دکتر آذين محبي نژاد/از روش ضدحاملگي تان چقدر راضي هستيد؟
آزمون پيشگيري از بارداري

اين آزمون به شما کمک مي‌کند روشي را که در حال حاضر براي پيشگيري از بچه‌دار شدن به کار مي‌بريد يا براي آينده انتخاب کرده‌ايد، محک بزنيد و دريابيد اين روش چقدر براي شما و همسرتان موثر است...

اگر پاسخ شما به هر يک از سوال‌هاي زير «بله» باشد، نشانه وجود مشکلات احتمالي است. با وجود اين، بيشتر افراد به چند سوال پاسخ «بله» مي‌دهند.

1. آيا من تا به حال با استفاده از اين روش مشکلي داشته‌ام؟

2. آيا در مدت استفاده از اين روش، بارداري ناخواسته‌اي براي من [يا همسرم] اتفاق افتاده است؟

3. آيا از استفاده از اين روش مي‌ترسم؟

4. آيا من واقعا ترجيح مي‌دهم از اين روش استفاده نکنم؟

5. آيا براي من سخت خواهد بود که استفاده از اين روش را به ياد داشته باشم؟

6. آيا براي من سخت خواهد بود که از اين روش به درستي استفاده کنم؟

7. آيا هنوز در مورد اين روش سوال‌هايي دارم که جوابشان را نمي‌دانم؟

8. آيا اين روش دوران قاعدگي من [يا همسرم] را طولاني‌تر و دردناک‌تر از قبل مي‌کند؟

9. آيا پرداخت هزينه‌هاي اين روش خارج از توان من خواهد بود؟

10. آيا اين روش مي‌تواند منجر به عوارض جدي شود؟

1 1. آيا من به دلايل مذهبي يا اخلاقي با اين روش مخالفت مي‌كنم؟

12. آيا همسرم با اين روش مخالف است؟

13. آيا من اين روش را بدون اطلاع همسرم به کار گرفته‌ام؟

14. آيا استفاده از اين روش براي همسرم خجالت‌آور است؟

15. آيا استفاده از اين روش براي من خجالت‌آور است؟

16. آيا با استفاده از اين روش لذت من از رابطه زناشويي کم خواهد شد؟

17. اگر اين روش در روند روابط زناشويي وقفه‌اي بيندازد، آيا از آن استفاده نخواهم کرد؟

18. آيا تا به حال پزشک يا پرستاري به من گفته‌ است که نبايد از اين روش استفاده کنم؟

19. آيا ممکن است يکي از خصوصيات اخلاقي من باعث شود اين روش را نادرست استفاده کنم؟

20. اگر از اين روش استفاده کنم، آيا در معرض خطر مواجهه با hiv (ويروس ايدز) يا ساير عفونت‌هاي منتقله از راه جنسي خواهم بود؟

تفسير آزمون

روش پيشگيري‌اي که در حال حاضر استفاده مي‌کنيد يا در نظر داريد از آن استفاده کنيد: ........

مدت زماني که در گذشته از اين روش استفاده کرده‌ايد: ........

به چند سوال پاسخ «بله» داده‌ايد؟ ........

اگر در بين پاسخ‌هاي شما بيش از 3پاسخ «بله» وجود داشته باشد، بد نيست در مورد روش پيشگيري‌ انتخابي‌تان با يک پزشک، ماما يا کارشناس آموزش بهداشت مشورت کنيد تا ياد بگيريد چطور بايد روش موثري را انتخاب يا آن را با يک روش بهتر جايگزين کنيد. در کل، هر چقدر تعداد پاسخ‌هاي «بله» شما بيشتر باشد، احتمال اينکه بتوانيد روش فعلي را به شکل صحيح و دائمي ادامه دهيد، کمتر است.

خب، حالا چه کار کنم؟

اين آزمون، اين فرصت را در اختيار شما قرار مي‌دهد که ميزان اعتماد و راحتي خود را نسبت به روشي که در حال حاضر براي پيشگيري استفاده مي‌کنيد يا مي‌خواهيد در آينده از آن استفاده کنيد، بسنجيد. بر اساس نتايج آن، ممکن است مايل باشيد روش پيشگيري‌تان را تغيير دهيد.
کاري که امروز مي‌توانيد انجام دهيد:

• رفتارها و نگرشتان را به پيشگيري از بارداري ارزيابي و سعي کنيد الگوهاي موجود در آنها را کشف و ثبت کنيد و ببينيد آيا روشي که در حال حاضر پيش گرفته‌ايد با اهداف و برنامه‌هاي بلندمدتتان همخواني دارد يا نه؟

• به داروخانه محلتان سر بزنيد و بپرسيد کدام‌يک از روش‌هاي پيشگيري بدون نسخه پزشک قابل دستيابي هستند. آيا به استفاده از اين روش‌ها علاقه‌اي داريد؟ به مرکز بهداشت يا خانه بهداشت محلتان سر بزنيد و بپرسيد آيا مي‌توانند نمونه رايگان از اين داروها يا وسايل پيشگيري را در اختيار شما بگذارند.

• اگر در حال حاضر از هيچ روشي استفاده نمي‌کنيد، يک بسته کاندوم بخريد يا از مرکز بهداشت يا خانه بهداشت محلتان به رايگان دريافت کنيد تا در موقع لزوم از آن استفاده کنيد.
کارهايي که در 2 هفته آينده‌ مي‌توانيد انجام دهيد

• از پزشکتان براي معاينه كامل وقت بگيريد. همه سوال‌هايي را که درباره روش‌هاي پيشگيري، بارداري يا سقط جنين در ذهن داريد، يادداشت کنيد و از پزشک بخواهيد به آنها پاسخ دهد.

• با همسرتان وقت بگذاريد و درباره پيشگيري از بارداري صحبت کنيد. در مورد اينکه چه کسي بايد مسوول اين امر باشد و اينكه کدام روش براي شما موثرتر است، تصميم بگيريد.

• درباره هزينه و راحتي استفاده از روشي که انتخاب کرده‌ايد، فکر کنيد. در مورد مزايا و معايب هر روش و روش‌هاي جايگزين از منابع موثق (پزشک، ماما، کارشناسان مرکز بهداشت محله يا سايت‌هاي معتبر اينترنتي) تحقيق کنيد.
کارهايي که در چند ماه آينده مي‌توانيد انجام دهيد

• چند وقت يک‌بار روش پيشگيري‌تان را ارزيابي کنيد تا متوجه شويد هنوز هم براي شما موثر است يا نه؟ تجربه خود را از مدت‌زماني که از اين روش استفاده کرده‌ايد، مرور کنيد و مشکلاتي را که با اين روش داشته‌ايد، يادداشت کنيد.

• از پزشکتان وقت بگيريد و با او در مورد نگراني‌ها يا عوارض احتمالي‌اي که اين روش برايتان داشته است، صحبت کنيد.

• هميشه يک دارو يا وسيله ديگر را براي احتياط در دسترس داشته باشيد و هرازگاهي آنها را بررسي کنيد تا اگر تاريخ مصرفشان گذشته‌ است، آنها را با انواع جديدتر جايگزين کنيد.

هفته نامه سلامت