تغذیه با شیر مادر و قاعدگی

از سایت LoveToKnow Baby

ترجمه ویرایش و تایپ : جعفر پاک نیت( همکاری افتخاری )

شایعات و داستانهای همسران سالخورده ، از زنی به زن دیگر در مورد شیر دادن و قاعدگی منتقل میشود. برخی می گویند که شیر دادن مانع از قاعدگی میشود و نوعی کنترل موالید است، یا اگر قاعدگی آغاز شود، شیر مادر ترش می شود. متمایز کردن واقعیت از افسانه در رابطه با تغذیه از شیر مادر و بهداشت تولید مثل ضروری است.


تغذیه با شیر مادر و مبانی قاعدگی
پس از تولد نوزاد ، بسیاری از زنان خونریزی پس از زایمان را تجربه میکنند. این قاعدگی نمی باشد. اگر در دوران تغذیه از شیر مادر و در بعضی مقاطع، قاعدگی رخ دهد، با این حال ، این اتفاق فراگیر نیست. سازمان بهداشت جهانی معتقد است هر گونه خونریزی، پس از 56 روز یا بیشتر از هنگام تولد نوزاد، قاعدگی محسوب میشود.

برخی از زنان در مدت چند ماه اول شیردهی ، وقتی کودک شروع کند به خواب طولانی در شب، یک دوره قاعده گی را تجربه خواهند کرد. اگر مادر نیاز ببیند که به کودک مکمل غذایی بدهد و یا وقتی که کودک شروع به مصرف غذای جامد کند، ممکن است قاعدگی رخ دهد. با این حال ، زنانی مشاهده شده اند که در طول یک سال یا بیشتر،هنگام شیردهی، قاعده گی ندیده اند. توقف این موضوع در طول دوره تغذیه از شیر مادر را"فقدان قاعدگی بدلیل شیر دهی،می نامند.

اگر به نوزاد خود شیر میدهید و دچار قاعدگی میشوید ، ممکن است با قاعدگی قبلی شما متفاوت باشد. جریان خونریزی ممکن است شدیدتر یا خفیف تر و طول مدت آن متفاوت باشد. انتظار نداشته باشید هنگامیکه عملکرد بدن شما منظم شد، قاعدگی نیزظرف مدت چند ماه منظم شود.

قاعدگی به این معنا نیست که باید شیردهی را متوقف کنید. اگر چه ممکن است موجودی شیر شما کاهش جزئی پیدا کند ، ولی فرزند شما ممکن است به سادگی تغذیه شود. اگر در شروع این اتفاق مسائلی وجود دارد، و احساس می کنید که به کمک احتیاج دارید ، آنرا با دکتر خود مطرح کنید. علاوه بر این ، اگرشیر شما در حال ترش شدن باشد، ممکن است کودک متوجه اندکی تفاوت شده باشد و در ایام قاعدگی، بخوبی تغذیه نکند.

مادران که قاعدگی را تجربه میکنند ممکن است حساسیت بیشتری را در نوک پستان و یا خود پستان، گزارس کنند. همچنین ممکن است هنگام شیر دهی، احساس های مختلفی داشته باشند. این احساسات پس از دوران قاعده گی به پایان خواهد رسید.


حاملگی در دوران تغذیه از شیر مادر
حتی اگر قاعده گی شما، هنگام شیر دهی نوزاد بازنگردد، هنوزهم احتمال حاملگی وجود دارد. فقدان قاعدگی به این معنا نیست که شما تخمک گذاری ندارید. بنابراین، قبل ازاینکه از پزشک خود دستوراتی در مورد نحوه فعالیت جنسی خود بگیرید، از وسایل جلوگیری استفاده کنید

شانس حاملگی هنگام شیر دادن در شش ماه اول تولد نوزاد و قبل از بازگشت قاعدگی، بین یک و دو درصد است. پس از اینکه نوزاد به سن شش ماهگی رسید، شانس حاملگی هنگام تغذیه با شیر مادربالا میرود( بدون قاعده گی).

جلوگیری از بارداری به روش تغذیه با شیر مادر، به نام فقدان قاعده گی بدلیل شیر دهی یا (LAM) شناخته شده است. در حالی که بسیاری از افراد با انجام صحیح این عمل بعنوان یک روش موثردر جلوگیری، حمایت میکنند، برخی از زنان برایشان دشوار و یا انجام تمام رهنمودهای لازم، برایشان خسته کننده است ، مانند عدم استفاده از پستانک و شیر دادن مداوم برای مدت طولانی. به همین دلیل ، پزشکان معمولا توصیه دیگری برای کنترل بارداری میکنند که با روش LAM مرتبط است.

روش های جلوگیری
گزینه های متعددی برای جلوگیری هنگام تغذیه با شیر مادر، برای زنان وجود دارد. اکثر پزشکان استفاده از ترکیبات هورمون استروژن و پروژسترون را بعنوان روش جلوگیری، توصیه نمیکنند، چرا که ممکن است موجب کاهش منبع تغذیه کودک شود. این مسئله باعث میشود روشهای ایجاد مانع و قرصهای جلوگیری پروژستین، مورد استفاده قرار بگیرند.

این روشهای جلوگیری می توانند به شکلهای زیر بکار گرفته شوند :

کاندوم
قرصهای جلوگیری پروژستین (ریز قرص)
کاشت پروژستین
تزریق پروژستین
IUD (دستگاه داخل رحمی)
دیافراگم
کلاهک دهانه رحم
عقیم سازی

با توجه به روش جلوگیری شما، ممکن است مجبور باشید قبل از استفاده اولین انتخاب خود، چند هفته منتظر بمانید. اغلب پزشکان برای عملی شدن این روش، به یک توقف چهار تا شش هفتگی قاعدگی قبل از مقاربت و یا قرار دادن هر چیزی در مهبل، پس از تولد نیاز دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیر دادن و قاعدگی ، به مشاور شیردهی در کلینیک و یا بیمارستان مراجعه کنید. در مورد بهترین روش جلوگیری با پزشک خود صحبت کنید در حالی که به فرزند خود شیر میدهید.

به نقل از
baby.lovetoknow.com