يك كارشناس ارتباطات سيار گفت: لازم است به هنگام استفاده از گوشي تلفن همراه آن را تا حد امكان از كنار سر خود دور نگه داريد و زياد با تلفن صحبت نكنيد.

مسعود پورميداني چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: گوشي تلفن همراه به هنگام روشن بودن و به ويژه مكالمه از خود امواج راديويي ساطع مي‌كند كه نگه داشتن طولاني مدت گوشي كنار سر، خطراتي را براي انسان به همراه دارد.

وي بيان كرد:هنوزاختلاف نظرات بسياري در موردخطرات احتمالي ناشي‌از امواج تلفن همراه دردنيا وجود دارد ولي بدون شك استفاده طولاني مدت ازتلفن همراه و نزديك سر قرار دادن گوشي نتايج منفي براي سلامتي انسان ايجاد مي‌كند.

وي، با اشاره به اينكه امواج تلفن همراه از نوع امواج راديويي ‪ ۹۰۰‬يا ‪ ۱۸۰۰‬مگاهرتز است ، گفت: حتي توصيه مي‌شود كه گوشي تلفن همراه را به هنگام خواب در كنار سر يا رختخواب خود قرار ندهيد.

اين كارشناس تاكيد كرد: بهتر است به هنگام مكالمه با گوشي تلفن همراه از تجهيزات بي‌سيم و اصطلاحا ‪ Hands free‬استفاده شود تا مجبور نباشيم گوشي را كنار سر خود نگاه داريم.

به گفته وي، قرار دادن گوشي تلفن همراه در جيب كنار سينه و روي قلب و استفاده زياد از تلفن همراه براي زنان باردار به دليل حساس بودن بافت‌هاي جنين در رحم مادر خطرآفرين است.

پورميداني گفت: براي اينكه شدت تاثير امواج گوشي تلفن همراه مشخص شود كافي است آن را نزديك مانيتور رايانه قرار دهيد و ببينيد تا چه اندازه تاثير دارد و موجب ايجاد اختلال در صفحه مانيتور مي‌شود.

وي،در مورد احتمال انفجار گوشي تلفن همراه به هنگام شارژ شدن، گفت: اين مورد بسياراستثنايي است كه دليل آن نيزآزاد شدن جريان الكتريسيته به وجود آمده در باتري گوشي مي‌باشد.

اين كارشناس افزود: با اين حال بهتر است گوشي تلفن همراه (حتي اگر خاموش باشد) را به هنگام شارژ شدن در كنار سر يا رختخواب خود قرار ندهيد.

چندي پيش نيز دو روزنامه‌نگار اروپايي با قرار دادن يك تخم‌مرغ به مدت يك ساعت بين دو گوشي روشن تلفن همراه كه روبروي يكديگر قرار گرفته بودند، تاثير ناشي از استفاده طولاني مدت از گوشي را نشان دادند