دکتر محمد اسلامي/رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت
موارد ممنوعيت روش هاي ضد بارداري در زنان

يکي از دلايلي که بعضي‌ زنان براي استفاده‌نكردن يا محدوديت در استفاده از روش‌هاي پيشگيري از بارداري بيان مي‌کنند، مبتلا بودن به نوعي بيماري است...

درست است که بعضي از بيماري‌ها محدوديت‌هايي را در استفاده از روش‌هاي پيشگيري ايجاد مي‌کنند اما بايد اين بيماري‌ها را پزشک متخصص تشخيص دهد. در اين مطلب محدوديت‌هايي که در روش‌هاي پيشگيري براي زنان وجود دارد، بيان شده است:

• موارد منع مصرف قرص ضدبارداري: 1- خانمي که درد قلبي شناخته شده يا سابقه آن را دارد، بهتر است قرص مصرف نکند چون مشکلش تشديد مي‌شود. 2- کساني که سردردهاي عروقي مانند ميگرن دارند (پزشك متخصص بايد ميگرن را تشخيص داده باشد، نه خود فرد) 3- مبتلايان به بيماري دريچه‌اي قلب که مشکلشان در حال پيشرفت است. 4- افرادي که در مقطعي از زمان دچار عفونت قلبي (اندوکارديت) و تحت درمان و بستري بوده‌اند. 5- خانم‌هايي که به هر دليلي برايشان داروهاي ضدانعقادي تجويز شده است. 6- خانم‌هايي که سابقه تشکيل لخته در عروق بدن دارند. 7- خانم‌هاي سيگاري، به دليل ريسک بالاي ابتلا به بيماري قلبي.

• موارد منع مصرف آمپول‌هاي 3 ماهه: موارد منع اين آمپول‌ها تقريبا با قرص ضدبارداري مشترک است. 1- بيماران قلبي‌اي که اختلال شديد انعقاد دارند. 2- كساني كه اين 4 مشخصه را با هم دارند؛ سن بالاي 45 سال، فشارخون بيش از 16، ابتلا به ديابت و سيگاري. 3- افرادي كه سکته مغزي کرده‌اند يا مشکلات قلبي- عروقي شديد دارند. بديهي است بهترين روش در اين موارد، استفاده همسر از کاندوم است.

• موارد ممنوعيت آي‌يودي: فقط کساني که اختلال انعقادي دارند، حتي نتايج تحقيقات نشان داده براي بيماران مبتلا به بيماري‌هاي دريچه‌ قلب که قبلا گفته مي‌شد آي‌يودي برايشان مناسب نيست، منعي وجود ندارد.

• موارد منع مصرف قرص‌هاي دوران شيردهي: کساني که در حال حاضر وجود لخته خون در عروقشان تشخيص داده شده (مثلا مبتلا به dvt يا لخته در عروق عمقي پا هستند) بهتر است از قرص‌هاي دوران شيردهي استفاده نکنند. همان‌طور که مي‌دانيد اين قرص‌ها از حدود 40 روز پس از زايمان تا 6 ماهگي که مادر به نوزاد شير مي‌دهد، بهترين روش پيشگيري از بارداري هستند ولي اگر خانمي مدت‌ها قبل به dvt مبتلا بوده است، شامل اين منع مصرف نمي‌شود و مي‌تواند از قرص مخصوص دوران شيردهي استفاده كند.

• موارد ممنوعيت بستن لوله‌ها: هيچ مورد منعي، براي اين کار در بيماران قلبي نداريم و فقط خانم‌هايي که دو شرط زير را به تنهايي يا با هم دارند، بهتر است کمي صبر کنند: 1- درگذشته خيلي نزديک، مشکلي مانند سکته قلبي يا مساله حادي در 3 ماهه گذشته داشته‌اند و 2- پزشک وجود لخته در عروق يا آمبولي ريوي را تشخيص داده باشد.