جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: كي بچه دار شويم؟

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض كي بچه دار شويم؟

  امروزه به دليل افزايش مشكلات اجتماعي و اقتصادي، ادامه تحصيل، بالا رفتن سطح توقع دختران و پسران و بسياري دلايل ديگر، سن ازدواج بيشتر از قبل شده و جوانان ديرتر از گذشته به فكر تشكيل زندگي مستقل و خانواده مي افتند.
  به گزارش سلامت نیوز زنان در بين سنين 20 تا 24 سالگي بالاترين قابليت باروري را دارند و با افزايش سن احتمال بچه‌دار شدن آنها كاهش مي‌يابد و احتمال ناباروري بيشتر مي‌شود .

  سن ازدواج، نه تنها در ايران بلكه در بسياري از جوامع در سراسر دنيا افزايش يافته است. آمارها نشان مي‌دهد، از سال 1980، تعداد زناني كه در 30 سالگي اقدام به بچه‌دار شدن مي‌كنند، بيش از گذشته افزايش يافته است، در حالي كه تعداد زناني كه پيش از 30 سالگي بچه‌دار مي‌شوند، بسيار كم شده است.

  عوامل زيادي در زندگي زوجين منجر شده است كه تمايل به بچه‌دار شدن براي آنها اهميت كمتري داشته باشد. همان‌طور كه گفتيم ادامه تحصيل، بهبود وضعيت اقتصادي و جايگاه اجتماعي و تلاش براي داشتن شغل مناسب از عواملي است كه موجب شده زوجين، بچه‌دار شدن را جزء اولويت‌هاي بعدي خود قرار دهند.

  در دسترس بودن وسايل پيشگيري از بارداري و تاثيرات گسترده و طولاني آنها و افزايش آگاهي و اطلاعات زوجين از اين وسايل، از عوامل موثر بر دير بچه‌دار شدن آنهاست.

  سن و بارداري

  به تاخير انداختن بارداري، تا زماني كه خانواده به بهترين شرايط از نظر اجتماعي و اقتصادي و ... برسد، مي‌تواند روي باروري زن و مرد تاثير بگذارد و باروري را با مشكل مواجه كند.

  افزايش سن، قابليت باروري را در زنان بيش از مردان تحت تاثير قرار مي‌دهد طوري كه زنان سريع‌تر از مردان قدرت بچه‌دار شدن را از دست مي‌دهند. زنان در بين سنين 20 تا 24 سالگي بالاترين قابليت باروري را دارند و با افزايش سن احتمال بچه‌دار شدن آنها كاهش مي‌يابد و احتمال ناباروري بيشتر مي‌شود. قدرت باروري در مردان، ديرتر از زنان از بين مي‌رود.

  مردان قادرند مدت زمان بيشتري نسبت به زنان، قابليت باروري خود را حفظ كنند.

  بسياري از زوجين،a يعني تقريبا 92 درصد آنها در صورتي كه از وسايل پيشگيري از بارداري استفاده نكنند و به طور منظم در روزهاي معيني از چرخه قاعدگي زن، روابط جنسي داشته باشند، تا 2 سال بعد از ازدواج باردار خواهند شد. روابط جنسي در روزهاي معيني از يك چرخه كه معمولا در روزهاي قبل از تخمك‌گذاري است، شانس باروري را افزايش مي‌دهد. تقريبا 8 درصد زوجين، بعد از 2 سال اول بارداري بچه دار نمي‌شوند. در صورتي كه زني بالاي 35 سال ازدواج كند و يك سال ديگر هم از بارداري جلوگيري كند، -شانس بچه‌دار شدن او كاهش مي‌يابد. بنابراين در صورتي كه سن شما بالاي 35 سال است، بهتر است بيشتر به بچه‌دار شدن فكر كنيد؛ چون بسيار مهم است كه ناباروري زودتر تشخيص داده و سريع‌تر درمان بشود. بسياري از پزشكان قبل از اقدام براي درمان ناباروري به زوجين توصيه مي‌كنند، حداقل يك سال از وسايل پيشگيري استفاده نكنند. البته اين توصيه براي زوجين زير 35 سال است اما اين پزشكان توصيه مي‌كنند در صورتي كه بالاي 35 سال داريد و در بارداري با مشكلي مواجه‌ايد، بايد سريع‌تر ‌دنبال درمان باشيد.


  چرا قدرت باروري به سرعت كاهش مي‌يابد؟

  به محض اينكه سن زنان افزايش مي‌يابد، عوامل زيادي روي باروري تاثير مي‌گذارند و بارداري را با مشكل مواجهه مي‌كند. در مجموع، وقتي سن ما افزايش مي‌يابد، سلامت عمومي ما نيز كاهش مي‌يابد. بيماري‌هاي موجود ممكن است بدتر شده، يا خداي ناخواسته بيماري جديدي گريبانگير ما ‌شود. وقتي پا به سن مي‌گذاريم قدرت باروري ما تحت تاثيرعواملي قرار مي‌گيرد.

  اين عوامل شامل:

  )1 اختلا‌ل در تخمك‌گذاري: عملكرد فوليكول‌ها در تخمدان‌ها دچار مشكل مي‌شود. با افزايش سن، تعداد تخمك‌هاي تازه و با قابليت باروري كم مي‌شود و تخمك‌ها بسيار سريع‌تر از قبل رها مي‌شوند.

  )2 سيكل قاعدگي : با افزايش سن و نزديك‌ترشدن به سن يائسگي، نظم چرخه قاعدگي به هم مي‌خورد و قاعدگي نامنظم‌تر مي‌شود.

  )3 تغييرات رحمي: بافت رحم كه آندومتر ناميده مي‌شود، ممكن است نازك‌تر شده و توانايي كمتري براي نگهداري تخم لقاح يافته داشته باشد.

  )4 ترشح دستگاه تناسلي: ترشحات واژن كمتر و غلظت آن بيشتر مي‌شود و از حالت مايع رقيق در مي‌آيد به طوري كه اسپرم قدرت حركت و شنا در اين مايع را ندارد.

  )5 بيماري‌هايي كه روي باروري تاثير مي‌‌گذارند: بعضي بيماري‌ها مي‌توانند روي دستگاه توليد مثل اثر بگذارند. با افزايش سن، گاهي بعضي بيماري‌ها بدتر مي‌شود و بعضي‌ بيماري‌ها نيز كه به‌صورت مناسب درمان نمي‌شوند، باروري را تحت تاثير قرار مي‌دهند. بيماري‌هايي مانند تخمدان پر از كيستيك، كلاميديا و يا بيماري آندومتريوز يا بيماري‌هاي مزمن و ساير عوامل خطر مي‌توانند روي باروري اثر بگذارند.
  منبع :پارسی طب
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سوالی که خیلی از تازه همسران جواب علمی و کارشناسانه آن را نمی دانند  کی بچه دار شویم؟  چه مدت بعد از ازدواج بچه دار شویم؟ این سوالی است که برای بسیاری از زوج های جوان مطرح می شود و در پاسخ به آن تردید دارند. عده ای معتقدند ۱ تا ۲ سال بعد از ازدواج باید بچه دار شوند تا زندگی مشترک آنها روال عادی و تکراری پیدا نکند اما برخی دیگر ممکن است چند سال بچه دار شدن را به تعویق بیندازند تا آمادگی لازم را به دست بیاورند...

  البته زوج هایی هم هستند که هیچ وقت به فکر بچه دار شدن نمی افتند و از مسوولیت آن هراس دارند. وضعیت شما هرچه که باشد، حتی اگر می دانید که می خواهید بچه دار شوید، باز هم می توانید تصمیم آگاهانه تری بگیرید. اگر در تصمیم گیری درمورد بچه دار شدن یا نشدن با مشکل مواجه هستید یا اینکه می خواهید بدانید آیا برای این تغییر مهم و دایمی در زندگی خود آمادگی کافی دارید، دکتر نادر شکیبا روانشناس و مشاور خانواده در این مطلب به پرسش های رایج در این باره پاسخ می دهد.

  قبل از بچه دار شدن باید برای این سوال پاسخ قانع کننده ای داشته باشید. بچه دار شدن نمی تواند یک زندگی زناشویی متزلزل را ترمیم یا تحکیم کند و با حضور یک نوزاد، مشکلات چند برابر هم می شود. باید قبل از اینکه صاحب فرزندی شوید، خود و همسرتان را به خوبی بشناسید، خالصانه به یکدیگر علاقه مند باشید و رابطه میان شما صمیمی و کاملا باثبات باشد. به بیان دیگر باید آینده رابطه شما روشن، مطمئن و قابل پیش بینی باشد.

  ● وضعیت مالی تان چگونه است؟

  برای بچه دار شدن باید از توان مالی مناسبی برخوردار باشید. یک کودک با وابستگی های مالی فراوانی به این دنیا می آید که این وابستگی ها با گذشت زمان افزایش می یابند. هزینه های نگهداری و پرورش کودک زیاد است و از هزینه زایمان، هزینه های درمانی، نیازهای تغذیه ای و پوشاک و اسباب بازی شروع می شود و به شهریه مدرسه و دانشگاه، پر کردن اوقات فراغت، ازدواج و... می رسد. لازم است برای این کار پشتوانه مالی (برخورداری از امنیت شغلی و مالی)، یک شغل با درآمد مکفی و پایدار و پس انداز خوبی داشته باشید.

