جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: روش های مکانیکی جلوگیری از بارداری (مقالات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض روش های مکانیکی جلوگیری از بارداری (مقالات)

  ● کاندوم مردانه
  کاندوم مردانه غلافی است که روی آلت نعوظ یافته پیش از دخول قرار می گیرد. و به وسیله ایجاد مانع در برابر عبور اسپرم از حاملگی پیشگیری می کند.
  کاندوم فقط می تواند یکبار استفاده شود. به بعضی از انواع آن ماده شیمیایی برای از بین بردن اسپرم اضافه شده است. اضافه نمودن این ماده اسپرم کش، از نظر علمی نشان نداده است که می تواند اثر مضاعفی در جلوگیری از بارداری نسبت به کاندوم تنها داشته باشد. از آنجا که این وسیله به عنوان یک مانع مکانیکی عمل می کند از تماس مستقیم با اسپرم، ترشحات تناسلی، عفونی و چرک و زخمهای تناسلی جلوگیری می کند.
  بیشتر کاندومها از سمغ لاتکس و درصد کمی از آنها از روده گوسفند (که به نام پوست گوسفندی خطاب می شوند) ساخته شده اند. کاندومهای ساخته شده از پلاستیکی به نام
  پلی اورتان از سال ۱۹۹۴ در آمریکا به فروش می رسند.
  کاندومهای لاتکسی از موثرترین روشها برای کاهش خطر عفونت ناشی از ویروسهایی که باعث ایجاد ایدز، سایر بیماریهای وابسته به ایدز و دیگر بیماریهای منتقله از راه جنسی می شوند، هستند.برای افرادی که به لاتکس حساس هستند کاندومهای پلس اورتان جایگزین مناسبی هستند.
  بعضی کاندومها لغزنده شده هستند. این مواد لغزنده حفاظت علیه بارداری یا بیماریهای منتقله از راه جنسی را افزایش نمی دهند. مواد لغزنده بدون چربی مانند ژل آبکی یا ژل k-y،
  می توانند در همراهی با کاندومهای لاتکسی یا پوست گوسفندی استفاده شوند. اما مواد لغزنده چرب مانند ژل پترولیوم (وازلین) لوسیونها یا روغن بچه یا روغن ماساژ نباید استفاده شوند چرا که باعث ضعیف شدن و پاره شدن کاندوم می گردند.
  ● کاندوم زنانه
  کاندوم زنانه که در سال ۱۹۹۳ توسط اداره دارو و غذا تأیید شد، حاوی یک غلاف لغزنده
  پلی اورتان که از نظر ظاهری کاملاً مشابه کاندوم مردانه است می باشد. انتهای بسته آن که یک حلقه انعطاف پذیر دارد در داخل مهبل قرار داده می شود در حالیکه انتهای باز آن بیرون قرار داده
  می شود و تا اندازه ای لب ها را می پوشاند.
  کاندوم زنانه هم مانند کاندوم مردانه بدون نسخه در دسترس است و فقط برای یکبار مصرف می باشد و نباید در همراهی با کاندوم مردانه استفاده شود چرا که باعث لغزیدن و خروج از محل
  می شود.
  ● دیافراگم
  این روش فقط با نسخه در دسترس است و توسط یک کارشناس برای آنکه اندازه مناسب داشته باشد، اندازه گیری می شود. دیافراگم یک صفحه سمغی گنبدی شکل است که یک حاشیه انعطاف پذیر دارد که از دو طریق از بارداری جلوگیری می کند. دیافراگم دهانه رحم ار می پوشاند وبنابراین اسپرم نمی تواند به رحم دست یابد در حالیکه کرم یا ژل اسپرم کشی که پیش از کارگذاری در دیافراگم به کار رفته است اسپرم ها را می کشد.
  دیافراگم تا ۶ ساعت پس از کارگزاری حفاظت کننده است. برای ارتباط جنسی پس از ۶ ساعت یا برای ارتباط مکرر در طی این ۶ ساعت باید اسپرم کش تازه در داخل مهبل در حالیکه دیافراگم هنوز در جای خود باقی است به کار برود. دیافراگم حداقل ۶ ساعت پس از آخرین ارتباط جنسی باید، در مکان خود باقی بماند. اما این زمان نباید بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد چرا که خطر سندرم شوک توکسیک که یک عفونت نادر اما بالقوه کشنده است را افزایش می دهد. علائم و نشانه های سندرم شوک توکسیک شامل تب ناگهانی، ناراحتی معده، دانه های خورشیدی شکل و افت فشار خون است.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  اسپرم كش ها

  اسپرم كش ها فرآورده هاى حاوى ماده نانوكسى نول-۹ (در اغلب موارد) و يا اتوكسى نول هستند. اين مواد شيميايى با تخريب ديواره سلول اسپرم آن را مى كشند. اين فرآورد ه ها به شكل كف، ژل، كرم، شياف، فيلم يا قرص در دارو خانه ها فروخته مى شوند. در بررسى هاى آزمايشگاهى، نانوكسى نول _ ۹ در از بين بردن عوامل به وجود آورنده سوزاك، هرپس (تبخال)، ايدز و ساير بيمارى هاى مقاربتى موثر بوده است. اما در موقعيت هاى واقعى، كاربرد آن به تنهايى در پيشگيرى از بيمارى هاى مقاربتى، اثربخشى مطلوبى نداشته است. به علاوه اسپرم كش ها مى توانند به پوشش واژن زن آسيب برسانند. برخى بررسى ها، نشان مى دهند كه آسيب وارده مى تواند خطر ابتلا به بيمارى هاى مقاربتى مانند ايدز را بالا ببرد. استفاده از اسپرم كش ها به تنهايى از بيمارى مقاربتى جلوگيرى نمى كند و شانس باردارى با آنها به ميزان دور از انتظار بالاست.

  ديافراگم، كلاهك گردن رحم و اسفنج هاى ضدباردارى

  اين ابزار ها به گونه اى طراحى شده اند كه كرم يا ژل اسپرم كش را در نزديكى دهانه رحم نگاه داشته، اثر بخشى اسپرم كش را افزايش دهند. اسفنج هاى ضدباردارى توسط اداره غذا و داروى آمريكا (FDA) تاييد شده بودند اما از آنجايى كه اسفنج ها در فرآيند توليد در كارخانه، آلوده به ميكروب مى شدند، از بازار خارج شدند. تهيه ديافراگم و كلاهك دهانه رحم بايد با ارائه نسخه انجام شود و اندازه آنها بايد براى هر فرد تعيين شده باشد. تنها حدود ۲/۱ درصد زنان بين ۱۵ تا ۴۴ سال از ديافراگم استفاده مى كنند. درصد بسيار كمترى از زنان ازكلاهك گردن رحم استفاده مى كنند. گرچه كلاهك ها از ديافراگم ها كوچك تر و راحت تر هستند، اما كمتر قابل اعتمادند و استفاده از آنها دشوارتر است.

  امتياز اين ابزار هاى ضدباردارى اين است كه در صورت لزوم بلافاصله در دسترس هستند و الگو هاى هورمونى طبيعى بدن را به هم نمى زنند. همچنين بررسى ها كاهش خطر بيمارى التهابى لگن و باردارى خارج رحمى را در زنانى كه از ديافراگم استفاده مى كنند، نشان مى دهد. برخى از خانم ها نسبت به مواد اسپرم كش و يا مواد به كار رفته در ديافراگم و كلاهك گردن رحم، آلرژى نشان مى دهند. به علاوه ممكن است عفونت مثانه با كاربرد اين ابزا ر ها ايجاد شود. همچنين نشانگان شوك سمى ناشى از سم مترشحه از باكترى استافيلوكوك (گرچه به ميزان بسيار كم) با اين وسايل گزارش شده است. ديافراگم و كلاهك مصونيت كمى در برابر بيمارى هاى مقاربتى ايجاد مى كند و شانس بارورى با آنها به ويژه در سال اول استفاده بالاست. يك توضيح براى ميزان بالاى باردارى در اين وسايل اين است كه هميشه در دسترس نيستند و ممكن است نتوان از آنها استفاده كرد.

  كاندوم

  كاندوم با مسدود كردن راه اسپرم به حفره واژن، از باردارى جلوگيرى مى كند. كاندوم در انواع زنانه و مردانه موجود است، ولى از آنجا كه نوع زنانه كاندوم كاربرد كمى دارد، در اينجا درباره نوع مردانه آن بحث مى شود.

  فرم مردانه كاندوم، غشايى است كه آلت تناسلى را در زمان نعوظ مى پوشاند و در حين نزديكى مورد استفاده قرار مى گيرد. بيشتر كاندوم ها از لاتكس و عده كمى از روده گوسفند ساخته مى شوند. در حدود ۱۳ درصد زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله براى پيشگيرى از باردارى به كاندومى كه شريك جنسى آنها مورد استفاده قرار مى دهد، اكتفا مى كنند. به رغم اين واقعيت كه كاندوم ارزان، قابل حمل و به راحتى قابل دسترسى است، بسيارى از مردان به دليل كاهش حساسيت و لذت حاصل از رابطه جنسى به كاربرد آن علاقه اى نشان نمى دهند. همچنين، براى استفاده از كاندوم بايد به طور موقت از فعاليت جنسى دست كشيد و اين امر چندان خوشايند نخواهد بود. براى رسيدن به تاثير مطلوب بايد از كاندوم به طور مرتب استفاده شود. به توصيه مراكز كنترل و پيشگيرى از بيمارى ها، بايد در صددرصد موارد فعاليت جنسى از كاندوم استفاده كرد و استثنايى هم در كار نيست. استفاده بدون قاعده از كاندوم، تفاوت چندانى با عدم استفاده از آن نخواهد داشت. همچنين بايد شيوه استفاده صحيح از كاندوم را ياد گرفت. براى مثال، استفاده از نرم كننده هاى روغنى مى تواند كاندوم هايى را كه در آنها لاتكس به كار رفته است، خراب كند و يكپارچگى آنها را از بين ببرد و بدين ترتيب خطر پارگى كاندوم در حين نزديكى وجود خواهد داشت.

  مصونيتى كه كاندوم در برابر ابتلا به بيمارى هاى مقاربتى ايجاد مى كند، محدود است. كاندوم، تقريباً از سرايت ويروس پاپيلوماى انسانى، عامل زگيل، كه شايع ترين نوع بيمارى مقاربتى ويروسى است، جلوگيرى نمى كند. اين ويروس، عامل نود درصد سلول هاى غيرطبيعى در آزمايش پاپ اسمير و سرطان هاى دهانه رحم است. كاندوم همچنين در پيشگيرى از ابتلا به كلاميديا كه شايع ترين عامل ميكروبى بيمارى هاى مقاربتى است، وسيله قابل اعتمادى نيست. حال آنكه مصرف صحيح و مداوم كاندوم خطر بيمارى هايى چون سوزاك و تبخال تناسلى را كاهش مى دهد و وسيله بسيار موثرى در پيشگيرى از انتقال ويروس ايدز است. متاسفانه اكثراً از كاندوم به طور صحيح و مداوم استفاده نمى شود. در معتبرترين بررسى هايى كه بر روى اثربخشى كاندوم در پيشگيرى از انتقال ويروس ايدز انجام شده است، تقريباً نيمى از زوج ها به طور مرتب از كاندوم استفاده نمى كرده اند، گرچه به اين امر واقف بوده اند كه شريك جنسى آنها ناقل ويروس ايدز است. در نهايت، مطالعات نشان مى دهد كه حدود ۲ الى ۴ درصد كاندوم ها در حين استفاده پاره مى شوند يا از محل خود خارج مى گردند. حتى در بهترين حالت هم، كاندوم صددرصد از هيچ بيمارى مقاربتى، از جمله ايدز، پيشگيرى نمى كند.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت