جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: تلفن همراه - سرطان (گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض تلفن همراه - سرطان (گزارشات)

  ارتباط استفاده از تلفن همراه و سرطان 'قطعی نیست'

  نگرانی هایی درباره تاثیر تلفن همراه بر سلامتی وجود دارد

  محققان می گویند که بزرگترین مطالعه تا به امروز در زمینه ارتباط میان استفاده از تلفن همراه و برخی از سرطان های مغز، نشان می دهد که چنین ارتباطی قطعی نیست.

  سازمان بهداشت جهانی که این مطالعه را انجام داده گفت یافته هایش حاکیست که ممکن است خطراتی احتمالی در اثر استفاده زیاد از تلفن همراه وجود داشته باشد.

  اما این سازمان گفت که برای رسیدن به نتایج قطعی، تحقیقات بیشتری لازم است.

  این مطالعه ده ساله به روی 13 هزار نفر مورد انتقاد قرار گرفته است زیرا 25 درصد بودجه آن را شرکت های تلفن همراه تامین کرده اند.

  الیزابت کاردیس نویسنده اصلی تحقیق به خبرگزاری فرانسه گفت: "این مطالعه نشان دهنده افزایش خطر نیست، اما نمی توانیم نتیجه گیری کنیم که هیچ خطری وجود ندارد زیرا یافته های کافی دایر بر احتمال وجود چنین خطری هست."

  در این مطالعه هم کاربران سالم تلفن های همراه و هم آنهایی که به دو نوع سرطان مغزی - تومورهای گلیوما و مینینگیوما - مبتلا بودند تحت نظر قرار گرفتند.

  بیشترین استفاده کنندگان از این تلفن ها با خطر بیشتری در زمینه ابتلا به هر دو نوع سرطان روبرو بودند اما محققان گفتند که "تعصبات و خطاها" در مطالعه مانع رسیدن به یک رابطه علت و معلولی شد.

  بعضی از داده ها همچنین حاکیست که در مجموع، استفاده کنندگان از تلفن همراه کمتر از کسانی که اصلا از این تلفن ها استفاده نمی کنند با خطر ابتلا به سرطان مغز روبرو هستند.

  اما محققان گفتند که مشکلات موجود در شیوه انجام مطالعه به این معنی است که نتایج غیرقابل اعتماد است.

  مدیر سازمان بین المللی تحقیقات سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهانی که این مطالعه را هماهنگ کرد، گفت تغییر الگوهای استفاده از تلفن همراه و تشعشع کمتر امواج از تلفن ها از زمان آغاز این مطالعه در سال 2000 بدان معنی است که تحقیقات بیشتری درباره این تلفن ها و سرطان مغز لازم است.

  ایموژن فوکس خبرنگار بی بی سی در ژنو می گوید که بعضی از متخصصان پزشکی به سرعت مدعی ناقص بودن مطالعه شده اند، زیرا در آن به جای نظارت بر داوطلبان، از آنها خواسته شد به یاد آورند که در ده سال گذشته دقیقا چقدر و از کدام گوش برای حرف زدن با تلفن استفاده کرده اند.

  و سوالاتی درباره نفوذ این صنعت در مطالعه مطرح شده است، زیرا شرکت های تلفن همراه تقریبا یک چهارم هزینه آن را تامین کردند.

  یک مطالعه بزرگتر در مورد آثار استفاده از این تلفن ها بر سلامتی با شرکت 250 هزار نفر طی 20 تا 30 سال، ماه گذشته در بریتانیا شروع شد.
  بی بی سی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  انجمن سرطان دانمارک:
  ارتباطي بين استفاده از تلفن همراه و ابتلا به سرطان وجود ندارد

  بر اساس نتايج يک طرح تحقيقاتي که توسط انجمن سرطان دانمارک در خصوص کشورهاي فنلاند، دانمارک، سوئد و نروژ صورت گرفت، مشخص شد که استفاده از تلفن همراه ارتباطي با افزايش موارد ابتلا به تومور مغزي ندارد.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا - منطقه کرمانشاه، نتايج اين پژوهش در تقابل با تمامي تحقيقاتي است که در ساير کشورها صورت گرفته و بر ارتباط بين افزايش موارد ابتلا به تومورهاي مغزي و استفاده از تلفن همراه تاکيد دارند.

