دبير انجمن تغذيه ايران:
سوپرماركت‌هاي اطراف مدارس بايد از نظر بهداشت مواد غذايي كنترل شوند


دبير انجمن تغذيه ايران گفت: پاكسازي و كنترل بوفه‌هاي مدارس به تنهايي در بهبود شرايط غذايي دانش‌آموزان كافي نيست و سوپر ماركت‌هاي اطراف مدارس نيز از اين لحاظ بايد تحت كنترل باشند.

دكتر برليانت بزرگمهر در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران اظهار كرد: با بازگشايي مدارس تغييرات عمده‌اي در تغذيه بچه‌ها به وجود مي‌آيد و با توجه به اين كه در فصل تابستان كنترل تغذيه كودكان از جانب خانواده‌هاي ايشان است با شروع مدارس تغيير در اين روند ممكن است مشكلات تغذيه‌اي عمده‌اي را براي كودكان به همراه داشته باشد.

وي در ادامه افزود: خوردن چيپس، پفك و همچنين فست فودهاي آماده به دليل چربي زياد و عدم ارزش غذايي براي كودكان و نوجوانان كه حساس ترند صدمات بيشتري را نسبت به ديگر افراد وارد مي‌كند. از طرفي بسياري از آب ميوه‌هايي هم كه در بوفه‌ها به فروش مي‌رسند اكثرا شامل اسانسها، رنگها و مقدار زيادي قند هستند و موادي كه براي نگهداري آنها استفاده مي‌شود با وجود اين كه مجازند به دليل شيميايي بودن به مقدار زياد براي فرد مضر است.

اين متخصص تغذيه يكي از مهمترين عواملي را كه از بدغذايي كودكان جلوگيري مي‌كند آگاهي آنها و خانواده‌هاي ايشان دانست و افزود: با توجه به اين كه افزايش آگاهي كودكان نقش فوق‌العاده‌اي در بهبود تغذيه‌اي آنها دارد بايد صدا و سيما و رسانه‌ها، معلمان مدارس و خانواده‌ها با هوشياري اين مهم را عملي كنند.

وي همچنين توصيه كرد: مصرف 3 تا 4 وعده لبنيات به صورت يك ليوان شير، ماست يا 30 گرم پنير براي كودكان ضروريست علاوه بر آن مصرف كربوهيدرات‌هايي مثل مواد نشاسته‌اي، نان، مرغ و سيب زميني بايد به ميزاني كه نياز انرژي آنها را تامين كند در برنامه غذايي كودكان گنجانده شود.

همچنين مصرف گوشت، مرغ و بخصوص ماهي در برنامه هفتگي آنها بسيار حائز اهميت است از طرفي مصرف ميوه و سبزي و آب ميوه‌هاي تازه نيز بخصوص در سنين رشد از ملزومات غذايي كودكان است.

وي تاكيد كرد: همان طور كه تامين غذايي كودكان از اهميت برخوردارست بايد مراقب افزايش وزن كودكان نيز باشيم و با توجه به اين كه چاقي در ميان كودكان رو به افزايش است تحرك و ورزش متناسب با سن و وضعيت جسمي آنها را در نظر بگيريم.

دكتر بزرگمهر در پايان تصريح كرد: بايد توجه داشت كه دختران در سنين رشد و بلوغ به آهن بيشتري نسبت به پسران نيازمندند و با وجود اين كه قرار است اقداماتي از قبيل دادن قرص آهن به دختران در مدارس صورت گيرد ولي تامين تغذيه‌اي از نظر آهن از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردارست.