جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: مشکل شاغل بودن و تغذیه شیرخوار 6 ماهه

alirezaie20 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض مشکل شاغل بودن و تغذیه شیرخوار 6 ماهه

باسلام

دختر 5/5 ماهه دارم و شاغلم. همزمان با 6 ماهگي‌اش مرخصي من هم تمام مي‌شود. بايد چقدر شير در خانه بگذارم تا براي تغذيه‌اش كافي باشد؟ من در دوران بارداري به كم‌خوني فقرآهن مبتلا شدم. البته قرص‌ آهن مصرف مي‌كنم ولي گاهي لب‌هاي دخترم سفيد مي‌شود. آيا فقرآهن من در بارداري يا شيردهي روي ميزان آهن كودكم تاثير گذاشته است؟

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

کمبودهاي معمولي آهن يا كم‌خوني‌هايي كه شدت زيادي نداشته باشند تاثير زيادي روي جنين و نوزاد نخواهند گذاشت، اما اگر اين كمبودها شديد باشد به‌طوري كه مادر نيازمند درمان باشد و بسته‌خون يا آهن تزريق شود، ممكن است كودكش نيز دچار كمبودهايي بشود و در ذخيره‌ آهن در كبدش اختلال‌هايي به‌وجود بيايد، ولي اگر زندگي افراد را طبيعي در نظر بگيريم به نظر نمي‌رسد كودك تا 6 ماهگي دچار كمبود ذخاير آهن شود اما بهتر است به‌وسيله پزشك بررسي شود. در رابطه با قسمت اول سوالتان هم بايد بگويم متاسفانه بسياري از مادران شاغل به‌دليل اينكه مي‌خواهند سركار خود برگردند مايلند كودكشان را در 5 تا 6 ماهگي با شيرخشك يا غذاي تكميلي تغذيه كنند تا به قول خودشان كودكشان به اين غذاها عادت كند تا وقتي سركار مي‌روند به مشكلي برنخورند. اين‌كار به هيچ‌وجه منطقي نيست. براي مثال همه ما يك روز مردني و رفتني هستيم. پس حالا روزي يك‌بار بميريم كه به مردن عادت كنيم؟! وقتي مادر 6 ماه در خانه است و دولت هم از آن حمايت مي‌كند، پس بايد در اين 6 ماه فقط شيرخودش را به كودكش بدهد و از يك هفته قبل از اينكه سركار برود، به تمرين دوشيدن شير خودش بپردازد. همان‌طور كه مي‌دانيد شيرمادر تا 3 ماه در فريزر قابل‌نگهداري است، بنابراين مادر مي‌تواند شير دوشيده‌شده‌اش را در فريزر نگهداري كند. در دو روز پاياني هم مي‌تواند شيرش را بدوشد و در يخچال نگهداري كند. وقتي سركار مي‌رود پرستار يا مراقب كودك مي‌تواند از همان شير براي تغذيه كودك استفاده كند.

توصيه من به مادران اين است در آخرين ساعت‌هايي كه مي‌خواهند سركار بروند به كودكشان شير بدهند و وقتي هم به خانه بازمي‌گردند سريعا اقدام به شيردهي كنند و تا زمان خوابيدن كودك هر نوبتي كه به فرزندشان شير مي‌دهند، شير سينه دوم خود را بدوشند و در يخچال بگذارند. شيرمادر در يخچال 24 تا 48 ساعت قابل‌‌نگهداري است حتي ضعيف‌ترين مادرها بين 180 تا 200 سي‌سي مي‌توانند به همين روش شير ذخيره كنند. معمولا مادرهاي شيرده دو نوبت از شيردهي خود را در خانه نخواهند بود. مراقب كودك مي‌تواند شيري را كه در يخچال وجود دارد نصف كند و در هر نوبت نصف شير را به كودك بخوراند و پس از شير، غذاي تكميلي به او بدهد. اگر چنين برنامه‌اي تنظيم شود كودك هرگز به شيرخشك و شير مصنوعي نياز نخواهد داشت.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت