جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 9 از 9 مجموع

موضوع: شيردهي - جلوگیری از بارداری

رودابه آفلاین است تازه وارد

پیشفرض شيردهي - جلوگیری از بارداری

با سلام!
    من در حال حاضر يك پسر پنج ماه و نيمه دارم كه از شير خودم تغذيه ميكند.از بعد از زايمان تا كنون هم پريود نشده ام.
    آيا در حال حاضر هم احتمال بارداري من هست و بايد جلوگيري كنم؟ پريود من كي به وضعيت عادي بر ميگردد؟
    كداميك از روشها براي من مناسبتر است؟(من 34 ساله و از نظر جسمي كاملا سالم هستم)پيشاپيش ممنونم

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض Re: شيردهي و بارداري

معمولا گفته میشه که تا 40 روز بعد از زایمان تخمک گذاری شروع نمیشه...
    بعد از 40 روز اگر قائده نمیشوید... مشخص نیست که تخمک گذاری اتفاق می افته یا نه...
    شروع پریود های شما زیاد طول نمیکشه... و فعلا زوده ه دنبال مسائل دیگه باشید.برگشت قاعدگی در زنان مختلف، متفاوت است. این زمان ممکن است از 6 هفته تا یک سال پس از زایمان متغییر باشد. مادرانی که نوزاد خود را شیر می‌دهند دیرتر قاعده می‌شوند ولی اکثر مادران در ماه پنجم یا ششم بعد از زایمان قاعده خواهند شد.

تا 6 ماه استفاده از قرص شیردهی مناسب شما خواهد بود... بعد از 6 ماه... تا وقتی به بچه شیر می دهید همه روشها مناسب
    است به جز قرص های جلوگیری عادی

رودابه آفلاین است تازه وارد

پیشفرض

دوباره سلام!
    در حال حاضر فرزند من هفت ماهه است و پريود من هنوز آغاز نشده. مدتيه حسهاي خاصي مثل اوايل بارداري دارم(حركات جزيي رحم .دل دردهاي خفيف...) كه منو نگران كرده اند.
    آيا تستهاي خانگي(بيبي چك) و آزمايشگاهي بارداري با وجود عدم شروع پريود براي من اعتبار دارند يا نه؟

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

نقل قول ارسالی توسط رودابه
    دوباره سلام!
    در حال حاضر فرزند من هفت ماهه است و پريود من هنوز آغاز نشده. مدتيه حسهاي خاصي مثل اوايل بارداري دارم(حركات جزيي رحم .دل دردهاي خفيف...) كه منو نگران كرده اند.
    آيا تستهاي خانگي(بيبي چك) و آزمايشگاهي بارداري با وجود عدم شروع پريود براي من اعتبار دارند يا نه؟
    انجام دادن تست ضرری نداره... اما به احتمال زیاد منفی خواهد شد برای اینکه شواهد تخمک گذاری دیده نمیشه...اون مسائلی که باعث نگرانی شما شده چندان قابل اعتماد برای شک به تشکیل نطفه نیست...

mahdi20022 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض

سلام
    همسر من در ماه اول شیردهی میباشد وهنوز لکه بینیهای زایمان را دارد ایا احتمال بارداری مجدد وجود دارد یا نه وایا تخمک گذاری دارد یا نه ونیاز به جلوگیریهست با تشکر

موقعیت
    Tehran

پیشفرض

به این زودی که امکان بارداری مجدد وجود ندارد

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

عدم تأثير بارداري مجدد در دوران شيردهي بر عاقبت بارداري

نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد: حاملگي مجدد در دوران شيردهي تأثير منفي بر عاقبت بارداري ندارد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا - منطقه علوم پزشکي تهران، حدود 30 درصد از حاملگي‌ها در کشورهاي در حال توسعه ناخواسته و فاقد برنامه‌ريزي هستند.

به طور دقيق مشخص نيست که تغذيه نوزاد از شير مادر حامله تا چه حد بر طول حاملگي اثر مي‌گذارد. در اين شرايط هورمون‌ها به ويژه هورمون اکسي توسين مي تواند باعث انقباض رحم حامله و زايمان زودرس شود.

در يك بررسي كه توسط فرح مادرشاهيان عضو گروه پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي بيرجند با هدف تعيين اثر تغذيه از شير مادر در طي بارداري مجدد و تأثير آن بر عاقبت حاملگي انجام شد، 80 زن که در دوران شيردهي حامله شده بودند به عنوان گروه مورد و 260زن باردار غير شيرده به عنوان گروه شاهد وارد بررسي شدند.

اطلاعات مربوط به وزن نوزاد، تغذيه دوران بارداري و عاقبت حاملگي طي پرسشنامه هايي بدست آمد.

نتايج آماري مطالعه نشان مي دهد وزن نوزادان در دو گروه با هم اختلاف معناداري نداشت در مورد عاقبت حاملگي در گروه مورد 73 نفر زايمان طبيعي و سزارين داشتند و 7 نفر سقط و مرده زايي داشتند. در گروه شاهد نيز 246 نفر زايمان طبيعي و سزارين داشتند و براي 14 نفر سقط و مرده‌زايي پيش آمد که از لحاظ آماري اختلاف معني داري در دو گروه مشاهده نشد.

يافته‌هاي نهايي اين مطالعه حاکي است: حاملگي مجدد در دوران شيردهي اثر سويي بر عاقبت بارداري ندارد.

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض جلوگیری از بارداری در دوران شيردهی

اعتقاد بسياري از زنان جامعه برآن است كه چون قاعدگي آنهاپس از زايمان قطع شده است يا اينكه چون دردوران شيردهي هستند، فعلاامكان باردارشدن آنها وجود ندارد ودرمقاربتهاي خود نيازي به استفاده از روشهاي جلوگيري از بارداري ندارند. اگر چه اين ديدگاه به طور كلي اشتباه نيست و پايه علمي نيز دارد اما موارد زيادي از خانمها به اين دليل كه از جزئيات و شرايط كاربرد اين روش اطلاع كافي نداشته اند متاسفانه دچار بارداري ناخواسته شده و مشكلات جدي براي آنها و كودكان آنها ايجاد شده است . لذا براي استفاده صحيح از اين روش رعايت نكات زير لازم و ضروري مي باشد :

اين روش كه به نام قطع قاعدگي در دوران شير دهي ياlam شناخته مي شود جزو روشهاي طبيعي جلوگيري از بارداري مي باشد كه درآن از وقفه اي كه بعد از زايمان در تخمك گذاري ايجاد مي شود استفاده شده و به عنوان يك روش جلوگيري از بارداري بكار برده مي شود.اما بايد دقت نمود كه هميشه و همه زناني كه زايمان كرده اند قادر به استفاده از اين روش نمي باشند و فقط در موارد زيراستفاده ازاين روش جهت جلوگيري از بارداري توصيه مي گردد:

1- زناني مي توانند ازاين روش استفاده كنند كه به نوزاد خود شيردهي از پستان داشته باشند و اگر نوزاد با شير خشك تغذيه شود و مادر شير دهي نداشته باشد اين روش موثر نخواهد بود . زيرا زنان غير شير ده ممكن است چندهفته پس از زايمان تخمك گذاري آنها مجددا شروع شده باشد اما قاعدگي مادر مانند هميشه وآنطوري انتظار داشته است اتفاق نيافتد لذا اگر زوجين در چنين شرايطي نزديكي داشته باشند امكان بارداري مجدد خانم وجود دارد.

2- مادر بايد حداقل 10-8 بار در يك شبانه روز كودك خود رابه طور موثر وكامل شير بدهد به طوريكه هر نوبت شير دهي 15-20 دقيقه به طول بينجامد. و اگر مادر كمتر از اين ميزان شيردهي داشته باشد يا مدت زمان شير دهي كوتاه باشد وشير خوارنتواند مكيدن هاي عمقي وكامل داشته باشد امكان كم شدن تاثير روش وجود دارد.

3- مادر حتما در طول شب نيز به كودك خود شير بدهد.

4- فاصله بين دو نوبت شير دهي در طي روز نبايد بيش از چهارساعت و در طول شب نبايد بيش ازشش ساعت باشد . بنابراين مادرانيكه شاغل هستند و در طي ساعات كاري شير دهي ندارند بايد شير خود را درمحل كاربدوشند به صورتي كه سينه ها به خوبي تخليه شوند تا ازتاثيرروش كاسته نشود .

5- نوزاد حداقل 85 درصد از نياز تغذيه اي خود را از شير مادر بدست بياورد و اگر غذاي كمكي براي كودك آغاز گردد يا ازشير خشك در كنارشير مادراستفاده شود چون نوزاد كمتر شيرمادر را مصرف مي كند از موفقيت روش كاسته مي شود .

6- قاعدگي مادر پس از زايمان باز نگشته باشد .در صورتيكه مادر پس از زايمان دچار قاعدگي گردد به احتمال زياد تخمك گذاري نيز شروع شده و اين روش به هيچ عنوان قابل اطمينان نيست. ( براي اينكه مادر در تشخيص اينكه آيا قاعدگي وي شروع شده يا نه دچار اشتباه نشود بهتر است به مراكز بهداشتي درماني مراجعه كند تابا گرفتن شرح حال دقيق اطمينان لازم حاصل گردد)

7- هر زمانيكه كودك به سن شش ماهگي تمام برسد بايد مادر اين روش را ترك كند و سراغ روشهاي مطمئن تري برود چون بعد از شش ماه خود به خودميزان تاثير اين روش در حد زيادي كاهش مي يابد. بنابراين حتي اگر مادر بعد از شش ماهگي كودكش همچنان شير دهي كامل رانيز داشته باشد امكان موفقيت اين روش به اندازه ماههاي اول نيست.

در صورتيكه اين روش با در نظر گرفتن شرايطي كه در بالا ذكر گرديد به طور مستمر مورد استفاده قرار گيرد مي تواند تا حد زيادي از بارداري خانم جلوگيري كندو فقط به احتمال 2 درصد ممكن است طي شش ماه اول تولدعليرغم به كارگيري اين روش دچار بارداري ناخواسته شود .
    مادرانيكه در دوران پس از زايمان به سرمي برند علاوه بر روش قطع قاعدگي در شير دهي (lam)انتخاب هاي ديگري نيز دارند كه اين روشها عبارتند از :

1- كاندوم ( موفقيت 97درصدي )
    2- قرص لاينسترونول يا قرص دوران شير دهي( موفقيت99 درصدي)
    3- آمپول dmpa يا سه ماهه( موفقيت 7/99درصدي)
    4- اي يو دي( موفقيت2/99درصدي)

لذا توصيه ميشود كليه مادران تازه زايمان كرده به مراكز بهداشتي درماني مراجعه نمايند و با انجام يك مشاوره كامل و دقيق يك روش مطمئن جلوگيري از بارداري را براي خود انتخاب نمايندتا ازبارداري نا خواسته در اين دوران حساس ومهم جلوگيري كرده وبه حفظ سلامت خود و جامعه كمك نمايند.

دکتر اطهری

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض قرصهای پروژسترونی ( لایسترنول )

لایسترونول ، قرص پیشگیری از بارداری بوده که مادران شیرده تا ۶ ماه پس از زایمان می توانند از آ ن به منظور فوق استفاده نمایند . این قرص باید هر روز راّ س ساعت معینی خورده شود . در صورت مصرف صحیح این قرص همزمان با شیر دهی ۹۹% از حاملگی جلوگیری می کند .

*مزایای قرص لایسترنول :
    بر مقدار و کیفیت شیر مادر تاّ‌ثیر منفی ندارد .
    مدت زمان شیر دهی را افزایش می دهد.

*نحوه مصرف :
    در صورت قاعده نشدن مادر شیرده و تغذیه انحصاری شیر خوار با شیر مادر مصرف قرص ۶ هفته بعد از زایمان آ غاز خواهد شد .
    در صورت بازگشت قاعدگی و تغذیه انحصاری با شیر مادر ،‌مصرف قرص باید در ۵ روز اول قاعدگی و ترجیحاّ روز اول شروع شود .
    هر بلیستر دارای ۲۸ قرص بوده که باید هر شب یک عدد راّ س ساعت معینی خورده شود . شروع مصرف بسته بعدی قرص ، بلافاصله پس از پایان بسته قبلی است .
    دقت شود که : بین دو بسته قرص نباید هیچ فاصله زمانی وجود داشته باشد .

*فراموشی مصرف قرص شیردهی :
    فراموشی مصرف یک قرص تا ۳ ساعت مساّ له ای نبوده و ضمن خوردن قرص فراموش شده (‌تا ۳ ساعت ) برای خوردن قرصهای بعدی در ساعت مقرر تاّ کید می گردد .
    در صورتی که مصرف یک قرص بیش از ۳ ساعت به تاّ خیر افتد و یا خوردن یک قرص تا نوبت بعدی فراموش شود ، در هر زمان که به یاد آ‌ید قرص فراموش شده خورده خواهد شد ، ضمناّ تا ۲ روز هم از یک روش دیگر مانند کاندوم استفاده شود .
    در صورتی که مصرف ۲ قرص ( ۲ روز) فراموش شود بایدبه محض به یاد آوردن ، قرصهای فراموش شده یکجا خورده شده و مصرف بقیه قرصها ادامه یافته و تا ۷ روز از روش کمکی مثل کاندوم استفاده شود . در صورت داشتن نزدیکی محافظت نشده در این دو روز از روش اورژانسی پیشگیری استفاده شود . در صورت قاعده نشدن در مدت ۶-۴ هفته پس از فراموشی ،‌بررسی بارداری لازم است .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت