جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 3 ابتداابتدا 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج 11 تا 20 از 23 مجموع

موضوع: تکنولوژی موبایل در خدمت سلامت

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نرم‌افزار تلفن همراه، برای مبارزه با تجاوز جنسی به زنان هندی
  http://www.jamnews.ir/NSite/FullStor...=42043&Serv=18
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تحقيقات دانشمندان انگليسي نشان مي دهد:

  اس ام اس ، بهترين دوست ترک سيگار

  جام جم آنلاين: نتایج تحقیقات دانشمندان انگلیسی نشان می دهد که «اس.ام.اس» به عنوان بهترین دوست می تواند در ترک عادت بد سیگار کشیدن نقش مهمی ایفا کند.

  به گزارش مهر، محققان مدرسه بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن با انجام تحقیقاتی که بودجه آن را شورای تحقیقات پزشکی انگلیس تامین کرده بود، نشان دادند که «اس. ام. اس» یا پیام کوتاه به عنوان یک دوست صمیمی می تواند به سیگاریها در ترک این عادت بد کمک کند.

  نتایج این تحقیقات که در مجله علمی «لانست» منتشر شده است نشان می دهد که اگر کلمات تاکیدی محرک با «اس.ام.اس» ارسال و خوانده شوند امکان موفقیت ترک سیگار دو برابر می شود.

  این محققان به منظور دستیابی به این نتایج تحقیقاتی را بر روی 5 هزار و 800 سیگاری که به دو گروه تقسیم شده بودند انجام دادند.

  به گروه اول 5 «اس.ام.اس» تاکیدی که آنها را به ترک سیگار تشویق می کرد در هر روز به مدت 5 هفته ارسال شد و شش ماه بعد، تعداد این «اس.ام.اس»ها به مدت 6 هفته کاهش یافت.

  سیستم ارسال پیام های متنی به روشی پردازش شده بود که هر فرد سیگاری حتی می توانست آنها را شخصی سازی کند و در لحظه نیاز به راحتی یک «اس.ام.اس» با عبارت «نیاز» و یا «کمبود» را برای مرکز «اس.ام.اس» ارسال کند تا بلافاصله یک پیام «تاکیدی» دریافت کند.

  پیام های تاکیدی ضد سیگار بدین شرح بودند:

  «همین لحظه است! روز ترک سیگار، تمام ته سیگارها را دور بریز!»

  «امروز روزی است که در آن ترک سیگار برای همیشه آغاز می شود، تو می توانی این کار را انجام دهی!»

  «میل به سیگار به طور متوسط کمتر از 5 دقیقه طول می کشد. در این مدت زمان، یک لیوان آب را به آرامی بنوش و تا زمانی که میل به سیگار تمام نشده است به نوشیدن ادامه بده».

  شرکت کنندگان گروه دوم تنها یک «اس. ام. اس» در روز به مدت دو هفته دریافت کردند. این «اس. ام. اس» ها به طور کلی بسیار معمولی بودند و امکان شخصی سازی آنها وجود نداشت.

  در مدت این آزمایش، از تمام شرکت کنندگان خواسته شد که از راه پست نمونه بزاق خود را ارسال کنند. این نمونه بزاق برای اندازه گیری سطح «کوتینین» مورد استفاده قرار گرفت.«کوتینین» نوع متابولیک نیکوتین است که در کبد متابولیزه می شود.

  نتایج این بررسی ها نشان داد که در گروه اول، در مدت 6 ماه 10.7 درصد از داوطلبان موفق شدند سیگار را به طور قطعی ترک کنند درحالی که این رقم در مورد گروه دوم در حدود نصف این میزان و برابر با 4.9 درصد بود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تلفن همراه در خدمت پزشكي

  جام جم آنلاين: تصور كنيد تلفن همراه خود را برمي‌داريد، برنامه‌اي خاص را انتخاب مي‌كنيد و اين برنامه ضربان قلب شما را محاسبه نموده و نوار قلب شما را به پزشك متخصص قلبتان در آن سوي دنيا مي‌فرستد. با فناوري سلامت همراه، بزودي اين امكانات در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

  بهره‌گيري از حسگرهاي بي‌سيم و تلفن‌هاي همراه براي جمع‌آوري داده‌ها در سال‌هاي اخير رشد چشمگيري يافته است.

  از نرم‌افزارهاي سلامت همراه (MobileHealth يا به اصطلاح رايج‌تر mHealth) براي محاسبه ميزان كالري مصرفي، بررسي نوع تغذيه، محاسبه ميزان فعاليت ورزشي، محاسبه شاخص جرم بدن و حتي ترك سيگار استفاده مي‌شود.

  البته كمك‌هايي كه فناوري سلامت همراه مي‌تواند در آينده به پژوهش‌هاي پزشكي و مراقبت سلامتي كند، بسيار گسترده‌تر خواهد بود.

  امروزه مي‌توان از تلفن‌هاي همراه و ساير دستگاه‌هاي قابل حمل براي بررسي بيماري‌ها، حركات، تصاوير، رفتار و تعاملات اجتماعي، ميزان مواد مضر موجود در محيط، سوخت و ساز بدن و صدها متغير فيزيولوژيكي ديگر بهره گرفت.

  از بسياري از فناوري‌هاي سلامت همراه مي‌توان در پژوهش‌هاي پزشكي استفاده كرد. پژوهش‌هاي پزشكي نيز به نوبه خود مي‌تواند به رشد ابزارهاي سلامت همراه بينجامد.

  تلفن‌همراه حجم كوچكي دارد و نيازمند انرژي زيادي نيست، به اين ترتيب مي‌توان امكانات يك آزمايشگاه پزشكي را نزد فرد بيمار آورد. در گذشته، اين مسائل حتي در تصور آدمي نيز نمي‌گنجيد.

  اما اكنون به عنوان مثال، افرادي كه در آزمايش‌هاي باليني شركت مي‌كنند، ديگر زحمت رفتن به آزمايشگاه پژوهشي، نوشتن فعاليت‌هاي روزانه و قراردادن تجهيزات مختلف روي بدنشان را به خود نمي‌دهند.

  دانشمندان نيز با اين روش به داده‌هاي با كيفيت بالاتر دسترسي خواهند داشت، زيرا صحت اطلاعات دريافت‌شده در قالب يادداشت‌هاي روزانه و پرسشنامه‌ها در مورد فعاليت جسمي، رژيم غذايي و... متاسفانه چندان دقيق نيست.

  داده‌هاي دقيق رفتاري و محيطي مي‌تواند به طور چشمگيري درك ما را نسبت به عوامل اصلي به وجودآورده بيماري‌ها ارتقاء دهد.

  تركيب داده‌هاي سلامت همراه با داده‌هاي جي.پي.اس مي‌تواند به شناسايي زودهنگام و هشدار در مورد شيوع ناگهاني بيماري‌هاي حاصل از شرايط محيطي يا عوامل عفوني منجر شود.

  همچنين حسگرهاي بي‌سيم مي‌تواند به دانشمندان كمك كند تا در بررسي الگوهاي خواب به‌جاي مطالعه روي افراد در آزمايشگاه يا استفاده از گزارش‌هايي كه افراد مي‌دهند، اين الگوها را با استفاده از تجهيزات همراه در خانه خود فرد بررسي كنند.

  پزشكان قادر خواهند بود فشار خون را در طول فعاليت‌هاي روزانه بررسي كنند و اين نوع بررسي در طول روز، بسيار بهتر از بررسي در وقتي محدود در داخل آزمايشگاه است.

  همچنين خالكوبي‌هاي قابل شست‌وشو كه در واقع يكسري حسگرهاي نانو هستند، مي‌توانند ميزان گلوكز و سديم خون را به تلفن همراه فرد ارسال كنند.

  براي اين‌كه روزي به اين فناوري‌ها دست يابيم، پژوهشگران پزشكي، طراحان نرم‌افزار و ساير متخصصان فناوري بايد با يكديگر همكاري كنند.

