پرسش از متخصصان مغز و اعصاب دكتر بابك زماني و محمد رضا قيني
آيا صر ع دشمن بارداري است؟

«همسرم دچار صرع است و دائما دارو مصرف مي‌كند. در حال حاضر مي‌خواهد باردار شود. آيا مي‌تواند الان داروهاي ضدصرع را قطع كند؟ آيا نوزاد سالمي خواهيم داشت؟»

«از دختر خانمي در دانشگاه خوشم مي‌آمد. وقتي به خواستگاري‌اش رفتم جواب رد داده‌اند و گفتند صرع دارد و امکان دارد بچه ناقص شود.»

شما چه حرف و حديث‌هايي در مورد بيماران مبتلا به صرع؛ نه ببخشيد مبتلايان به اپي‌لپسي شنيده‌ايد؟ (اگر مي‌خواهيد دليل اين مطلب را بدانيد گفته‌هاي دکتر زماني را درباره آنچه به عنوان شرط اول مطرح کردند بخوانيد) اين هفته به موضوع بارداري مادران مبتلا به اپي‌لپسي پرداخته‌ايم تا به همه بگوييم اكثر خانم‌هاي مبتلا، دوران بارداري را طبيعي طي مي‌کنند و زايمان بي‌خطري خواهند داشت. اين خوش خبري‌مان را با مراجعه به متخصصان مغز و اعصاب دكتر قيني و دكتر زماني و توصيه‌هاي ويژه به اين مادران از زبان متخصصان تکميل کرده‌ايم.


سلامت:دکتر تصور کنيد همين حالا يک خانم جوان مبتلا به صرع مقابل شما نشسته و در مورد تصميم به باردار شدنش مي‌پرسد. به او چه مي‌گوييد؟

دکتر زماني: اجازه بدهيد قبل از اينکه من يا دکتر قيني جواب سوالتان را بدهيم يک مطلب مهم را بگويم.

سلامت: درواقع يک پيش‌شرط داريد؟

دکتر زماني: نه يک ابراز تاسف است از به کار بردن کلمه صرع.

سلامت: پس لازم است حرفم را اصلاح کنم و بپرسم براي بارداري اين خانم مبتلا به اپي‌لپسي چه توصيه‌هايي داريد؟

تقريبا 50 درصد بيماران مبتلا به اپي‌لپسي را خانم‌هاي در سنين باروري تشکيل مي‌دهند. با اين حال هنوز به طور دقيق تاثير حملات تشنجي، صرع و داروهايي که براي اين بيماران استفاده مي‌شود بر بارداري شناخته نشده است. اکثر خانم‌هاي مبتلا به صرع، دوران بارداري کاملا طبيعي خواهند بود و زايمان بي‌خطري خواهند داشت. حتي تعداد حملات گروهي از مبتلايان در دوران بارداري کاسته مي‌شود. اگر خانم مبتلا به اپي‌لپسي مي‌خواهد دوران بارداري خوبي داشته باشد و فرزند سالمي به دنيا آورد، لازم است حتما قبل از اقدام به بارداري با يک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژي) مشورت کند. پزشک متخصص با توجه به شرايط هر بيمار و داروهايي که استفاده مي‌کند تصميم مي‌گيرد آيا نيازي به قطع دارو يا تغيير نوع دارو وجود دارد يا خير. بعضي از خانم‌ها خودسرانه تصميم مي‌گيرند داروهايشان را قطع کنند يا مصرف آن را کاهش دهند. به خاطر بسپاريد هرگونه کاهش يا قطع خودسرانه دارو در طول بارداري نه تنها خطرات را کم نمي‌کند، بلکه موجب افزايش خطر تشنج نيز مي‌شود. امروزه داروهايي جديد و کم‌ضرر براي مادران باردار در نظر مي‌گيريم که تاثيري بر سلامت جنين آنها نگذارد.

سلامت: پس در واقع اينکه مي‌گويند اکثر پزشکان داروي فنوباربيتال را به خانم‌هاي باردار مبتلا تجويز مي‌کنند درست نيست؟

دکتر قيني: خير. اين‌طور نيست. ما سعي مي‌کنيم از بين داروهاي ضدتشنجي که وجود دارد کم‌ضررترين را براي فرد در نظر بگيريم. داروي سديم والپروات بيشترين عارضه را براي مبتلايان اپي‌لپسي دارد و اغلب اوقات اگر اين دارو را مصرف کنند، آن را تغيير مي‌دهيم و تبديل به داروهاي کم‌عارضه‌اي چون لاموتريژين مي‌کنيم. به هر حال اين‌طور نيست که يک نسخه کلي وجود داشته باشد و بگوييم هر کسي هر دارويي با هر دوزي مصرف مي‌کرده در بارداري بايد قطع کند يا فنوباربيتال بخورد.

دکتر زماني: لازم است هر خانمي با پزشکش مشورت کند. تصميم‌گيري بر عهده پزشک است. اما يکسري توصيه‌هاي کلي داريم مبني بر اينکه سعي کنند خواب مناسبي داشته باشند، تغذيه‌شان را حتما با چارچوب لازم در بارداري مراعات کنند. از استرس و عصبانيت و هيجاني شدن بپرهيزند. مي‌توان گفت اين نکته‌ها را براي هر خانمي چه سالم و چه بيمار تذکر مي‌دهيم تا بارداري خوبي را پشت‌سر بگذارد.

سلامت: در مورد شيردهي چطور؟

دکتر قيني: در اينکه مادر مبتلا به اپي‌لپسي مي‌تواند به نوزادش شير خود را بدهد جاي شکي نيست و هرگز نبايد به دليل بيمار بودن، نوزاد را از شير مادر محروم کرد.