فوايد بارداري
جام جم آنلاين: هميشه در مورد عوارض بارداري و پيامدهاي آن براي زنان صحبت شده، اما هرگز به اثرات مثبت و مفيد آن اشاره‌اي نشده است.

همان‌طور كه حاملگي داراي عوارض مشخصي است كه اين عوارض به خصوص در حاملگي‌هاي مكرر (چهار بار يا بيشتر) اهميت پيدا مي‌كند، اما داراي فوايدي هم هست كه بايد به آنها توجه كرد.

همه مي‌دانيم كه حاملگي مكرر (بدون توجه به روش زايمان) داراي عوارضي چون افتادگي مثانه، ضعيف شدن عضلات لگن و شكم است و به اختلالاتي در دفع ادرار و مدفوع منجر مي‌شود، همين‌طور احتمال بروز فتق‌هاي شكمي افزايش مي‌يابد و ضعف و جداشدگي عضلات شكم منجر به شل شدن و افتادگي جدار شكم و بزرگ شدن آن مي‌شود.

حاملگي در اغلب زنان منجر به افزايش وزن و تغييرات نامناسب اندام بخصوص در ناحيه پستان‌ها، شكم و لگن مي‌شود.

هر بار حاملگي به از دست رفتن مقادير زيادي از مواد معدني، ويتامين‌ها و پروتئين‌هاي لازم بدن مادر مي‌انجامد و از مشهورترين و پراهميت‌ترين آنها مي‌توان به آهن و كلسيم اشاره كرد كه از دست رفتن آنها منجر به كم‌خوني و پوكي استخوان بخصوص در زناني مي‌شود كه حاملگي‌هاي مكرر و نزديك به هم داشته‌اند.

با روش‌هاي مناسب مي‌توان از شدت اين عوارض كاست، مثلا در دوران بارداري و شيردهي ضمن داشتن رژيم مناسب بايد از مكمل‌هاي تغذيه‌اي استفاده كرد و با فاصله‌گذاري مناسب بين حاملگي‌ها به بدن مادر اجازه داد كه به وضع عادي برگردد.

با انجام ورزش‌هاي مناسب در دوران بارداري و پس از آن مي‌توان از افزايش بي‌رويه وزن مادر كه خود عامل درد‌هاي كمري و نازيبا شدن فرم اندام‌هاست و همين‌طور تشديد عارضه افتادگي مثانه، كاست.

اما بارداري داراي مزايايي هم هست، مثلا يك‌بار بارداري بخصوص اگر قبل از 30 سالگي اتفاق بيفتد، از احتمال بروز سرطان تخمدان مي‌كاهد و اگر دو بار حاملگي اتفاق بيفتد احتمال سرطان تخمدان كه از كشنده‌ترين انواع سرطان در زنان است تا 50 درصد كاسته مي‌شود.

زناني كه هرگز باردار نشده‌اند بيشتر دچار فيبروم رحمي مي‌شوند، همين‌طور اين زنان دو تا سه برابر بيشتر دچار سرطان رحم مي‌شوند و احتمال سرطان پستان نيز در اين افراد بيشتر است.

در بيماري «اندومتريوز» كه بافت‌هاي داخل رحمي در مكاني غيرعادي مثل تخمدان و لگن رشد مي‌كند، بيمار با دردهاي شديد لگني بخصوص در چند روز قبل از شروع عادت ماهانه روبه‌روست، اما در دوران بارداري به دليل تغييرات هورموني ايجاد شده، رشد مناطق داراي اندومتريوز متوقف مي‌شود و از چسبندگي‌هاي مضر اين بيماري جلوگيري مي‌شود و بيمار ديگر درد نمي‌كشد.

بيماري ديگري كه در دوران بارداري از پيشرفت باز مي‌ماند، بيماري تنبلي تخمدان يا بيماري تخمدان پلي‌كيستيك است.

دكتر ثريا عالمي - جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان