جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: تأثير خشونت هاي تلويزيوني در کودکان

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض تأثير خشونت هاي تلويزيوني در کودکان

  فکر مي کنيد کودکاني که تصاوير خشونت آميز را در تلويزيون تماشا مي کنند رفتار خشونت آميزي از خود نشان خواهند داد ؟ تحقيقات بسياري براي پاسخگويي به اين سؤال و تأثيرات آن بر کودکان تا کنون انجام شده است . تحقيقات توسط دانشمندان ، پزشکان و متخصصان اطفال و محققان کودک در کشورهاي مختلفي انجام شده و در اين تحقيقات سعي شده است علت تأثيرگذاري بسيار زياد خشونت تلويزيوني را بر رفتار کودکان دريابند .

  در يک تحقيق کودکان را به دو گروه a و b تقسيم کردند به گروه a فيلمي را نشان دادند که در آن يک کودک عروسکش را به شدت کتک مي زد و به کودکان گروه b فيلمي نشان داده شد که در ان همان کودک با عروسکش مهماني چاي برگزار کرده است . در ادامه اين تحقيق آنها کودکان گروه a را در يک اتاق گذاشتند که يک عروسک دقيقاً شبيه عروسک فيلم درآنجا بود . کودکان گروه a با خشونت با عروسک رفتار کردند و آن را به همان شيوه کتک زدند . کودکان گروه b نيز در اتاقي که عروسک در آنجا بود گذاشته شوند . آنها با مهرباني با آن رفتار کردند و با عروسک بازي کردند.

  طبق تحقيقات انجام شده ۴۷ درصد برنامه هاي خشونت آميز تلويزيون نشان مي دهد که قرباني صدمه اي نمي بيند و خصوصاً در برنامه هاي مخصوص کودکان هنگامي که در کارتون يک شخصيت کارتوني به شخصي ديگر شليک مي کند او بدون اينکه صدمه اي ببيند دوباره بلند مي شود . کودکان باور مي کنند که خشونت واقعاً صدمه اي به ديگران نمي رساند . در ۷۳ درصد برنامه هاي تلويزيوني ، افرادي که در کارتون ها و نمايش هاي مخصوص کودکان مرتکب جنايت مي شوند هرگز تنبيه نمي شوند . نمايش هاي تلويزيوني که اجازه ميدهند . شخصيتي که مرتکب جنايت شده تنبيه نشود ، به تدريج به کودکان مي آموزند که ارتکاب جنايت هيچ ايرادي ندارد . زيرا هيچ تنبيه و بازخواستي در انتظار آنها نيست . کودکان ياد مي گيرند اعمال خشونت آميز و جنايت بار ، مورد بازخواست و تنبيه قرار نمي گيرند .

  تلويزيون ، آموزگار قدرتمندي است و اگر کودکان هميشه شخصيتهاي مورد علاقه خود را ببينند که اعمال خشن و پرخاشگرانه انجام ميدهند تا به خواست خود برسند ، آنها نيز همان کار را انجام خواهند داد . به نظر مي رسد تلويزيون از افرادي که مرتکب جنايت مي شوند قهرمان مي سازد . کودکان فکر مي کنند اگر آنها نيز مانند شخصيت هاي جنايتکار تلويزيون رفتار کنند آنها هم قهرمان مي شوند .

  کودکان به اين جنايتکاران به عنوان الگوي قدرتمند خود نگاه مي کنند . به اعتقاد کارشناسان، تلويزيون و برخي برنامه هاي آن ارزش هاي زندگي را تنزل مي دهند . يک شخصيت کارتوني کشته مي شود . ديگر شخصيت هاي کارتوني اهميتي نمي دهند و حتي ممکن است بخندند . تلويزيون خشونت و حتي مرگ را خنده دار و غير واقعي جلوه مي دهد . کودکان نمي آموزند که براي زندگي احترام قائل باشند ، زيرا خشونت تلويزيون آنها را مسحور خود کرده است . در تحقيقات انجام شده کودکان تفاوت بين واقعيت و غيرواقعيت را در بين برنامه هاي تلويزوني نمي توانند بيان کنند . تلويزيون باور پذير است . شخصيت هاي داستان باور پذير هستند . اما کودکان نمي دانند آنها هنر پيشه هستند و اين داستان ها غير واقعي است . کودکان قادر به درک اين موضوع نيستند که وقتي شخصي به شخص ديگر حمله مي کند حمله او واقعي نيست و نبايد اين رفتارها را تقليد کنند .

  کارشناسان و محققان امور کودک بر اين باورند که برنامه هاي تلويزيون بويژه در بخش کودکان نبايد خشن باشد . زيرا کودکان براحتي از برنامه هاي تلويزيوني الگوبرداري مي کنند .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  کاهش تماشای تلویزیون توسط کودکان و نوجوانان و افزایش فعاليت بدني‌ مقدار خشونت‌ آنان را کاهش مي‌دهد.


  مسوولان يک مدرسه ابتدايي در آلزاس در یک برنامه دانش‌آموزان خود را به مدت ۱۰ روز از ديدن برنامه‌هاي تلويزيوني، انجام بازي‌هاي رايانه‌اي واستفاده از اينترنت محروم کردند.


  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از فيگارو ، ۲۵۹ دانش‌آموز ۶ تا ۱۱ ساله اين مدرسه، به ازاي هر يک ساعت روشن‌نکردن تلويزيون و رايانه، يک نمره مثبت مي‌گرفتند.
  طي اين دوره ۱۰ روزه، مسوولان مدرسه تاثيرات مثبت نگاه‌ نکردن به تلويزيون و همچنين نوع فعاليت دانش‌آموزان در ساعات بيکاري را يادداشت کردند هدف از انجام اين علم به هيچ وجه مخالف با تلويزيون يا برنامه‌هاي آن نبود.

  مسوولان قصد داشتند نشان دهند که بدون تلويزيون هم مي‌توان زندگي کرد و ساعات بيکاري خود را به کارهاي ديگري اختصاص داد.
  آمارها نشان مي‌دهدکه اروپايي‌ها و به ويژه فرانسويان روزانه ۳ ساعت و نيم وقت صرف تماشاي تلويزيون مي‌کنند و کودکان ۴ تا ۱۰ سال ، دو ساعت و نيم از روز خود را در مقابل تلويزيون مي‌گذرانند اين آمار تنها مختص به تلويزيون بوده و استفاده از اينترنت و بازي‌هاي کامپيوتري را شامل نمي‌شود.
  آمار ديگري نشان داده است به طور کلي ۵۰ درصد کودکان فرانسوي نيمي از وقت بيکاري خود را در مقابل تلويزيون سپري مي‌کنند.
  البته مدرسه آلزاسي اولين مدرسه‌‌اي نبود که دست به اين اقدام زده است تاز سال ۲۰۰۳ تاکنون محققان کانادايي همين بررسي را در ۸۰ مدرسه انجام داده‌اند.
  نتايج تحقيقات نشان داده است با کم‌شدن ميزان تماشاي تلويزيون و استفاده از اينترنت، ميزان وقتي که کودکان و نوجوانان با خانواده مي‌گذرانند و ميزان فعاليت بدني‌شان افزايش مي‌يابد از خشونت‌شان در مدرسه کاسته مي‌شود.

  اين موضوع خشونت‌هاي فيزيکي (۶۲ درصد کاهش) و هم لفظي (۴۱ درصد کاهش در کلاس و ۵۴ درصد کاهش در خارج مدرسه) را شامل مي‌شود.
  طبق نظر کارشناسان پنج ساعت تماشاي تلويزيون در هفته براي کودکان کافي است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تماشاي تلويزيون بچه ها را خشن مي كند
  سلا‌متيران: بر اساس نتايج تحقيقات دانشمندان دانشگاه هاروارد، تماشاي طولاني مدت تلويزيون و انجام بازي‌هاي ويدئويي خشونت آميز تاثيرات بدي روي تكامل رفتاري، فيزيكي و روابط اجتماعي كودكان و نوجوانان دارد.
  به نقل از health day، تحقيقات اين دانشمندان روي هزار و 356 كودك 6 تا 8 ساله نشان مي‌دهد، كودكاني كه زمان بيشتري را صرف تماشاي برنامه هاي خشونت آميز مي كنند، رفتارهاي پرخاشگرايانه درآنها بيشتر است و هر چه بيشتر به بازي‌هاي ويدئويي خشن بپردازند، زمان كمتري براي گذراندن وقت با دوستان خود دارند و احساس عصبانيت در آنها بيشتر مي شود. اين بازي‌ها همچنين روي سلامت كودكان تاثير مي‌گذارد.
  تحقيقات دانشمندان كاليفرنيا نيز با بر روي عكس العمل 100 فرد 18 تا 21 ساله نشان مي‌دهد، افرادي كه با برنامه‌هاي خشن كامپيوتري بازي مي‌كنند در مقايسه با ديگران، فشار خون بالاتري دارند، هيجانات منفي در آنها بيشتر است، راحت تر به ماري جوانا و الكل روي مي‌آورند و نگرش آنها نسبت مسائل زندگي منفي تر است.
  ضعف در برقراري ارتباط با ديگران از عوارض ديگر ديدن اين برنامه هاست و 81 درصد اين افراد روابط جنسي غير معمول دارند، بيشتر غذا مي‌خورند و در معرض اضافه وزن بيشتري قرار دارند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تماشاي فيلمهاي خشونت‌بار زمينه رفتارهاي خشن را در بزرگسالي فراهم مي‌كند


  نتايج تحقيقات جديد نشان داد: تماشاي فيلمها و بازيهاي كامپيوتري داراي صحنه‌هاي خشونت‌بار در سنين كودكي زمينه را براي رفتار خشونت‌آميز افراد در سالهاي بعد فراهم مي‌كند. به گزارش منابع اينترنتي، صحنه‌هاي خشونت‌آميز بر ذهن، روان و عواطف همه افراد تاثير مي‌گذارد. بر اساس اين گزارش، مشاهده مداوم اين قبيل صحنه‌ها مي‌تواند شخص را در هر سني كه باشد به سمت رفتارهاي خشونت‌آميز در قبال ديگران سوق دهد. در اروپا و آمريكا مسؤولان فرهنگي كه مسؤوليت صدور اجازه پروانه نمايش فيلمها را بر عهده دارند با توجه به اين نكته تماشاي فيلمهاي حاوي صحنه‌هاي خشونت‌آميز را بر نوجوانان ممنوع كرده‌اند و براي تماشاي اينگونه فيلمها معمولا شرط حداقل سن 18 سال را قائل مي‌شوند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت