جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 1 از 1 مجموع

موضوع: کم‌کاری تیرویید یا هیپوتیرویدیسم

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کم‌کاری تیرویید یا هیپوتیرویدیسم

  دکتر آویده مطمئن‌فر

  کم‌کاری تیرویید بیماری است که مشخصه آن تولید کم و غیرطبیعی هورمون تیرویید است. بسیاری از اختلالات به طور مستقیم یا غیرمستقیم از کم کاری تیرویید نتیجه می‌گیرد. از آن جا که هورمون‌های تیرویید رشد، توسعه، و بسیاری از فرایندهای سلولی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، هورمون‌های تیرویید ناکافی پی آمدهای گسترده‍ای برای بدن دارد. کم‌کاری تیرویید یک بیماری بسیار شایع است. تخمین زده می‌شود که سه تا پنج درصد از جمعیت به نوعی به کم کاری تیرویید مبتلا هستند. این عارضه در زنان نسبت به مردان شایع تر است و بروز آن با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد.

  هورمون‌های تیرویید توسط غده تیرویید تولید می‌شوند. این غده در قسمت پایین گردن، زیر سیب آدم واقع شده است. این غده به دور نای به شکل یک پروانه، از دو بال که توسط بخش میانی متصل هستند تشکیل شده است.

  غده تیرویید با استفاده از ید که بیش‌تر از طریق رژیم غذایی در غذاهایی مانند غذاهای دریایی، نان و نمک در دست‌رس است، هورمون‌های تیروییدی را تولید می‌کند. تیروکسینT4 که برای ۹۹ درصد و T3 ترییودتیرونین برای یک درصد از هورمون‌های تیرویید حاضر در خون به حساب می‌آیند، مهم‌ترین هورمون‌های تیرویید هستند. با این حال، هورمونی که از نظر بیولوژیک بیش‌ترین فعالیت را دارد T3 ترییودتیرونین است و حتا هنگامی که تیروکسین T4 از غده تیرویید در خون رها می‌شود مقدار زیادی از آن به T3 ترییودتیرونین تبدیل می‌شود و بر سوخت و ساز سلولی تاثیر می‌گذارد.

  تیرویید خود توسط غده هیپوفیز، غده دیگری که در مغز قرارگرفته است تنظیم می‌شود. درعوض، بخشی از فعالیت‌های هیپوفیزاز طریق اثر فیدبک هورمون تیرویید بر غده هیپوفیز و توسط غده دیگری به نام هیپوتالاموس تنظیم می‌شود.

  هیپوتالاموس، هورمونی به نام هورمون آزاد کننده تیروتروپین (TRH) ترشح می‌کند که سیگنالی به هیپوفیز می‌فرستد و آن را به انتشار هورمون محرک تیرویید (TSH) تحریک می‌کند. به نوبه خود، هورمون محرک تیرویید TSH نیز سیگنالی را به تیرویید می‌فرستد و آن را به انتشار هورمون‌های تیرویید تحریک می‌کند. اگر اختلالی در هر یک از این سطوح رخ دهد، اختلال تولید هورمون‌های تیرویید ممکن است به کمبود هورمون‌های تیرویید یعنی هیپوتیروییدیسم منجر شود.

  تیروییدیت هاشیموتو، تیروییدیت لنفوسیتی که ممکن است پس از پرکاری تیرویید رخ دهد، تخریب تیرویید بوسیله ید رادیواکتیو یا جراحی، بیماری هیپوفیز یا هیپوتالاموس، داروها، اثرات کمبود شدید ید، از مهم‌ترین علل شایع کم‌کاری تیرویید در بزرگ‌سالان به شمار می‌روند

  میزان تولید هورمون‌های تیرویید نیز توسط غده هیپوفیز، کنترل می‌شود. اگر مقدار کافی از هورمون تیرویید در خون برای عمل کرد طبیعی بدن درگردش باشد، TSH هورمون محرک تیرویید بیش‌تری توسط غده هیپوفیز در تلاش برای تحریک بیش تر تولید هورمون‌های تیرویید آزاد می‌شود. در مقابل، هنگامی که مقدار بیش از حد هورمون تیرویید در گردش خون وجود دارد، سطح هورمون محرک تیرویید TSH توسط هیپوفیز برای کاهش تولید هورمون‌های تیرویید کاهش می‌یابد. در افراد مبتلا به کم‌کاری تیرویید، سطح هورمون‌های تیرویید در گردش خون به طور مداوم پایین است.

  تیروییدیت هاشیموتو Hashimoto، تیروییدیت لنفوسیتی که ممکن است پس از پرکاری تیرویید رخ دهد، تخریب تیرویید بوسیله ید رادیواکتیو یا جراحی، بیماری هیپوفیز یا هیپوتالاموس، داروها، اثرات کمبود شدید ید، از مهم ترین علل شایع کم کاری تیرویید در بزرگ سالان به شمار می‌روند.

  شایع‌ترین علت کم‌کاری تیرویید، بیماری ارثی تیروییدیت هاشیموتو است. این وضعیت به نام دکتر هاکارو هاشیموتو Dr. Hakaru Hashimoto که برای اولین بار آن را در سال ۱۹۱۲ توصیف کرد نام‌گذاری شده است. در این وضعیت، غده تیرویید معمولن بزرگ شده ـ وضعیتی که گواتر نامیده می‌شود ـ و توانایی آن برای ساخت هورمون‌های تیرویید کاهش یافته است. تیروییدیت هاشیموتو بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت تیرویید حمله می‌کند. اعتقاد بر این است که این وضعیت علت ژنتیک دارد. این به این معنی است که تمایل به توسعه تیروییدیت هاشیموتو می‌تواند در خانواده وجود داشته باشد. هاشیموتو پنج تا ۱۰ برابر در زنان شایع تر است. نمونه خون بیماران مبتلا به این بیماری افزایش آنتی بادی ها به آنزیم تیرویید پراکسیداز را آشکار می‌کند. از آنجا که بیماری‌های خود ایمنی ممکن است منشا مشترکی داشته باشند، این امری غیرمعمول نیست که یک بیمار مبتلا به تیروییدیت هاشیموتو، به یک یا چند بیماری‌های خودایمنی دیگر مانند دیابت و یا کم خونی خطرناک با کمبود ویتامین B12 نیز مبتلا باشد. هاشیموتو را می‌توان با تشخیص آنتی بادی ضد TPO در خون و یا با انجام اسکن تیرویید شناسایی کرد.

  تیروییدیت لنفوسیتی، التهاب غده تیرویید است هنگامی که التهاب ناشی از حمله یک نوع خاص سلول‌های سفید خون موسوم به لنفوسیت باشد. این وضعیت به خصوص پس از حاملگی اتفاق می‌افتد و در واقع می‌تواند هشت درصد از زنان را بعد از زایمان تحت تاثیر قرار دهد. معمولن یک فاز هایپرتیروییدی که در آن مقادیر بیش از حد هورمون تیرویید از غده ملتهب ترشح می‌شود توسط فاز هیپوتیروییدی که می‌تواند شش ماه به طول انجامد ادامه پیدا می‌کند. اکثر زنان مبتلا در نهایت به عمل کرد طبیعی تیرویید باز می‌گردند، اگر چه امکان اینکه هیپوتیروییدی باقی بماند وجود دارد.

  اگر به هر دلیلی غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس قادر به سیگنال دادن به تیرویید و تحریک آن به تولید هورمون تیروییدی نباشند، سطح تیروکسینT4 و T3 ترییودتیرونین در گردش خون ممکن است در نتیجه کاهش یابد، حتا اگر غده تیرویید خود به تنهایی عمل کرد طبیعی داشته باشد. اگر این نقص از بیماری هیپوفیز ایجاد شده باشد، بیماری کم کاری یا هیپوتیروییدی ثانویه نامیده می‌شود. اگر این نقص به علت بیماری هیپوتالاموس باشد، بیماری کم کاری یا هیپوتیروییدی ثالث نامیده می‌شود.

  هیپوفیز می‌تواند پس از عمل جراحی مغز و یا با کاهش عرضه خون به منطقه هیپوفیز، آسیب ببیند. در این موارد، تولید هورمون محرک تیرویید TSH که توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود کافی نیست و سطح هورمون محرک تیرویید TSH در خون پایین است و هیپوتیروییدی نتیجه این خواهد بود که غده تیرویید دیگر توسط هورمون محرک تیرویید TSH هیپوفیز تحریک نمی‌شود. این شکل کم کاری تیرویید می‌تواند، بنابراین، از کم کاری تیرویید که توسط بیماری غده تیرویید ایجاد می‌شود متمایز باشد زیرا که در آن سطح هورمون محرک تیرویید TSH بالا نشان دهنده تلاش غده هیپوفیز به تشویق غده تیرویید برای تولید هورمون تیروییدی است. معمولن، کم کاری تیرویید ناشی از آسیب غده هیپوفیز در ارتباط با کمبود هورمون‌های دیگر رخ می‌دهد، زیرا هیپوفیز تنظیم فرآیندهای دیگری از قبیل رشد، تولید مثل و عمل کرد غده آدرنال را نیز به عهده دارد.  داروهایی برای درمان پرکاری تیرویید استفاده می‌شود، در واقع ممکن است باعث کم کاری تیرویید شود. هم‌چنین داروهایی که حاوی مقدار زیادی ید هستند، می‌تواند باعث تغییر عمل کرد تیرویید و سطوح پایین هورمون تیرویید در خون شود.

  علایم کم‌کاری تیرویید اغلب نامحسوس هستند، به این معنی که آن‌ها می‌توانند نشانه‌های بسیاری از شرایط دیگر به حساب بیایند و اغلب به افزایش سن نسبت داده می‌شوند. بیماران مبتلا به کم کاری تیرویید خفیف ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشند. علایم عمومن با پیشرفت بیماری بیش تر آشکار می‌شوند زیرا اکثریت این شکایت ها مربوط به کند شدن سوخت و ساز بدن است. خستگی، افسردگی، افزایش وزن متوسط، عدم تحمل سرما، خواب آلودگی بیش از حد، خشک شدن و ریزش مو، یبوست، گرفتگی عضلانی، خشکی پوست، افزایش سطح کلسترول، درد مبهم، تورم پاها، و کاهش تمرکز فکری از علایم کم کاری تیرویید به حساب می‌آیند. با پیشرفت این بیماری، ممکن است پف اطراف چشم، کاهش ضربان قلب، افت دمای بدن، و نارسایی قلبی بوجود بیاید. در عمیق‌ترین شکل آن، کم کاری شدید تیرویید ممکن است به کمای میکسدما myxedema منجر شود و زندگی را تهدید کند. با یک تشخیص مناسب، کم کاری تیرویید می‌تواند به راحتی و به طور کامل با جای‌گزینی هورمون تیرویید درمان شود. ولی کم کاری تیرویید درمان نشده می‌تواند به بزرگ شدن قلب یعنی کاردیومیوپاتی، بدتر شدن نارسایی قلبی، و تجمع مایع در اطراف ریه‌ها منجر شود
  فایل پیوست فایل پیوست
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت