محققان نيوزلندي دريافته‌اند كودكاني كه بيش از 2 ساعت در روز تلويزيون تماشا مي‌كنند بيشتر در معرض ابتلا به حملات و سكته‌هاي قلبي و ساير مشكلات قلبي ـ عروقي در سنين بزرگسالي قرار مي‌گيرند.

به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي هلت‌ دي نيوز، مطالعات ديگر نيز نشان مي‌دهد كه اشتياق افراطي نوجوانان به تماشاي تلويزيون منجر به بروز مشكلات مختلف روحي و جسمي در اين قشر جامعه مي‌شود.

در اين بررسي‌ها بيش از 1000 كودك در مدتي بيشتر از دو دهه از سن 3 تا 26 سالگي مورد مطالعه و آزمايش قرار گرفته‌اند.

مطالعات انجام شده از سوي محققان دانشگاه اوتاگو در نيوزلند در اين پژوهش‌ها به رابطه آشكاري ميان تماشاي بيش از 2 ساعت تلويزيون در روز در سنين پايين با ابتلا به اضافه وزن، كلسترول بالا، سيگار و شرايط فيزيكي ضعيف طي يك دهه و بيشتر دست پيدا كردند.

طبق نتايج به دست آمده كه در مجله لسنت به چاپ رسيده است معلوم شد كه 17 درصد اضافه وزن، 15 درصد افزايش سرم كلسترول در خون، 17 درصد كشيدن سيگار و 15 درصد فقر تناسب فيزيكي مي‌تواند دليل تماشاي بيش از اندازه تلويزيون در سنين كودكي و نوجواني باشد.

سرپرست اين تيم تحقيقاتي نيوزلندي مي‌گويد: ما با آكادمي آمريكايي اطفال به توافق رسيده‌ايم كه والدين بايد كودكانشان را به تماشاي يك يا حداكثر 2 ساعت برنامه‌هاي تلويزيوني در روز محدود كنند. در واقع بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه حتي كمتر از يك ساعت نتايج مطلوبتري به همراه خواهد داشت.

به علاوه والدين نه تنها به زمان تماشاي تلويزيون بلكه به نوع برنامه‌هايي كه كودكانشان تماشا مي‌كنند نيز بايد نظارت داشته باشند.

اين پژوهشگران معتقدند كه هنوز انجام مطالعات گسترده‌تري در اين زمينه براي دستيابي به نتايج دقيق‌تر مورد نياز است.