ترجمه:ندا احمدلو/اگر مي‌خواهيد باردار شويد، بخوانيد
تست حاملگي

اگر شما هم جزو خانم‌هايي هستيد که مي‌خواهند باردار شوند، بايد بدانيد که عوامل مختلفي مي‌توانند بر بارداري تاثير مثبت يا منفي داشته‌باشند. با پاسخ دادن به پرسش‌هاي اين آزمون مي‌توانيد با اين عوامل بيشتر آشنا شويد...

پرسش‌ها

1. بهترين دوره براي برقراري رابطه زناشويي به منظور باردار شدن چه زماني است؟

الف) روز تخمک‌گذاري و 2 روز بعد از آن

ب) روز تخمک‌گذاري و 2 روز قبل از آن


2. افرادي که قصد باردار شدن دارند، بايد چندبار در ماه رابطه زناشويي برقرار کنند؟

الف) هر روز يا يک روز در ميان

ب) فقط روز تخمک‌گذاري


3. بهترين راه طبيعي براي تعيين روز تخمک‌گذاري کدام است؟

الف) بررسي دماي بدن

ب) توجه به ميزان ترشحات در دوران بين دو چرخه قاعدگي

ج) هر دو


4. امکان بارور شدن زوج‌هايي که صبح‌ها رابطه زناشويي برقرار مي‌کنند، بيشتر از زوج‌هايي است که شب‌ها رابطه زناشويي دارند.

الف. درست ب) نادرست


5. باردار شدن بلافاصله پس از قطع مصرف قرص‌هاي ضدبارداري بسيار خطرناک است. الف) درست ب) نادرست


6. اگر در دوراني که زوج‌ قصد باردار شدن دارند، برقراري رابطه زناشويي به دلايلي مانند خشکي واژن دشوار شد، بايد از چه نوع روان‌کننده‌اي استفاده کنند؟

الف) انواع کرم‌ها يا ژل‌ها

ب) روغن کانولا


7. داشتن استرس شديد به دلايل مختلف، شانس باروري را از بين مي‌برد.

الف) درست ب) نادرست


8. هر زوجي که پس از 2 ماه برقراري رابطه زناشويي محافظت نشده، بچه‌دار نشدند، حتما مشکل باروري دارند.

الف) نادرست ب) درست


9. افزايش يا کاهش وزن‌ بيش از حد و ناگهاني مي‌تواند بر باروري خانم تاثير منفي داشته باشد.

الف) درست ب) نادرست

پاسخ‌ها

1. روز تخمک‌گذاري و 2 روز قبل از آن: از آنجا که اسپرم‌ها مي‌توانند تا چند روز در بدن خانم‌ها زنده بمانند، برقراري رابطه زناشويي 3-2 روز پيش از تخمک‌گذاري هم مي‌تواند شانس بارور شدن را افزايش دهد. از سوي ديگر، زماني که تخمك در بدن خانم‌ها آزاد مي‌شود، فقط تا 24 ساعت امکان بارور شدن دارد. با اين حساب، داشتن رابطه زناشويي بعد از روز تخمک‌گذاري، شانس چنداني براي بارداري به وجود نمي‌آورد. البته اگر تاريخ دقيق تخمک‌گذاري‌تان را ندانيد، براي باردار‌شدن مي‌توانيد از 3-2 روز قبل تا 3-2 روز بعد از زماني که احتمال آزاد شدن تخمك‌ها را در بدن خود مي‌دهيد، رابطه زناشويي منظمي داشته باشيد.


2. هر روز يا يک روز در ميان: اگرچه تعداد اسپرم‌ها بعد از چند روز نداشتن رابطه زناشويي بيشتر مي‌شود، اما داشتن رابطه زناشويي مداوم و بيشتر، شانس باردار شدن را بالا مي‌برد. استرس زوج‌هايي هم که روزهاي بيشتري براي باردار شدن رابطه زناشويي برقرار مي‌کنند، بسيار کمتر از زوج‌هايي است که فقط يکي دو روز از ماه را براي اين کار در نظر مي‌گيرند. تعيين دقيق روز تخمک‌گذاري با روش‌هاي خانگي هم کار چندان ساده‌اي نيست و نمي‌توان براي باردار شدن به اين روش اكتفا کرد.


3. هر دو: از آنجا که دماي بدن در روزهاي تخمک‌گذاري کمي بالاتر مي‌رود، خانم‌ها مي‌توانند هر روز صبح سر ساعت مشخصي دماي بدن خود را اندازه‌گيري کنند تا متوجه روزهاي تخمک‌گذاري خود بشوند. سپس از 2 روز قبل تا روز آخر تخمک‌گذاري، اقدام به برقراري رابطه زناشويي کنند تا شانس بارداري‌شان هر چه بيشتر افزايش يابد. ترشحات بي‌رنگ و بدون بويي هم كه خانم‌ها در روزهاي تخمک‌گذاري دارند، امکان رسيدن سريع‌تر اسپرم‌ها را به تخمك‌ها افزايش مي‌دهد، به همين دليل برقراري رابطه زناشويي در روزهايي که ترشحات ميان دوره چرخه قاعدگي آغاز مي‌شود، شانس باروري را بيشتر مي‌كند.


4. نادرست: هرچند برخي از افراد اعتقاد دارند ساعت بدن مي‌تواند بر باروري افراد تاثير بگذارد، اما تاکنون هيچ مقاله علمي‌اي براي اثبات اين قضيه منتشر نشده است پس نمي‌توان هيچ ساعت مشخصي را در طول روز براي برقراري رابطه زناشويي، مناسب‌تر دانست.


5. نادرست: هيچ‌گونه خطر يا منعي براي باردار شدن خانم‌هايي که به تازگي مصرف قرص‌هاي ضدبارداري را قطع کرده‌اند، وجود ندارد. با اين حال بهتر است بعد از قطع مصرف قرص‌هاي ضدبارداري کمي صبر كرد تا يک بار عادت ماهيانه اتفاق بيفتد و بعد براي بارداري اقدام كرد تا امكان تعيين دقيق روز بارداري بيشتر شود. اگر خانمي تا 3 ماه بعد از قطع قرص‌هاي ضدبارداري و بدون داشتن رابطه زناشويي عادت ماهيانه نشد، بايد بلافاصله به پزشک مراجعه كند.


6. روغن کانولا: استفاده از روان‌کننده‌هايي مانند انواع کرم‌ها و ژل‌هاي موجود در بازار، سرعت اسپرم‌ها را به سمت تخمك‌ها کاهش مي‌دهد و باعث پايين آمدن شانس بارداري مي‌شود. به همين دليل متخصصان استفاده از روغن‌هاي طبيعي مانند روغن کانولا را براي حل مشکل خشكي واژن مناسب‌تر مي‌دانند.


7. نادرست: اگرچه استرس‌هاي شديد مي‌توانند باعث بر هم خوردن نظم ترشح هورمون‌ها و به تاخير افتادن زمان تخمک‌گذاري خانم‌ها شوند اما به‌هيچ‌وجه نمي‌توانند شانس باروري را کاملا از بين ببرند. ضمن اينکه استرس‌هاي معمولي باعث اختلال در تخمک‌گذاري هم نمي‌شوند و به سادگي با استراحت يا مصرف يکي دو روزه دارو از بين مي‌روند.


8. نادرست: بيشتر خانم‌هاي سالم زير 30 سال نبايد نگران ناباروري باشند؛ مگر اينکه حداقل يک سال مستمر با داشتن رابطه زناشويي محافظت نشده، باردار نشده باشند. اين مساله در مورد مردهاي سالم که سيگاري نيستند يا مخدر مصرف نمي‌کنند هم صدق مي‌کند.


9. درست: افزايش يا کاهش وزن شديد و ناگهاني، نظم ترشح هورمون‌ها را به هم مي‌ريزد و اصلا بعيد نيست خانم‌ها حدود 6 تا 7 ماه پس از تغيير وزن‌هاي ناگهاني با مشکل ناباروري مواجه شوند. البته اين مشكل چندان نگران‌کننده نيست و با ثبات وزن و به تعادل رسيدن ترشح هورمون‌ها در بدن به سرعت حل مي‌شود.


منبع: WebMD

هفته نامه سلامت