مطالب این مقاله ترجمه مقاله ای از سایت webmd است که بطور عکس به همراه مطلب است.از کاربران علاقه مند این مطلب دعوت می شود این لینک را باز کنند

http://www.webmd.com/sex/birth-contr...ontrol-options
عکس هایش را ببینند شماره مطلب را در نظر بگیرند و برای متن ترجمه شده آن به متون ما توجه کنند1- جلوگیری از بارداری : چگونه می توان تصمیم گرفت

با وجود گزینه های بسیار، انتخاب روش کنترل بارداری می تواند دلهره آور باشد. شروع با چند سوال : آیا شما نیاز به محافظت در برابر بیماریهای مقاربتی دارید؟ تا چه حد راحتی و هزینه برای شما اهمیت دارد؟ در مورد اثر آن چطور؟ همانطور که نمودار ما بطور خلاصه نشان می دهد، فقط ریاضت 100 ٪ موثر است ، اما روش های دیگر منطقی تر هستند. این نمایش را ملاحظه کنید، سپس از پزشک خود سئوال کنید که کدام گزینه برای شما بهتر است.

2
آگاهی از باروری

به آن تنظیم خانواده طبیعی نیز گفته می شود ، آگاهی در مورد باروری به معنای اجتناب از رابطه جنسی در هنگامی است که زنی آماده باروری باشد. قابل اطمینان ترین راه برای انجام این کار توجه به تغییر دما در مخاط گردن رحم و درجه حرارت بدن است. برای استفاده صحیح از این روش، بهتر است از بخش مراقبت های حرفه ای بهداشت، راهنمائی بگیرید.

مزایا : بدون دارو و وسیله خاص، ارزان.
معایب : محدود کننده زمان سکس، 25 ٪ از استفاده کنندگان این روش، بطور عادی باردار میشوند.

3
اسپرم کش

اسپرم کش حاوی ماده ای است که اسپرم را می کشد. این ماده به شکل کف ، ژل ، کرم ، یا غشائی است که قبل از رابطه جنسی وارد مهبل میکنند. برخی از انواع آن را باید 30 دقیقه جلوتر بکار برد. استفاده مکرر از آن ممکن است باعث تحریک بافت، افزایش خطر ابتلا به عفونت و بیماریهای مقاربتی شود. اسپرم کش ها اغلب همراه با دیگر روش های جلوگیری از بارداری استفاده می شوند.

مزایا : استفاده آسان ، ارزان (1 دلار در هر بار استفاده)
معایب : احتمال افزایش خطر بیماریهای مقاربتی ، 29 ٪ حاملگی.

4
کاندوم مردانه

کاندوم لاستیکی، روش کلاسیک جلوگیری است. این وسیله از ورود اسپرم به بدن زن جلوگیری و در برابر حاملگی و بیماریهای مقاربتی محافظت میکند. زوج هایی که تنها به کاندوم های مردانه اتکاء دارند، 15 ٪ در سال باردار میشوند.

مزایا : دسترسی فراوان، محافظت در برابر بیماریهای مقاربتی ، ارزان (زیر 1 دلار).
معایب : تنها در صورتی که به درستی استفاده شود موثر است. نمی توان مورد استفاده مجدد قرار داد.

5
کاندوم زنانه

کاندوم زنانه کیسه پلاستیکی نازکی است که مهبل (واژن) را می پوشاند و می تواند تا 8 ساعت قبل از رابطه جنسی کار گذاشته شود. استفاده کنندگان، سری را که یک حلقه انعطاف پذیر و پلاستیکی در آن قرار دارد را به داخل واژن هدایت میکنند. این وسیله تا حدودی کمتر از کاندوم مردانه موثر است.

مزایا : دسترسی فراوان، محافظت در برابر بیماریهای مقاربتی ، خاصیت هدایت حرارت بدن بهتر از کاندوم مردانه.
معایب : احتمالا پر سر و صدا، 21 ٪ از استفاده کنندگان باردار میشوند، قابل استفاده مجدد نمی باشد. برای جلو گیری از پارگی، نباید با کاندوم مردانه استفاده شود.6
دیافراگم

دیافراگم یک نیمکره لاستیکی است که قبل از رابطه جنسی روی گردن رحم قرار میگیرد. آن را همراه یک اسپرم کش استفاده میکنند. در مقایسه با کاندوم مردانه موثرتر است – به طور متوسط 16 درصد از استفاده کنندگان باردار میشوند، از جمله کسانی که بدرستی از دستگاه استفاده نمی کنند.
مزایا : ارزان ( 15 -- 75 دلار برای یکی از آنها به مدت دو سال).
معایب : باید توسط دکتر نصب شود، از بیماری مقاربتی محافظت نمیکند. به علت خطر بروز سندرم شوک سمی، نمی توان در طول عادت ماهانه استفاده کرد.7
سرپوش گردن رحم

درپوش گردن رحم شبیه به دیافراگم، اما کوچکتر است. ورقه های درپوش، تمام رحم را می پوشاند و ورودی رحم را مسدود میکند. آن را با اسپرم کش استفاده می کنند. میزان عدم کارائی این وسیله در زنانی که هرگز بچه نداشته اند 15 ٪ و برای کسانی بچه داشته اند 30% است.

مزایا : می تواند به مدت 48 ساعت در محل باقی بماند ، ارزان است.
معایب : توسط دکتر باید نصب شود، در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمیکند. در طول دوره عادت ماهانه استفاده نمی شود.8
اسفنج جلوگیری از بارداری

اسفنج کنترل بارداری، که امروزع بعنوان اسپانگ فروخته میشود، از فوم ساخته شده و حاوی اسپرم کش است. تا 24 ساعت قبل از رابطه جنسی، در مقابل گردن رحم قرار می گیرد. این اسفنج به اندازه درپوش گردن رحم موثر است. اما بر خلاف دیافراگم یا کلاهک گردن رحم، برای کار گذاشتن، نیاز به دکتر نیست.

مزایا : بدون نسخه ، تاثیر فوری.
معایب : مشکل برای داخل کردن صحیح ، عدم حفاظت از بیماری مقاربتی. در طول عادت ماهانه قابل استفاده نیست.9
قرص جلوگیری از بارداری

رایج ترین نوع قرص کنترل بارداری، برای جلوگیری از تخمک گذاری، حاوی هورمون استروژن و پروژسترون است. وقتی طبق برنامه مصرف شود بسیار مؤثر است. معمولا حدود 8 ٪ از استفاده کنندگان باردار میشوند، از جمله کسانی که بعضی روزها مصرف آنرا فراموش میکنند. مانند همه هورمون های ضد بارداری، این قرص هم نیاز به نسخه پزشک دارد.

مزایا : عادت ماهانه منظم تر و سبکتر، یا عدم عادت، بسته به نوع قرص. دل درد کمتر.
معایب : هزینه (15 -- 50 دلار در ماه) ، عدم حفاظت از بیماری مقاربتی. ممکن است باعث عوارض جانبی شود، از جمله شکنندگی سینه ها ، لکه بینی ، لخته شدن شدید خون، و افزایش فشار خون. برخی از زنان نباید قرصهای جلوگیری از بارداری استفاده کنند.10
پچ جلوگیری از بارداری

زنانی که مصرف قرص روزانه را فراموش میکنند، ممکن است بخواهند که پچ کنترل بارداری استفاده کنند. پچ "ارتو اورا"، روی پوست قرار میگیرد و تنها هفته ای یکبار به مدت سه هفته تعویض میشود و هفته چهارم بدون پچ سپری میشود. این پچ حاوی همان هورمون قرص جلوگیری و به همان اندازه موثر است.

مزایا : عادت ماهانه منظم تر، سبک تر با دل درد کمتر، بدون نیاز به یادآوری روزانه در مصرف مانند قرص.
معایب : هزینه (15 -- 50 دلار در ماه) ، ممکن است باعث تحریک پوست یا عوارض جانبی دیگر شبیه به قرص های کنترل بارداری شود. در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمیکند.11
حلقه واژینال

NuvaRing ، یک نام تجاری است، یک حلقه پلاستیکی نرم که داخل واژن را می پوشاند. این حلقه منتشر کننده همان هورمون قرص و پچ و به همان اندازه موثر است. اما تنها نیاز به این دارد که هر ماه تعویض شود.

مزایا : عادت ماهانه سبک تر، خیلی منظم تر، تنها یک بار در ماه تعویض میشود.
معایب : هزینه (30 -- 50 دلار در ماه) ، ممکن است باعث تحریک واژن و یا عوارض جانبی دیگر شبیه قرص و پچ شود. در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمیکند.12
تزریق برای جلوگیری از بارداری

آمپول کنترل بارداری ، معروف به Depo-Provera که یک هورمون تزریقی است و در برابر حاملگی، سه ماه محافظت میکند. نوعا برای زوجها، نسبت به قرصهای ضد بارداری موثرتر است -- تنها 3 ٪ از استفاده کنندگان در سال حامله میشوند.

مزایا : فقط چهار بار تزریق در سال ، بسیار موثر.
معایب : هزینه (در حدود 240 دلار در سال) ، ممکن است باعث لکه بینی و عوارض دیگر شود. در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمی کند.13
ایمپلنت جلوگیری از بارداری

ایمپلنت جلوگیری از بارداری (Implanon) میله ای است به اندازه چوب کبریت که در زیر پوست بازو قرار داده می شود. این شئی همان هورمونی را آزاد میکند که در روش تزریق از آن استفاده میشود، اما این کاشت 3 سال در برابر حاملگی محافظت میکند. میزان ناکارآمدی آن کمتر از 1 ٪ است.

مزایا : سه سال طول می کشد ، بسیار موثر است.
معایب : هزینه بسیار گران(400 -- 800 دلار برای تست ، ایمپلنت ، و کاشت) ، ممکن است موجب عوارض جانبی ، از جمله خونریزی نامنظم شود. در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمی کند.

14
آی یو دی

آی یو دی مخفف دستگاه داخل رحمی است ، یک قطعه تی شکل از جنس پلاستیک که توسط دکتر در داخل رحم قرار میگیرد. آی یو دی مسی ParaGard ، بمدت 12 سال کار میکند. آی یو دی هورمونیMirena ، باید بعد از 5 سال تعویض شود. هر دو نوع آنها بارور شدن تخمک توسط اسپرم را مشکل تر میکند. کمتر از هشت در هزار نفر در زنان حامله میشوند.

مزایا : طولانی مدت ، مراقبت کم.
معایب : عادت ماهانه نامنظم یا سنگین تر. هزینه گران تر، ممکن است از جای خود حرکت کند، ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.

15
بستن لوله های رحم

اگر مطمئن هستید که نمی خواهید در آینده صاحب فرزند شوید، ممکن است بخواهید برای کنترل جمعیت دائمی آماده شوید. روش سنتی برای زنان به نام بستن لوله های رحم یا "گره زدن لوله های رحم است." جراح لوله های رحم را می بندد و از عبور تخمک به خارج جلوگیری میشود.

مزایا : دائمی ، نزدیک به 100 ٪ موثر است.
معایب : نیاز به عمل جراحی ، عدم امکان برگشت پذیری ، گرانی. در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمی کند.

16
ایمپلنت های لوله رحم

یک روش جدیدتر، بستن لوله های فالوپ را بدون جراحی امکان پذیر میکند. ایمپلنت ها کوچک و از جنس فلز یا سیلیکون هستند که در داخل هر یک لوله ها قرار می گیرد. بافت ها در اطراف ایمپلنت رشد و لوله را مسدود می کند. هنگامی که پرتو ایکس تایید کند که لوله مسدود شده، هیچ روش دیگری برای کنترل بارداری مورد نیاز نیست.

مزایا : دائمی ، بدون جراحی ، تقریبا 100 ٪ موثر است.
معایب : تاثیر آن چند ماه طول می کشد. احتمال افزایش خطر ابتلا به عفونت لگن ، غیر قابل برگشت بودن، گرانی.

17
وازکتومی

علاوه بر کاندوم ، وازکتومی تنها گزینه موجود برای کنترل بارداری در مردان است. این جراحی شامل بستن مجرای دفران است – لوله ای که حمل اسپرم از بیضه ها را از طریق دستگاه تولید مثل بعهده دارد. این کار باعث جلوگیری از انتشار اسپرم میشود، اما دخالتی در انزال ندارد.

مزایا : دائمی، ارزان تر از بستن لوله های رحم ، تقریبا 100 ٪ موثر است.
معایب : به عمل جراحی نیاز دارد، بلافاصله موثر نیست ، امکان برگشت پذیری وجود ندارد.

18
پیشگیری از بارداری به روش اورژانسی

پیشگیری از بارداری به شکل اضطراری، پس از رابطه جنسی و برای جلوگیری از بارداری انجام میشود. این گزینه در صورتی استفاده میشود که قبل از سکس جلوگیری از بارداری رعایت نشده باشد و یا زنی در روش معمول خود ناموفق بوده است. طرح ب ، طرح ب یک مرحله ای ، و یک نسخه ژنریک از طرح ب به نام " Next Choice" همه حاوی دوز بالایی از هورمونی هستند که در بسیاری از قرص های ضد بارداری موجود است. هیچ تجویز دیگری برای زنان 17 ساله و بالاتر مورد نیاز نیست. این قرصها باید ظرف 72 ساعت استفاده شوند. Ella یک داروی غیر هورمونی است و به نسخه دکتر نیاز دارد. می توان آن را تا پنج روز بعد از رابطه جنسی استفاده کرد.

19
گزینه های زنان مسن تر

سن و شیوه زندگی از عوامل مهم در انتخاب نوع جلوگیری از بارداری هستند. اگر شما بیش از سن 35 دارید و سیگاری یا چاق هستید، تلفیق قرص جلوگیری، پچ ، و حلقه توصیه نمی شود. بهتر است در مورد جایگزین های سالم با دکتر خود مشورت کنید. اگر در حال نزدیک شدن به سن یائسگی هستید، گزینه تزریق، شما را از این مورد بهره مند خواهد کرد که برخی از علائم یائسگی را کاهش دهد.

20
بیرون کشیدن

نزدیک به شش نفر از هر 10 زن آمریکایی گزارش میدهند که همسرانشان از روش "بیرون کشیدن " استفاده میکنند، این یک روش قدیمی است که مرد آلت تناسلی خود را هنگام انزال از مهبل زن خارج میکند. بررسی های جدیدتر نشان می دهد، زمانی که این عمل به درستی انجام شود، در حدود 4 ٪ استفاده کنندگان از این روش در سال حاملگی دارند. بطور کلی، در حدود 18 ٪ باردار میشوند.

مزایا : آزاد ، بدون نیاز به دستگاه یا هورمون.
معایب : ممکن است انجام صحیح آن دشوار باشد. در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمیکند.

21
روش های کم اثر

زوج هایی که فعالیت جنسی دارند، بدون استفاده از هرگونه روش جلوگیری، 85 درصد در سال باردار خواهند داشت. حتی گزینه های کم اثر برای جلوگیری، بطور قابل توجهی این میزان را کاهش می دهد.

22
موثر ترین روش ها

اگر چه روش های سد کننده، مانند کاندوم یا دیافراگم ، در مقایسه با الگوهای مورد استفاده، در حد متوسطی هستند، اما قرصهای هورمونی وضعیت بهتری در اثربخشی دارند. همچنین برای زوج هایی که خواستار کمترین احتمال بارداری هستند، گزینه های مختلفی وجود دارد. دو نوع از اینها برگشت پذیر هستند -- آی یو دی و ایمپلنت هورمونی. البته تنها روش جلوگیری که 100 ٪ موثر است، اجتناب کردن است.