  انجمن سرطان دانمارک اطلاعات 60 هزار فرد مبتلا به تومور مغزي در کشورهاي ياد شده بين سال‌هاي 1974 و 2003 را مورد ارزيابي قرار داد و مشخص شد که در اين مدت نرخ موارد ابتلا به تومور مغزي ثابت بوده، کاهش يافته و يا اينکه رشد بسيار خفيفي داشته است؛ روند افزايشي که آغاز آن به پيش از بکارگيري تلفن همراه برمي گردد.

  ديلي تلگراف در ادامه مي‌افزايد: عليرغم استفاده گسترده از تلفن همراه در کشورهاي ياد شده طي سالهاي 1998 تا 2003 افزايشي در خصوص نرخ موارد ابتلا به تومور مغزي گزارش نشده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آیا تلفن همراه سرطان زا است؟


  در سـال ۲۰۰۰، بـرآورد شده بود که ۹۲ میلیون نفر درآمریکا از تـلفن هــای همراه استفاده می کنند، و این رقم هر ماه مـیـلیون ها نفر افزایش می یابد. در سال ۲۰۰۳، تصور می شـد کـه تـعداد مـصرف کنـنـدگان جهانی تا ۷۰۰ میلیون نیز مـی رسد. در سالـهای اخـیر، استفاده ی گسترده از تلفن هـمراه، نـگرانـی حـاصـل از خـطرات احـتـمالی آن، بــه ویژه سرطان مغزی را افزایش داده است.
  ایـن مسئـله بـرای اولـیـن بـار در سـال ۱۹۹۳ مطرح شد که مـردی از آمریکا در یـک برنامه تـلویزیـونـی ادعا کرد که تومر مغزی همسرش به علت پرتو Rf تلفن همراه بوده است.
  این دادخواهی در سال ۱۹۹۵ بخاطر نبـود شواهد و مدارک کـافی پزشکی و علمی و نقص پرونده مختومه اعلام شد، اما کماکان از اهمیت موضوع نکاست. از آن زمان تاکنون ادعاهای زیادی در رسانه های گروهی دال بر سرطانزا بودن تلفن همراه مطرح شده است.
  ● سوالی که پیش می آید: آیا تلفن های همراه واقعاً خطرناک هستند؟
  در این مقاله قصد داریم با بررسی تحقیقات انجام شده بر این موضوع، کمی از ابهام آن کاسته و تاحدودی پاسخ آن را روشن کنیم.
  ● مشکل کجاست؟
  تلفن های شبکه ای توسط پرتو Rf (فرکانس های رادیویی) عمل می کنند؛ نوعی انرژیِ الکترو مگنتیک که در طیف الکترومگنتیک بین امواج رادیویی Fm و امواج مورد استفاده در مایکروویوها، رادارها و ماهواره ها قرار دارد.
  میزان Rf که فرد با استفاده از تلفن همراه در معرض آن قرار می گیرد به چند عامل بستگی دارد:
  ● فاصله از ایستگاه اصلی
  ▪ طول مدت و تکرار استفاده از تلفن همراه
  قدیمی بودن یا جدید بودن گوشی همراه (گوشی های قدیمی تر بیشتر از مدل های جدیدتر و دیجیتالی فرد را در معرض قرار می دهند)
  تعدادی از سازمان ها مثل Fcc (کمیسیون ارتباطات فدرال) محدودیت هایی برای قرار گرفتن افراد در معرض Rf تعیین کرده اند. با این وجود، افراد بسیاری ادعا می کنند که قرار گرفتن بیش از حد در معرض پرتو Rf از تلفن های همراه، حتی در سطوح پایین، ممکن است باعث ابتلا به تومر مغزی شود.
  ● نتایج تحقیقات
  ار آنجا که گوشی های همراه حدود یک دهه است که مورد مصرف گسترده عموم قرار گرفته است، فرصت چندانی برای بررسی عواقب و تاثیرات دراز مدت آن بر روی مصرف کنندگان دست نداده است. اما، ۴ تحقیق جدید که استفاده از تلفن همراه را در بیماران تومر مغزی با سایر افراد مقایسه کرده است، به نتیجه ی یکسانی رسیده است:
  اولین تحقیق ۲۳۳ بیمار مبتلا به سرطان مغزی را که بین سالهای ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ مبتلا گشته بودند را با ۴۶۶ فرد عادی در سوئد مقایسه کرد. تحقیق دوم ۴۶۹ بیمار سرطان مغزی در نیویورک و بوستون را که بین سالهای ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ مبتلا گشته بودند، با ۴۲۲ فرد عادی مقایسه کردند. در تحقیق سوم که بزرگترین و گسترده ترین این تحقیقات بود و در فونیکس، بوستون و پیتزبورگ انجام گرفت، بر روی ۷۸۲ بیمار سرطان مغزی که بین سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ مبتلا گشته بودند با ۷۹۹ فرد عادی مقایسه به عمل آمد.
  سرانجام، در یک تحقیق دانمارکی اطلاعات مربوط به همه ی ۴۲۰۰۹۵ کاربر تلفن همراه در دانمارک بین الهای ۱۹۸۲ و ۱۹۹۵، در دفتر ثبت سرطان دانمارک را بررسی شده و نتایجی مشابه با سه تحقیق قبلی به دست آمد. نتایج حاصل از این قرار است:
  استفاده از تلفن همراه در بیماران سرطان مغزی به هیچ عنوان بیش از افراد عادی نبوده است. در واقع، بنابر دلایلی که مجهول باقی مانده است، اکثر تحقیقات نشان داده است که ابتلا به سرطانهای مغزی در کاربرای تلفن همراه حتی کمتر نیز بوده است.
  با در نظر گرفتن انواع مختلف سرطان مغزی، ابتلا به هیچیک با استفاده از تلفن همراه در ارتباط نبوده است.
  با در نظر گرفتن محل های مختلف تومرها در داخل مغز، هیچ ارتباطی با استفاده از تلفن همراه به دست نیامد.
  هیچیک از تحقیقات هیچ ارتباطی مستقیم بین قسمتی از سر که سرطان مغزی در آن حادث می شود و قسمتی از سر که گوشی همراه بر آن استفاده می شود، یافت نشد.
  آزمایشات بسیاری نیز بر روی حیوانات انجام گرفته که نتایج متناقضی در بر داشته است. تعداد کمی از این تحقیقات نشان داده است که میزان کم پرتو Rf قادر است پیشرفت سرطان را در موش های آزمایشگاهی تسریع کند.
  اما، در بسیاری از این تحقیقات از موش هایی استفاده می شد که حتی در غیاب پرتو Rf نیز مستعد ابتلا به سرطان مغزی بوده اند.
  از آنجا که این وضعیت ها شباهتی با وضعیتی که در آن افراد از تلفن های بی سیم استفاده می کنند نداشته است، هنوز نمی دانیم که نتایج این آزمایشات چه ارتباطی با سلامتی انسان دارد.
  به طور خلاصه، اکنون مدارک کافی وجود دارد که نشان می دهد هیچ ارتباط دقیقی بین استفاده از تلفن همراه و ابتلا به سرطان مغزی وجود ندارد، گرچه برای اطمینان بیشتر نیاز به انجام تحقیقات بیشتر است.
  ● تحقیقات بیشتری مورد نیاز است
  بنابر Fda (اداره کل مواد غذایی و دارو)، ترکیبی از تحقیقات آزمایشگاهی و تحقیقات بر روی افرادی که از تلفن همراه استفاده می نمایند، قادر به جمع آوری اطلاعات لازم میباشد.
  تحقیقات گسترده بر روی حیوانات آزمایشگاهی رو به تکمیل است، اما برای رسیدن به دلایل و مدارک قابل اطمینان نیاز به حیوانات زیادی است.
  انجام تحقیقات بر روی انسانها اطلاعاتی را فراهم می کند که برای جمعیت انسانی قابل اجراست. اما از آنجا که فرد باید سالهای زیادی در معرض تلفن همراه باشد تا بتوان به نتایج دقیق رسید، گذشتن حداقل ۱۰ سال یا بیشتر مورد نیاز است.
  به علاوه، اندازه گیری میزان قرار گرفتن دقیق در معرض پرتو Rf از طریق تلفن همراه کاری بسیار دشوار و پیچیده است چون بنا بر زاویه ای که تلفن بر آن استفاده میشود، مدل تلفن و بسیاری دلایل و فاکتورهای دیگر، این میزان متغیر است.
  ● آیا استفاده از هَندز فری خطر را کاهش می دهد؟
  از آنجا که هیچ خطر شناخته شده ای برای استفاده از گوشی های همراه وجود ندارد، استفاده از هندز فری نیز تاثیری ندارد. البته شایان ذکر است که این وسیله جذب انرژی Rf به مغز را کاهش می دهد.
  از طرف دیگر، اگر گوشی همراه طی استفاده روی قسمت دیگری از بدن (مثل کمر) وصل شود، ان قسمت از بدن میزان بیشتر از انرژی Rf را جذب می کند. در هر صورت، گوشی های بی سیمی که در بازار موجود است، باید بنا بر استانداردهای ایمنی باشد.
  علاوه بر این، هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور کنید لوازم جانبی که باعث دور کردن سر از انرژی Rf می شوند، دقیقاً موثر باشند. چون مصرف این لوازم جانبی در گوشی های مختلف، متفاوت است.
  تحقیقات نشان داده است که این تولیدات آنچنان که تبلیغ می شوند، کارایی ندارند و کاربران باید توجه بیشتری در خرید خود مبذول دارند. درواقع این لوازم ممکن است در کاربری صحیح گوشی اختلال ایجاد کنند و حتی جذب Rf را افزایش دهند.
  ● کاهش قرارگیری در معرض انرژی Rf
  گرچه هیچ شواهد و مدارکی برای وجود خطر موجود نیست، اگر نگران هستید، بهترین احتیاط ممکن این است که میزان قرار گیری خود را در معرض انرژی Rf کاهش دهید و زمان کمتری با تلفن همراه خود صحبت کنید. اما اگر مجبورید که طی روز ساعات زیادی را با تلفن همراه خود صحبت کنید، سعی کنید فاصله ی بیشتری بین خود و گوشی ایجاد کنید. مثلاً می توانید از هِد سِت استفاده کرده و گوشی خود را دورتر قرار دهید.
  ● کلام آخر...
  از آنجا که گوشی های همراه تقریباً جزئی از تکنولوژی جدید هستند، اطلاعات جامع و دراز مدتی از تاثیرات احتمالی آن بر سلامت انسانها به دست نیامده است.
  اما، بنابر انجمن سرطان آمریکا، سطح پایین انرژی جذب شده از تلفن های همراه توسط بافت های بدن، موجب ابتلا به سرطان نمی شوند. کلام آخر اینکه فقط گذر زمان و انجام تحقیقات وسیعتر می تواند اصل حقیقت را برملا کند


  شبکه اطلاع رسانی اندیمشک
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  کنون هيچ شواهدي از ارتباط استفاده از تلفن همراه با افزايش خطر ابتلا به تومورهاي سرطاني در سر يا گردن و يا سرطان خون بدست نیامده است . پژوهشگران دانماركي در جديدترين تحقيقات خود دريافتند، استفاده كوتاه يا بلند مدت از تلفن همراه ارتباطي با افزايش خطر ابتلا به سرطان ندارد.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرزبه نقل از “بي بي‌سي”، اگر چه گفته مي‌شود آنتن تلفن همراه ميدان‌هاي مغناطيسي دارد كه مي‌تواند به درون مغز انسان نفوذ كند اما تحقيقات پژوهشگران اپیدمولوژي كپنهاگ دانمارك هيچ شواهدي از ارتباط استفاده از تلفن همراه با افزايش خطر ابتلا به تومورهاي سرطاني در سر يا گردن و يا سرطان خون نشاني نيافتند.

  در اين تحقيق كه نتايج آن در مجله ‪ National Cancer Institute‬به چاپ رسيده است بيش از ‪ ۴۲۰‬هزار كاربر تلفن همراه مورد بررسي قرار گرفتند.

  اين تحقيق در پي انتشار گزارشي در اوايل سال جاري توسط موسسه تحقيقات سرطان مبني اينكه استفاده از تلفن همراه خطر ابتلا به سرطان مغز راافزايش نمي‌دهد، انجام شد.

  هم اكنون بيش از يك ميليارد نفر در سراسر جهان از كاربران تلفن همراه هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آنتن تلفن‌ همراه و تومور مغزی


  اصول پیشگیری و احتیاط برای این موقعیت‌ها طراحی شده است. طبق این اصول زمانی‌که ملاحظات نشان می‌دهد که ممکن است اثرات زیان آور وجود داشته باشد به خصوص زمانی‌که ملاحظات تجربی این بررسی را تأیید کند منبع و عامل و زمینه‌ی‌ ایجاد خطر باید متوقف تا اینکه ثابت گردد که ارتباط آسیب رسان وجود دارد یا ندارد...


  در تاریخ ۱۲ مه‌ی ۲۰۰۶، بعد از ابتلای ۷ نفر از، صد نفری که در طبقه‌ی آخر ساختمان، اداره‌ی ملبورن، در استرالیا به تومور مغزی مبتلا شدند، آن طبقه تخلیه شد. اما تلسترا (از شرکت نصب کننده آنتن) اصرار داشت که آنتن نصب شده در برج مذکور (متعلق به دانشگاه آر ام آی ‌تی) هیچ ربطی به آن تومور‌ها ندارد.
  پنج نفر دانشگاهی که در این طبقه‌ کارمی‌کردند به همراه دو نفر از ستاد دانشگاه از سال ۱۹۹۹ به تومور مغزی گرفتار شدند که حال دو نفرآنان وخیم بود.
  معاون دانشگاه آقای استیو سوموگی دیروز گفت که «ما ستاد خود را توجیه کرده و منتظر بر خورد با نمونه‌های دیگر هستیم».
  اتحادیه‌ی دانشگاه تقاضا کرده است که دانشگاه برای آزمایشها و تست های بیشتر کارکنان دانشگاه که دیروز نیز نمونه‌هایی مظنون به تومور پیدا شد، باید بودجه‌ی آن را بپردازد. آقای ماتو مک گان از اتحادیه‌ی آموزش‌ ملی گفت «ما به دنبال دریافت گزارشهایی از دو نفر کارکنانی هستیم که در اینجا مدتی کار کرده و رفته‌اند».
  یکی از کارکنان دانشگاه گفت اخیراً دانشگاه از یک پزشک شهر ملبورن خواست اطلاعاتی را در این مورد جمع آوری و اظهار نظر نماید لیکن در این گزارش ارتباط واضحی بین آنتن‌ها و تومور مغزی پیدا نشد.
  دیروز تلسترا (از شرکت نصاب آنتن) گفت که وی با گروه بررسی کننده‌ی دانشگاه همکاری لازم را به عمل خواهد آورد. شرکت تلفن گفت که این تجهیزات «آنتن نصب شده» بدون کم و کاست با استانداردهای سلامت و محافظت انسانها نصب گردیده و مرتب نیز چک می‌گردند. آقای مک گان گفت در حالی که ستاد هم مشتاق و هم نگران اطلاع از نتیجه تحقیق است، مسوولان دانشگاه تمایلی به پیگیری مسأله که ممکن است منجر به تعطیل شدن طبقه آخر شده از طرفی نیز ایجاد دلواپسی بین کارکنان شود، نداشتند.
  با وجود اینکه دانشگاه به دانشجویان که بیشتر خارجی بودند مطلب را اعلام کرد لیکن آن دل‌ نگرانی که باید داشته باشند در مورد دانشجویان نداشتند.
  یک مسوول دانشگاه گفت که دانشگاه آر ام آی تی ‌بعد از پیدایش دو نمونه ابتلا به تومور در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ کیفیت هوا و فرکانس‌های رادیویی محل را بررسی نمود که نتایج کمتر از میزان پیشنهادی مؤسسه استاندارد استرالیا بود.
  بعد از اینکه در ماه قبل مؤسسه‌ی سلامت اشتغال استرالیا نفر سومی را اعلام کرد روز قبل میزان فعالیت در این زمینه شدت گرفت و این زمانی بود که تعداد دیگری نیز مریض شدند. آقای مگ گان گفت دانشگاه بعد از تستهای ۲۰۰۱ که پیگیری نشدند باید نسبت به سلامت و صحت دانشجویان به اندازه‌ی‌ کافی حساس و روی آن حساب می‌نمود.
  این نوع تحقیقات شیر یا خطی و شانسی باید جای خود را به بررسی‌ها و جستجوهای سیستماتیک دهد.
  ● پیشنهاد پی اس آرا اس تی (سازمان مرتبط در استرالیا)
  البته این ارتباط بین بیماری و اثرات آنتن موبایل طبق معمول از طرف شرکت‌های موبایل مورد قبول واقع نگردیده و حاشا کردن این ارتباط، روش جاری و استاندارد آنان می‌باشد برای مثال هم اکنون که ارتباط سیگار و سرطان تأیید گردیده است، به مدت دهها سال شرکت‌های تولید کننده آن را قبول نداشتند و برای رد آن ازدانشمندان و متخصصان سطح بالا استفاده می‌کردند.
  جمله‌ی اپراتور موبایل تلسترا که «این تجهیزات با استاندارد حفظ و سلامت» هماهنگی دارند کافی نیست و معنی آن این است که شدت پخش اشعه آنقدر شدید نیست که به مغز آسیب برساند. اما همانطور که قبلاً نیز گفته شده است این استاندارد دیگر رد شده است چرا که بارها در بررسی‌های مختلف ثابت شده است که اشعه و موج‌های رادیویی هر چقدر هم که پایین باشند می‌توانند به سلول‌ها آسیب وارد نمایند.
  این‌مساله، غیر علمی و غفلت بزرگی است که مشاهدات محققان در جهت این ارتباط بین آنتن‌های مرکزی موبایل و تومور مغزی با یک حالت شیر یا خط نشان دهیم. حالت علمی آن است که به طور مرتب و تکراری ارتباط با تومور مغزی را بررسی و ببینیم که اشعه آنقدر هست که آسیب‌ لازم را در طبقه‌ی آخر به مردم، وارد کند یا نه و نمی‌توان اکتفا کرد که فقط بگوییم ممکن است اشعه موجب تومور شده باشد.
  اصول پیشگیری و احتیاط برای این موقعیت‌ها طراحی شده است. طبق این اصول زمانی‌که ملاحظات نشان می‌دهد که ممکن است اثرات زیان آور وجود داشته باشد به خصوص زمانی‌که ملاحظات تجربی این بررسی را تأیید کند منبع و عامل و زمینه‌ی‌ ایجاد خطر باید متوقف تا اینکه ثابت گردد که ارتباط آسیب رسان وجود دارد یا ندارد. مسوولیت تأیید و پیگیری و هزینه با شرکت سازنده است نه قربانیان.
  سازمان (پی اس آرا اس تی) این را از بی ‌مسوولیتی سازنده و حکومت می‌داند که یک بررسی سیستماتیک و جامع در مورد اشعه‌ی تولیدی از موبایل و آنتن‌های مربوطه و اثرات آنان روی سلامت انسانها انجام نگردیده لذا وسایل و تجهیزات مربوطه یک نوع تکنولوژی غیر مسوولانه می‌باشد.


  دکتر رضا امید بخش
  مهندس اصغر میرزایی


  هفته نامه پزشکی امروز
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده‌ از موبایل منجر به‌ تومور مغزي‌ نمي‌ شود

  جام جم آنلاين: نتايج‌ تازه‌ ترين‌ تحقيقات‌ دانشمندان‌ در فنلاند نشان‌ مي‌ دهد استفاده‌ از موبایل ظاهرا با تشديد خطر ابتلا به‌ گليوما که‌ شايعترين‌ نوع‌ تومورهاي‌ مغزي‌ بشمار مي‌ رود ، ‌ هيچ‌ ارتباطي‌ ندارد.
  به‌ گزارش‌ رويترز ، دکتر آنا لاکولا از مرکز پرتوشناسي‌ و ايمني‌ هسته‌ اي‌ در هلسينکي‌ فنلاند با اشاره‌ به‌ نتايج‌ تازه‌ ترين‌ تحقيقات‌ دانشمندان‌ اين‌ مرکز که‌ در نشريه‌ بين‌ المللي‌ سرطان‌ شناسي‌ به‌ چاپ‌ رسيده‌ است‌ اعلام‌ کرد عموم‌ مردم‌ از احتمال‌ ابتلا به‌ عوارض‌ جسماني‌ و پيامدهاي‌ منفي‌ ناشي‌ از استفاده‌ از تلفن هاي‌ همراه‌ به‌ ويژه‌ در رابطه‌ با تومورهاي‌ مغزي‌ احساس‌ نگراني‌ مي‌ کنند ولي‌ تحقيقات‌ دانشمندان‌ در مورد شناسايي‌ ارتباط ميان‌ تلفن‌ همراه‌ و خطر ابتلا به‌ گليوما بر روي‌ 1521 بيمار مبتلا به‌ اين‌ تومور و 3301‌ فرد ديگر که‌ همگي‌ تقريبا از تلفن‌ همراه‌ استفاده‌ مي‌ کردند ‌ نشان‌ داد.
  هيچ‌ ارتباط خاص‌ علمي‌ ميان‌ تشديد خطر ابتلا به‌ تومورهاي‌ مغزي‌ و استفاده‌ معمول‌ از تلفن‌ همراه‌ وجود ندارد.
  ‌ وي‌ افزود بر اساس‌ نتايج‌ پژوهش هاي‌ ما هيچ‌ ارتباط خاصي‌ ميان‌ طول‌ مدت‌ استفاده‌ از تلفن هاي‌ همراه‌ ، تعداد مکالمه‌ يا ساعات‌ استفاده‌ از اين‌ دستگاه‌ با ابتلا به‌ سرطان‌ مغز وجود ندارد و با بررسي‌ جداگانه‌ موارد استفاده‌ از تلفن هاي‌ آنالوگ‌ و ديجيتال‌ هيچ‌ نشانه‌ اي‌ از تشديد خطر ابتلا به‌ گليوما مشاهده‌ نشد.
  ‌ وي‌ در عين‌ حال‌ خاطر نشان‌ کرد برخي‌ گزارش هاي‌ دريافت‌ شده‌ ‌ بر احتمال‌ تشديد خطر ابتلا به‌ گليوما در افرادي‌ دلالت‌ دارد که‌ به‌ مدت‌ بيش‌ از ده‌ سال‌ عادت‌ داشته‌ اند با گوشي‌ تلفن‌ همراه‌ منحصرا با يک‌ طرف‌ گوش‌ خود صحبت‌ کنند ولي‌ اين‌ ممکن‌ است‌ اتفاقي‌ روي‌ داده‌ باشد و صحت‌ کليه‌ اطلاعات‌ علمي‌ در اين‌ خصوص‌ تاييد نمي‌ شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت