محققان هشدار داده‌اند كه خردسالان هرچه بيشتر تلويزيون تماشا كنند، در آينده احتمال اينكه عملكرد موفقي در مدرسه نداشته باشند و در سن 10سالگي از نظر سلامتي دچار وضعيت نامساعدي شوند افزايش مي‌يابد.

به گزارش بي‌بي‌سي، تحقيقات روي هزار و 300 كودك كه توسط دانشگاه‌هاي ميشيگان و مونترال در آمريكا و كانادا انجام گرفته نشانگر آن است كه هر يك ساعت تلويزيون ديدن يك كودك، اثرات مخربي بر وي مي‌گذارد. در نتيجه اين تحقيقات مشخص شده است كه عملكرد كودكان به‌دليل ديدن تلويزيون در منزل كاهش يافته و آنها همچنين بيشتر به خوردن فست‌فود روي مي‌آورند. محققان انگليسي مي‌گويند كه والدين نبايد به كودكان اجازه ديدن هر برنامه‌اي در تلويزيون را بدهند و در عوض بايد آنها را به ديدن برنامه‌هاي مفيد و آموزنده در تلويزيون ترغيب كنند.در اين تحقيق از والدين كودكان مشاركت‌كننده پرسيده شد كه كودكان 2 سال و نيمه و 4 سال و نيمه چقدر تلويزيون مي‌بينند.

به‌طور ميانگين كودكان 2 ساله 9 ساعت در هفته تلويزيون مي‌ديدند و نوجوانان 14 ساله نيز زير 15 ساعت تلويزيون تماشا مي‌كردند. اين به آن معناست كه 11 درصد كودكان 2 ساله و
23 درصد از كودكان 4 ساله بيش از ميانگين 2ساعت در روز تلويزيون مي‌ديدند. پزشكان توصيه كرده‌اند كه كودكان نبايد بيش از 2 ساعت در روز تلويزيون تماشا كنند. پس از آنكه اين كودكان به سن 10سالگي رسيدند درباره وضعيت تحصيلي آنها در كلاس‌هاي درس از معلمانشان پرسيده شد و مشخص شدكه بازده تحصيلي آنها نسبت به كودكاني كه كمتر تلويزيون تماشا مي‌كنند، كاهش يافته است. ديدن تلويزيون در 2 سالگي موجب مي‌شود كودكان به هنگام مدرسه رفتن كمتر در فعاليت‌هاي كلاسي مشاركت داشته باشند و نتوانند در درس رياضيات نمرات بالايي كسب كنند.

از ديگر مضرات تلويزيون براي كودكان مي‌توان به پرخوري و در نتيجه چاقي اشاره كرد. نتايج تحقيقات بيانگر آن است كه كودكاني كه بيش از اندازه تلويزيون تماشا مي‌كنند، بيشتر دچار چاقي مي‌شوند. آنها وقتشان را صرف دويدن، بازي‌كردن يا ورزش‌هايي كه به آن نياز دارند، نمي‌كنند و معمولاً همراه با تماشاي تلويزيون تنقلات و خوراكي مي‌خورند. همچنين تبليغات مواد غذايي داراي ارزش كم غذايي كه در تلويزيون به نمايش در مي‌آيد مورد توجه كودكان قرار مي‌گيرد. در اين تبليغات، تقريباً هيچ وقت درباره مواد مفيد و مغذي براي تغذيه كودكان سخني به ميان نمي‌آيد. درنتيجه كودك نيز والدين را مجبور مي‌كند تا غذاهايي كه ارزش غذايي كمتري دارند يا حتي گاه براي سلامتي مضر هستند، بخرند.

از سويي ديگر نتايج تحقيقاتي كه اخيرا انجام گرفته نشانگر آن است كه تلويزيون تاثير نامطلوبي بر خواب كودكان مي‌گذارد. بنا بر اين تحقيقات به‌نظر مي‌رسد نوزادان و كودكان نوپايي كه بيشتر وقتشان را جلوي تلويزيون مي‌گذرانند بيشتر از بقيه كودكان دچار كمبود خواب مي‌شوند. در نتيجه والديني كه با برنامه خواب كودكان و نوزادان خود مشكل دارند، بايد از ميزان تماشاي تلويزيون و ساعاتي كه كودكانشان صرف اين امر مي‌كنند كاهش دهند. خواب براي كودك همانند تغذيه، لازم و ضروري است. بسياري از كودكان براي به خواب رفتن مشكل دارند و به موقع نمي‌خوابند. در كودكان معمولا بي‌خوابي اوايل شب اتفاق مي‌افتد و به‌اصطلاح به آن بي‌خوابي شبانه گفته مي‌شود.