رييس مركز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت اعلام كرد:
غربالگري زردي و كم شنوايي نوزادان ايراني

اجباري شدن غربالگري كم كاري مادرزادي تيروييد در كشوررييس مركز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير خاص و پيوندي وزارت بهداشت، غربالگري زردي و كم شنوايي نوزادان را از برنامه‌هاي آتي اين وزارتخانه برشمرد و افزود: همچنين اجباري شدن غربالگري كم كاري مادرزادي تيروييد به همراه تحت پوشش بيمه قرار گرفتن و تامين هزينه‌هاي غربالگري كم كاري مادرزادي تيروييد از ديگر برنامه‌هاي اين مركز است.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر آقاجاني در جشنواره اطلاع‌رساني تيروييد كه در آخرين روز از هفته جهاني تيروييد شب گذشته در تالار حركت برگزار شد، با اشاره به اجباري شدن ارسال هر نمونه گرفته شده از بدن به پاتولوژي براي شناسايي نمونه، اظهار كرد: با حمايت قانوني مجلس شوراي اسلامي هم اكنون نظام ثبت سرطان هم در كشور ساماندهي شده است.

وي، با بيان اين كه در 20 سال گذشته كم كاري تيروييد در كشور شيوع فراواني داشته است، افزود: به طور مثال 90 درصد دانش‌آموزان مدارس شهريار تهران به گواتر مبتلا بودند كه امروزه با توليد و توزيع نمك يد‌دار شيوع گواتر به 5 درصد رسيده است.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير خاص و پيوندي وزارت بهداشت، با اشاره به ارتقاء دانش پزشكان و پيراپزشكان درباره بيماري‌هاي تيروييد و عوارض ناشي از آن با هدف ارتقاء كيفي كنترل بيماري‌هاي تيروييدي افزود: هورمون‌هاي تيروييدي در دوران بارداري و نوزادي در شكل گيري ساختار مغزي نقش بسزايي دارد، از اين رو شناسايي به موقع كم كاري تيروييد در مادران باردار و نوزادان اهميت ويژه‌اي دارد.

دكتر آقاجاني، به انجام تحقيقات كاربردي در كشور براي پيشگيري اوليه ثانويه و ثالثيه اشاره كرد و يادآور شد: براي سنجش و ارزيابي ميزان دريافت مناسب يد نظارت‌هاي مستمري در حال انجام است.

وي، با بيان اين كه در هفته اطلاع‌رساني تيروييد آموزش‌ها به شيوه‌هاي گوناگون نظير چاپ پوستر، پمفلت، برگزاري جشنواره فرهنگي ويژه خانواده‌ها، اطلاع‌رساني ويژه پزشكان و پيراپزشكان انجام گرفت، گفت: تشخيص به موقع كم كاري مادرزادي تيروييد در نوزادان درمان مؤثري را به همراه دارد.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير خاص و پيوندي وزارت بهداشت، به آغاز برنامه‌ غربالگري كم كاري مادرزادي تيروييد نوزادان اشاره كرد و افزود: در اين برنامه از هر نوزاد در روز سوم تا پنجم پس از تولد، براي سنجش ميزان هورمون محرك تيروييد (tsh)، نمونه خون پاشنه پا گرفته مي‌شود و در صورت مثبت بودن نتايج آزمايش، نوزاد براي انجام آزمايش‌هاي تكميلي‌تر (گرفتن نمونه خون وريدي) فرا خوانده مي‌شود.

دكتر آقاجاني، عقب ماندگي ذهني و مشكلات جسمي و شنوايي را از عوارض كم كاري مادرزادي تيروييد در نوزادان برشمرد و افزود: اين برنامه بستر مناسبي براي غربالگري ساير بيماري‌هاي شايع كشور شد.

وي، با تاكيد بر ضرورت آموزش مادران پيش از بارداري و تولد براي رعايت رژيم غذايي حاوي يد در ادامه افزود: از دستاوردهاي اجراي برنامه غربالگري كم كاري مادرزادي تيروييد در نوزادان، شناسايي 6 هزار و 267 نوزاد مبتلا به كم كاري مادرزادي تيروييد اعم از گذرا و دائم از ميان دو ميليون و 869 هزار و 951 نوزاد بوده است.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير خاص و پيوندي وزارت بهداشت، با بيان اين كه از اين تعداد نوزاد غربالگري شده 49 درصد دختر و 51 درصد پسر بوده‌اند، گفت: 4 درصد از آنان براي انجام تست‌هاي تكميلي‌تر فراخوانده شدند.

دكتر آقاجاني، ميزان پوشش برنامه غربالگري را بيش از 90 درصد برشمرد و افزود: از دستاوردهاي مهم برنامه افزودن يد به نمك طعام كشور، اضافه شدن 60 ميليون واحد به iq (ضريب هوشي) ايرانيان بود.

وي، افزايش همكاري مردم با مراكز درماني و پزشكان را منوط به افزايش اطلاعات و دانش عمومي آنان دانست و گفت: در دنياي كنوني كه بيماري‌هاي واگيردار به راحتي از طريق تجويز واكسن كنترل مي‌شوند كنترل بيماري‌هاي غير واگير به علت ضرورت وجود اطلاعات كافي و انگيزه سخت‌تر است.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير خاص و پيوندي وزارت بهداشت، برخورد با بيماري‌هاي غيرواگير را به لحاظ مزمن بودن پيچيده‌تر برشمرد و افزود: از اين رو افزون بر هماهنگي كامل و تلاش مضاعف براي مبارزه با اين بيماري‌ها بسيج همگاني براي اطلاع‌رساني مناسب الزامي است.

گفتني است، 25مي‌ مصادف با 4 خرداد با تاييد سازمان ملل متحد به نام روز جهاني «تيروييد» نام گذاري شد كه استقبال كشورهاي اروپايي، آمريكاي شمالي، استراليا و ژاپن را به همراه داشته است ايران نيز امسال براي نخستين بار ضمن گرامي داشت اين روز، هفته اطلاع‌رساني تيروييد را ويژه خانواده‌ها، پزشكان و پيراپزشكان برگزار كرد.