  برخي از سازمان‌هاي مرتبط با سلامت در دنيا، در حال كار براي ايجاد زمينه‌اي به منظور بررسي فوايد و ضررهاي مربوط به فناوري‌هاي سلامت همراه هستند.

  حفظ حريم شخصي و محرمانه‌ماندن داده‌هاي پزشكي افراد، يكي از چالش‌هاي اين حوزه است. چگونه مي‌توان از داده‌هاي افراد شركت كننده در پژوهش‌ها يا مشتريان معمولي حفاظت كرد و در عين حال به كيفيت پژوهش ضربه وارد نكرد؟ چه كسي قوانين مربوط به حفظ حريم شخصي در حوزه سلامت همراه را وضع مي‌كند؟ اينها پرسش‌هايي است كه بزودي بايد براي آنها پاسخي يافت.

  همچنين بايد ببينيم افراد چگونه از سلامت همراه در زندگي روزمره خود استفاده مي‌كنند. امروزه بسياري از ما از چنين نرم‌افزارهايي در گوشي‌هاي خود به عنوان وسيله‌اي نه چندان جدي استفاده مي‌كنيم. اما احتمالا در آينده بر شمار كاربران جدي اين ابزارها افزوده خواهد شد.

  به عنوان مثال، بتازگي گروهي از كودكان با ديابت نوع يك، با استفاده از فناوري بي‌سيم، ميزان گلوكز خون خود را در يك دوره يك‌ساله زير نظر قرار دادند.

  نتيجه اين شد كه كنترل ميزان قند خون و نيز مهارت‌هاي خودمديريتي ديابتي آنها بسيار بهتر از كساني بود كه از اين فناوري بهره نگرفته بودند.

  اين فقط يكي از كاربردهاي موفق سلامت همراه بود. بي‌شك، فناوري سلامت همراه، آينده‌اي پراميد را به ما وعده مي‌دهد. (جام جم - ضميمه سيب)

  منبع: Scientific American
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #14
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض نابینایان می‌توانند پیامک‌ بشنوند

  در راستای بومی‌سازی محتوا و حمایت از برنامه‌نویسان بومی در دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده که با همکاری دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، نرم‌افزار برتر در مسابقه برنامه‌نویسی با عنوان پیامک‌خوان برای دانلود در گوشی‌های دارای سیستم عامل سیمبین در دسترس قرار گرفت.

  برنامه پیامک‌خوان تاکنون مورد استقبال بسیاری از کاربران واقع شده است. 150بسته از نسخه کامل این نرم‌افزار به مراکز آموزشی نابینایان واقع در 10 استان کشور ایران ارسال شده تا در میان مدارس نابینایان توزیع شود. استان‌های قم، خراسان‌رضوی و شمالی، کرمان، لرستان، مرکزی، همدان، آذربایجان‌شرقی، سیستان و بلوچستان و فارس استان‌های دریافت‌کننده بسته‌های کامل نرم‌افزار پیامک‌خوان هستند. هرکدام از این استان‌ها 15بسته نرم‌افزار پیامک‌خوان را برای توزیع در میان مدارس نابینایان در اختیار گرفتند.

  این نرم‌افزار متون فارسی و انگلیسی را به گفتار صوتی تبدیل می‌کند. محیط نرم‌افزاری پیامک‌خوان همانند سیستم پیامکی تلفن همراه است؛ با این تفاوت که تمام پیامک‌ها را برای کاربر می‌خواند. نرم‌افزار پیامک‌خوان دسترسی به تلفن همراه را آسان و امن می‌کند. همچنین این برنامه قابلیت‌های ویژه‌ای برای افراد نابینا و ناشنوا (برای خواندن متن‌های نوشتاری از آنجا که اکثر افراد ناشنوا دچار مشکل تکلم نیز هستند) فراهم می‌کند.

  افرادی‌که قادر نیستند حروف انگلیسی(فینگلیش) را بخوانند، سالمندانی که دچار پیرچشمی هستند یا به هر دلیل دیگری قادر به خواندن پیامک نیستند، قادر خواهند بود از محتوای پیامک خود مطلع شوند. افراد به هنگام مشغله کاری می‌توانند پیامک خود را بشنوند، بدون اینکه لازم باشد به نوشته‌ها نگاه کنند. علاوه بر این، غیرفارسی‌زبانان نیز می‌توانند با تلفظ حروف فارسی آشنا شوند.

  همشهری
  فایل پیوست فایل پیوست
  • File Type: jpg 12-2_407613_.jpg (3.2 کیلوبایت, فایل 166 مرتبه دریافت شده است)
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #15
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پيشگيري از حمله قلبي با «اس ام اس»!

  مبتكران كشورمان موفق به توليد دستگاهي شدند كه همانند كمربند به بدن بيمار قلبي متصل شده و در صورت بروز مشكلات قلبي، به صورت خودكار با ارسال پيام كوتاه، پزشك و خانواده‌ بيمار را از وضعيتش با خبر مي‌كند.

  فتاح حايري، دانشجوي مهندسي پزشكي دانشگاه صنعتي اميركبير و مبتكر اين سيستم در گفت‌وگو با ايسنا درباره‌ي نحو‌ه‌ي عملكرد اين دستگاه گفت: اين دستگاه به صورت كمربند به بدن بيمار وصل مي‌شود و با دريافت سيگنال‌هاي قلب وضعيت قلبي فرد را تحليل كرده و در مواقع لزوم مثل زماني كه احتمال بيهوش شدن بيمار وجود دارد، موقعيت جغرافيايي بيمار با استفاده از gps تعبيه شده بر روي آن تشخيص داده مي‌شود. همچنين وضعيت بيمار و موقعيت مكاني‌اش از طريق پيام كوتاه به پزشك و خانواده‌ي او گزارش مي‌شود.

  وي ادامه داد: اين دستگاه به صورت هوشمند احتمال اينكه فرد دچار سكته يا آريتمي قلبي شود را تشخيص مي‌دهد.

  حايري در ادامه درباره‌ اجزاي تشكيل دهنده‌ي اين دستگاه گفت: اين دستگاه از كمربندي با وزن كمتر از 200 گرم و بخش رابط كاربر كه شبيه به يك موبايل بوده و در جيب بيمار قرار مي‌گيرد، تشكيل شده است.

  وي خاطرنشان كرد: اين طرح كه با همكاري محمدحسين سعادت فر اجرا شده در جشنواره خوارزمي هم موفق به كسب رتبه شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #16
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  این درخت تاریخ انقضاء مواد غذایی را هشدار می‌دهد


  همشهری آنلاین:

  دستگاه "Treat" که به یک درخت شباهت دارد، برای ذخیره‌سازی و مدیریت مواد غذایی طراحی شده است.
  به گزارش ایسنا این دستگاه، یک تکنیک کلاسیک نگهداری مواد غذایی است که به وسیله تلفن همراه از راه دور قابل کنترل است.

  "Treat" همواره این امکان را فراهم می‌کند که افراد، مواد غذایی را به صورت تازه مصرف کنند. زمانی که تاریخ انقضای یک ماده غذایی بگذرد، این دستگاه به صورت خودکار به مصرف‌کننده هشدار می‌دهد.

  نحوه ارائه هشدار توسط این دستگاه، این گونه‌ است که وقتی ماده غذایی درون مخزن از نظر زمانی به تاریخ انقضا نزدیک شود، به صورت خودکار به شاخه‌های پایین‌تر منتقل شده و زمانی که تاریخ انقضای آن فرا برسد، از روی شاخه به زمین می‌افتد، مانند میوه رسید‌ه‌ای که در صورت چیده نشدن، بر روی زمین می‌افتد.
  دسترسی به اطلاعات مواد غذایی موجود در این دستگاه، به وسیله یک تلفن همراه امکان‌پذیر است.

  به وسیله سیستم کنترل از راه دور این دستگاه که بر روی گوشی موبایل نصب می‌شود، می‌توان میزان دمای لازم برای نگهداری یک ماده غذایی را تعیین کرد و تغییر داد.
  فایل پیوست فایل پیوست
  • File Type: jpg tree1.jpg (54.2 کیلوبایت, فایل 148 مرتبه دریافت شده است)
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #17
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض تلفن همراه به کمک ردیابی بیماری مالاریا آمد

  تلفن همراه به کمک ردیابی بیماری مالاریا آمد

  24 مهر 1391 - موبنا- محققان دانشگاه هاروارد برای ردیابی بیماری مالاریا از تلفن های همراه استفاده می کنند.

  محققان دانشگاه هاروارد روش هایی یافته اند که امکان ردیابی و پراکندگی مالاریا در کنیا را از طریق 15 میلیون گوشی موبایل فراهم می کند.

  پیش از عرضه تلفن های همراه، نگرانی هایی درباره مسافرت مردم از طریق شبکه های جاده ای و دستیابی به اطلاعات درباره پراکندگی بیماری مالاریا وجود داشت.

  اما هم اکنون تلفن های همراه در همه جای دنیا وجود دارند، بر این اساس این روزها می توان با استفاده از اطلاعات کمیت حرکت انسان ها را در مقیاس بزرگ تری مورد بررسی قرار داد و اطلاعاتی راجع به خطر ابتلا به عفونت در میان مردم تهیه کرد.

  بر این اساس این محققان اقدام به جمع آوری اطلاعات برای تشخیص زمان دقیق بیماری با ارسال پیامک و مکالمه میان 15 میلیون نفر از مردم کنیا کرده اند.

  محققان تعدادی از مشترکان تلفن همراه را در منطقه ویژه ای مورد بررسی قرار می دهند تا شیوع مالاریا را در این منطقه مورد بررسی قرار دهند.

  این محققان انسان ها و حرکت انگل را بر اساس منابع اولیه شیوع مالاریا مورد بررسی قرار می دهند تا جایی که ممکن است بیشترین خطر ابتلا به مالاریا وجود داشته باشد را تشخیص دهند.

  بر این اساس می توانند شیوع این بیماری را از طریق مسافرت افراد از دریاچه ویکتوری در غرب آفریقا تا مرکز نایروبی بررسی کنند.

  یک فرد ممکن است انگل مالاریا را که توسط پشه به آن آلوده شده با خود حمل کند.
  تحقیقات نشان داده که 89 درصد از یک میلیون نفری که به مالاریا مبتلا می شوند در آفریقا جان خود را از دست می دهند.

  بر این اساس دانشگاه هاروارد درصدد دسترسی بهتر به اطلاعات درباره چگونگی پراکندگی بیماری مالاریا توسط پشه های آلوده، هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #18
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  شمارش پول نقد برای روشندلان از طريق تلفن‌همراه امکانپذير شد

  مهر- محققان اقدام به ارائه یک برنامه کاربردی تلفن همراه کردند که به روشندلان و افرادی که دارای اختلالات بینایی هستند کمک می کند پول نقد خود را بشمارند.

  این برنامه کاربردی تلفن همراه برای دستگاه هایی که سیستم عامل آنها اندروید است می توانند یک اسکناس را با دوربین تلفن همراه خود اسکن کرده و این برنامه اجرایی مبلغ آن را بلند می خواند.

  این نرم افزار رایگان با مشارکت وزارت آموزش و خزانه داری آمریکا ساخته شده است.

  روزی ریوس از خزانه داری آمریکا اظهار داشت که این برنامه کاربردی همچنین می تواند واحد پول را تشخیص دهد تا افراد نابینا استقلال بیشتری در انجام امور مربوط به خود داشته باشند.

  برنامه مشابهی تحت عنوان EyeNote برای دستگاه هایی با سیستم عامل iOS پیش از این وجود داشت که روی آی فن ها و آی پد ها کار می کنند. این برنامه برای سیستم عامل iOS از سال گذشته تاکنون بیش از 8 هزار بار دانلود شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #19
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اين دختر 17 ساله‌ موبايلي ساخته که نوار قلب مي‌گيرد!

  کاترين وونگ، يک دختر 17 ساله دبيرستاني عادي در موريس‌تان، در ايالت نيوجرسي آمريکا است. او وسيله‌اي اختراع کرده که ممکن است مراقبت قلبي در کشورهاي در حال توسعه را کاملا دگرگون کند...

  به گزارش راديو ملي آمريکا، وونگ تلفن همراهي اختراع کرده که به‌عنوان دستگاه الکتروکارديوگرام هم عمل مي‌کند. اين وسيله مي‌تواند فعاليت قلب را اندازه بگيرد و همزمان اين اطلاعات را براي پزشکان در هر جاي جهان بفرستد. وونگ نه تنها اين ايده را داده است، بلکه يک نمونه اوليه از اين تلفن همراه را که مي‌توان در فروشگاه‌هاي معمولي خريد، ساخته است. الکتروکارديوگرام (ECG) يک آزمون پزشکي است که به طور گسترده‌اي براي بررسي ضربان قلب به کار مي‌رود. تلفن همراهي که وونگ ساخته است، با استفاده از سيگنال‌هاي بي‌سيم بلوتوث ريتم قلب فرد را شناسايي مي‌کند؛ بعد با استفاده از يک برنامه «جاوا» که خودش نوشته است، اين ريتم‌ها روي صفحه نمايش تلفن به نمايش درمي‌آيد. حتي اگر بيمار در جاي دورافتاده‌اي باشد اين نتايج را مي‌توان براي پزشك معالج فرستاد.

  http://www.salamatiran.com/NSite/Ful...%D8%AF!&type=2
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #20
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گوشي‌هاي هوشمند، آينده پزشکي را متحول مي‌کنند

  پزشك همراه

  جام جم آنلاين: تلفن‌ همراه وسيله‌اي كه امروزه به جزئي جدانشدني از زندگي بشر تبديل شده، از ابتدا چنين شكل و شمايلي نداشت. دستگاهي بزرگ، سنگين و تا حدودي نافرم كه نه‌تنها حمل و نقل و كاربري‌اش آسان نبود، بلكه محصولي به حساب مي‌آمد كه تنها كاربرد مفيد آن يك مكالمه ساده بود.

  آن روزها كسي فكرش را هم نمي‌كرد كه اين تلفن قابل حمل به چه امكاناتي دست پيدا خواهد كرد و چه تاثير بزرگي بر زندگي انسان بر جاي خواهد گذاشت. اين داستان آنقدرها هم قديمي نيست. داريم از 15 سال پيش صحبت مي‌كنيم.

  امروزه و تنها پس از گذشت 15 سال، پيشرفت سريع علم همين دستگاهي را كه روزي فقط لقب تلفن را يدك مي‌كشيد به چنان جايگاهي رسانده كه وظايف و كاربردهاي چند دستگاه ديگر را نيز در خود جمع كرده است؛ به طوري كه امروزه با خريد يك گوشي همراه البته ترجيحا از نوع هوشمند آن در حقيقت با يك تير چند نشان زده‌ايد. دوربين ديجيتال، پخش‌كننده موسيقي و فيلم قابل حمل، دستيار شخصي براي وبگردي، مكان‌ياب و مسيرياب ماهواره‌اي و خيلي امكانات ديگر قابليت‌هايي هستند كه در بيشتر گوشي‌هاي متوسط به بالاي موجود در بازار امروز يافت مي‌شوند.

  اما امكاناتي كه ذكر كرديم تنها بخشي از قابليت‌هاي اين تلفن‌ها محسوب مي‌شود همانند رايانه كه مي‌توان قابليت‌هاي فراواني به شكل افزوده به آن اضافه كرد، تلفن‌هاي همراه امروزي نيز ويژگي‌هايي افزوده دارند. در واقع مي‌توان اين گوشي‌ها را دستگاهي شبيه و نزديك به رايانه‌هاي روميزي و البته قابل حمل دانست كه در زمان حال از لحاظ فروش و محبوبيت ميان كاربران، گوي سبقت را از رايانه‌هاي معمولي ربوده‌اند. اگر بخواهيم مثال ملموس‌تر و قابل فهم‌تري در مورد تلفن‌هاي همراه امروزي بزنيم، مي‌توانيم آنها را به گِلي تشبيه كنيم كه در دست كوزه‌گر است و وي مي‌تواند آن را به هر شكل دلخواهي در بياورد. در واقع گوشي‌هاي هوشمند امروزي با امكانات سخت‌افزاري كه روي خود به همراه دارند همان گِلي هستند كه برنامه‌نويس و توسعه‌دهنده اپليكيشن (برنامه كاربردي) مي‌تواند از آن براي اهداف مورد نظرش بهره ببرد. از اين‌رو ديگر نمي‌توان تلفن‌ همراه را وسيله‌اي دانست كه صرفا براي برقراري يك مكالمه تلفني كاربرد دارد.

  اما همان‌طور كه تا به اينجا توضيح داديم تلفن‌هاي هوشمند كارهاي زيادي مي‌توانند انجام دهند. يكي از اين توانايي‌هاي جالب توجه كه موضوع مورد نظر ماست، قابليت‌ها و در نهايت كمك‌هايي هستند كه گوشي‌هاي همراه‌مان مي‌توانند در حوزه پزشكي انجام دهند. تا به حال برنامه‌هاي جالب توجهي براي گوشي‌هاي هوشمند توليد شده است؛ به عنوان نمونه در فروشگاه‌هاي فروش برنامه‌هاي كاربردي سازندگان بزرگ سيستم‌هاي ‌عامل‌ تلفن‌هاي هوشمند همانند گوگل، اپل و نوكيا برنامه‌هاي قابل توجهي در اين حوزه وجود دارد؛ برنامه‌هايي از قبيل راهنماهاي آموزشي كه موضوعاتي همچون آناتومي بدن انسان، كمك‌هاي اوليه، طريقه مصرف داروهاي مختلف، نكات پزشكي و حوزه‌هايي از اين دست را در بر مي‌گيرند. اما باز هم اينها پايان تمام قابليت‌هاي گوشي‌هاي هوشمند نيستند، زيرا اين دستگاه‌ها با در برداشتن قطعات و امكاناتي از جمله پردازنده، حافظه، شتاب‌سنج، جي‌پي‌اس و دوربين قدرتي فراي موضوعات ذكر شده دارند. با اين امكانات ذكر شده تلفن‌هاي هوشمند مي‌توانند داده‌ها و آمارها را پردازش كنند و اطلاعاتي ارائه دهند كه مي‌تواند براي كنترل سلامت فرد بسيار سودمند و مفيد واقع شود. به اين ترتيب متخصص طب قادر است بسيار سريع‌تر و كارآمدتر مشكل بيمار را تشخيص و در رفع آن اقدام لازم را انجام دهد. همچنين امكان معاينه از راه دور نيز با اين روش‌ها بسيار سهل مي‌شود، طوري كه بجز مواردي خاص ديگر اصلا نياز به حضور فيزيكي در مطب نباشد. براي شرح و بسط بهتر اين موضوع مي‌توان به برنامه‌هايي اشاره كرد كه امروزه براي تلفن‌هاي هوشمند در حوزه پزشكي و در واقع با هدف كمك به پزشك طراحي و عرضه شده‌اند.


  براساس تحقيقات انجام شده مشخص شده است بيش از 50 درصد پزشكان از تلفن هوشمند براي امور پزشكي روزمره خود كمك مي‌گيرند كه پيش بيني مي‌شود اين آمار در سال‌‌هاي پيش‌رو روند افزايشي داشته باشد
  براساس تحقيقات انجام شده ، مشخص شده است بيش از 50 درصد پزشكان از تلفن هوشمند براي امور پزشكي روزمره خود كمك مي‌گيرند كه پيش بيني مي‌شود اين آمار در سال‌‌هاي پيش‌رو روند افزايشي داشته باشد. همچنين جالب توجه است كه بجز گوشي موبايل، تبلت‌ها نيز براي انجام امور پزشكي محبوبيت زيادي دارند. در حقيقت تبلت‌ها با نمايشگر بزرگ خود حتي مي‌توانند براي پزشكان بسيار جذاب‌تر هم باشند.

  در ادامه قصد داريم ​برنامه هاي ‌ مفيد پزشكي براي دو سيستم‌عامل محبوب اندرويد و iOS (گوشي‌هاي اپل)‌ را همراه با توضيح كوتاهي براي هر كدام معرفي كنيم.

  Visual Anatomy: اين برنامه كه به صورت رايگان در فروشگاه گوگل موسوم به Google Play عرضه مي‌شود، مرجعي آموزشي به حساب مي‌آيد. اين برنامه داراي 18 عكس باكيفيت و 250 ويژگي برجسته است كه مي‌تواند به صورت تعاملي توسط كاربر مورد استفاده قرار بگيرد. هر ويژگي داراي يك برچسب و توضيح كوتاه است كه مي‌توان با استفاده از قابليت جستجوي برنامه به دنبال موضوع مورد نظر گشت.

  Color Blindness Test : كوررنگي داريد يا خير؟ با استفاده از اين برنامه كاربردي اندرويدي رايگان مي‌توانيد در يك تست كوتاه جواب سوال بالا را متوجه شويد.

  Test Your Hearing : در زندگي شهري با كلي سر و صدا و آلودگي صوتي، استفاده از چنين برنامه‌اي كه مي‌تواند از قدرت شنوايي تست بگيرد مي‌تواند بسيار مفيد واقع شود تا در صورت نياز مراقبت‌هاي لازم از سمت شخص لحاظ شود. اين برنامه كاربردي اندرويدي داراي 25 آهنگ مختلف است كه با استفاده از آنها و همچنين پخش فركانس‌هاي بلند و بسيار ضعيف قدرت شنوايي را مي‌سنجد.

  Eye Test: اين برنامه كاربردي كه مختص سيستم‌عامل محصولات اپل طراحي شده و در فروشگاه آن شركت موسوم به آي‌تيونز موجود است مي‌تواند به عنوان يك چشم پزشك همراه كمك‌تان كند. با استفاده از اين برنامه مي‌توان دقت بينايي، تشخيص رنگ و خطاي ديد را مورد آزمايش قرار داد. همچنين اين امكان وجود دارد تا توسط آن سابقه تست‌هاي انجام شده روي چشم را ذخيره كنيد و تغييرات بينايي‌تان را طي زمان متوجه شويد.

  iHealth BPM: اين برنامه كه مختص محصولات اپل طراحي شده به صورت رايگان در فروشگاه اين شركت عرضه مي‌شود. البته در كنار اين برنامه به يك وسيله جانبي مكمل آن نيز نياز داريد؛ يك داك كه با اتصال به آي‌فون، آي‌پاد يا آي‌پد وسيله اپل‌‌تان به يك دستگاه اندازه‌گير فشار خون تبديل مي‌شود.

  AirStrip Cardiology: اين برنامه رايگان مختص آي‌فون شركت اپل است كه به پزشكان اجازه مي‌دهد سابقه
  نوار قلب بيمار را مرور كنند. اين برنامه روش‌هاي مطالعه، تجزيه و تحليل و بررسي اطلاعات موج‌وار قلبي را به طور كامل تغيير داده است. به عبارت ساده‌تر AirStrip Cardiology اين امكان را فراهم مي‌كند تا در زمان مناسب‌تر و دقيق‌تر تشخيص و درمان بيمار قلبي چه قبل از رسيدن به بيمارستان يا در محل خود بيمار صورت بپذيرد.

  جام جم
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت