در مرکز علوم اعصاب شفا انجام شد؛
نخستين آزمايش روي بافت زنده مغز بيماران صرعي

مدير بيمارستان خاتم‌الانبياء از انجام نخستين آزمايش روي نمونه‌هاي مغزي زنده‌ بيماران مبتلا به صرع که در مقابل درمان‌هاي دارويي مقاوم بودند در مرکز علوم اعصاب شفا خبر داد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پيرحسين کوليوند معاون پشتيباني و توسعه نيروي انساني مرکز علوم اعصاب شفاء با اعلام اين خبر اظهار کرد: براي انجام اين آزمايش ابتدا کانون امواج ايجاد کننده تشنج با استفاده از مانيتورينگ‌هاي طولاني مدت شناسايي شده و پس از تشخيص، بافت عصبي آسيب ديده از مغز بيمار جدا مي‌شود.

وي بافت زنده عصبي خارج شده از مغز اين بيماران را نمونه بسيار مناسبي براي انجام تحقيقات پزشکي دانست و عنوان کرد: با اين روش مي‌توان اميدوار بود که بتوان به راهکارها و داروهاي جديدي براي بهبود و درمان بيماران مبتلا به صرع دست پيدا کرد.

وي با تاکيد بر اين که کشورهاي محدودي امکان انجام اين آزمايش را دارند، گفت: آمريکا، انگليس، آلمان و کانادا تنها کشورهايي هستند که از تکنيک و ابزارهاي لازم براي انجام اين آزمايش برخوردارند كه خوشبختانه ما نيز به اين تکنولوژي دست پيدا کرده‌ايم.

کوليوند در ادامه يادآور شد: آزمايش روي بافت زنده مغز در مرکز علوم اعصاب شفاء بيمارستان خاتم‌الانبياء و با همكاري بيمارستان رضوي مشهد زير نظر پرفسور علي گرجي استاد دانشگاه مونستر آلمان انجام شده است.

وي اظهار کرد که طي چند ماه آينده اين مرکز قصد دارد با فراهم کردن تجهيزات و بهره‌مندي از تکنيکهاي پيشرفته موجود در دنيا، روي بافت مغزي تعداد بيشتري از اين بيماران تحقيقات آزمايشگاهي انجام دهد.