جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: چاقی یک قسمت از بدن (مقالات)

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض چاقی یک قسمت از بدن (مقالات)

اين سوال بسياري از افراد، چه لاغر و چه چاق است كه؛ آيا مي توان چربي قسمت خاصي از بدن را كاهش داد؟

پاسخ خيراست. شما نمي توانيد با رژيم لاغري، تصميم بگيريد كه قسمت خاصي از بدنتان را لاغر كنيد. هر رژيمي را كه رعايت كنيد يا هر نوع ورزشي را كه انجام دهيد، اين بدن شما است كه تصميم مي گيرد چربي كدام قسمت از بدن را بسوزاند. حتي با ورزش هم ، فقط عضلات اندام خاصي از بدن پرورش مي يابد ولي چربي آن منطقه نمي سوزد.

اما چگونه چربي اضافي ران ها را از بين ببريم؟ براي اين كار هيچ دارو و هيچ رژيم خاصي موثر نيست. پس راه حل چيست؟

هر يك از ما داراي ساختار بدني خاصي هستيم و در اثر اضافه شدن وزن، چربي در مناطق خاصي از بدن ما انباشته مي شود و تنها راه تغيير حجم چربي در يك منطقه خاص مثل ران ها، تغيير عادات غذايي است. با رعايت يك « رژيم لاغري اصولي و علمي» چربي بدن مي سوزد . اين رژيم لاغري، يك رژيم كلي براي تمام بدن است نه فقط براي يك قسمت از آن. اگر چربي در منطقه ران جمع شده باشد با اجراي رژيم لاغري به مرور ران ها متناسب مي شوند. ولي انجام اين امر در يك شب امكان پذير نيست. پس فردي كه رژيم لاغري مي گيرد، بايد صبر و حوصله فراواني داشته باشد. يك رژيم متعادل ومناسب رژيمي است كه مقادير بالايي ميوه و سبزي و كربوهيدرات هاي پيچيده داشته باشد و مقدار چربي آن كم باشد و نياز پروتئين بدن را تامين كند. تنها راه غير رژيمي بر طرف كردن چربي ران، ليپوساكشن ( برداشتن چربي اضافي بدن با عمل جراحي) است كه علاوه بر مشكلات و هزينه فراوان، اثرش بسيار موقتي است و با پرخوري، ران ها مجدداً به حالت اوليه باز مي گردند. در مورد ورزش هم بايد عرض كنم كه هيچ نوع ورزش خاصي وجود ندارد كه چربي منطقه خاصي از بدن را از بين ببرد، بلكه عضلات آن قسمت را قوي مي كند.

چرا ران هاي من چاق مي شوند؟

در زنان، چربي در اندام هاي تحتاني بدن ذخيره مي شود تا اندام هاي تناسلي را در برابر ضربات محافظت كند. پس از يائسگي، تراكم چربي در قسمت هاي بالاي بدن و كمر بيشتر شده و بدن حالت مردانه مي گيرد. خصوصيات ژنيتيكي افراد بر محل ذخيره چربي اضافي بدن موثر است. براي مثال اگر خانم هاي خانواده ما در قسمت ران چاق مي شوند، ما نيز در معرض چاقي ران هستيم، درست همانطور كه خصوصيات اسكلتي را از خانواده به ارث مي بريم. حتي اگر ژن چاقي ران در ما وجود داشته باشد، ولي خود چربي را كه به ارث نمي بريم! يعني بايستي با دريافت كافي و مناسب مواد غذايي و انجام فعايت بدني ، از بروز چاقي و تجمع چربي اضافي در بدن جلوگيري كنيم.

دليل اصلي چاق شدن ران ها چيست؟

دليل اصلي چاق شدن ران، شكم و هر جاي ديگر بدن، نحوه غذا خوردن ما است. به خاطر داشته باشيد با پرخوري و عدم فعاليت بدني، مواد غذايي اضافي به صورت چربي در بدن ما انباشته مي شوند و دچار چاقي و اضافه وزن مي شويم. پس تنها راه خلاص شدن از اين چربي ها اضافي، تغيير عادات غذايي غلط و كمتر خوردن است، مخصوصاً مصرف كمتر چربي . به اين صورت كه چربي هاي اشباع مثل روغن نباتي جامد، كره و چربي گوشت را به مقدار خيلي كم مصرف كنيد. از خوردن غذاهاي پرچرب و سرخ شده مثل انواع ساندويچ هاي سوسيس و كالباس سس دار، پيتزا ( مقدار زيادي پنير پيتزا دارد) خودداري كنيد. همچنين از خوردن تنقلات و مواد غذايي كه داراي انرژي بالا و مواد مغذي كم هستند ، پرهيز كنيد. در عوض در برنامه غذايي روزانه خود از انواع ميوه ها و سبزي ها به مقدار فراوان ، لبنيات كم چرب و مقادير كافي نان، برنج ، غلات، حبوبات، تخم مرغ و گوشت ( اگر مرغ و ماهي باشد خيلي بهتر است) استفاده كنيد. علاوه بر رعايت غذايي، بايستي به طور منظم و مداوم فعاليت بدني داشته باشيد. به طور مثال روزي نيم تا يك ساعت پياده روي كنيد. يا اينكه در يك كلاس ورزشي ثبت نام كرده و يا خودتان در منزل به تنهايي يا همراه با برنامه هاي ورزشي راديو و تلويزيون نرمش كنيد.

چگونه از شر اين چربي ها خلاص شويم؟

يك شروع خوب براي اين كار، دقت در ميزان مصرف چربي ها و قندهاست. خيلي از افراد بر اين عقيده اند كه ما خيلي كم چربي مصرف مي كنيم ولي حقيقت امر اين است كه بدون اينكه خودشان احساس كنند، خيلي بيشتر از نيازشان چربي مصرف مي كنند. چون بسياري از چربي هاي دريافتي ما در غذا مخفي است و ما متوجه نمي شويم كه مقدار زيادي چربي مصرف كرده ايم. مثلاً سس موجود در ساندويچ حداقل 8 گرم چربي دارد يا يك مشت بادام زميني 26 گرم چربي دارد و يا يك فنجان شير معمولي 7 گرم چربي دارد. پس ما چربي را مصرف مي كنيم بدون آنكه خودمان متوجه شويم. ولي منظور ما اين نيست كه شير و بادام زميني را كه داراي فوايد زيادي هستند، مصرف نكنيد. بلكه بايستي به مقدار كافي و لازم از اين دو ماده غذايي و ساير خوراكي ها دريافت كنيد. به اين صورت كه اگر در معرض چاقي هستيد از لبنيات كم چربي ( حداقل 3 ليوان در روز) و نيز آجيل به مقدار حساب شده استفاده كنيد. و در نهايت؛ براي آنكه اندامي متناسب داشته باشيم، هميشه بايد مراقب آنچه كه مي خوريم باشيم و به طور منظم ورزش ونرمش كنيم.

پس بطور خلاصه مي توان گفت:
    1) اجراي يك رژيم متعادل 2) انجام تمرينات ورزشي ملايم 3) داشتن صبر و حوصله فراوان،
    به شما كمك مي كند كه ران هاي خوش فرم و متناسبي داشته باشيد.

تبیان
    آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 05-Nov-2009 انجام شده است

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

پاسخ اين پرسشها... توسط همكاران ارجمند.. جناب آقاي ترابي و bodybuildinguru
    داده شده است.

سوال:
    من در حال حاضر تحت نظر كارشناس تغذيه رزيم لاغري دارم.مشكل چاقي من در رانها و باسن ميباشد من روزانه حدود نيم ساعت تردميل ميزنم و نيم ساعت هم ورزشهاي كششي و ايروبيك براي قسمتهاي ران و باسن و شكم انجام ميدهم .حدود دو ماه اينكار رو انجام ميدهم جديدا متوجه شدم در قسمت باسن و رانهايم زماني كه ايستاده هستم حال حفره حفره ايجاد شده سطح پوستم صاف نيست انگار جاي انگشت درون رانهايم ميباشد نميدونم توانستم منظورم را بگم يا نه به هر حال نگران اين هستم كه براي بدست آوردن زيبايي و در اصل طبيعي رانهايم بايد چه كاركنم.
    جواب:
    چربي زير پوست صرف نظر از نقشهاي مختلف فيزيولوژيكي كه در بدن دارد در حفظ شادابي پوست و طراوت ان نقش عمده اي دارد و حال اگر توزيع يكنواخت چربي زير جلد به هم بخورد باعث بروز چين و چروك در ان ناحيه ميگردد مثلا با افزايش سن در افراد شما شاهد برطرف شدن شادابي پوست و بروز چين و چروك در ان هستيد كه خيلي از راههايي مانند ماساژ و يا دستگاههاي ديگر در واقع با يكنواخت تر كردن توزيع چربي زير پوست باعث ايجاد حالت شادابي پوست و كاهش چين و چروكها و در واقع جواني ميشوند حال اگر در فردي هم كه كاهش وزن دارد فاكتورهاي دخيل در اين امر مانند نوع رژيم غذايي و نوع و ميزان فعاليت بدني مناسب نباشد يا به گونه اي باعث بر هم خوردن اين توزيع نرمال چربي زير پوست گردد زيرا در واقع نيمي از چربي بدن هر فرد در زير جلد توزيع شده است و كاملا طبيعي است با روند كاهش وزن از ميزان ان كاسته خواهد شد بنابراين كاهش وزنهايي كه اصولي نباشد باعث بر هم خوردن بالاي اين توزيع نرمال چربي زير پوست ميگردد و حالتهاي پستي و بلندي را در ان موضع ايجاد ميكند البته اين حالت در كاهش وزنهاي اصولي نيز تا اندازه اي رخ ميدهد كه استفاده از ماساژ و يا گاها بعضي از تركيبات و لوسيونها به فرد توصيه ميگردد و مساله ديگر اينكه استفاده از لوازمي مانند كمربندها . شكم بندها . گنها و ... كه با استفاده از خاصيت لرزش ( ويبراسيون ) ادعا ميكنند كه وزن فرد را كاهش ميدهند به نام كمربندهاي لاغري ماهواره اي نيز مرسوم شده اند و متاسفانه خيلي از افراد نيز گرايش به استفاده انها دارند صرف نظر از اينكه هيچگونه اثري در كاهش چربي و كاهش وزن بدن ندارند به خاطر ماهيت عملكدي خود ( لرزاندن يا ويبريشن ) تا حد زيادي باعث بر هم خوردن توزيع نرمال چربي زير پوستي ميگردند
    سوال:
    دختري هستم 20 ساله كه مشكل اضافه وزن دارم 75 كيلو وزن و 61/1 قدم است هيچگونه مشكل هورموني هم ندارم مي خواستم ببينم با روزي يك شاعت پياده روي تند؛ لاغر مي شوم يا نه؟ مشكل ديگه من چاغي صورتم است بطوريكه نسبت به وزنم صورتم خيلي چاقتر است به نظر شما چي كار كنم صورتم هم به حالت اوليه(لاغري) برسد.
    جواب:
    در مورد اينكه فرموديد ايا روزانه 1 ساعت پياده روي تند باعث كاهش وزن ميشود بايد عرض كنم بستگي به ميزان مصرف مواد غذايي شما دارد و شايد اگر كالري دريافتي شما و يا در واقع رژيم غذايي شما تحت كنترل نباشد چه بسا روزانه 5/1 ساعت پياده روي هم نتواند باعث كاهش وزن شما بشود بنابراين شما بايد زير نظر يك متخصص تغذيه داراي يك رژيم غذايي نيز باشيد. چاقي صورت به خودي خود مشكلي محسوب نميشود و هر فردي با توجه به خصوصيات ذاتي خود ممكن است از اين لحاظ با ديگران متفاوت باشد و مساله اي هم تحت عنوان لاغري موضعي وجود ندارد و در صورتيكه وزن كلي خود را به طور اصولي كاهش دهيد صورت شما نيز لاغرتر خواهد شد
    سوال:
    پسري هستم 17 ساله با 95 كيلو گرم وزن...مشكل من اين است كه چاقي من بيشتر در ناحيه ران ها و باسن است يعني بيشتر در پايين تنه! ولي در قسمت بالا تنه و شكم مشكلي ندارم . مثالا وقتي ميخواهم كت و شلوار بخرم كت با اندازه مناسب ولي شلوار آن در ناحيه باسن و ران تنگ است ولي كمر آن گشاد!!! لطفا من را راهنماي كنيد و بگويد كه چه ورزشي بايد انجام بدم!!! و راستي: من ورزش بدن سازي به مدت 5 ماه رفته ام و به همين دليل در بالاتنه مشكلي ندارم
    جواب:
    2 شكل اصلي از 4 نوع حالت اصلي چاقي به شرح زير است
    1 - شكل سيب ( Apple shape ) كه بيشتر در اقايان شايع است
    2 - شكل گلابي ( Pear shape ) كه بيشتر در خانمها شايع است
    در مورد علت اينكه چرا در يك فرد يكي از حالات فوق بوجود مي ايد مشخص شده است كه در 25٪ موارد علت مسايل وراثتي است و بعضي از تحقيقات نيز بيانگر نقش فاكتورهايي از قبيل جنسيت . سن . شرايط محيطي و ... ميباشد كه البته در مورد فاكتورهاي مذكور هنوز اطلاعات قابل استناد و معتبري ارايه نشده است و بررسيها ادامه دارد. اما به هرحال شما ميتوانيد با توجه به شرايط خودتان يك رژيم غذايي كاهش وزن را اغاز فرماييد و به بدنتان اجازه دهيد كه به تشخيص خودش چربيها را از هر قسمتي كه انباشت بيشتري دارد كاهش دهد و مطمين باشيد كه كاهش وزن كلي شما بر روي كاهش سايز اين نقاط نيز بسيار موثر خواهد بود
    سوال:
    نرمشی هست که بشه سینه ها رو کوچک کرد؟
    جواب:
    قسمت اعظم سينه در خانمها را بافت چربي تشكيل ميدهد كه بر روي عضلاتي همچون پكتوراليس قرار دارند و اين امر مساله اي طبيعي است
    من گمان نميكنم كه حركت ورزشي خاصي باشد كه صرفا بر روي اين چربيها اثر گذار باشد چون حركات ورزشي عضلات را درگير ميكنند نه بافت چربي را و در عين حال همانطور كه بارها نيز گفته شده رژيم غذايي خاصي نيز وجود ندارد كه به طور خاص بتوان يك قسمت از بدن را تغيير سايز داد بنابراين تصور ميكنم كه تنها راه اين است كه يا وزنتان را به طور كلي كاهش دهيد و يا اگر تمايل به اين كار نداريد توصيه ميكنم در اين زمينه چندان حساسيت به خرج ندهيد و ذهن خود را مشغول نسازيد
    سوال:
    قسمت ران و پاهاي من (بطور كلي پايين تنه) چاق مي باشد. من 25 سالمه و در دوران نوجواني كلا چاق بودم. استخوان بندي بدن من مخصوصا در پايين تنه ام درشت مي باشد. در اثر حادثه اي دچار كمر درد نيز شده ام. مي خواستم پايين تنه ام كمي لاغر شود. و نيز بطور كلي سلامتي بدنم را بدست آورده و حفظ كنم. فكر مي كنم تقويت عضلات كمرم كمك زيادي نيز بكند. لطفا در اين مورد مخصوصا نوع ورزش هايي كه بايد انجام دهم مرا راهنمايي كنيد
    جواب:
    شما بايد در درجه اول به اين مساله توجه داشته باشيد كه بزرگ بودن پايين تنه شما به خاطر تزايد بيش از حد چربي است يا به خاطر درشت بودن استخوانبندي ؟ زيرا اگر به قول فرمايش خودتان استخوانبندي شما بزرگ و درشت است كاملا طبيعي است كه اين قسمت بزرگتر باشد و در مجموع به خاطر اينكه خود استخوانها نيز داراي وزن ميباشند بنابراين به طور كلي وزن نرمال شما نيز ميزان بالاتري خواهد بود
    من به طور كلي توصيه ميكنم كه زير نظر يك متخصص تغذيه يك رژيم غذايي كاهش وزن را اغاز نماييد تا وزن شما به طور كلي كاهش يابد و براي اينكه بدانيد چه ورزشهايي ميتواند باعث تقويت عضلات ناحيه كمر و در نتيجه كاهش درد در جنابعالي گردد بهتر است كه با يك فيزيوتراپيست از نزديك مشاوره كنيد تا با توجه به شدت اين عارضه در شما و ساير فاكتورها بتوانند از لحاظ نوع حركات ورزشي مطلوب و ميزان انجام انها توسط شما و ساير مسايل حضرتعالي را راهنمايي دقيقتري بكنند .براي انجام فعاليتهاي ورزش مناسب در جهت بهبود كمردرد بايستي با متخصص فيزيوتراپي مشورت كنيد، بهترين ورزشي كه مي تواند با شرايط شما سازگار باشد به كاهش وزن شما هم كمك كند (البته در كنار رژيم و در صورتيكه اضافه وزن شما به علت تجمع توده چربي باشد) در مرحله اول پياده روي است.
    سوال:
    براي لاغري شكم وپهلو چه ورزشي مناسبه يا چه داروويي؟
    جواب:
    براي لاغري شكم و پهلو در صورتيكه تجمع بافت چربي موسبب آن باشد ابتدا بايستي رژيم غذايي بگيريد، هيچ حركتي به صورت موضعي باعث كاهش بافت چربي در آن ناحيه نمي شود، در صورتيكه رژيم غذايي نداشته باشيد و ناحيه خاصي را با انجام حركات ورزشي تحت فشار قرار دهيد در طول زمان با افزايش حجم آن ناحيه هم رو به رو مي شويد. اگر برنامه غذايي را دنبال مي كنيد مي توانيد حركت هاي شكم را انجام دهيد من لينك تصوير نحوه اجراي تعدادي از اين حركات را در زير قرار ميدهم ( حركات متعددي در اين زمينه وجود دارند ). توجه داشته باشيد بايستي اين حركات را زير نظر مربي مجرب انجام دهيد تا هم با نحوه صحيح اجراي آنها آشنا شويد و هم دچار آسيب ديدگي نگرديد، مي توانيد به يك باشگاه بدنسازي مراجعه كنيد.
    حركت كرانچ:
    http://www.bodybuilding.com/fun/2002/crunches1.jpg
    http://www.bodybuilding.com/fun/2002/crunches2.jpg
    حركت سيت آپ يا دراز نشست:
    http://www.bodybuilding.com/fun/2002/situp1.jpg
    http://www.bodybuilding.com/fun/2002/situp2.jpg
    حركت پيچش روسي:
    http://www.bodybuilding.com/fun/2002/russiantwist1.jpg
    http://www.bodybuilding.com/fun/2002/russiantwist2.jpg
    سوال:
    استفاده مداوم از دستگاه هايي از قبيل دوچرخه ثابت يا اسكي فضايي (eliptical) چه تاثيري بر اندام خانمها دارد.ضمنا من مدت دو ماه تحت نظر دكتر اقدام به كاهش وزن نمودم و پس از مدت فوق از وزن 63 كيلو به 53 كيلو رسيدم و بلافاصله شروع به نرمش و ورزش روزانه و مداوم نمودم و با اين كار كم كم حالت شلي و افتادگي عضلات بدنم كمتر شده است اما اخيرا در قسمت رانها و باسن احساس كمي سنگيني مكنم : ناگفته نماند كه بيشتر حركات ورزشي كه انجام ميدهم با دستگاه اسكي فضايي و دستگاه ديگري كه با بالا و پايين كردن پاها عضلات شكم را متاثر ميكند ميباشد ؛ آيا اينكه گفته ميشود اين دستگاه ها بطور موضعي قسمتهايي از بدن را بزرگتر ميكند صحيح است يا خير
    جواب:
    من نمي توانم جواب دقيق به سئوال شما بدهم بايستي از نزديك بدن شما توسط مربي آگاه رويت بشود تا شما را راهنمايي كنند٬ فقط به اين نكته بايد اشاره كنم خانمها شرايط فيزيولوژيكي متفاوتي با آقايان دارند و اين مسئله هم در ميزان و هم در نوع ذخيره سازي توده چربي در مقايسه با آقايان تماييز ايجاد مي كند هم در كسب توده عضلاني٬ براي مثال ميزان هورمون تستوسترون در مردان 10 تا 11 برابر خانمهاست و اين يكي از دلايلي است كه خانمها به سختي توده عضلاني كسب مي كنند٬ در ضمن تحت فشار گذاشتن گروه خاصي از عضلات با انجام حركات ورزشي ميتواند به رشد آن ناحيه از بدن منجر شود٬ شما در صورتي كه عضلات شكم يا عضلات پا را در مدت طولاني تحت فشار قرار دهيد با رشد عضلات در آن نواحي مواجه ميشويد البته همانطور كه گفتم خانمها به سختي توده عضلاني كسب مي كنند و كسب توده عضلاني رابطه نزديكي با برنامه غذايي٬ برنامه تمريناتي (ورزشي) و به ويژه شرايط فيزيولوژيكي شما دارد. بايد با يك مربي آگاه از نزديك صحبت كنيد
    سوال:
    برادرم 21 سالست و‌ 184 قد و 81 وزن اما صورت لاغري داره البته اون ورزشكاره در حدود 8 ساله كه فوتبال بازي ميكنه .
    ميخواستم بدونم براي چاقي و فربهي صورت جه كار بايد كرد
    جواب:
    از بعد تغذيه اي راهكاري براي چاق شدن صورت به طور خاص وجود ندارد و اگر هم فردي در اين زمينه به شما توصيه اي بكند به حضرتعالي اطمينان ميدهم كه مستدل و مستند نبوده و برپايه تجربيات خود فرد استوار است و از ديدگاه علمي قابل تاييد نيست و در واقع هيچگونه منبع معتبر علم تغذيه توصيه غذايي خاصي و يا برنامه غذايي خاصي كه با استفاده از ان بتوان لاغري صورت فرد را برطرف نمود ذكر نكرده است بطور کلی اگر کسی بخواد حجم یک قسمت بدن را کم کنه یا زیاد کنه...هیچ روشی بهش کمک نمیکنه مگر روشهای جراحی که عمدتا توسط پزشکان متخصص جراحی پلاستیک انجام میشه
    سوال:
    من 5 کیلو اضافه وزن دارم..و میخوام این 5 کیلو رو کم کنم.. اما چون ممکنه صورتم لاغر بشه.. آیا راهی هست که وزن خودمو کم کنم اما صورتم لاغر نشه؟
    جواب:
    براي كاهش وزن در حد 5 كيلوگرم نيازي به رژيم غذاپي كاهش وزن نميباشد البته در صورتيكه شما مشكلي از لحاظ چربي و قند خون و ... نداشته باشيد و فقط ميتوانيد با محدود كردن يكسري مواد غذاپي پرچرب و افزايش فعاليت بدني خود اين ميزان كاهش وزن را بوجود اوريد بنابراين پيشنهاد ميكنم كه توصيه هاي زير را در نظر بگيريد 1- مصرف موادي همچون كره . خامه . سرشير .كله پاچه . سيرابي . روغنهاي حيواني و ساير غذاهاي پرچرب را محدود فرماپيد 2- مصرف سبزيجات و ميوه جات خام را در برنامه غذاپي روزانه خود افزايش دهيد 3-ميزان فعاليت بدني خود را افزايش دهيد و بهتر است كه اين فعاليت بدني بطور مستمر انجام پذيرد تا بتواند اثر مثبتي داشته باشد.

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

چربی های زائد شکم را چگونه از بين ببريم ؟

شکم انسان از عضلاتی قوی پوشيده شده که نگهدارنده اماء و احشاء است . ورزش نکردن ، انجام فعاليت های نشسته و مصرف کالری بيش از نياز ، موجب تجمع چربی در منطقه شکم می شود ؛ در اين صورت عضلات شکم ، سفتی و حالت اوليه خود را از دست داده و شکل ظاهری اندام افتاده شده و چربی ذخيره ای شکم به حالت گره دار احساس می شود . به علاوه ، تجمع چربی درمنطقه شکم به خصوص در خانمها خطر ابتلا به ديابت و عوارض عروقی را چند برابر می کند.

برای از بين بردن چربی های اضافی شکم چه کنيم؟

اين بافت چربی ، برای بدن يک انبار انرژی است و بدن مازاد نياز خود را در آن ذخيره کرده ، در مواقع نياز ، از آن برداشت می کند . پس بايد کاری کرد که بدن نيازمند انرژی بافت چربی شود. دريافت کالری کمتر و ورزش کردن ، راه رسيدن به اين مقصود است. البته اکنون با روشهای ديگری مثل جراحی نيز ، اين چربی ها را بر می دارند ولی اگر بتوانيم با ورزش ، که سلامت عمومی بدن را به دنبال دارد ، آن را از بين ببريم ، مسلما به جراحی نيازی نخواهد بود .

ادعا می شود که کمر بندهای شوک دهنده با وارد کردن جريان های الکتريکی به چربی شکم موجب تجزيه آنها و قوی شدن عضلات شکم می گردد . در صورتی که تنها جريانهايی با قدرت ايمپالسهای مغز ، موجب انقباض عضلات می شود و اگر چنين جريانی با اين کمربند وارد شکم شود موجب يک انقباض دردناک خواهد شد .البته استفاده از وسايل ورزشی که موجب انقباض عضلات شکم شود ، مفيد است ؛ اما ورزش کردن به تنهايی کافی نخواهد بود ، چرا که کالری اضافی باز هم در شکم يا باسن ذخيره می شود . پس بايد از خوردن شيرينی های خامه اي ، تنقلات چرب مثل چيپس ، غذاهای پر روغن و نان و برنج زياد از حد پرهيز کرد.

يک ورزش مفيد:

دراز و نشست از راحت ترين و مؤثرترين ورزش ها برای برطرف کردن چربی شکم است. با فشار زيادی که به عضلات شکم وارد می شد ، اين عضلات قوی شده و شکم به حالت اوليه باز می گردد . مدت ورزش چند روز يا چند هفته نيست بلکه بايد آنرا مداوم انجام داد . تمرينات ورزشی در صورتی که به درستی انجام نگيرند ، به کمر شما آسيب می رسانند.

طريقه درست انجام دراز نشست:

به پشت روی زمين نسبتاً نرمی بخوابيد. پاها را خم کنيد تا کف پايتان روی زمين قرار بگيرد ، دستانتان را به روی سينه قرار دهيد . ابتدا سر را بلند کرده و سپس شانه ها را به آرامی 30 تا 40 سانتی متر بالا بياوريد و دوباره بخوابيد . بلند شدن بيش از اين مقدار عضلات پای شما را به کار می گيرد. ده مرتبه پشت سر هم ، اين کار را انجام دهيد . چند ثانيه استراحت کنيد و ده مرتبه بعدی را انجام دهيد. در ابتدا لازم نيست زياد به خودتان فشار بياوريد ، زمانی که احساس کرديد ، عضلات شکم شما قوی تر شده اند جسم سنگينی را در هنگام دراز نشست در دست ، روی سينه بگيريد تا فشار بيشتری به عضلات شکم وارد شود.

ورزشهای تکميلی ديگری که می توانيد برای متناسب شدن شکم انجام دهيد در ذيل ارائه شده است :

چهار دست و پا روی زمين قرار بگيريد ، يک پای خود را مستقيماً بلند کرده و در هوا نگاه داريد ، از يک تا 5 بشماريد ، سپس به حالت اول برگرديد ، از يک تا 5 بشماريد حالا پای ديگرتان را به همين صورت حرکت دهيد و بشماريد . اين عمل را چند بار تکرار کنيد .

روی زمين بنشينيد کف دستها را در طرفين بدن ، روی زمين بگذاريد و زانوها را خم کنيد ، در اين حال با باسن خود جابجا شده به جلو برويد در حقيقت ، سر بخوريد . می توانيد با دستها مچ پاها را بگيريد .

به پشت روی زمين طاق باز بخوابيد ، دستها را باز کرده در طرف راست و چپ روی زمين دراز کنيد حالا زانوها را خم کنيد و همانطور که به هم چسبيده اند با هم اول به طرف راست زانوها را تا نزديک زمين بياوريد ، سپس به همين شکل به طرف چپ تا نزديکی زمين حرکت دهيد ، اين عمل را 10-15 بار تکرار کنيد .

بايستيد و دست ها را به طرف جلو دراز کنيد و در مقابل روی خود به لبه يک صندلی تکيه دهيد حالا به تدريج و خيلی آهسته زانوها را خم کنيد تا به صورت نشسته در آييد ، سپس به آهستگی بلند شده و بايستيد . اين عمل را 5 تا 10 بار تکرار کنيد .

به روی شکم ، روی زمين بخوابيد ، چانه خود را روی هرد و دست خود قرار دهيد در حاليکه پاها را کشيده و دراز نگاه داشته ايد ، يک پا را تا آنجا که می توانيد بالا بياوريد و در آن حالت نگهداريد ، از يک تا 5 بشماريد وسپس پا راپائين بياوريد – حالا اين عمل را با پای ديگرتان انجام دهيد .

چهار دست و پا روی زمين قراربگيريد ، يک پای خود را مستقيما بلند کرده درهوا نگاه داريد وازيک تا 5 بشماريد سپس به حال اول بازگرديد وازيک تا 5 بشماريد اکنون پای ديگرتان رابه همين صورت حرکت دهيد وبشماريد . اين عمل را چند بارتکرارکنيد.

(می توانيد از اين ورزشها و ورزشهای قبلی که در مطلب درمان چاقی موضعی 3 آمده ، يک پرينت تهيه کنيد و هر روز با نگاه کردن به آن ورزشها را انجام دهيد. )

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

مرداني چون سيب، زناني چون گلابي

در مردان چاق، چربي زير پوست شكم بيشتر جمع مي شود. به اين نوع چاقي، نوع مركزي، بالاتنه، مردانه و يا چاقي سيبي شكل گفته مي‌شود.
    يكي از دغدغه‌هاي اكثر افرادي كه به دنبال روش‌هاي كاهش وزن هستند تصويري است كه اين افراد از بدن خود دارند و آن را با شكل بدني خود در ذهنشان مي‌سنجند. معمولا اين افراد خواستار كاهش وزن به خصوص در بعضي از نواحي بدن همچون شكم هستند. تصور آنان اين است كه مي‌توان با لاغري موضعي بر چاقي موضعي فائق آمد. اما بايد ديد اين طرز تفكر درست است يا خير؟ اصولا منشا آن كجاست؟ آيا ريشه‌هاي تجاري هم در شكل گيري آن نقش داشته است يا مسائل اجتماعي در آن موثر بوده است؟‌

امروزه مشخص شده است كه اهميت توزيع بافت چربي در بدن در پيش بيني ابتلا به ديابت و بيماري‌هاي قلبي عروقي اهميت بيشتري نسبت به ميزان چربي كل بدن دارد. بافت چربي توزيع يكنواختي در بدن ندارد. مهمترين محل ذخيره شدن چربي در بدن در ناحيه زير پوست است. در حالات چاقي و غير چاقي، تفاوت‌هاي ويژه‌اي در بافت چربي زيرپوستي زنان و مردان مشاهده مي‌شود. زناني كه چاق نيستند از بافت چربي زير پوستي بيشتري در ناحيه سريني - راني برخوردارند، در حالي كه در مرداني كه چاق نيستند چربي زيرپوستي به شكلي يكدست در تمام بدن توزيع شده است. در مردان چاق، چربي زير پوست شكم بيشتر جمع مي شود. به اين نوع چاقي، نوع مركزي، بالاتنه، مردانه و يا چاقي سيبي شكل گفته مي‌شود. در زنان، چربي بيشتري در نواحي پايين شكم و لگن و ران‌ها جمع مي‌شود. به اين نوع چاقي، چاقي محيطي، زنانه يا گلابي شكل مي‌گويند. ارتباط بين جنسيت و چاقي ناحيه‌اي يا موضعي قطعي نيست. شماري از مردان به چاقي محيطي گرفتار مي‌شوند.
    بعد از ناحيه زير پوست، چربي در احشاء، پشت صفاق، دور كليه‌ها و در ناحيه چشمخانه جمع مي‌شود. ميزان سوخت و ساز اين چربي‌ها بيش از شكم و ناحيه سريني و ران‌هاست. اين ترتيب اهميتي خاص از نظر سوخت‌و‌سازي دارد. واقعيت اين است كه تنها چربي تجمع يافته در اعضاي داخلي بدن و احشاء مسير مستقيمي به كبد دارد. در فعاليت بدني هم چربي احشايي بيشتر از ساير قسمت‌ها به عنوان سوخت مصرف مي‌شود. در وضعيت‌هاي خاص، اين ترتيب تغيير پيدا مي‌كند. به عنوان مثال، در زنان شيرده فعاليت سوخت و سازي چربي ناحيه سريني - راني بيشتر مي شود. پرسشي كه در اينجا مطرح مي‌شود اين است كه سازو كار چربي سوزي چيست و به عبارتي چربي‌ها از چه راهي مي‌سوزند؟ پاسخ دادن به چنين پرسشي مي‌تواند بسياري از حقايق را براي ما روشن كند. تحقيقات نشان داده است كه هورمون‌هاي چربي سوز (يعني كاتكولامين‌ها) در چربي احشايي فعال‌ترند و فعاليت آنها در بافت چربي زير پوستي شكم، فعال‌تر از نواحي ديگر زير پوستي است. مواد و هورمون‌هايي كه اثرات ضدچربي‌سوزي دارند (مثل انسولين، پروستاگلاندين‌ها و آدنوزين) اثر مهاري بيشتري بر فعاليت چربي‌سوزي در بافت زير جلدي نسبت به سلول هاي چربي احشايي دارند.

عوارض چاقي موضعي
    چاقي بالاتنه ارتباط بيشتري با عوارض چاقي همچون ديابت، فشار خون بالا، ناراحتي‌هاي عروقي و بالا رفتن چربي خون دارد در حالي كه چاقي محيطي عوارض كمتري دارد. شاهد اين مدعا ظهور بيشتر ديابت، فشار خون بالا و ناراحتي‌هاي قلبي - عروقي در كساني است كه نسبت دور كمر به لگن در آنها بيشتر از همتايانشان است. همچنين مشخص شده است كه در مردان چاقي شكم و در زنان نسبت چين‌هاي پوستي كتف به پشت بازو با ناراحتي هاي قلبي - عروقي و ميزان مرگ و مير كلي ارتباط نزديكي دارد.

فعاليت بدن چربي سوز
    دو راه براي كاهش انبار چربي در بدن وجود دارد يا بايد ورود آن را مانع شد كه چاره آن تغذيه‌اي است و بايد كالري دريافتي فرد را كم كرد. اما راه دوم آن است كه موتور سوخت و سازي بدن هرچه مي‌تواند بيشتر از چربي‌ها به عنوان سوخت استفاده كند. چربي‌ها به عنوان سوخت در بدن نقش برجسته‌اي دارند و در شرايط مشخصي به‌عنوان سوخت اصلي بدن مي‌سوزند و در اين زمينه از قندها پيشي مي‌گيرند. مثلا در حال استراحت چربي‌ها سوخت اصلي بدن هستند. اما متاسفانه در اين حالت بدن سوخت كمي مصرف مي‌كند و از اين رو در اين حالت به طور كلي خيلي چربي نمي‌سوزد. يك حالت ديگر هم براي سوختن چربي‌ها وجود دارد و آن شركت در فعاليت‌هاي بدني چربي‌سوز است. ورزش‌هاي چربي‌سوز ورزش‌هاي سختي نيستند و در واقع بسيار هم ملايم هستند. پياده‌روي ، دويدن آرام، كوه‌پيمايي، شنا كردن و دوچرخه‌سواري نمونه‌هاي اعلاي اين نوع فعاليت‌ها هستند. در اين فعاليت‌ها بايد شدت ملايمي را انتخاب كرد به‌عنوان مثال، شدت در حين دويدن بايد طوري باشد كه فرد بتواند با دوست خود لااقل جمله‌اي را رد و بدل كند. در اين حالت موتور هوازي در بدن بيشتر از سوخت چربي استفاده مي‌كند. نكته مهم اين است كه چربي سوخته شده از يك موضع انتخاب نمي‌شود و بايد انتظار داشت كه بعد از مدتي چاقي به‌طور عمومي كاهش يابد. نتيجه تحقيقات نشان مي‌دهد كه امكان تقويت عضلات يك ناحيه وجود دارد اما نمي‌توان چربي آن را به طور انتخابي كاهش داد.

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

چاقی یک قسمت از بدن (موضعی)

در جامعه امروزی فراوان هستند افرادی که از چاقی های موضعی رنج می برند. به دلیل آموزش های فراوان بویژه برای جوانان، خیلی از افراد نسل جدید، مراقب کنترل وزن خود هستند، ولی در بین این افراد نیز تجمع چربی در یک قسمت از بدن و یا چاقی موضعی از مشکلات رایج است. خیلی از آنها هنگام مراجعه به کلینیک های لاغری، از این مسئله شاکی هستند که دیگر نمی توانند شلوارهای قبلی خود را بپوشند و یا سایز قسمت فوقانی بدن آنها با سایز قسمت پایینی سازگار نیست.

گروه دیگر، افرادی هستند که از افزایش بی رویه وزن رنج می برند و به درمان آن اهمیت نمی دهند تا آن که متوجه چاقی شدید در ناحیه شکم می شوند. این موضوع به ویژه در آقایان که به دلیل مشغله های روزمره به وزن خود توجهی ندارند، شایع است. این افراد زمانی کاهش وزن خود را جدی می گیرند که چاقی شکمی باعث بروز بیماری هایی مثل دیابت، افزایش چربی خون، بیماری های قلبی و عروقی و نیز کبد چرب در آنها شود.

اینکه انسان بتواند با خوردن غذای خاصی، چاقی شکمی را برای همیشه از بین ببرد، یک رویای دیرینه است، ولی ممکن نیست. شاید شما نیز تبلیغات و آگهی هایی را که ادعا می کنند" رژیم صاف کننده ی شکم" به افراد ارائه می دهند، مشاهده کرده باشید. بعضی از این رژیم ها ادعا می کنند که در طی یک ماه، 5/7 کیلو از وزنتان کاهش می یابد و دارای شکمی صاف و بدون چربی اضافی می شوید. این قبیل رژیم ها کمی اغراق آمیزبوده و نیازمند ایجاد تغییرات اساسی غذایی و رفتاری هستند.

کدامیک از چربی های موضعی بیشترین اهمیت را دارد؟

اکثر مراجعین به کلینیک های لاغری، از چاقی شکمی شکایت دارند. همانطور که بیان شد چاقی شکمی به دلیل عوارض فراوانی که برای سلامتی فرد به همراه دارد، نسبت به سایر چاقی های موضعی (مثل چاقی ران ، باسن و ...) مهم تر است.

مطالعات اخیر تاکید دارند که شروع عوارض چاقی شکمی بسیار زودهنگام است و حتی قبل از آن که شما جزء افراد چاق قرار بگیرید، علائم اختلالات متابولیک و نیز بیماری های قلبی و عروقی آغاز می گردند.

چاقی شكمی از لحاظ پزشكی، به عنوان عامل خطر قابل مشاهده در سندرم متابولیك مطرح است. عوامل خطر سندرم متابولیك شامل: چاقی شكمی، مقاومت به هورمون انسولین، تری گلیسرید بالا ، كلسترول بالا و فشار خون بالا می باشند. زمانی كه بیمار حداقل سه عامل از این عوامل خطر را داشته باشد، نشان می دهد دچار سندرم متابولیك است.

این افراد در معرض خطر بالایی برای ابتلا به بیماری های قلبی، سكته و دیابت قرار دارند. در حقیقت، مرگ در اثر بیماری های قلبی و عروقی در این افراد تقریبا دو برابر، و خطر حمله قلبی و سكته در آنها سه برابر می باشد.
    کاهش وزن

این عوامل خطر را می توان با اجرای رژیم های غذایی سالم در برنامه ی روزانه مانند كاهش مصرف غذاهایی كه چربی اشباع و ترانس بالایی دارند و نیز انجام فعالیت بدنی كنترل كرد. البته گاهی تغییر سبك زندگی برای كاهش عوامل خطر كافی نیست و ممكن است نیاز به مصرف دارو تحت نظر پزشک باشد، مثلا استاتین ها از داروهایی هستند که به كاهش مقدار كلسترول خون كمك می كنند.

اگر دور كمر در آقایان مساوی یا بیشتر از 102 سانتی متر و در خانم ها مساوی یا بیشتر از 88 سانتی متر باشد، نشان می دهد فرد دچار چاقی شکمی است.

اما مراجعین زیادی نیز از چاقی نواحی دیگر بدن، به ویژه چاقی بازوها، سینه و یا ران شاکی هستند. شاید شما از تجمع چربی در این نواحی به دلیل جنبه های زیبایی (به هم خوردن تناسب اندام) خسته شده باشید، ولی این مژده را باید به شما بدهم که هیچ کدام از این نوع چاقی ها، به اندازه چاقی شکمی برای سلامتی شما مضر نیست.

چه عواملی، چاقی های موضعی را تشدید می کنند؟

علاوه بر مصرف بی رویه کالری که چاقی و به تبع آن چاقی موضعی را تشدید می کند، عوامل متعدد دیگری نیز در تشدید چاقی موضعی، به ویژه چاقی شکمی موثرند، از جمله:

- رژیم های یویو که با کاهش و افزایش متناوب وزن همراه می باشند.

- مصرف زیاد فست فودها که حاوی چربی اشباع فراوان و نیز اسیدهای چرب ترانس هستند. این موضوع به ویژه در جوانانی که وزن خود را با اجرای رژیم های سخت لاغری کنترل می کنند، ولی عادت به مصرف فست فود دارند، بیشتر مشاهده می شود.

- تغییرات هورمونی به ویژه در خانم های مبتلا به تخمدان پلی کیستیک و نیز در مرحله قبل از یائسگی.

- استفاده ی نابجا از داروهای هورمونی و نیز داروهای بدنسازی که معمولا به طور غیر مجاز استفاده می شوند.

- انجام ورزش های مقاومتی مانند وزنه برداری، ورزش های رزمی و بدنسازی و سپس ترک آن، به ویژه باعث چاقی در ناحیه بازوها و نیز سینه خواهد شد که در خیلی از موارد نسبت به درمان نیز مقاوم هستند. لذا توصیه اساسی به این گروه از ورزشکاران، داشتن یک برنامه منظم برای ادامه طولانی مدت این نوع از ورزش ها می باشد.

- عدم تحرک بدنی و زندگی عاری از فعالیت بدنی. از طرف دیگر ترک ورزش های هوازی مانند پیاده روی ، شنا، فوتبال و ... در کمتر از یک هفته، باعث افزایش مقاومت به انسولین می شود که در مدت کمتر از یک ماه، بزرگ شدن سایز شکمی را به همراه خواهد داشت.

دکتر حمیدرضا فرشچی
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات در ایران سلامت