي شكل پيدا كند و تناسب بيني با صورت به هم بخورد.

  خب شما به تمام اين عوارض اشاره كرديد؛ با اين حال مي‌توان گفت چند درصد از بيماران جراحي پلاستيك با توجه به اين عوارض مجددا براي جراحي ترميمي مراجعه مي‌كنند؟
  ببينيد، درصد بيماراني كه براي عمل مجدد مراجعه مي‌كنند با ميزان تجربه و دانش جراح نسبت مهمي دارد. اين نسبت ممكن است از درصدهاي پايين؛ يعني زير 5 درصد متغير باشد تا بالاي 50 درصد. در جراحان مختلف و در مراكز مختلف نيز اين نسبت متفاوت است. ولي حالت متعادل نسبت زير 5 درصد است اما به‌دليل اينكه طيف جراحاني كه جراحي بيني انجام مي‌دهند، با تجربه‌ها و مهارت‌هاي مختلف است، نسبت‌هاي بالاي 50 درصد هم در خيلي از مواقع وجود دارد.

  سؤال آخر، براي پايين آوردن اين مراجعات مكرر چكار بايد كرد؟
  براي پايين آوردن مراجعات مكرر بيماران 2 قدم مهم بايد برداشته شود؛ يكي آگاهي دادن به مردم در مورد عوارض اين جراحي‌ها و اينكه در تصميم خود براي جراحي پلاستيك دقت كنند. بعد از تصميم گرفتن نيز در انتخاب جراح وسواس زيادي به خرج دهند. چون اين جراحي فقط يك بار امكان دارد كه خوب انجام شود در غيراين صورت جبران مشكلات در مراجعات بعدي سخت‌تر خواهد شد. مسئله دوم اين است كه پزشكان هم بايد در اين ميان سطح دانش و روش‌هاي به‌روز و كم‌عارضه را بشناسند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر سيد هادي صميمي اردستاني

  اختلالات تنفسي، شايع ترين اختلال عملکردي پس از جراحي بيني است مهمترين اقدام براي کاهش اين اختلال، آشنايي جراح با ساختار داخلي بيني است که آندوسکوپ براي ارزيابي داخلي بيني ابزاري مناسب است. در مواردي مشاهده شده که فرد پس از عمل جراحي زيبايي به دليل اختلال در تنفس مراجعه مي کند که پس از بررسي با آندوسکوپ مشخص مي شود، قبل از عمل جراحي، بيني وي داراي پوليپ بوده و جراح بي توجه به پوليپ درون بيني، نسبت به عمل رينوپلاستي اقدام کرده است. اين در حاليست که بسياري از مشکلات درون بيني از جمله پوليپ حين عمل زيبايي قابل درمان است.

  آیا بعد از عمل جراحی بینی ممکن است مشکل تنفسی پیدا کنیم ؟
  غالباً امروزه عمل جراحی رینوپلاستی باید به صورت کاربردی و یا به عبارتی به صورت فیزیولوژیک انجام گردد.

  در اعمال جراحی متدهای قدیم، روش تخریبی بود بدین معنا که قسمت اعظم غضروفها در آورده می شد و نیز استخوانهای بالای بینی شدیداً شکسته و خرد می شد اما امروز اعتقاد آن است که میزان برداشت غضروفها باید حداقل باشد و بیشتر سعی می گردد با بخیه کردن و شکل دادن به غضروفها آنها را از لحاظ عملکردی بهبود دهیم.

  در اعمال تخریبی غالباً پره ها به داخل فرو رفته و هنگام تنفس حتی صدا دار خواهد بود که متاسفانه درمان این عوارض هم بسیار مشکل است.

  دفعاتی که می توان اعمال جراحی بینی انجام داد محدودیت دارد ؟
  خیر. اما مطمئناً هر چه بینی دفعات زیادتری عمل گردد احتمال عارضه زیادتر خواهد بود. اما این بدان معنا نیست که نباید در صورت وجود مشکل عملهای بعدی را انجام داد. چرا که انجام عمل با دقت، با حوصله و تکنیک مناسب می تواند نتایج قبلی را بهبود دهد.

  آیا تکنیک عمل جراحی باز بهتر است یا بسته ؟
  امروزه دو متد جهت جراحی بینی به صورت کلی انجام می پذیرد : باز و یا بسته.
  هر کدام از این دو دارای مزایا و معایبی است. در تکنیک بسته طول زمان عمل کمتر بوده و ورم بعد عمل هم زودتر از بین می رود. اما عیب عمده آن عدم توانایی دستکاری زیر دید مستقیم و نیز وسعت کمتر دستکاری و تغییر شکل روی نوک بینی است.

  اما در متد باز گر چه که عمل طولانی تر خواهد بود اما آن قابلیت را دارد که همه چیز را زیر دید مستقیم ببینیم و نیز امکان بخیه غضروف، تغییر شکل آنها و نیز پیوند غضروفی را فراهم خواهد نمود.

  ضمن آنکه در دستکاری های نیازمند تغییر فرم ناحیه نوک بینی روش باز ارجح خواهد بود چرا که اتفاقاتی که حین عمل جراحی اول رخ داده است را دقیق تر می توان بررسی کرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت