نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد: افراد ممکن است به شدت به تلفن‌های همراه خود وابسته شوند و حتی علائم اعتیاد به آن را در خود نمایان سازند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر دیوید شفیلد روانشناس دانشگاه استافوردشایر در تحقیقی که به تجزیه و تحلیل احساس دانشجویان درباره تلفن‌های همراهشان می‌پرداخت دریافت: برخی از واکنش‌های آنها بسیار شبیه علائم افرادی است که بیماری قمار (pathological gambling) دارند.
وی در این خصوص گفت: تلفن‌ های همراه به بخش بسیار مهمی از زندگی روزمره بدل شده‌اند و استفاده از آنها می ‌تواند اثراتی تعیین ‌کننده بر افراد داشته باشد. حدود 40 درصد از 106 دانشجویی که پرسشنامه‌ ‌هایی را در مورد استفاده از تلفن همراه پاسخ دادند، گفته بودند نمی‌ توانند با نبودن تلفن همراهشان کنار بیایند. 90 درصد این افراد 18 تا 25 ساله هم پذیرفته بودند که موبایل ‌هایشان را همه جا همراه خود می‌ برند.

اما یافته جالب این بود: بیش از 35 درصد این افراد گفته بودند از موبایل برای گریز از مشکلاتشان استفاده می‌کنند. 32 درصد مکررا تلاش کرده بودند استفاده‌ از موبایل را کم کنند، 14 درصد دوست داشتند در مورد میزان استفاده از موبایل دروغ بگویند و بالاخره 7 درصد تلفن‌ های همراهشان را مسئول از دست دادن شغل یا به هم خوردن روابط شخصی دانسته بودند.

بنابر گزارش رویترز، در یک بررسی دیگر از دانشجویان خواستند برای سه روز استفاده از تلفن ‌های همراه را کنار بگذارند. به دنبال این کار فشارخون آنها پایین‌ رفت و کمتر در زندگی روزمره خود دچار تحریک و بگومگو شدند.

این اثر برطرف‌ کننده استرس، تاوانی را نیز به دنبال داشت. دانشجویان نسبت به زمانی که می‌ توانستند با دوستانشان گپ بزنند احساس شادی کمتری می‌ کردند.

به گفته دکتر شفیلد هنگامی که افرادی به شما تلفن می‌زنند احساس بهتری نسبت به خود می‌کنید و عزت نفس بیشتری به دست می‌آورید، در حالیکه هنگامی کسی به شما تلفن نمی‌کند ممکن است احساس افسردگی یا حقارت کنید.

دکتر شفیلد با وجود یافته ‌هایش مطمئن نیست که آیا علائم مشاهده ‌شده نشان ‌دهنده اعتیاد واقعی است یا صرفا فشارهای زندگی مدرن را نشان می ‌‌دهد. با این حال توصیه‌ ای برای افرادی که جدا شدن از تلفن همراه برایشان سخت است دارد.

به اعتقاد وی، بهتر است هر چند وقت یک بار موبایل را کنار بگذارید. گرچه ممکن است هنگامی که به تعطیلات می‌روید، باقی گذاشتن موبایل در خانه سخت به نظر برسد، ولی ارزش امتحان کردن را دارد.