پزشکان در يک مجموعه جديد از آزمايشات خود دريافته‌اند که مبتلايان به بيماري صرع بيشتر در معرض خطر ابتلا به تومورهاي مغزي هستند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين پزشکان مي‌گويند حملات صرع مي‌توانند نشانه‌اي اوليه از تشکيل توموري باشند که هنوز تشخيص داده نشده است.

به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، آزمايشات نيز تاييد کرده است که در مبتلايان به حملات صرع امکان شناسايي تومور مغزي به مراتب بيشتر است. اين يافته حاصل مطالعه روي آمار ثبت شده از بيمارستان‌ها بين سال‌هاي 1963 تا 2005 در امريکا است.

بررسي‌ها نشان داده است افرادي که براي اولين بار به دليل حمله صرع در بيمارستان بستري شده‌اند، 20 برابر بيشتر از سايرين در معرض خطر ابتلا به تومورهاي مغزي هستند.

به گزارش ايسنا، دانشمندان مي‌گويند اين مطالعه نشان مي‌دهد ممکن است تومور در مغز ايجاد شود و بيماران حتي تا چندين سال از وجود آن بي‌خبر باشند. بنابراين افراد بايد حملات صرعي را به عنوان يکي از نشانه‌هاي ابتلا به تومورهاي مغزي بسيار جدي بگيرند.

بنا براين گزارش، بيماري صرع يک اختلال مزمن و طغيان عملكرد مغزي است که به علت تخليه الکتريکي نامتعارف و متناوب نورون‌هاي مغز ايجاد مي‌شود و علائم آن حملات ناگهاني و موقت بيهوشي و تشنج متناوب با فواصل سلامت ظاهري است.

در برخي از کودکان مبتلا، حملات تشنج به دنبال يک محرک حسي مثل نورهاي شديد بروز مي‌کنند و گاه هيچ عامل شروع کننده‌اي وجود ندارد. از علل شناخته شده صرع، تومورهاي مغزي، بيماري‌هايي که بر رگ‌هاي خوني مغز اثر مي‌گذارند و انواع سموم مي‌باشد. به غير از صرع علل متعدد ديگري نيز براي تشنج وجود دارد که يکي از آنها تب بالا است. گاه علت صرع وجود يک اختلال ساختماني در مغز مانند تومور است اما در اغلب موارد هيچ علت خاصي براي آن يافت نمي‌شود.

اين مطالعه همچنين نشان داده است افرادي که صرع دارند بيش از 25 درصد احتمال دارد که به تومورهاي مغزي سرطاني مبتلا شوند. بعلاوه افراد در گروه سني 15 تا 44 سال بيشتر از ساير گروه‌هاي سني از اين نظر در معرض خطر هستند.

شرح اين مطالعات در مجله نورولوژي جراحي اعصاب و روانپزشکي منتشر شده است.