جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 3 از 3 ابتداابتدا 123
نمایش نتایج 21 تا 23 از 23 مجموع

موضوع: تکنولوژی موبایل در خدمت سلامت

 1. #21
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آيا پيام‌هاي متني مي‌تواند به ترك سيگار كمك كند؟

  آيا پيام‌هاي متني مي‌تواند به ترك سيگار كمك كند؟

  مطالعه‌اي جديد که در مجله پزشكي «لانست» منتشر شده، نشان مي‌دهد فرستادن پيام‌هاي دلگرم‌كننده و تشويقي براي ترك سيگار در افراد سيگاري، مي‌تواند نقش موثري در ترك آنها داشته باشد...

  براساس نتايج مطالعه پژوهشگران در دانشكده بهداشت و پزشكي گرمسيري لندن، افراد سيگاري كه براي ترك سيگار با فرستادن پيام‌هاي متني حمايت مي‌شدند، بيش از 2 برابر ساير افراد موفق به ترك سيگار شده‌اند.

  اين مطالعه با شركت حدود 6 هزار داوطلب ترك سيگار ادامه يافت و داوطلبان به 2 گروه تقسيم شدند؛ براي گروه اول متن‌هايي حاوي پيام ترك سيگار به‌عنوان بخشي از برنامه «txt2stop» و براي گروه دوم پيام‌هايي كه مرتبط با اين مساله نبود، فرستاده ‌شد (پيام‌هاي نامرتبط با سيگار). متن ارسال شده براي گروه اول، اين جمله بود: «امروز آغازي است براي ترك سيگار و دور انداختن آن؛ تمام سيگارهاي خود را دور بريزيد. شما توانايي انجام اين كار را داريد و كافي است براي كاهش ولع و اشتياق به مصرف سيگار، 5 دقيقه روي هوس?تان پا بگذاريد. براي كمك به پرت كردن حواس خود، سعي كنيد يك نوشيدني را آرام بنوشيد تا ميل به استعمال سيگار در شما از بين برود.»

  حدود 11 درصد از كساني كه پيام‌هاي پشتيبان را دريافت كرده بودند، بعد از 6 ماه سيگار را ترك كردند. اين رقم در افرادي كه پيام دلگرم‌كننده و تشويقي ترك سيگار را دريافت نكرده بودند، نزديك به 5 درصد بود. پژوهشگران براي پي بردن به اينكه افرادي كه مدعي بودند سيگار را ترك كرده‌اند، واقعا اين كار را انجام داده‌اند يا نه تست بزاق انجام دادند. نتايج اين مطالعه نشان مي‌دهد پيام‌‌هاي متني ساده‌ترين و به‌صرفه‌ترين راه براي پيشرفت سلامت است. «دريك بنت» و «جاناتان امبرسون» از دانشگاه آكسفورد معتقدند با شيوع سريع استفاده از تلفن همراه و افزايش استعمال سيگار در كشورهاي فقير و ثروتمند ارسال پيامك «txt2stop» مي‌تواند روشي موثر در ترك افراد و سلامت آنها باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #22
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سوادآموزی از طریق تلفن همراه در افغانستان

  سوادآموزی از طریق تلفن همراه در افغانستان

  وزارت آموزش و پرورش گفته که حدود ۴۰ هزار دستگاه موبایل را به سربازان بی سواد ارتش افغانستان توزیع کرده تا با استفاده از برنامه 'استاد موبایل' خواندن و نوشتن را فرابگیرند.

  برای نخستین بار در کابل برنامه آموزش خواندن و نوشتن برای بی‌سوادان از طریق موبایل/تلفن همراه به راه انداخته شده است.

  این برنامه که به استاد موبایل معروف شده، حدود شش ماه پیش به گونه آزمایشی آغاز شد و مسئولان نتیجه آنرا مثبت ارزیابی کردند.

  معاونیت سواد آموزی وزارت آموزش و پرورش افغانستان این شیوه جدید آموزش سواد را با همکاری یک موسسه غیر دولتی آغاز کرده است.

  هزینه این برنامه از سوی وزارت خارجه آمریکا تمویل می شود.

  براساس آمار، برنامه عمران سازمان ملل، میزان بی‌سوادی در افغانستان حدود ۶۵ درصد است و این کشور بالاترین میزان بی‌سوادی را در منطقه دارد.

  شمار دانش‌آموزان میان ۱۵ تا ۲۵ سال در یک دهه گذشته به صورت قابل ملاحظه افزایش یافته اما تعدادی زیادی بی‌سوادان از میان کسانی هستند که بالاتر از ۳۵ سال دارند.

  دسترسی گسترده به موبایل
  سواد آموزی از طریق موبایل، با استفاده از یک برنامه کامپیوتری ساده تقریبا در تمامی گوشی‌های موبایل در افغانستان قابل استفاده است.

  صدا، ویدئو و بازیهای کامپیوتری در موبایل‌ها طوری نصب شده اند که سواد آموز با استفاده از آن نحوه خواندن، نوشتن و ریاضی را یاد بگیرد.

  مایک داوسن، رئیس موسسه پیوستون نسخه فارسی و پشتوی این برنامه را که به 'استاد موبایل' مسمی شده، تهیه کرده است.

  در این برنامه آموزشی ۲۰۰ برنامه درسی گنجانیده شده است.

  آقای داوسن گفت به دلیل استفاده گسترده از موبایل در افغانستان، به فکر راه اندازی این برنامه شدند.

  "در آینده هرکس که به این نرم افزار نیاز داشته باشد با قیمت ۱۰ یا ۲۰ افغانی می‌تواند آن را بدست آورد. مزیت دیگر برنامه استاد موبایل این است که تقریبا همه موبایل دارند. سرکار، در خانه و هر جای دیگر قابل استفاده است"

  معاون وزارت معارف افغانستان

  او گفت: "با استفاده از استاد موبایل، دانش آموزان و معلمان می‌توانند زمان بیشتری را برای تمرین و تکرار درسها اختصاص دهند. ما این برنامه را به این دلیل طراحی کردیم که موبایل نسبت به کامپیوتر، لپ تاپ و دیگر وسایل ارزانتر است."

  برنامه استاد موبایل، بر اساس نصاب آموزشی وزارت آموزش و پرورش افغانستان تهیه شده است.

  صفی الله سروری مسئول این پروژه می‌گوید:"در آینده هرکس که به این نرم افزار نیاز داشته باشد با قیمت ۱۰ یا ۲۰ افغانی می‌تواند آن را بدست آورد. مزیت دیگر برنامه استاد موبایل این است که تقریبا همه موبایل دارند. سرکار، در خانه و هر جای دیگر قابل استفاده است".

  ملیحه امان، آموزگار یک مرکز سواد آموزی در کابل نیز این برنامه را سودمند می‌داند.

  او گفت:" شاگردان می‌توانند حالا با استفاده از استاد موبایل درسهای مشابه را در موبایل فرا بگیرند و استفاده کنند. برنامه سودمندی است. شاگردان هم علاقه زیادی به آن دارند."

  الله بازجم / معاون سواد ‌آموزی وزارت معارف افغانستان می‌گوید برعلاوه کابل این برنامه به زودی در ولایت‌های ننگرهار و بامیان نیز اجرا خواهد شد.

  او گفت: "فعلا این برنامه در ناحیه دهم شهر کابل ‌آغاز شده است. شماری از موبایل‌ها در میان سربازان ارتش نیز توزیع شده است. پس از بررسی مراحل مقدمات، تلاش خواهیم کرد تا آن را در مناطق مختلف کشور اجرا کنیم. "

  وزارت آموزش و پرورش گفته که حدود ۴۰ هزار دستگاه موبایل را به سربازان بی سواد ارتش افغانستان توزیع کرده تا با استفاده از برنامه 'استاد موبایل' خواندن و نوشتن را فرابگیرند.

  پیش از این نیز وزارت معارف افغانستان با همکاری سفارت آمریکا در کابل هزاران پایه کمپیوترهای لپ تاپ را در شماری از مکاتب کابل و ولایات توزیع کرده است.

  بی بی سی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #23
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کنترل ديابت به کمک تلفن‌همراه

  کنترل ديابت به کمک تلفن‌همراه

  موبنا- با کاربردی‌تر شدن گوشی های تلفن همراه، این دستگاه ها برای کنترل بیماری هایی مثل دیابت مورد استفاده قرار می گیرد.

  ماه نوامبر در تاریخ میلادی "ماه دیابت ملی" خوانده می شود، چرا که این بیماری هفتمین دلیل مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا خوانده می شود.

  بر اساس آمارهای منتشر شده توسط موسسه ملی بهداشت در آمریکا، 25.8 میلیون نفر در آمریکا از بیماری دیابت رنج می برند که هفت میلیون نفر از آنها از بیماری خود اطلاعی ندارند.

  دیابت یک بیماری مزمن به شمار می رود که در نیتجه نقص در تولید انسولین به وجود می آید.

  دیابت نوع یک در سنین حدود 20 سالگی و در نتیجه تولید نشدن انسولین توسط لوزالمعده رخ می دهد. در این نوع از دیابت لازم است که انسولین و دیگر داروها مصرف شود.

  دیابت نوع دوم در افراد سن بالاتر اتفاق می افتد که بیشتر شایع است و می تواند با رژیم غذایی مناسب، دارو و ورزش کنترل شود.

  بر این اساس موسسه ملی بهداشت در آمریکا اقدام به ارایه راهکارهایی برای بیماران کرده که بر اساس آن بتوانند بیماری خود را از طریق دستگاه هایی مثل گوشی های هوشمند کنترل کنند.

  بر این اساس افرادی که دارای گوشی های هوشمند هستند می توانند میزان قند خون و کربوهیدارت خود را با استفاده از این دستگاه ها بررسی و کنترل کنند.

  نرم افزار رایگانی با نام Glucose Buddy ارایه شده که می تواند میزان قند خون، کربوهیدارت و انسولین را وارد کرده تا فعالیت های روزانه و رژیم را برای کاربران مانیتور و بررسی کند.

  این نرم افزار با گوشی های مبتنی بر آندروید و iOS اپل سازگار است. از سوی دیگر یک شبکه اجتماعی جدید با نام Diabetic Connect راه اندازی شده که بیماران می توانند با مربیان، پزشکان و حتی بیماران دیگر در ارتباط باشند و در زمینه مصرف دارو، رژیم و همه مواردی که برای آنها پیش می آید با یکدیگر تعامل کنند.

  این شبکه هم اکنون 1.5 میلیون عضو دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت