پزشكان هشدار دادند استفاده از داروهاي غیرخوراکی و هورمونی ضد بارداری‌ مانند چسب‌های پوستی، ایمپلنت و حلقه‌های واژینال، خطر جدی عارضه لختگي خون موسوم به «ترومبوس سیاهرگی» را افزایش می‌دهد.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، اين پزشكان در آزمايشات جديد نشان دادند که برخی از زنان باید برای کاهش خطرات استفاده از روش‌هاي غیر خوراکی پيشگيري از بارداری، از قرص‌های ضد بارداری استفاده كنند.

روزنامه سيدني مورنينگ هرالد در گزارشي در اين باره آورده است، متخصصان علوم پزشكي دانشگاه کوپنهاگ دانمارک در دانمارك به سرپرستی پروفسور لیدگار براي انجام اين آزمايشات اطلاعات مربوط به كاربرد روش‌هاي ضد بارداری‌ هورمونی و غیر خوراکی و وقوع اولین ترومبوس سیاهرگی را در گروهي از زنان دانمارکی بررسي كردند. اين بررسي روي اطلاعات مربوط به زنان 15 تا 49 ساله و طی سال‌های 2001 تا 2010 ميلادي صورت گرفت و داده‌هاي مزبور به دقت ارزيابي شد.

بنابراين گزارش، در آزمايش فوق عواملی نظير سن و سطح تحصیلات که می‌توانست نتایج این مطالعه را تحت تاثیر قرار دهد در نظر گرفته شدند. نتایج آزمايشات مشخص كرد که استفاده از چسب‌های پوستی، ایمپلنت و حلقه‌های واژینال در مقایسه با مصرف قرص‌های ضد بارداری حاوی مقادير بيشتري «لوونورژسترول» هستند و همچنین استفاده از محصولات پروژسترونی داخل رحمی، خطر ابتلا به ترومبوز وریدی را در زنان تشديد مي‌كند.

ترومبوس سیاهرگی عارضه‌اي است كه در آن لخته خونی در سیاهرگ وجود دارد و معمولا در اندام‌های تحتانی اتفاق می‌افتد و باعث اختلال در جریان خون در سرتاسر بدن می‌شود.

جزئيات اين آزمايشات به تفصيل در مجله طب انگليس ارائه شده است.