  ● سن ازدواج را فراموش نکنید

  اگر در سن مناسبی ازدواج کرده باشید بدون هیچ مشکلی می توانید چند سالی بچه دار شدن را به تعویق بیندازید و به شناخت بیشتری برسید اما گاهی افراد در سنین بالا ازدواج می کنند و فرصت بیولوژیکی زیادی برای بچه دار شدن ندارند و نمی توانند سال های زیادی را صرف شناخت طرف مقابل کنند، بنابراین باید زودتر از دیگر زوج ها به فکر بچه دار شدن بیفتند. البته این یک باور کاملا غلط است که اگر در سنین بالا ازدواج می کنید، باید بلافاصله بچه دار شوید زیرا اول باید از تداوم رابطه تان مطمئن شوید و بعد مرحله جدیدی را آغاز کنید اما گذر از این مرحله باید سریع تر باشد. برای حل این مشکل می توانید از یک مشاور خانواده کمک بگیرید.

  ● آیا وقت کافی دارید؟

  رفع نیازهای مالی یکی از شرط?های اولیه بچه دار شدن است اما پول نمی تواند نیازهای احساسی و عاطفی فرزند شما را برآورده کند. کودک به حضور شما نیاز دارد و هیچ چیز را نمی توان جایگزین آن کرد. حتی گرانقیمت ترین لباس ها و اسباب بازی ها و خوراکی در مقابل وقت گذاشتن شما بی ارزش هستند. اگر مشغله کاری زیادی دارید، بهتر است از بچه دار شدن صرف نظر و آن را به زمان مناسب تری موکول کنید.

  ● قبل از بچه دار شدن آینده نگر باشید

  اگر شما و همسرتان از یک فرهنگ یا حتی طبقه اجتماعی متفاوت باشید یا حتی درباره چگونگی تربیت کودک هم عقیده نباشید، این تفاوت ها می تواند طی پرورش کودک زمینه ساز مشاجره و کشمکش های فراوانی شود. البته لازم نیست در مورد همه چیز هم عقیده باشید اما ضروری است درمورد اینکه چگونه در آینده با فرزندتان رفتار کنید به تفاهم برسید. نباید فراموش کنید که فرزندپروری یک علم است. شما باید از مراحل رشد و تکامل کودک، نحوه مراقبت از کودک و روان شناسی کودک و نوجوان آگاهی کامل داشته باشید و بدانید چگونه باید با یک کودک خردسال یا یک نوجوان رفتار کنید.

  ● آماده تغییرات ظاهری هستید؟

  بارداری و زایمان باعث اضافه وزن مادران می شود (به ویژه در ناحیه شکم). این اضافه وزن ممکن است همیشگی یا گذرا باشد. به هر حال برای بازگشت به وضعیت اولیه، حداقل ۹ ماه تا یک سال زمان لازم است، بنابراین باید آمادگی پذیرش این تغییرات ظاهری را داشته باشید.

  ● بی خوابی های شبانه در انتظار شماست!

  بی خوابی های شبانه، به هم ریختن الگوهای خواب، نداشتن وقت کافی برای رسیدگی به خودتان، رابطه جنسی و تفریح و اوقات فراغت کمتر، از مشکلات پیش روی شماست که همزمان با بچه دار شدن باید با آنها کنار بیایید. بچه دار شدن در ماه های نخست زندگی مشترک می تواند استرس و فشار روحی زیادی به شما و همسرتان تحمیل کند بنابراین اگر در سن مناسبی ازدواج کرده اید و افزایش سن شانس بچه دار شدنتان را کاهش نمی دهد، سعی کنید تا ۳ سال پس از ازدواجتان صاحب فرزندی نشوید.

  ● دور خیال پردازی را خط بکشید

  شما باید احتمال تولد نوزادی با نقص های جسمی و روانی را مدنظر داشته باشید (هر چند که اغلب آنها قابل پیشگیری است). ممکن است نوزاد شما، آن طور که در رویاهایتان می پروراندید، نباشد. مثلا ممکن است زیبایی یا هوش دلخواه شما را نداشته باشد. اگر پسر یا دختر بودن نوزاد هم برایتان مهم است، با مشکلات بیشتری روبه رو می شوید.  دکتر نادر شکیبا
  روان شناس و مشاور خانواده
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت