پسران در ایران در سن ۱۸ سالگی مشمول انجام نظام وظیفه اجباری شناخته می شوند

مدیرکل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی از حذف کدهای مربوط به "اختلال روانی" در کارت معافیت سربازی کسانی خبر داده است که از نظر جنسی خود را تراجنس (transsexual) می دانند.

حسن موسوی چلک روز چهارشنبه ۱۶ دی (۶ ژانویه) در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است که تا کنون این افراد به خاطر تعریف شدن وضعیت آنها در طبقه اختلالات روانی، با کد های مربوط به این اختلالات معاف می شدند.

او علت اتخاذ تصمیم جدید را مشکلاتی عنوان کرده است که درج این کد ها در کارت پایان خدمت افراد تراجنس برایشان به وجود می آورد.

تراجنس ها افرادی هستند که از نظر هویت جنسی خود را متعلق به جنس مخالف آنچه اندام های جنسی شان نشان می دهد می دانند، مثلا کسانی که ظاهر بدنشان نزدیک به مردان است اما از نظر هویت خود را نزدیک به زنان می دانند و بالعکس.

این افراد می توانند با انجام عمل جراحی و هورمون درمانی "تغییر جنسیت" دهند و در ایران بر اساس اجازه ای که آیت الله روح الله خمینی در مورد آنها صادر کرده، به رسمیت شناخته می شوند.

به گفته آقای موسوی چلک، طی دو سال گذشته بررسی هایی به عمل آمده و رایزنی هایی با سازمان نظام وظیفه ایران صورت گرفته است و در نتیجه از این پس ممکن است این افراد با کدهای مربوط به اختلال غدد و یا دیابت معاف شوند.

همچنین روزنامه قدس روز چهارشنبه ۱۶ دی (۶ ژانویه) از برگزاری جلسه ای خبر داده است در آن نماینده تراجنس ها با مسئولان نیروهای مسلح و سازمان بهزیستی در مورد مشکلات ناشی از درج کدهای اختلالات روانی در کارت پایان خدمت این افراد صحبت کرده اند.

بنابراین گزارش، نمایندگان سازمان های بهزیستی و نظام وظیفه ایران و نماینده نیروهای مسلح این کشور از تصمیمات جدیدی در جهت حل مشکلات این افراد در آینده نزدیک خبر داده اند.

مدیرکل دفتر آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی گفته است که مردم ایران اطلاعات زیادی از افرادی که او آنها را "دچار اختلال هویت جنسی" خوانده است، ندارند.

آقای موسوی چلک گفته است که "این افراد در جامعه به عنوان یک شهروند محسوب می شوند و دولت نگاه دیگری بر اینگونه افراد دارد."

بنابر اظهارات آقای موسوی چلک، هم اکنون ۴ هزار فرد تراجنس در ایران زندگی می کنند.