جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: تلفن همراه - رانندگی(گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض تلفن همراه - رانندگی(گزارشات)

  رانندگي با تلفن همراه


  شايد آن‌قدر احساس مهارت مي‌كنيد كه زمان رانندگي، با يك دست گوشي تلفن‌همراه را روي گوشتان نگه مي‌داريد و فقط با يك دست در ميان پيچ‌وخم‌ شهر شلوغ ماشين را كنترل كرده، به سلامت مسيرتان را طي مي‌كنيد يا شايد استفاده از هندزفري مجابتان مي‌كند كه صحبت با تلفن‌همراه زمان رانندگي مشكلي ايجاد نمي‌كند.
  شايد هم از ترس جريمه شدن و فقط جلوي دوربين‌ها و افسرهاي پليس، به تلفن‌همراهتان كه هنگام رانندگي زنگ مي‌زند، پاسخ نمي‌دهيد. در تحقيقات گروه پژوهشي بخش روان‌شناسي دانشگاه يوتاي آمريكا، آثار استفاده از تلفن‌همراه بر ميزان تصادفات بررسي شده است. در اين مطالعه- كه ماه گذشته سايت Health day آن را منتشر كرد- سه گروه راننده مقايسه شده‌اند.
  گروهي كه با تلفن‌همراه صحبت مي‌كردند، گروهي كه از مشروبات الكلي استفاده كرده بودند (به ميزان مصوب قانون آمريكا يعني 0/08 درصد) و گروه سوم رانندگان هوشيار و بدون استفاده از تلفن‌همراه. هر سه گروه در يك شبيه‌ساز ماشين‌سواري كه شرايطي مشابه رانندگي در سطح شهر را به وجود مي‌آورد، قرار گرفتند و به اين ترتيب در يك دوره مشخص تحت‌نظر قرار گرفتند تا اتفاقاتي را كه برايشان مي‌افتد، بررسي كنند. فكر مي‌كنيد چه نتيجه‌اي به دست آمد؟ آنها كه هوشياري‌شان بر اثر استفاده از الكل مختل شده بود بيشتر تصادف كردند يا آنها كه با تلفن همراه حرف مي‌زدند؟

  من مست و تو ديوانه، ما را كه برد خانه
  نتايج اين پژوهش نشان داد، افرادي كه با تلفن حرف مي‌زدند، بيش از 5 برابر افراد در حالت طبيعي تصادف كردند و تعداد تصادف گروه با تلفن‌همراه حتي از افراد مست بيشتر بود. نكته‌اي كه در رفتارهاي اين دو گروه مشاهده شد، آن بود كه افراد مست هنگام رانندگي حالتي پرخاشجويانه پيدا مي‌كنند و علت اصلي تصادف آنها چنين رفتارهايي است و افرادي كه زمان رانندگي از تلفن‌همراه استفاده مي‌كنند، بيش از حد آهسته و محتاط مي‌رانند و همين باعث حادثه مي‌شود. مطالعه اين گروه نشان داد استفاده از تلفن‌همراه زمان واكنش را 9 تا 19 درصد (بسته به موقعيت‌هاي مختلف) افزايش مي‌دهد كه زمينه‌ساز بروز تصادف خواهد شد. استفاده از تلفن‌همراه علاوه‌بر بالا بردن ميزان تصادفات، با كم كردن سرعت راننده، هنگامي كه مي‌تواند سريع‌تر براند، باعث اختلال در ترافيك و عبور‌ومرور خودروها مي‌شود.

  آيا مشكل در بند كردن دست‌هاست؟
  در همين مطالعه، دو مدل گوشي معمولي و <هندزفري> با هم مقايسه شدند اما تفاوتي بين اين دو گروه از لحاظ ميزان تصادفات ديده نشد. اين بررسي نشان مي‌دهد احتمالا مشكل تلفن‌همراه بيش از ايجاد اختلال فيزيكي در كنترل فرمان و دنده، كم كردن تمركز فرد است كه حتي در هنگام استفاده از <هندزفري> هم كماكان باقي مي‌ماند. در همين مطالعه مشاهده شد فردي كه از تلفن‌همراه استفاده مي‌كند، 50 درصد صحنه‌هايي را كه چشمش مي‌بيند، مغزش پردازش نمي‌كند. يعني در واقع فرد اين صحنه‌ها ديده، ولي نديده! آمار نشان مي‌دهد 75 درصد تصادفاتي كه روزانه در شهرها اتفاق مي‌افتد، ناشي از انحراف توجه راننده است. البته با توجه به افزايش استفاده از تلفن‌همراه در كشورمان، مي‌توان گفت موارد زيادي از اين انحراف توجه‌ها به دليل استفاده از تلفن‌همراه است. شايد اين موضوع مطرح شود كه اگر مشكل تلفن‌همراه <انحراف توجه> است، پس طبيعي است حواس راننده موقع صحبت با نفر كنار دستي‌اش هم پرت شود. بر اساس تحقيقاتي كه اداره ايمني ترافيك آمريكا انجام داده، ميزان حواس‌پرتي راننده‌ها در هنگام صحبت با تلفن‌همراه بسيار بيشتر از وقتي است كه فرد با كنار‌دستي‌اش حرف مي‌زند.

  توصيه‌هاي ايمني براي سلامت شما، ديگران و خودروها
  لطفا از هيچ نوع گوشي تلفن‌همراه در هنگام رانندگي استفاده نكنيد. همين و بس!

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  موبايل خطرناك تر از مستي


  جام جم آنلاين: محققان در مورد حرف زدن با تلفن همراه در هنگام رانندگي هشدار دادند و آن را مشابه از دست دادن تمركز بر اثر مستي دانستند. به گزارش پايگاه اينترنتي الجزيره، فرانك دريوس، استاديار روان شناسي از دانشگاه يوتا گفت:< براي ممانعت از عدم تمركز رانندگان، بايد استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگي ممنوع شود.>محققان در اين تحقيق كه در شماره تابستان 2006 مجله عوامل انساني و محيط كار منتشر شد، 40 داوطلب را بررسي كردند.
  در اين تحقيق، بار اول رانندگان از نظر استفاده از عواملي كه تمركز را برهم مي زند، بررسي شدند، بار دوم از آنها خواسته شد از تلفن همراه استفاده كنند و بار سوم خواستند از گوشي‌‌هاي تلفن همراه استفاده كنند.گروه چهارم هنگام وجود الكل در خون و استفاده از مشروب و آب پرتقال، مورد تحقيق قرار گرفتند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت