ترجمه : دکتر علی وفائی متخصص پوست
تایپ : تیم تحریریه ایران سلامت
به نقل از webmd

اخیرا اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا ( FDA) تکنولوژی جدیدی را برای برداشت چربی بدن تائید کرده است که بر خلاف لیپو ساکشن( که همین کار را انجام می دهد ) بدون جراحی انجام شده و پوست دچار جراحت و زخم نمی شود.آیا این موضوع جالب توجه حقیقت دارد؟

این دستگاه با تکنولوژی بالا توسط شرکت ZELTIQ تولید شده و coolsclupting نام دارد.این دستگاه سلولهای چربی زیر پوست را منجمد کرده و بدین ترتیب سلولهای چربی مرده و و متعاقبا دچار اضمحلال (پارگی ) می گردند. با نابود شدن سلولهای
چربی , چربی درون آنها آزاد و سپس این چربی توسط سیستم دفع بدن هضم و نابود می گردد.بدین ترتیب از تعداد سلولهای چربی زیر پوست کاسته می گردد. لازم به ذکر است که تعداد سلولهای چربی هر فرد ثابت است و چاق شدن به معنی انباشته شدن چربی در داخل هر سلول ( و نه افزایش تعداد سلولها) می باشد.لذا کاهش تعداد این سلولها موجب رفع چاقی در محل مورد نظر می گردد.

در این عمل بیمار روی صندلی نشسته و در حالی که کاملا راحت است تعدادی وسیله شبیه فنجان حجامت به پوست محل چاقی متصل شده و دستگاه شروع به انجماد چربی زیر پوست می کند. البته پوست روی چربی منجمد نمی شود. بیمار در حین عمل می تواند مطالعه کند و یا هر کار دیگری که دوست دارد انجام دهد. بیماران اظهار می کنند با این روش کمی سوزش و ناراحتی در محل احساس شده و گاهی قرمزی و کبودی مختصر پوست رخ می دهد که ممکن است چندین روز ادامه داشته باشد.

با توجه به اینکه مدتی طول می کشد تا سلول چربی محتویات خود را آزاد و سپس چربی های آزاد شده توسط سیستم های بدن هضم و دفع گردند , لذا ماه ها طول می کشد تا نتایج اینکار مشخص گردد و در ضمن برای حصول نتیجه مورد نظر جلسات متعدد لازم است. بهترین نتیجه اینکار در همان مناطقی از بدن آشکار می گردد که لیپوساکشن در آن مناطق بهترین نتیجه را داده است یعنی جلوی شکم و پهلو ها.

برای متخصصین جراحی پلاستیک و پوست و مو جالب توجه است که نتایج این کار را ملاحظه نمایند. بنا به ادعای کمپانی سازنده این دستگاه تاکنون برای 7000 نفر در دنیا استفاده شده است.در هر حال هنوز زود است که درستی و نتایج مثبت این کار ارزیابی شود.

شکلی از دستگاه
http://www.ohgizmo.com/2010/09/13/co...-love-handles/